Jak z Vaší zahrady udělat pastvu pro hmyz

Jak snadno pomoci čmelákům na Vaší zahradě

Vytvořit či upravit zahradu tak, aby byla pastvou pro čmeláky není nic složitého. A vůbec nezáleží na tom, jestli máte zahradu velkou jako fotbalové hřiště nebo zahrádečku malou jako dlaň.
To, co od vaší zahrady čmeláci potřebují, jsou květy. Nektarodárné a pylodárné květy, ať už stromů, keřů nebo bylin. Proto je velmi důležité, aby na zahradě stále něco kvetlo, od jara až do podzimu.
Na druhou stranu to však neznamená, že se musíte vzdát veškerého trávníku na úkor čmeláků. Jen ať si mají děti kde hrát, ať máte kde sušit prádlo ..
A není to ani o tom, že musíte přetvořit vaši krásnou a uhlazenou oázu klidu v nějaký zaplevelený prales.
Někdy stačí jen malé změny v péči o zahradu. Nemusíte například trávníky sekat každý týden či dva. Stačí někde v méně frekventované části zahrady posekat třeba až za tři týdny, nechat v trávníku vykvést sedmikrásky, jetel, černohlávek a štírovník a najednou vidíte, jak se sterilní zelená plocha bez života mění v malý barevný hmyzí ráj.
Je dobré si rozmyslet, jestli na zahradu opravdu musíte koupit jalovec a túji nebo by to nemohl být spíše zimostráz a bobkovišeň.
Správná skladba rostlin je prvním předpokladem k vytvoření té pravé čmeláčí pastvy a byť se to může zdát ze začátku někomu složité, ve finále takto správně osázená zahrada bude potěšením nejen pro čmeláky, ale díky své celoroční pestrosti i pro nás samotné.