Příklady již realizovaných školních projektů
Co se zde dozvíte
- Na této stránce Vás chceme seznámit s již realizovanými projekty některých škol a školek. Některé školy dokonce čmeláky chovají na vlastní zahradě.
- Není nad vzájemnou výměnu zkušeností.
- Některé z uvedených projektů přímo zašťiťujeme nebo jsme je pomáhali realizovat.
Datum poslední aktualizace: 25/7/2021
Jak Čmeláci Plus podpořili šíření bombusofílie v Liberci – 21/6/2019 – Čmeláci PLUS
Dlouhý příběh, ale se šťastným koncem.
Na úplném začátku byla zpráva od Petra. Petr nám psal na začátku dubna, že jeho maminka je učitelka, která chce dětem pořídit čmeláky, ale nedaří se jí žádné usadit. Hodně z nás se v té době snažilo o to stejné, ale tady mi můj nos říkal, že je to trochu jiné.
Spojil jsem se proto s Petrovou maminkou, paní učitelkou Barborou Melicharovou a potvrdilo se mi, že tohle je případ, kdy stojí za to pomoci. Paní Melicharová byla připravená, dělala vše jak měla, jen jí chyběla trocha toho štěstí a času, aby to klaplo. Rychle jsme se dohodli v rámci týmu, že do toho jdeme.
Karlovi v té době, na rozdíl od nás ostatních, létaly na zahradě matky čmeláků skalních. Karel je zkušený chovatel a tak se mu brzo povedlo usadit matičku, kterou vtipně pojmenoval „Libuna“. Dohodli jsme se ale, že ji necháme dobře zabydlet a do Liberce odvezeme až s prvními dělnicemi. Následovaly prudké změny počasí, které řadu hnízd zbrzdily, nebo dokonce zlikvidovaly. Libuna to ale v péči Karla dala (on je fakt MUDr.), vychovala první dělnice a vše klapalo.
V sobotu 1. června 2019, na Mezinárodní den dětí, jsem se vypravil s úlkem do Liberce. S paní Melicharovou jsme se dohodli, že dorazí i děti a já jim něco o čmelácích povím. Libuna si se svou rodinou hověla na zadním sedadle Škodovky, hezky na polštáři (čmeláčí bezpečnostní sedačka se ještě nevyrábí), připásaná bezpečnostním pásem – bezpečnost nadevše.
Když jsme dorazili na dohodnutou adresu, bylo to moc pěkné překvapení. Nejen že tam bylo dětí jako smetí, ale i jejich rodiče a paní učitelky. Hlavně to bylo krásné místo pro čmeláky, malý ráj – velká školní zahrada, kvetoucí stromy a keře, vysoká tráva plná květů. Byla tam i další místa pro hmyz, ptáky a zvířata – stinná zákoutí, hromádky větví jako přirozené úkryty, pařezy ponechané na pospas přírodě, pítka atd. Byla tam i různá hrací místa, tabule s poučením. Na zahradě pracovali rodiče, děti a učitelky, kolem příroda. No, musím se přiznat, byl jsem rád, že jsme dnes s Libunou zde. Toto je projekt, který stojí zato podpořit!
Jak jsem říkal, paní učitelka Melicharová byla dobře připravena a měla vybrané i místo pro úlek – hezky ve stínu stromů, kam slunce svítí jen chvilku ráno. Úlek jsme položili na vyvýšené místo, pod kvetoucí vajgélii (Weigela). Takže vše na jedničku s hvězdičkou (paní učitelka sebou bohužel neměla žákovskou knížku …).
Usadili jsme společně úlek na místo a čekali, až se hnízdo po transportu uklidní. Mezitím dorazily děti, většinou to byli páťáci a také rodiče. Chvilku jsme jim povídal o čmelácích, ale pak to byla spíš diskuze. Děcka i rodiče měli nefalšovaný zájem a o čmelácích toho věděli dost – díky paní učitelce Melicharové a paní „přírodopisné“ učitelce Aleně Šáfrové. Popsal jsem jim, co se bude dít, až otevřeme dosud zavřenou klapku. Všichni jsme si poodstoupili kousek dál a ztichli. Jasně, že ve mně byla malá dušička, nechtěl jsem děcka zklamat, to by byl děs – běs.
Ale Libuna, kterou děti už dávno přejmenovali na Amálku, nezklamala. Do 5 minut vyslala své dcerky ven do nového domova a čmeláčího ráje. Ani jsme nepočítali, kolik dělnic udělalo krásný ukázkový let. Do 10 minut se vrátila první, pak další a další. No….prostě vyšlo vše jak mělo. Nádhera nádherná.
Všichni jsme měli radost – děti dostaly dárek ke Dni dětí, učitelkám se splnil sen a nám Čmelákům PLUS také. Vždyť co víc lze udělat, než podpořit učitele, kteří v dětech zapalují plamínky zájmu o přírodu. Hlavně pak pro její ochranu a naše soužití s ní něco udělat.
Paní učitelky Melicharová, Šáfrová a jistě i další toho dělají hrozně moc a zaslouží si náš obdiv. Všem, kteří tady pro vás a pro čmeláky makáme, nám to dodalo spoustu energie do další práce.
Jak víte, Ála, Ája, Jaromír, Honza, Karel, Jakub, já i ostatní děláme vše z nadšení a bez nároku na odměnu. Ale občas se nám nějaké odměny přeci jen dostane.
Děkujeme paní učitelce Barboře Melicharové a Aleně Šáfrové a všem ze ZŠ v Liberci za vše, co pro děti dělají.
Děkujeme dětem a jejich rodičům, že se nechali zapálit. Přejeme jim všem, ať se Amálce v tom čmeláčím ráji daří.
Náš společná příběh oslovil i média a tak se reportáž u čmelácích v ZŠ objevila i na portálu iDnes. Podívejte se i na videoreportáž, která je součástí článku.
Původní reportáž vyšla na našem Facebook čmeláci PLUS ZDE
Beseda „Čmeláci naši chlupatí kamarádi“ 22/8/2020 – Pavlína Krčová
Pavlína uspořádala v létě 2020 akci pro děti.
Byť se v pozvánce objevilo „rozloučení prázdnin“, ve skutečnosti šlo o pozvánku do báječného světa čmeláků a dění v trávě.
Bylo to pojaté jako přednáška pro místní děti o čmelácích. Z původně plánované jedné hodiny to ale byly tři hodiny povídání s dětmi, rodiči. Přesto to uteklo jako voda.
Pavlína zaujala děti nejen vyprávěním nadšené bombusofilky, ale také ukázkami úlku pro čmeláky (čmelín), malou soutěží o ceny a krásným filmem o čmelácích. Děti dostaly i nějaké jednoduché otázky a odnesly si domů malé dárky na památku.
U pana starosty je dodnes nástěnka s fotografiemi, které Pavlína použila .
Původní reportáž najdete na Facebook Čmeláci PLUS – Diskusní fórum ZDE
Nápad a zkušenost Pavlíny jsme využili pro náš první pracovní list. Materiály jsou vám k dispozici.
Česká škola bez hranic Rhein-Main vede děti k ochraně přírody
Na úvod
Nikdo nás nenapadlo, že naše práce překročí hranici pár nadšenců, nebo dokonce hranice ČR.
Velmi nás proto překvapilo, když se nám ozvala Anička až z Německa.
Jak je ale vidět, nadšenci a srdcaři se setkají a na hranice nehledí – proč by také měli.
Trochu jsme si popovídali a hle – vystřihli krásný projekt o čmelácích. Asi je to tím, že to není jejich první a už vůbec ne poslední projekt.
Přečtete si tedy prosím, jak Česká škola bez hranic Rhein-Main dokáže zapálit děti, jaký program jim připravit a jak formou hry přitáhnout mladá srdíčka k ochraně přírody.
Neříkejte, že vás to nechá chladným že něco podobného by u vás ve školen nešlo připravit také. „-)
Děkujeme Aničce a jejímu týmu – Vielen Dank und wir freuen uns auf die weitere Zusammenarbeit!
ČM+
O škole
Svět je plný šikovných a pilných Čechů, kteří se rádi hlásí ke své národnosti a je pro ně důležité předávat kulturu a jazyk svým dětem. Síť českých škol se po světě pilně rozrůstá, některé děti v zahraničí zůstanou, jiné se vrací zpátky do Čech, ale jedno mají společné, učí se rozumět tomu, odkud pochází. U nás ve Frankfurtu je tomu tak již 10 let!
Ochrana přírody nezná hranic a dá se krásně a smysluplně propojit s výukou jazyka.
Pokud se chcete o této škole něco víc, navštivte stránky https://www.ceskaskolarheinmain.de/cz
O školních projektech
V říjnu 2021 jsme se přestěhovali do nových prostor se zahradou a blízkým lesem, což povolilo uzdu naší fantazii. Euforii z nových možností k desetiletému výročí naší školy téměř zadusila covidová pandemie. Vše zlé je ale i pro něco dobré, protože se roztrhl pytel s webináři a přednáškami, kde jsme mohli dosyta čerpat inspiraci do praxe, přestože jsme byli uvězněni doma před obrazovkami.
Ať už se člověk začte do světa „Čmeláků plus“ nebo třeba na Deutschland summt, všude panuje názor, že i ta nejmenší podpora ochrany přírody ve školách se počítá. Nemusíte hned překopat celý školní dvůr, abyste děti navedli na cestu k přírodě.
Od správce školní budovy jsme získali svolení k založení malého květinového lučního záhonku, což se nám ke Dni Země podařilo zrealizovat, bohužel ale téměř bez účasti dětí.
Zároveň se zrodila myšlenka oslavy mezinárodního dne včel. Jak všichni víme, také čmeláci patří do rodiny včel, tudíž jsme s druháčky oslavili den včel čmeláky.
Protože jsme letos byli vděční za každý prezenční den a vyhýbali jsme se výuce v uzavřených prostorech, rozbili jsme tábor na zahradě školy. Každý týden jsme nachystali nějaké ty naklíčené rostlinky a vodu na zalévání. Záhonek jsme pojmenovali „Čmeldí restaurace“. Bylo úžasné sledovat, s jakým zájmem se děti vrhly do sázení a péče o jejich slunečnice, meduňku, jahodu, či dokonce i rajče. Hned ráno děti přiběhly zkontrolovat, jak se jejich rostlince po týdnu daří a zda nepotřebuje zalít. Sobotu co sobotu jsme zkoumali, jak ze semínek rostou luční kvítka. Žáčci se zajímali také o hmyz, který restauraci navštívil a občas jsme narazili na nějakou tu larvu. Podařilo se nám vytvořit dokonalé podhoubí pro hlubší poznání „létajících plyšáků“.
Na tomto místě chci srdečně poděkovat autorům Čmeláků PLUS za jejich pracovní listy a cenná doporučení pro školní aktivity. Velkou pozornost jsme věnovali životu čmeláka. Děti se naučily, že zejména zjara musíme dávat pozor na probuzené a domov hledající maminky a třeba i co si počít, když se nám nějaká zatoulá až domů. Že se čmeláků nemusíme bát, už děti věděly, byly ale značně překvapené, kolik druhů čmeláků existuje a že jsou mezi nimi často velké vizuální rozdíly. Protože jsme česká škola, věnovali jsme péči také slovní zásobě. Její průběžné rozšiřování je naší velkou trvalou misí. Nakonec došlo i na tvoření. Děti si vyrobily papírové čmeláky, které si mohly odnést domů a několika z nich se dostalo čestného místa na oknech naší třídy.
Byť jsme se již se školním rokem rozloučili, budeme s napětím sledovat, jestli ze Čmeldí restaurace nesklidíme po prázdnínách i něco my „dvojnožci“.
Anna Hlaváčková, Česká škola bez hranic Rhein-Main
6/2021
Chov čmeláků na zahradě ZŠ a MŠ Úhonice
- Od roku 2021 zajišťujeme ve spolupráci s vedením školy chov čmeláků.
- V roce 2021 zde byl úspěšně odchován čmelák skalní, rok 2022 byl úspěšně dokončen chovem čmeláka lučního.
- V roce 2023 tak budeme doufat nejen my, ale i děti, v navrátilce a samousazení úlu. Čmelák luční je pro školu ideálním druhem, neboť do konce školního roku stihnou děti poznat většinu životního cyklu.
- Chov probíhá v úlku naší vlastní výroby (návod je k dispozici zde) , výborná tepelná izolace umožnila úl umístit do prostor vstupní předzahrádky školy, kde je tak na očích nejen dětem, ale i návštěvníkům a rodičům školy.
- Pomocí chovu propagujeme a vzděláváme nejen o životě čmeláků, ale i důležitosti ochrany ploch, které jim poskytují potravu.
- Škola sama s pomocí rodičů a dětí v minulém roce výrazně proměnila zahradu. Přibyla řada enviromentálních prvků, původní fádní zahrada je obohacena o zážitkový chodníček, hmyzí domek, bylinkovou zahrádku, plánuje se i luční loučka v místech původního trávníku a vodní prvky, které využíjí nejen děti. Celá zahrada tak prochází postupnou proměnou vstříc ekologické výchově dětí, kde naši čmeláci jsou vhodným doplňkem.
- Náš projekt je dlouhodobou akcí, kterou jsme schopni rozšířit o další aktivity dle potřeb a požadavků školy.
- web školy zde