Blog projektu
STRÁNKA SE PŘIPRRAVUJE
Co se zde dozvíte
- Jak jsme startovali projekt
- Jaké máme cíle
- Co se nám podařilo
- Co je nového
- Co plánujme
Datum poslední aktualizace: XX/XX/2024
O projektu – úvod
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy – děkujeme!
Jsme rádi, že se podařilo zapojim více subjektů, které sjednocuje společný zájem – udělat nco pro přírodu ve městech a zapálit pochodeň nadšení v mladé generaci, která jí ponese dál.
.
Cíle a obsah projektu
Projekt je realizován s podporou hlavního města Prahy a Českobratrské církve evangelické.
Dlouhodobým cílem školy je podpora badatelského vzdělávání v Bratrské škole a rozšíření možností venkovní výuky.
- Cílem projektu je proto
rozšíření pastvy pro hmyzí opylovatele – podpora zvýšení jejich stavu - osvěta a šíření informací o hmyzích opylovatelích – tvorba osvětových info panelů na popularizaci tématu hmyzích opylovatelů čmeláci, včely samotářky (sociální včely), včela medonosná
- provozování kroužku věnujících se tématu hmyzích opylovatelů.
Obsah projektu
Obsahem projektu je provozování kroužku věnující se péči o školní včelstva, a důrazem na péči o okolní zeleň a maximální úživnou kapacitu školní zahrady s ohledem na zachování biodiverzity dalších zástupců opylujícího hmyzu z řad čmeláků a včela samotářek.
Ve spolupráci s odborníky chceme rozšířit povědomí o tématu mezi pedagogické pracovníky školy, rodiče žáků, obyvatele Prahy 7 i širokou veřejnost, která MČ Praha 7 pouze projíždí.
Realizací přednášek, ekologických výukových programů, terénní práce na pozemku (brigády pro rodiče) a tvorby osvětových informačních panelů chceme působit za hranice školního pozemku a být tak příkladem dobré praxe, kdy komunita lidí spolu utváří a pečuje o místo, které je pro ně v určité životní fázi důležité.
Odborným konzultantem pro tvorbu osvětových materiálů a zajištění přednášek pro dospělé je v tomto projektu spolek Čmeláci PLUS, z.s. ale i Pražská pastvina.
Elektronické podklady vytvořených osvětových materiálů budou nabídnuty bezplatně dalším školám, vzdělávacím institucím a veřejnosti pro nekomerční využití – na stránkách Bratrské školy a spolku Čmeláci PLUS.
Projektový tým
Toto je hlavní část projektového týmu. Do projektu se ale postupně zapojují další a další …
Julie Včeláková – Ekodomov
Čas strávený v přírodě byl pro mě vždycky důležitý i když se v průběhu let podoba stráveného času proměňovala.
S narozením dvou dětí se mi čas strávený venku zdál ještě důležitější.
Moje jméno mě přivedlo ke včelám, od mala mi říkali „Včelko“, stejně jako ségře nebo mámě.
Ale k těm živým jsem se dostala až s mými dětmi, díky Martinu Semerádovi, zakladateli spolku Srdcevčele, mému prvnímu učiteli včelařství.
Společně jsme dělali včelařské tábory pro děti a to mě bavilo. Vymýšlet hry, stezky a organizovat.
Od roku 2021 působím jako koordinátorka a lektorka environmentální výchovy v organizaci EKODOMOV
Vojtěch Koštíř – Pražská pastvina
Studuje biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2016 spoluzaložil spolek Pražská pastvina, který spojuje komunitní pastvu ovcí a koz s péčí o cenná chráněná území. Dnes už se spolek zaměřuje i na druhovou ochranu motýlů (např. okáč metlicový nebo skalní) a péči o starý sad s komunitním včelínem.
Působí také jako redaktor televizního pořadu „Nedej se!“, kde upozorňuje na významné kauzy a problémy týkající se životního prostředí. Mladé zájemce o biologii zvládá nadchnout pro přírodu na přednáškách a exkurzích pro středoškoláky.
Ondřej Hercog – Čmeláci PLUS z.s.
Pracuje v oblasti IT a informační bezpečnosti. Aktivně se věnuje ochraně a propagaci přírody.
Od mala se zajímal přírodu. Hodně ho ovlivnil strýc, který byl pro něj jako pro kluka nevyčerpatelnou studnicí odpovědí na všechny věci spojené s přírodou. Následovaly knížky E. T. Setona, G. Durella a podobné kousky, které hltal a prožíval. Víkendy a prázdniny často trávil v obrovské zahradě u strýce – v zahradě plné květů, hmyzu a ptáků. Byla to skoro ta samá dobrodružství, jaká prožíval mladý Durell. Pak následovalo trampování s indiánským oddílem Neskenon s prvky skautingu a Woodcraftu (Liga lesní moudrosti).
Přestože si vybral pro život technické vzdělání a zaměstnání, k přírodě se stále víc a víc vrací a čmeláci jsou jednou z takových cest.
Je zakládajícím členem skupiny a následně spolku Čmeláci PLUS z.s. jehož je i předsedou. Aktivně propaguje činnost spolku na veřejnosti a v médiích.
Jak to začalo?
Pokud nevíte, stačí se prostě zeptat u zdroje: „Julie, řekni nám prosím, jak ses dostala k nápadu spustit tento projekt?“ a hned je jasno.
Julie nám odpověděla: „Když naše dcera začala chodit na Bratrskou školu, byla jsem uchvácená tou zahradou, bývalým parkem u nádraží. Přišlo mi to tam jako v ráji.
Hned jsem měla představu o venkovní učebně o včelích úlech a protože pan ředitel měl už delší dobu stejné přání, tak do roka tam úly byly a to díky Vojtovi Koštířovi z Pražské pastviny.
Díky přátelství se zkušenýn chovatelem čmeláků, Jaromírem Čížkem, jsem těmito chlupatými opylovateli s řadou super schopností už pár let uchvácena.
Takže mi přišlo přirozené, aby se povědomí o důležitosti pestré skladby opylovatelů, dozvěděli i žáci ve škole a kolemjdoucí.
Díky práci Spolku Rodičů Bratrská vznikly ve školním roce 2023/2024 záhony trvalek a bylin. Díky nim jsme už letos v létě mohli pozorovat na třapatkách další opylovatele: dlouhozobky, čmeláky, motýly i včely medonosné.
Tento projekt tedy přirozeně navzuje na předchozí počiny, kterými chceme oživit zahradu a podpořit kvetoucí oázu zeleně u školy.“
Julie skromě pomlčela o práci, která souvisí s papírováním a žádostí o projekt.
„Hele Ondro, co ty?“, ptáme se dál.
Ondra má také jasno:“ „Pokud vás osloví někdo jako je můj kamarád Jaromír a nabíádne spolupráci s někým, kdo se jmenuje Včeláková, tak nneí co řešit. Ne vážně – hned po chvilce na telefon s Julií bylo jasné, že tam funbguje chemie. navíc Vojta již byl zapojen a tak to šlo rychle a plácli jsme si.“
Zvědavost nám le nadá a tak se ptáme Vojty, jak s potkal s Julií.
Vojta se zamyslí a vzpomíná: “ ….. „
O.
O ZŠ Bratrská
Kdo jsme?
Jsme církevní základní škola rodinného typu s rozšířenou výukou výtvarné výchovy pro žáky 1. až 8. ročníku. Tradicí školy je zaměření na dramatickou výchovu, hudbu a výtvarnou výchovu. V době epidemie bohužel nebylo možné pořádat divadelní představení, jimiž je Bratrská škola proslulá. V červnu 2018 bylo na zasedání synodu ČCE rozhodnuto, že Bratrská škola bude stavět novou budovu i s 2. stupněm včetně tělocvičny a jídelny. A to vše na pozemku MČ Prahy 7 hned vedle dosavadní budovy. Vše okolo nové budovy dobře postupuje, budeme svědky vzniku unikátního projektu spolupráce našeho zřizovatele ČCE a městské části.
Zřizovatelem Bratrské školy je Českobratrská církev evangelická. Patronátním sborem školy je kostel U Jákobova žebříku v Kobylisích. Ten pro nás pořádá školní předvánoční a předvelikonoční bohoslužby v kostele a také bohoslužby při zahájení a ukončení školního roku přímo ve škole. V novém školním roce bude posilou pedagogického sboru kaplan Karel Müller z “Pastoral Brothers”.
V naší škole vytváříme dětem bezpečné prostředí, ve kterém mají šanci se plně rozvíjet. Podporujeme jejich individualitu a respektujeme jejich osobnosti. Škola usiluje o otevřenou komunikaci s dětmi a rodiči, s nimiž probíhají pravidelná setkání.
Výuka probíhá v 9 kmenových třídách. V 1. až 9. ročníku vyučujeme podle vlastního školního vzdělávacího programu “Každému pro jeho život”.
Naši žáci se pravidelně zúčastňují srovnávacích testů Kalibro a matematických soutěží Klokan, Pythagoriáda, Taktik a Pangea, atd. Vzhledem k výtvarnému zaměření školy se zapojujeme do zajímavých výtvarných soutěží.
Škola je vybavena počítačovou technikou s přístupem na internet. Téměř každá třída je vybavena interaktivní tabulí. Nechybí rozsáhlá knihovna pro děti.
V Bratrské škole máme také přípravnou třídu. Ta je určena dětem rok před nástupem do školy a s odkladem školní docházky.
Pořádáme projektové dny, kterých se účastní všichni žáci školy. Výstupem těchto projektů jsou vzájemné prezentace před celou školou.
Naše škola se nachází v historické budově v blízkosti parku Stromovka.
Součástí školy je zahrada s pěstitelským koutkem, sportovní hřiště s umělým povrchem, dřevěnou prolézačkou, klouzačkou, trampolínou, ping-pongovým stolem a malou horolezeckou stěnou. Nově je zde instalována také jurta. To vše je využíváno k výuce, volnočasovým aktivitám, hrám a relaxaci.
Využíváme strategického umístění školy k častým návštěvám divadel, kulturních památek, galerií, ZOO a jiných zajímavých míst Prahy.
Ve škole jsou časté výjezdy tříd na školy v přírodě napříč ročníky. Lyžařské kurzy a pobyty na horách jsou pořádány napříč ročníky. Žáci druhého stupně zahajují školní rok vodáckým pobytem.
Naše škola je otevřená i pro děti, které k dosažení úspěšných školních výsledků potřebují speciálně pedagogickou péči. Ta je zajištěna speciálním pedagogem a dobrou spoluprací s pedagogicko-psychologickou poradnou. Naše malá škola je vhodná pro děti s adaptačními problémy či pro děti úzkostnější.
Více se o kolen dočtete zde https://www.bratrska.cz/
Kalendář akci na rok 2024
23/10/2024 – Přednáška o čmelácích
…
28/9/2024 – Začínáme!
Dnes jsem se konečně sešli – Julie, Ondra a Vojta.
Prošli jsme si zahradu u ŽS Bratrská a kuli plány. Dorazil i pan ředitel, aby s s námi seznámil.
Připravujeme návrh na dosev zahrady. Dohodli jsme se i na doplnění zahrady keři.
Vojta si bere na starost osivo, přípravu informačních ceduĺí pro veřejnost, přednášky.
Vojta vybere keře, zakreslí do plánku plochy pro medonosné rostliny.
Plánujeme terminy našich akcí na zahradě, ale také semináře.
Ondra fotil aktuální stav zahrady, ať máme srovnání s tím, jak to zde bude vypadat další rok.
O
Tutu zeď Julie komentovala slovy: „Děti jsou tvořivé a jak jim jeden dá prostor, tak o překvapení není nouze“
No, říkala topjinak, ale tohle to docela vystihuje.
😀
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
27/9/2024
Julie sdílí plánky současného stavu zahrady. Moc prostoru pro medonosné rostliny zde není, ale Vojta se již pustil do plánování.
O.
1/10/2024
Vojta již vybírá semínka, keře a stromy na pozemek. Ono se to nezdá, ale je s tím práce.
Chcemr na pozemek vyset i kokrhel a ten nepočká – musí být v zemi do mrazů. Třeba se na jaře dočkáme podobných záběr§ – v centru Prahy kousek od stanice Metra.
O.
2/10/2024
Hurá – Julie sehnala místo pro náš první přednášku. Kromě toho vyrobila plakát a tak začánáme s aktivní propagací.
Chystáme ale i přednášku, kzterou povede Vojta a tu si nenecháte ujít. Váte,m že Vojta již mluvil na půdě Senátu v ČR a vůbec nevadilo, že neměl oblek a kravat, ale jen své slavné triko?
O.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.