Výsledky záchranných misí

SOS! čmeláčí hnízdo na nevhodném místě

Záchranné mise 

Čmeláci PLUS - Nášivka s logem

Nášivky s logem pro členy Čmeláčí Rychlé Roty  čekají i na vás …

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Olomouc 2020 06 04

Čmeláčí Rychlá Rota – zachráně hnízdo čmeláků zemních – Akce Olomouc
Foto J. Majáková ( 14/6/2020)

Všechny záchranné mise probíhají jen v případě, že jde o hnízdo v ohrožení.
Jakýkoli jiný přesun hnízda by znamenal porušení zákonů na ochranu přírody v ČR a čmeláků, jako zákonem zvláště chráněného tvora.

Záchranné mise 2021

Čmelácí Rychla Rota - Akce Zlaté Moravce - 2021 06 08

Čmelácí Rychla Rota – Akce Zlaté Moravce – 2021 06 08

Datum: 2021 06 08

Nálezce: Martin Budáč 
Zachránce: Jitka Pagáčová 

Popis:  Akce dopadla dobře PŘIPRAVUJEME text

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Staré Křečany - 2021 06 07

Datum: 2021 06 08

Nálezce: Magdaléna Jettmarová (Staré Křečany)
Zachránce: Karel Turpiš 

Popis: Evakuace čmelího hnízda Staré Křečany u Rumburku.

Magdaléna:

To se takhle v červnu, po roce, kdy jste po tom ani nevzdechli, rozhodnete, že konečně odklidíte hromadu dřeva na dvoře. A ejhle, ona se začne hýbat a začne na vás bzučet! Nejdřív jsme mysleli na vosy, ale pak se vybatolil maličký černý chlupatý tvoreček. Nojo, takže nějaký miničmelda, tudíž skládání dřeva asi budeme muset zase o rok odložit. Dobrá výmluva :)\

Nakonec zvítězil rozum nad leností a pomohl Facebook. Na dotaz milovníkům přírodních zahrad jsem dostala kontakt na Čmeláci PLUS a už to jelo. Odpoledne telefonoval Ondřej a večer už pan Karel – který už netrpělivě čekal na adopci. Domluvili jsme se hned na druhý den, pan Karel přijel s manželkou k večeru aby obhlídl situaci a po setmění se dali společně do práce. Já stála opodál a celé to dobrodružství pozorovala.

Ze začátku to vypadalo jako když  kosmonauti hrajou mikádo, jak v těch skafandrech pomalu vytahovali z hromádky jednu třísku a prkýnko za druhým. Občas se vykolébala jedna čmelačice, aby skončila v připraveném útulku. Chvíli jsem byla v napětí, když se nedařilo najít hlavní stan s královnou. No a pak se ukázal chuchel a oni si řekli to je ono a ono to ono bylo. A bylo to 🙂
Jediným smutným okamžikem bylo ranní pozorování jedné čmelandy, která v noci pláchla a teď smutně kroužila a hledala bývalý domov. Uvědomění si, že člověk nesvede zachránit vše a kdo ví, kolik tvorů zahyne nechtěně při našem každodenním konání. Díky každému, komu to není jedno a i takovým malým dílem pomáhá. Je krásné být součástí dokonalého Stvoření a snažit se žít v souladu s ním.

Děkuji panu Karlovi a jeho manželce za plno nových informací o těchhle chlupatých tvorech a Čmeláci PLUS  za zprostředkování tohohle zážitku.  Jdu skládat dřevo…
 

Karel:

V úterý 8.6.2021 jsme dorazili ve 20,30 hod. do Starých Křečan kvůli záchraně čmelího hnízda.

Hnízdo bylo založeno v hromadě palivového dřeva. Při překládání dřeva jej tam paní majitelka objevila. Za světla jsme si situaci prohlédli, dělnice ještě v té době létaly. Cca ve 21,30 hod jsme se oblékli do ochranných pomůcek – jemné kožené rukavice, včelařský klobouk se síťkou atd. a v okolí hnízda začali překládat dřevo.
Asi ve 22 hod jsme při červeném světle čelovky začali hledat vlastní hnízdo. Jednalo se asi o staré myší hnízdo, složitě umístěné mezi jednotlivými vrstvami plochých prkének. Hlavní problém byl, že červené světlo bylo slabé – museli jsme svítit hodně zblízka, ale i přesto byly malé černé dělnice na tmavém nepřehledném podkladu špatně vidět.
Podařilo se nám posbírat 4 dělnice přes trychtýř z petky do třílitrové sklenice. V chomáči z chlupů jsme tušili matku, jelikož se z něj ozývalo intenzivní bzučení a bylo silnější než předtím od dělnic.  Chomáč byl vytvořen nejen z chlupů, ale i z různých třísek, pilin i suchých stébel. Z obavy, aby nám matka neulétla, jsme toto klubko přendali rovnou celé do výstelky ve čmelíně.  Celou plochu v hromadě jsme důkladně prohlédli už za normálního svícení  – dřevo odrovnali až na zem, abychom měli jistotu, že jsme tam někoho nezapomněli.  Poté jsme dělnice ze sklenice přesypali do čmelína, přikryli další vrstvou výstelky a čmelín uzavřeli. Majitelé byli velmi vstřícní, paní po celou dobu pilně fotila – z důvodu ohleduplnosti ke čmelákům bez blesku.
Zásah jsme ukončili cca ve 23 hod. Po příjezdu domů jsme na vršek výstelky umístili sladinu a popřáli čmelákům v novém domečku dobrou noc.

Druháý den ráno jsme ve čmelínu uvolnili vchod, nechali naplno otevřenou klapku a během 10 minut vykoukla první dělnice – průzkumnice. Provedla důkladný vzorový orientační let, při kterém si třikrát ověřila vstupní otvor do čmelína a důkladně prověřila okolí nového bydliště. Vrátila se asi po 10 minutách zpět a po chvíli znovu vylétla. Kolem 11 hodiny už byly všechny dělnice venku – pouze se nám nedaří rozlišit zabarvení, aby bylo možno určit druh. Snad to může být luční v tmavé variantě, ale měli by mít světlý proužek za hlavou, který jsme zatím nepostřehli. Jsou na česně velmi hbité, míří rovnou do trubky, takže se nám nedaří udělat pořádné fotky. Doufejme, že až zítra klapku přivřeme, tak je trochu na česně zpomalíme a budeme si je pak moci lépe prohlédnout.

Byl to pro nás silný zážitek a měli jsme velkou trému, jelikož jsme ještě nikdy hnízdo čmeláků nezachraňovali. S čmeláky jsme se skamarádili už před čtyřmi lety a moc si přejeme, aby se jim u nás líbilo.

 

 

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Straré Křečany - 2021 06 08

Akce Straré Křečany – 2021 06 08
Foto M. Jettmarová a K. Turpiš 6/2021

Čmelácí Rychla Rota - Akce Pozořice - 2021 06 01

 

Datum: 2021 05 26

Nálezce: Lenka Frimmelová (Poziřice)
Zachránce: Jitka Růžičková 

Popis:  Akce dopadla dobře PŘIPRAVUJEME text

Čmeláčí Rychlá Rota - Jesenice 2021 05 26

Datum: 2021 05 26

Nálezce: pí. DH (Jesenice)
Zachránce: Ondřej Hercog (Praha)

Druh čmeláků: Čmeláci zemni (Bombus terrestris) 

Popis:  Hnízdo v obvodovém chodníku RD

Ondřej

Hnízdo bylo ukryto pod betonem v obvodovém chodníku rodinného domu.
Dělníci ho našli při výkopových pracích. Naštěstí so ho všimli včas a oznámil to majitelům objektu. Ti nás pak oslovili.

Odběr byl poměrně snadný, hnízdo bylo přikryté starou rohožkou a čekalo na Rotu. 
Při evakuaci to vypadalo, že bude plod prochladlý a tak jsem se obával o úspěch akce. Matka totiž byla mimo hnízdo a vypadalo to na zasypaný vchod.
Obavy se ale nenaplnily vše dopadlo dobře. Zhruba za týden jsme při kontrole hnízda natočil několik záběrů. V hnízdě již bylo cca 25 dělnic a vitální matka. 

Hnízdo čeká cesta do Liberecké ZŠ, kde bude dělat radost dětem na krásné školní zahradě. O tom se dočtete později.

Přečtěte si  také text, k přiloženému videu

Čmeláčí Rychlá Rota - Jesenice 2021 05 26

Čmeláčí Rychlá Rota – Jesenice 2021 05 26
Foto: O. Hercog

Příběh má pokračování!

Hnízdo se během pár dní rozrostlo a stále sílí. 

9/6  se čmeláci  přesunuli do malého ráje, který spravuje parta nadšených pedagogů a dětí ze ZŠ náměstí Míru v Liberci. O nich jsme na našich stránkách již psali a ještě se ta m vrátíme v samostatném příspěvku. 

To co a jak v Liberci pro děti a přírodu dělají, je moc hezké zajímavé. zaslouží si to tedy větší prostor. Zatím snad jen prozradíme, že děti pojmenovali zachráněnou matku Arnoštka a že jsou z ní a její rodiny paf. Je krásné pomoci čmelákům, přírodě a zažehnout v dětech plamínek zájmu o přírodu, co říkáte? 

Děkujeme do Jesenice, že dali vědět a do Liberce paní učitelce Melicharové, za její péči

 

 

Čmeláci PLUS - ZŠ náměstí Míru Liberec

Čmeláci PLUS – ZŠ náměstí Míru Liberec
Foto B. Melicharová

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Velký Újezd 2021 05 15

Datum: 2021 05 15

Nálezce: Zuzana Novotná ((Velký Újezd)
Zachránce: Petr Garaj (Praha)

Druh čmeláků: Čmeláci rolní (Bombus pacuorum) – matka s rozestavěným hnízdem ve staré bundě

Popis: Rozestavěné hnízdo bylo nalezeno na terase u domu, v zateplené pracovní vestě položené na botníku.

Petr:
Vyjel jsem po setmění z Prahy pro matku čmeláka rolního, která si věrně střežila zvolené místo ke hnízdění. Zuzka umístila k vestě kameru, takže jsme si byli jisti, že přes den létala každých 10 minut do hnízda a zpět. Po setmění v hnízdě zůstala a věnovala se mu. Obec Velký Újezd leží na okraji CHKO Kokořínska, cesta byla pomalá – potkával jsem spoustu zvěře. Dorazil jsem na místo ve 23hod, královna si naštěstí stále opečovávala zvolené místo ke hnízdění.
Odchyt proběhl naprosto bez problémů, do 2 minut byla odchycena královna, za 15 minut mi již Zuzka mávala na rozloučenou. Akce rychlé roty se vydařila.
Královně se v mém úlku líbí. Má u mne vše, co potřebuje. Nedávno jsem v jejím hnízdě spatřil krásný džbánek. Královna snad u mne dokončí vše, co si tenkrát ve staré vestě na terase usmyslela. 

Zuzka:
Konečně tu bylo sobotní ráno, moje nejoblíbenější část týdne. Zvedla jsem pracovní vestu s tím, že se jdu zase fyzicky odrovnat do mé vznikající džungloidní zahrady, plnou původních odrůd rostlin, kterou neúnavně buduji 6. rokem ve jménu všeho hmyzu. Z vesty se ozvalo varovné zabzučení. Jako chovatel-začátečník, čerstvě nabitý radami z FB skupiny Čmeláci PLUS, jsem zareagovala okamžitě. Jemně jsem vestu položila zpět na botník a zrentgenovala jí zvědavýma očima. Byla tam! Krásná a pilná královna a její vznikající hnízdo. Byla jsem nadšená i vyděšená zároveň. Měla jsem jen jediný úlek, můj první, obsazený od dubna královnou čmeláka skalního – Anastasií.
Hlavou se mi honily myšlenky, jak postavím úl, nějaký materiál mám – dřevo, pilku, surovou bavlnu, elektrikářský husí krk, dokonce střechu čmelína, chyběl mi ale Uhelon a hlavně zkušenosti, jak královnu odchytit.
Královna si naopak hlavu ničím nelámala, jen varovně zabzučela a po chvíli stavěla ve vestě dál. Asi jí vůbec nevadilo, že sedí na úplně otevřeném místě. K hnízdu jsem umístila den předtím koupenou kameru a zavolala SOS do skupiny. Obratem se mi ozvali členové Rychlé roty a Ondřej, který záchranou akci zprostředkoval.
Již za pár hodin po nálezu mým směrem vyrazil zachránce Petr, kterému nikdy nebudu moci dostatečně poděkovat za to, že přijel a že odchyt bravurně zvládl. Ochrana přírody je mým životním posláním a po odchodu „Rolničky“ ukápla i nějaká ta slzička.

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Velký Újezd 2021 05 15

Čmeláčí Rychlá Rota – Akce Velký Újezd 2021 05 15
Foto: Z. Novotná

Záchranné mise 2020

Čmeláčí Rychlá Rota - Šenov

 

Datum: 2020 06 18

Nálezce: pí. Sobíková (Šenov)
Zachránce: Jiří Macura (Studená)

Druh čmeláků: Čmeláci zemní (Bombus terrestris)

 

Čmeláčí Rychlá Rota - Skuhrov

Datum: 2020 06 16

Nálezce: Martin Chalupník (Skuhrov u Havlíčkova Brodu)
Zachránce: Martina Bradová (Studená)

Druh čmeláků: Čmeláci luční (Bombus pratorum)

Popis: Hnízdo bylo nalezeno ve staré dece  z zahradním domečku. Martin napsal Rychlé rotě a Martina dlouho neváhala. 

Martina:

Akce rychlé roty se vydařila.

Jela jsem pro matku ještě bez dělnic. Do Skuhrova. Měla jsem to asi 60 km. Tahle záchrana byla jednoduchá. Žádné kopání. Lezení po půdě – nic takového.

Matka si vybrala pro svůj domov deku v zahradním domečku, kde si hrají děti. Přesto její osud majiteli nebyl lhostejný. Podle řeči šlo o tmavého čmeláka. Tím jsem vyloučila rolního. A myslela si spíš na skalního.

Nakonec se z toho vyklubala matka druhé generace luční. Majitel dovolil ustřihnout kus deky, kde hnízdo bylo a to vše zjednodušilo. Celá akce trvala asi 10 minut.

Matka u mě létá. Značka je vyhozená co chvíli, ale ještě jsem ji přes nápor povinností neviděla. A myslím, že brzy už budou první dělnice.

Čmeláčí Rychlá Rota - Skuhrov

 

Čmeláčí Rychlá Rota - Božkovice

 

Datum: 2020 06 14

Nálezce:  (Božkovice)
Zachránce: Luděk Šulda (Vrchotovy Janovice)

Druh čmeláků: Čmeláci rokytový (Bombus hypnorum)

Popis: Hnízdo bylo nalezeno ve střešní izolaci. Již v roce 2019 jsme zde zachránili dvě hnízda a letos to dopadlo stejně!

Čmeláčí Rychlá Rota - Vrbovec

Datum: 2020 06 16

Nálezce: Zuzana Vlčková (Vrbovec)
Zachránce: Monika Veselá (Znojmo) a Roman Ševčík (Miroslav)

Druh čmeláků: Čmeláci zemní (Bombus terrestris)

Popis: Hnízdo bylo nalezeno v hromadě hlíny při úpravě zahrady 
Majitel nás kontaktoval a hledali jsme zachránce. Zachránce se našel, resp zachránkyně, ale nebyl k sehnání úlek. Nakonec slovo dalo slovo a našel se ochotný chovatel, který úlek zapůjčil.

 

Zuzana:

Nikdy nebudeme moct dost poděkovat paní Monice z Třebíče za záchranu „našich“ čmeláků zemních. O to víc, že za normálních okolností by jejich přemisťování bylo to poslední, co bychom chtěli. Nicméně bohužel se usídlili na tom nejhorším možném místě vzhledem k probíhajícím terénním úpravám, proto jsme jim museli poskytnout azyl někde jinde a pevně věříme, že příští rok uvítáme na naší zahradě jinou „čmeláčí rodinu“.

Celá akce nás donutila ještě víc přemýšlet o neutěšeném stavu naší krajiny a postupném mizení dříve běžných druhů z okolí našich domovů. I na naší relativně malé zahradě děláme co můžeme a bydlí u nás ještěrky, mnoho druhů hmyzu, netopýři, mladé letos vyvedl rehek domácí, pověsili jsme ptačí budku, vytvořili hromadu z kamenů a písku pro ještěrky a další drobná zvířata, vrabci, vlaštovky, jiřičky (a špačci :-)) tady štěbetají od rána do večera a pořád nám to přijde málo a snažíme se nyní i v budoucnu zbudovat přírodní zahradu a poskytnout domov dalším druhům.

Ve Vrbovci se v pondělí 15. června sešla opravdu prima parta lidí. Kolemjdoucí se asi museli divit, co podivného to kutí skupina lidí s červenými světly uprostřed zahrady v hromadě hlíny. Přihlížely i naše a sousedovy děti, soused se dokonce sám chopil rukavic a pomáhal přemisťovat čmeláky z hnízda do sklenice. Ono pro laika to není běžné, moci se zblízka podívat jak vypadá takové čmeláčí hnízdo a vůbec, vidět čmeláčí matku v celé své kráse i „naštvanosti“ a slyšet „hukot“ stovek malých křidélek v novém čmelíně.

Celá akce proběhla velmi dobře, adrenalin se vznášel ve vzduchu ještě i po akci a nikdo z nás nemohl toho pozdního večera snadno usnout.

Věříme, že čmeldům se bude v novém domově dařit minimálně stejně dobře jako doposud v naší hromadě hlíny, a že nám „odpustí“ to, čeho jsme se na nich bohužel museli dopustit.

 

Monika: 

Zdravím, ještě jednou díky všem za včerejší pomoc ve Vrbovci, ať už to byli nadšenci-sousedé, co pomáhali odchytávat proklouznouté čmeldy, či deti co volaly “Jeeee támhle leze”, nebo super sympatičtí nálezci hnízda,kteří taky odchytávali, svítili, nosili,… no co vám mám povídat – praskla nám hned ze začátku akce výchytka, tak kdo měl ruce, tak odchytával. A byli tu i tací, co to dávali v kraťáscích a krátkém tričku přímo u hnízda.

Byla to super akce, doufám, ze s minimem ztrát a ja jsem prakticky tu noc už nedokázala spat a jen čekala na ráno na odchyt vracejících se medvídků.

Dnešní den je u nás na zahradě dnem leteckým, jsou slyšet a vidět úplně všude. Snad se královně u nás povede to, co zamyslela ve Vrbovci. Palce nepouštějte a držte ji je dal.

Čmeláčí Rychlá Rota - Vrbovec

Čmeláčí Rychlá Rota – Vrbovec
Foto M. Veselá a Z. Vlčková

Monika:

Když jsem si přečetla zprávu, že je potřeba zachránit hnízdo ve Vrbovci, říkala jsem si, že příští rok se musím nachystat a příhlásit se do Čmeláčí Rychlé Roty, abych čmeldům a přírodě mohla pomáhat. Neměla jsem totiž ani volný úlek, ani vybavení pro odchyt, vlastně ani auto – jediné co jsem měla byla chuť do toho jít a něco udělat. Naštěstí se u výzvy objevil komentář od Romana, který napsal, že úlek by měl…. Pak se do toho vložil Ondřej a všechno to zapadlo. Roman byl ochotný přijet s úlkem na místo záchrany a já jsem zajistila to ostatní.

V tu dobu jsem neměla žádný dopravní prostředek a tak trochu mi jednu chvíli i chyběla odvaha do toho jít, ale tu mi naštěstí dodal můj taťka (díky tati), který to všechno s námi absolvoval.

Takže to chtělo rychle sehnat výchytku, rukavice, kuklu, červená světla, motyčky, lopatky, sladinu, zkumavky, láhev pro odchyt,….no hlavou se mi honila spousta věcí, abych na nic nezapomněla a aby nás nic nemile nepřekvapilo.

Dost jsem se obávala toho, abychom hnízdo neponičili. A jak se k němu vůbec dostat jsem neměla ani potuchy.  A ještě musím podotknout, že jsem do té doby žádné hnízdo naživo neviděla, neboť na hloubkovou kontrolu hnízda „svých“ čmeldů jsem se teprve chystala….. Ondřej mi dal skvělou instruktáž a rovněž mne uklidnil – díky za to –  takže jsem pak mohla dělat chytrou, jak se takové hnízdo zachraňuje _:-D Teorii jsem tedy měla zvládnutou.

Pak nastal den D.  Vyjeli jsme s taťkou s dostatečným předstihem. Jak jsme se přibližovali k Vrbovci, začal se měnit charakter krajiny. Na Třebíčsku je sice krásně, ale na Znojemsku se mi líbilo velice. Nejvíce mne ale uchvátily lány máku – už jsem je opravdu dlouho neviděla. Říkala jsem si, že tady může být opravdu ráj pro čmeláky.

Ve Vrbovci nás přivítala milá paní Zuzanka s rodinou. Musím říct, že jsme kápli opravdu na super sympatické lidi, se kterými jsme si při kávě báječně popovídali – myslím, že jsme probrali spoustu věcí, ale to by bylo na jiné povídání. Vlčkovi mají nádherný vztah k přírodě  a hodně o ní vědí. Můžete se s nimi na toto téma bavit opravdu dlouho 😀 K přírodě vedou i své děti a to je moc fajn. Čmeláky zbožňují a jsem si naprosto jistá, že příští rok jim bude stát na zahradě čmelín a jistě nebude prázdný.

Ale teď už zpátky k našim čmelákům, kteří  zatím neměli tušení, co je večer čeká.

Hnízdo bylo v myší díře ve veliké hromadě hlíny. Vchod byl velmi dobře patrný. Žádný další vchod jsme nezaznamenali. Když jsme chvilku pozorovali, tak frekvence příletu a odletu byla na můj vkus poměrně vysoká. Prakticky pořád nějaký čmelda u vchodu. Domnívala jsem se, že jde o čmeláka zemního a už se mi honilo hlavou, kolik jich tam může být. Udělala jsem pár fotek, poslala Ondřejovi. Potvrdil mi, že se jedná o čmeláka zemního. Snažil se mě uklidnit, ale já věděla, že zemní mívá největší hnízda…..Jenže já jsem myslela, že může mít až 300 jedinců, ale údajně až 600. To mi moc dobře neudělalo a paní Zuzanka mi nabídla něco na posilněnou, ale to jsem odmítla. Bylo to sice lákavé, ale potřebovala jsem mít jasnou hlavu. Nachystali jsme si tedy vše potřebné a čekali na setmění a taky na Romana.

Roman dorazil v krátkém triku a kraťasích 😀 a přivezl čmelín, zkumavku, fajnovou rybářskou lampičku s červeným světlem. Chtěla bych mu tímto poděkovat, neboť bez něj, bychom to nedokázali. Ač se do záchranné akce nechtěl pustit sám, tak dle mého názoru by ji zvládl naprosto s přehledem.

Když se začalo šeřit, začalo kolem hromady přibývat lidí. Jednak to byly Vlčkovy děti a potom sousedé a jejich děti. Prý by se chtěli podívat, protože to ještě neviděli…. – tak to nás bylo víc :-DDDD

Začali jsme pomalu hrabat….Dle instrukcí jsme do vchodu dávali smotek papíru, aby se nám chodba nesesypávala. Je to dobrá vychytávka, protože se tak dal korigovat počet vybíhajících čmeláků.  Já jsem hrabala a Roman odchytával, ostatní svítili, radili či poskytovali psychickou podporu. Asi po desátém čmelákovi se zlomila plastová výchytka.  Chtěli jsme ji nějak opravit, slepit, stáhnout páskou, ale to by asi dlouho nevydrželo. Takže všichni povinně rukavice a pak to teprve byl adrenalin. V tu chvíli se zapojil prakticky každý, kdo si nasadil rukavici a chtěl si odchytit čmeláka.  Děti, co stály metr od nás, nás vždy upozornili na nějakého unikajícího brundibárka a šup, už ho nějaká rychlá ruka chňapla a byl ve sklenici. Čím více jsme se blížili k hnízdu, tím větší bzukot se ozýval, až z toho šel trochu strach. Zaposlouchali jsme se a dali hlavu k hlíně – dalo se docela snadno určit, kde se hnízdo nachází – nebylo totiž vůbec hluboko. Když jsem položila ruku na místo, byly cítit vibrace. Ještě teď, když to popisuji, mi buší srdce a slyším ten zvuk. V hrabaní a odchytu jsme pokračovali  až do chvíle, kdy jsme narazili na listí. Byl to signál, že jsme opravdu blízko.  Napětí stoupalo. Hrabali jsme tedy pod listí, zde už byla hlína docela jílovitá a tak to šlo poměrně těžko. Poté už jsme viděli první kokony. Předala jsem lopatku spoluzachráncům a držela ruku pod hnízdem.  Za chvíli jsem měla velkou část hnízda v ruce – hnízdo putovalo do čmelína. Ze zbytku hnízda se ozýval hodně vysoký nepříjemný bzukot – tam byla Ta, na kterou se všichni chtěli podívat – od těch malých až po  ty velké J. Podhrabali jsme i tu zbylou část hnízda a hned s ní do čmelína – viděli jsme ji jen na krátkou chvíli – v červeném světle – sice to byl opravdu jen malý okamžik, ale mě se zdála famózní. Ihned zalezla pod hnízdo a už jsme ji neviděli. Přikryli jsme hnízdo výstelkou, dali sladinu, vysypali jsme pochytané čmeldy do čmelína , zavřeli a bylo to. Mohli jsme si oddechnout.  No oddechnout…to prostě nešlo. Určitě o tom vědí své ti, co už to zažili. Adrenalin je fajn, ale tu noc ho bylo opravdu hodně 😀

Druhý den následoval odchyt zbylých dělnic, odchytli jsme jich 22.

Málem bych zapomněla. Hnízdo nebylo tak velké, jak mě Ondřej strašil. Odhadli jsme to tak na 200 jedinců. Ale možná o kousek víc.

Nějaká kousnutí i žihadla byla taky, ale to už k tomu asi patří.

Úlek jsme převezli do Třebíče. Umístila jsem ho pod úroveň terénu na schodiště vedoucí do sklepa, pod střechu a na nejchladnější místo v domě. Snad to tak bude zemním čmeldům vyhovovat.

Byla to úžasná akce. Moc Vám všem děkuji, jsem hrozně ráda, že jsem mohla být její součástí.

Čmeláčí Rychlá Rota - Vrbovec

Čmeláčí Rychlá Rota – Vrbovec
Foto M. Veselá a Z. Vlčková

Čmeláčí Rychlá Rota - Kyjovice

 

Datum: 2020 06 13

Nálezce: x (Kyjovice)
Zachránce: Dan Bartonec (Ostrava)

Druh čmeláků: Čmeláci zemní (Bombus terrestris)

<připravujeme>

Čmeláčí Rychlá Rota - Malobratřice

.

Datum: 2020 06 10

Nálezce: Milan Maruška (Malobratřice)
Zachránce: Barbora Klimešová (Stehelčeves)

Druh čmeláků: Čmeláci zemní (Bombus terrestris)

Popis: Hnízdo bylo nalezeno v tepelné izolaci na stavně rodinného domu.
Majitel nás kontaktoval a prožil s Bárou záchranu v přímém přenosu, byť sám alregik. takže tam byl i bobřík odvahy… 😀

Bára:Rychlá rota v akci

Dostali jsme hlášku, že v Malobratřicích je hnízdo jaksi nevhod. Majitel rekonstruuje chalupu a když nadzvedl izolaci, tak se zvedlo několik dělnic a letěli mu naproti. Vzhledem k tomu, že je alergický a celkově má z hmyzu respekt, zahodil nářadí a z místnosti vycouval. Zapátral, co s tím, přírodu má rád, ublížit jim nechtěl. Slovo dalo slovo, až se dostal k Rychlé rotě. Večer byla na netu výzva. 

Nereagovala jsem hned, je to stovka kilometrů, ale lokalitu znám, manžel tam má blízko maminku, a přímo v té vsi vzdáleného bratrance. Druhý den mi to nedalo, a přihlásila se. 
Přeci nepřiznám, že pojedu tak daleko kvůli čmelákům, tak jsem se vymluvila na kontrolu mamky, potřebu trénovat jízdu přes Prahu a tak. Manžel ví, že jsem trémista a jel raději se mnou, děkuju. (jsme cvoci dva :-D)

Přivítal nás majitel krásné chaloupky s celou rodinou, úsměv od ucha k uchu. Hned od začátku bylo jasné, že to bude příjemná akce. Provedl nás chaloupkou – zachoval kachlová kamna a vůbec, celé to dělá velice citlivě, aby se neztratilo kouzlo místa. Až jsme došli do poslední místnosti. Kdysi dávno maštal, do které proboural dveře. A tam na zemi vyskládaný nějaký ten materiál. Uprostřed toho taková malá hromádka rozcupované izolace, a jedna dělnice ji zuřivě hrabala pod sebou, aby nám zabránila šmírovat. Celé to leželo na polystyrenové desce, ostatní šlo zpod hnízda vysunout. Tak jsme donesli úlek, manžel si vzal kousek izolace, aby to přikryl a celé se to nerozfouklo při přesunu (tak rásně načechrané to bylo), a šoupnul dovnitř. Hotovo!

Paní domu nám udělala pár foteček, pán koukal maličko dál, ale zvědavost byla větší než strach z žihadla (lék na alergii měl ale raději u sebe).
Pak jsme sebrali pár dělnic, které zůstaly venku a čekali jsme na další. Přeci jen, venku ještě dlouho světlo… 
Pak se jedna objevila, ale zamířila k balkonovým dveřím. Hmmm, že bychom ji tak vyplašili? Chvíli provokovala obrovského pavouka pokoutníka a pak spadla do pytle s další izolací. Tak jsme pytel otevřeli, abychom ji dali do úlku, ale byla rychlejší a vyletěla ven dveřmi. Jenže nám přišlo, že to tam bzučí stále. Tak šťouchám postupně do pytlů a opravdu. Nějaký pytel se naštval. Nakonec jsme je postupně dávali na stranu a v tom posledním (jak jinak), se nám ukázala dělnice ve výhružném postoji (no, výhružném lehu, však víte). A pod ní zase nacupovaná vata. Takže opravdu, druhé hnízdo, něco přes metr od prvního. To je úroda, panečku!

My jsme s sebou měli úl jen jeden, a po probrání různých možností jsme se rozhodli, že celý tento pytel odneseme do přístřešku na zahradě, kam majitel pro tuto sezónu chodit nebude, ale hnízdo tam v klidu, v suchu a stínu dožije.

A protože se nám hezky povídalo, tak jsme semleli všechno možné, a přitom chytali přilétající dělnice. Vždycky jsme sledovali, jaký bere směr. Ty vpravo chytal manžel, a ládoval je do úlku, ty vlevo jsem brala já, a ve sklenici je nosila do hnízda na zahradě. Cestou mi nadávaly, ale v okamžiku vhození do vaty zalezly do hníza. Asi za dvě hodiny už nelétal nikdo. S ohledem na to, že jsme akci provedli za dne a čekali dost dlouho, jsme se rozhodli, že už tam ráno nepojedeme. Dostali jsme ještě úplatek ve formě čokolády (za co? vždyť to byla radost) a rozjeli se každý svou cestou. 
Čmeldové dostali „cukrovou vatu“ ve víčku, nějakou tu výplň, ať mají co dělat a hurá domů. 

Ráno si musely holky počkat až do osmi, až přestane pršet, a pak jsem jim otevřela ven. Se synátorem jsme obsadili strategické pozice a čekali, co bude. První dělnice nás napínala, ale udělala krásný orientační let. Chvíli za ní další dvě a pak už se sypaly jedna za druhou. Když jsme napočítali asi 25, tak nás to přestalo bavit. Fakt jich tam bylo tolik?  Asi po čtvrt hodině se první vrátily domů.

Tak snad se jim bude u nás líbit.

Čmeláčí Rychlá Rota - Malobratřice

Čmeláčí Rychlá Rota – Malobratřice, Foto B. Klimešová (6/2020)

 

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Tišnov 2020 06 08

Čmeláčí Rychlá Rota – Akce Tišnov 2020 06 08

 

Datum: 2020 06 08

Nálezce: Vlčkovi (Tišnov)
Zachránce: Jiřík Hydrouš Kubínků (Ostrava)

Druh čmeláků: Čmeláci rokytoví (Bombus hypnorum)

Popis: Hnízdo bylo nalezeno v tepelné izolaci na stavně rodinného domu. Obava, že to bude hnízdo čmeláků rokytových se naplnila. Stejně tak že si nálezce na vlně adrenalinu zapomene nasadit kuklu a rukavice… 🙂

Jiřík:

Když spadneš z koně, měl bys hned naskočit zpátky! Když se ti nepovede najít hnízdo, měl bys hned zachránit jiné.

Po pátečním neúspěchu se skalníma v Kroměříži, se mi naskytla možnost cestou do Troubska, zachránit 1-2 hnízda, podle popisu rokytových v Tišnově.

Vzal jsem si na pomoc kamaráda, který bydlí nedaleko a je nadšený ornitolog, a ochránce všeho živého. Čmeláci podle popisu pod střechou ve vaťe, novostavba, brzy se bude zaklápět.

Po setmění jsme přišli na místo, nálezce popsal situaci, když objevil hnízdo začali se na něj sypat, a v úleku div nevyskočil z okna. Na místě bylo slyšet vzdálené bzučení, po dotyku na vatu velice zesílilo.

Nálezce nám připravil improvizované lešení. Nachystali jsme si ul a všechny potřeby, zhasli a nálezce poslali pryč. Po odkrytí vaty na nás vypadlo hnízdo a obrovské množství čmeláků, byli všude hnízdo jsem vložil i s množstvím čmeláků, včetně mladých matek, do úlu a uzavřel. Začalo nekonečné zabíráni čmeláků, kteří lezli po nás, stěnách, oknech, schodech, červeném světle, všude… Když jsme posbírali vše co se dalo, venku potmě jsme je přesypali k ostatním v úle.

Odjeli ke kamarádovi se vyspat. Ráno jsem se už sám vrátil pro zbytek, v Pondělí jsme neměli čas ani chuť počítat ani fotit. V úterý jsem posbíral dalších 51 kousků, včetně matek.

Rozloučil a poděkoval nálezci, a pokračoval do Troubska. Paní Alena mi potvrdila že se jedná o čmeláka rokytového, pomohla mi pochytané přemístit ze sklenice do úlu, a vložila jim dobrotu na cestu. Mockrát děkuju!

Po příjezdu domů jsem umístil čmelín na místo, nachystal si foťák s dálkovou spouští, dalekohled a křeslo. Po otevření vchodu pozoruju jeden pamatovací let za druhým snad se jim u mě bude libit!

Čmeláci PLUS - Čmelaci Rychlá Rota - Ostrava

Čmeláci Rychlá Rota – Ostrava
Foto: Jiřík Hydrouš Kubínků (6/2020)

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Čáslav - 2020_06_08

 

Datum: 2020 06 08

Nálezce: Lucie Hájková (Čáslav)
Zachránce: Pavlína Krčová (Hraběšín)

Druh čmeláků: Čmeláci skalní (Bombus lapidarius)

Popis: Hnízd bylo nalezeno v dutině kmene při řezání palivového dřeva. špalen s hnízdem byl 2x překládán, než bylo hnízdo s matkou a pár dělnicemi nalezeno. Pavlína se pustila do odvážné akce a díky tomu dohledala zbylé dělnice a složila rodinu zpět do silného hnízda. Pavlína jezečátečník, vlastně byla – zvládla to skvěle!

Zde jsou autentické příběhy aktérů (aktérek) – dáme děkujeme!!! 
ČM+

Pavlína:

Od prvního telefonátu s paní Lucií se rozběhla velká akce!

Musela jsem bezchybně přemýšlet a předvídat co se bude předem odehrávat na co se mám připravit protože je rozdíl vše dělat v místě kde člověk žije, ví kde co má, popřípadě si proto dojde atd.
Ale… V případě rychlého a bezpečného zásahu obou stran. “ Člověka a čmeláku” na zcela jiném místě popsané ho pouze po telefonním hovoru je obtížnější, kor když nálezce ví o čmelácích minimum.
Měla jsem volný vybaveny čmelín a byla velmi ochotná pomoci každé chlupaté prdelce v ohrožení. Vypůjčila jsem si od souseda včelařskou výstroj “rukavice, klobouk se síťkou a bundou, včelařskou výchytku”.

Vyrobila jsem si červené světlo “ plocha baterie a ustřihla jsem fialovou PET lahev, složila jí elektrikářskou pásku upevnila”. Zabalila jsem síťku, pinzetu čerstvý cukerný roztok, bílé prostěradlo a nabitou Powerbanku .
Pro případné vybití mobilního telefonu a nutné konzultace s Ondrou , který byl připraven v jakoukoliv noční dobu padnout za každý chlupatý zadeček se mnou.
Lucie, která společně se svým tatínkem hnízdo našla, byla tak ochotná, že mě spolu se čmelínem a veškerým připravenými vybavením odvezla tam i zpět, protože na mé motorce by to opravdu nešlo.
Dorazila jsem na místo, byla tma a přede mnou ohromný špalek s dírou ve které bylo hnízdo. Čtvrtkou, kterou jsem si přivezla, jsem otvor uzavřela a deskou podložený kmen jsme dali na rozloženém bílé plátno “ve tmě je na bílém podkladu lépe vidět eventuelně prchající čmeldy” po u klidně ní hnízda jsem sundala čtvrtku a dlouhou pinzetou opatrně předávala postupně vylézávající dělnice střechou do připraveného čmelínu.
Jako poslední jsem přenášela hnízdo spolu s matkou. Hnízdo jsem přikryla výstelkou a nahoru dala cukerný roztok v ampuli, střechu jsem uzavřela a zkontrolovala těsnost korkového uzávěru klapky. Při revizi jsem zjistila že bylo hnízdo vlhké a plné mravenců.

Druhý den jsem se vrátila na motorce zpět abych odchytila zbylé dělnice. V místě nálezu a nočního vyjmutí hnízda byla nalezena pouze jedna dělnice. V době čekání zda-li se neobjeví další jsem se vyptávala odkud bylo dřevo pořízeno. Zjistila jsem že z místa 2,5 km vzdáleného a usoudila jsem že zda-li se budou vracet tak právě tam. Na místě kde bylo dřevo uříznu to jsem pochytala dalších 39 dělnic

Po návratu jsem čmelín a sklenice odnesla do koupelny a položila do vany, zhasla světlo a nechala je uklidnit, Poté jsem s použitím červeného světla opatrně odkryla střechu, Čmeláčci zavrtěly křidélky a zvídavě lezli po ovčím rounu. Otevřela jsem víko sklenice naklonila jí a pinzetou jednoho po druhém přesouvala ke hnízdu do úlku k matce.

Jako naprostý laik, teoretik či začátečník jsem měla doposud načtené informace z knih a internetu či youtube, na jaře jsem měla po neúspěšném zavedení prázdný čmelín a po neúspěchu jsem se za měřila na zdokonalení čmelínu, dokonalejší přípravou na další sezónu než-li na zoufalém odchytu každého byť hledajícího čmeláka neb jsem usoudila, že oni si v přírodě poradí protože oni sami nejlíp ví co je pro ně dobrého a já i čmelín budeme maximálně připravený. Opravdu po těsném dokončení “ natření, izolace, kvalitnějšího kartonu, teploměru s vlhkoměrem, větrání a ušití kvalitnější síťky mi napsal můj dobrý přítel Monk aby mi sdělil, že je v Čáslavi 3 vesnice ode mě Čmeláčí hnízdo v ohrožení.

Nebojte se jich… jsou tak mírumilovný jsou vděčný a věrný sami sobě. Přesně takhle jsem to dnes někomu psala: „Jsem taaaaaaak šťastná!“  Buší mi srdce mám křeče ve tvářích z toho jak se neustále culím na čmelín, jsem unavena, Ale tohle… tohle za to doopravdy stála!

Oni si to zaslouží protože takové strasti, nepřízeň počasí, mnoho převozů … A jsou si tak věrný, že obyčejný člověk by si z nich měl vzít příklad. Tomu já říkám manželství v dobrém i ve zlem stále spolu.

Vaše Pavlína

PS. Kdo to nezažije nepochopí

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Čáslav - 2020_06_08

Čmeláčí Rychlá Rota – Akce Čáslav
Foto : Pavlína Krčová (6/2020)

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Olomouc 2020 06 04

 

 

Datum: 2020 06 04

Nálezce: Jana Majáková a Tomáš Valenta (Olomouc)
Zachránce: Jana Majáková (Olomouc)

Druh čmeláků: Čmeláci zemní (Bombus terrestris)

Popis: Čmeláci byli objeveni při sekání trávy v zemi  na místě, kde měla probíhat společenská akce – sportovní areál. Celé prázdniny na tomto místě bude probíhat příměstský tábor.
Hnízdo bylo již hodně rozvinuté. Pokud by nebyli odstěhováno, byli by zlikvidováni. Problém byl v tom, že šlo o stěhování jen pár set metrů. Nakonec se do toho šlo a Jana to zvládla výborně.

Jana: 

Popis akce: K večeru jsme se vydali na záchranu. S sebou jsme měli veškeré včelařské vybavení, sklenici na odchyt dělnic, červené světlo atd. Všechny rady k záchraně jsem si našla na webu Čmeláčí Rychlé Roty a za cenné rady děkuji, skupině Čmeláci PLUS.. 

Než se úplně setmělo do úlku létalo moc dělnic což nás děsilo! Tak jsme zvolili taktiku co nejvíc jich odchytat do sklenice a oslabit tak hnízdo. Odchytávali jsme úplně všechny dělnice „ty co chtěly ven i ty co chtěly dovnitř“.

 Nejprve jsme vrchní část odryli rýčem a potom pomalu lopatkou vyhrabávali cestičku k hnízdu.  Cestička k hnízdu byla dlouhá a klikatá, museli jsme být opatrní aby se nám hnízdo nezasypalo hlínou. Na práci jsme si svítili červeným světlem, jedině tak byly dělnice klidné a daly se odchytit a my se tak  mohli pomalu dostat k hnízdu. Hnízdo bylo hodně hluboko v zemi. Až se nám podařilo úspěšně vyhrabat samotné hnízdo opatrně jsme ho nabrali zespod rukama a přendali celé i s hlínou do čmelínu. Na hnízdo jsme dali Lintran a ze sklenice vysypali vychytané dělnice.

Hnízdo jsem umístila na zahradu. Ráno při otevření začali čmeláci létat. Druhý den od přemístění z úlku vyletěli tři nové královny. 😊

 

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Olomouc 2020 06 04

Čmeláčí Rychlá Rota – Olomouc
Foto: Jana Majáková (6/2020)

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Olomouc 2020 06 04

Čmeláčí Rychlá Rota – Akce Olomouc 2020 06 04
Foto J. Majáková

Mladá matka ze zachráněného hnízda objevuje svět. Kdyby Jana s pomocí Roty nezasáhla, tohle video by nevzniklo…

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Kroměříž 2020 06 04

Čmeláčí Rychlá Rota – Akce Kroměříž 2020 06 04

Datum: 2020 06 04

Nálezce: Ivo Jiřík (Kroměříž)
Zachránce: Jiřík Hydrouš Kubínků (Ostrava)

Druh čmeláků: Čmeláci skalní (Bombus lapidarius)

Popis: Čmeláci se zdáli být usazení v terénu u domu, kde probíhaly stavební práce. Bylo jasné, že evakuace bude jediným řešení, nicméně díky Ivovi a Jirkovi se povedlo v nouzi, ale přesto najít řešení

Jiřík:

Ne každý pokus o záchranu čmeláků, končí úspěšným nalezením hnízda.

Po zveřejnění výzvy na čmeláci Plus, jsem se přihlásil s nabídkou pomoci o přemístění hnízda v Kroměříži.
Po telefonické instrukci, a zprostředkování kontaktu jsem vyrazil na místo. Nálezce společně se synem, mi ukázali vletový otvor a popsali situaci. Vletovy otvor se nacházel v místě plánovaného betonu. Po odkrytí vstupu jsem do chodby vložil endoskopickou kameru, a zacal opatrně odhrabávat chodbu, když jsem se dostal pod původní schod, uslyšel jsem zabzučení a objevil se první čmelák, chytil jsem ho a vložil do sklenice. Pokračoval jsem odkrýváním z boku, kamerou sledoval prostor pod schodem, vypadalo to ze pod celým schodem je prostor vysoký cca 2 cm.

Začal jsem teda odkrývat prostor zepředu a prozkoumávat ho kamerou. Postupně se objevilo dalších 5-6 čmeláků z různých směru, chytal jsem je a vykládal do sklenice. Prozkoumáváním kamerou jsem nebyl schopný najít hnízdo, ale viděl jsem ze prostor je takřka pod celým schodem. S kamerou jsem se dostal asi 70 cm směrem pod dveře, kde jsem ještě viděl čmeláka, ale ne hnízdo.

Odkopat celý schod nebylo možné, najít hnízdo taky ne. Nálezce i se synem byli velice ochotní, vyptávali se na spoustu informací o čmelácich, bylo vidět že mají zájem a že je tahle situace mrzí. Nakonec jsme byli po několika hodinách nucení akci ukončit s tím, ze nálezce ráno vypustí odchycené čmeláky ze sklenice. Přes den bude sledovat, kudy se čmeláci do hnízda vracejí (původní vstup byl rozkopaný) na místo nového vchodu vloží široký husí krk, a vyvede ho mimo plánovaný beton.

I když evakuace nebyla úspěšná, hodně jsem se naučil, a čmeláci budou moct dožít na původním místě, které si očividně dobře vybrali. Díky Čmeláci PLUS za možnost pokusit se přemístit hnízdo, a hlavně nálezci za spolupráci, snahu a ochotu zachránit hnízdo.

K fotografiím – Křížek na místě původního vchodu, šipky odkud se objevovali čmeláci, žlutě označený odkopaný prostor, čára kamera kde jsem ještě viděl čmeláka. Na další fotce je vidět čmelák kamerou, původní nevykopaný prostor a čára označuje betonový strop.

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Kroměříž 2020 06 04

Čmeláčí Rychlá Rota – Akce Kroměříž Foto: Jiřík Hydrouš Kubínků (6/2020)

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Kroměříž 2020 06 04

Čmeláčí Rychlá Rota – Akce Kroměříž Foto: Jiřík Hydrouš Kubínků (6/2020)

 
Čmeláčí rychlá Rota PLUS_Jinočany 2020 05 21

Jinočany 2020 05 21

Datum: 2020 05 21

Nálezce: Martina Soukalová (Jinočany)
Zachránce: Hana Velebilová (Rakovník)

Druh čmeláků: Čmeláci luční (Bombus pratorum)

Popis: Hnízdo bylo nutné zachránit ze staveniště rodinného domu.  Šlo o rozvinuté hnízdo, které dožije a vyvede nové matky – budoucí královny a samce trubce.

Zde jsou autentické příběhy aktérů (aktérek) – dáme děkujeme!!! 
ČM+

Martina:

Je zvláštní, jak si s člověkem osud zahrává. Již dlouhou dobu si přeji mít na zahradě čmeláky a před pár dny jsem našla na zahradě čmeláčí hnízdo. Bohužel, radost mi to neudělalo. Bylo na tom nejméně vhodném místě, na budoucím staveništi. Jsem moc vděčná, panu Hercogovi a Čmeláčí rychlé rotě za pomoc a záchranu čmeláků. Včera jsem prožila něco neskutečného. Nakoukla jsem čmelákům „pod pokličku“. Bylo to fascinující a napínavé. Jsem moc ráda, že to dobře dopadlo a čmelákům se daří.

Hanka:

Vyjížděli jsme k večeru od nás z domova na záchrannou akci za čmeláky, sebou jsme měli v podstatě včelařské vybavení navíc síťku na rybičky, plus červené světlo atd.

Na místě nás přivítala psí slečna čivavy a majitelka Martina, se kterou jsme čekali na tmu na zahradě blízko čmeláčího úkrytu. Sem tam do úkrytu nějaký čmelák zaletěl.

Když už se žádný čmelák neobjevoval a pomalu už byla tma, začali jsme s odkrýváním hnízda a postupným hrabáním lopatkou jsme se dostávali blíž a blíž. Čas od času jsme narazily na strážící dělnici, při červeném světle byli klidné a ani nelétaly, stačilo zachytit včelařským skřipcem, postupně jich ve velké sklenici dost přibývalo.

Nakonec jsme se dostali až k prvním kokonům hnízda, hnízdo samotné jsme postupně úspěšně vyhrabali a přendali do našeho čmeláčího domečku.

Hnízdo se nám pomalu rozšiřuje a dělnice hezky létají u nás na zahradě.

Čmeláčí Rychlá Rota - Jinočany 2020 05 21

Čmeláčí Rychlá Rota – Jinočany 2020 05 21
Rota se opatrně dostává k hnízdu – hlavně ho nezasypat
Foto M. Soukalová (5/2020)

.

Čmeláčí Rychlá Rota - Jinočany 2020 05 21

Čmeláčí Rychlá Rota – Jinočany 2020 05 21
Čmeláci byly během akce dočasně odchyceni do sklenice Foto M.  Soukalová (5/2020)

Čmeláčí Rychlá Rota - Jinočany 2020 05 21

Čmeláčí Rychlá Rota – Jinočany 2020 05 21
Čmeláci jsou přemístěni do úlku – hnízdo i dělnice
Zbývá je zakrýt a dát na výstelku krmítko s cukerným roztokem
Foto M. Soukalová (5/2020)

Čmeláčí Rychlá Rota - Jinočany 2020 05 21

Čmeláčí Rychlá Rota – Jinočany 2020 05 21
Foto H. Velebilová (5/20520)

Čmeláčí Rychlá Rota - Akce Stehelčeves - 2020_06_03

Datum: 2020 06 03


Zachránce: Barbora Klimešová (Stehelčeves)

Popis: Akce zrušena, Bára s manželem a nálezcem našlo řešení, jak si zařídit soužití s čmeláky – odklonili jim letový koridor.

Děkujeme!
ČM+