Čmeláci PLUS ve škole – příklady projektů

Příklady již realizovaných školních projektů

Co se zde dozvíte

  • Na této stránce Vás chceme seznámit s již realizovanými projekty některých škol a školek. Některé školy dokonce čmeláky chovají na vlastní zahradě.
  • Není nad vzájemnou výměnu zkušeností.
  • Některé z uvedených projektů přímo zašťiťujeme nebo jsme je pomáhali realizovat.

Datum poslední aktualizace: 25/7/2021

Jak Čmeláci Plus podpořili šíření bombusofílie v Liberci – 21/6/2019 – Čmeláci PLUS 

Dlouhý příběh, ale se šťastným koncem.

Na úplném začátku byla zpráva od Petra.  Petr nám psal na začátku dubna, že jeho maminka je učitelka, která chce dětem pořídit čmeláky, ale nedaří se jí žádné usadit. Hodně z nás se v té době snažilo o to stejné, ale tady mi můj nos říkal, že je to trochu jiné.

Spojil jsem se proto s Petrovou maminkou, paní učitelkou Barborou Melicharovou a potvrdilo se mi, že tohle je případ, kdy stojí za to pomoci. Paní Melicharová byla připravená, dělala vše jak měla, jen jí chyběla trocha toho štěstí a času, aby to klaplo. Rychle jsme se dohodli v rámci týmu, že do toho jdeme.

Karlovi v té době, na rozdíl od nás ostatních, létaly na zahradě matky čmeláků skalních. Karel je zkušený chovatel a tak se mu brzo povedlo usadit matičku, kterou vtipně pojmenoval „Libuna“. Dohodli jsme se ale, že ji necháme dobře zabydlet a do Liberce odvezeme až s prvními dělnicemi. Následovaly prudké změny počasí, které řadu hnízd zbrzdily, nebo dokonce zlikvidovaly. Libuna to ale v péči Karla dala (on je fakt MUDr.), vychovala první dělnice a vše klapalo.

V sobotu 1. června 2019, na Mezinárodní den dětí, jsem se vypravil s úlkem do Liberce. S paní Melicharovou jsme se dohodli, že dorazí i děti a já jim něco o čmelácích povím.  Libuna si se svou rodinou hověla na zadním sedadle Škodovky, hezky na polštáři (čmeláčí bezpečnostní sedačka se ještě nevyrábí), připásaná bezpečnostním pásem – bezpečnost nadevše. 

Když jsme dorazili na dohodnutou adresu, bylo to moc pěkné překvapení. Nejen že tam bylo dětí jako smetí, ale i jejich rodiče a paní učitelky. Hlavně to bylo krásné místo pro čmeláky, malý ráj – velká školní zahrada, kvetoucí stromy a keře, vysoká tráva plná květů. Byla tam i další místa pro hmyz, ptáky a zvířata – stinná zákoutí, hromádky větví jako přirozené úkryty, pařezy ponechané na pospas přírodě, pítka atd. Byla tam i různá hrací místa, tabule s poučením. Na zahradě pracovali rodiče, děti a učitelky, kolem příroda. No, musím se přiznat, byl jsem rád, že jsme dnes s Libunou zde. Toto je projekt, který stojí zato podpořit!

Jak jsem říkal, paní učitelka Melicharová byla dobře připravena a měla vybrané i místo pro úlek – hezky ve stínu stromů, kam slunce svítí jen chvilku ráno. Úlek jsme položili na vyvýšené místo, pod kvetoucí vajgélii (Weigela). Takže vše na jedničku s hvězdičkou (paní učitelka sebou bohužel neměla žákovskou knížku …). 

Usadili jsme společně úlek na místo a čekali, až se hnízdo po transportu uklidní. Mezitím dorazily děti, většinou to byli páťáci a také rodiče. Chvilku jsme jim povídal o čmelácích, ale pak to byla spíš diskuze. Děcka i rodiče měli nefalšovaný zájem a o čmelácích toho věděli dost – díky paní učitelce Melicharové a paní „přírodopisné“ učitelce Aleně Šáfrové. Popsal jsem jim, co se bude dít, až otevřeme dosud zavřenou klapku. Všichni jsme si poodstoupili kousek dál a ztichli. Jasně, že ve mně byla malá dušička, nechtěl jsem děcka zklamat, to by byl děs – běs.
Ale Libuna, kterou děti už dávno přejmenovali na Amálku, nezklamala. Do 5 minut vyslala své dcerky ven do nového domova a čmeláčího ráje. Ani jsme nepočítali, kolik dělnic udělalo krásný ukázkový let. Do 10 minut se vrátila první, pak další a další. No….prostě vyšlo vše jak mělo. Nádhera nádherná.

Všichni jsme měli radost – děti dostaly dárek ke Dni dětí, učitelkám se splnil sen a nám Čmelákům PLUS také. Vždyť co víc lze udělat, než podpořit učitele, kteří v dětech zapalují plamínky zájmu o přírodu. Hlavně pak pro její ochranu a naše soužití s ní něco udělat.
Paní učitelky Melicharová, Šáfrová a jistě i další toho dělají hrozně moc a zaslouží si náš obdiv. Všem, kteří tady pro vás a pro čmeláky makáme, nám to dodalo spoustu energie do další práce.

Jak víte, Ála, Ája, Jaromír, Honza, Karel, Jakub, já i ostatní děláme vše z nadšení a bez nároku na odměnu. Ale občas se nám nějaké odměny přeci jen dostane.

Děkujeme paní učitelce Barboře Melicharové a Aleně Šáfrové a všem ze ZŠ v Liberci za vše, co pro děti dělají.
Děkujeme dětem a jejich rodičům, že se nechali zapálit. Přejeme jim všem, ať se Amálce v tom čmeláčím ráji daří.

Náš společná příběh oslovil i média a tak se reportáž u čmelácích v ZŠ objevila i na portálu iDnesPodívejte se i na videoreportáž, která je součástí článku.

Původní reportáž vyšla na našem Facebook čmeláci PLUS ZDE 

Čmeláci PLUS - Liberec 6_2019

Čmeláci PLUS – Liberec 2019
Čmeláci na cestě na Sever
Foto O. Hercog 6/2019

Čmeláci PLUS - Liberec 6_2019

Čmeláci PLUS – Liberec 2019
Instaluji úlek
Foto O. Hercog 6/2019

Čmeláci PLUS - Liberec 6_2019

Čmeláci PLUS – Liberec 2019
Úlek s Amálkou (Libunou) je usazen v novém domově
Foto O. Hercog 6/2019

Čmeláci PLUS - Liberec 6_2019

Čmeláci PLUS – Liberec 2019
Úlek je připraven, přicházejí děti
Foto O. Hercog 6/2019

Čmeláci PLUS - Liberec 6_2019

Čmeláci PLUS – Liberec 2019
Povídáme si s dětmi o čmelácích a o tom, jak je můžeme chránit podporovat
Foto O. Hercog 6/2019

Čmeláci PLUS - Liberec 6_2019

Čmeláci PLUS – Liberec 2019
Všichni napjatě čekáme – objeví se?
Foto O. Hercog 6/2019

Čmeláci PLUS - Liberec 6_2019

Čmeláci PLUS – Liberec 2019
Krásná zákoutí školní zahrady
Foto O. Hercog 6/2019

Čmeláci PLUS - Liberec 6_2019

Čmeláci PLUS – Liberec 2019
Libereeec
Foto O. Hercog 6/2019

Čmeláci PLUS - Liberec 6_2019

Čmeláci PLUS – Liberec

Beseda „Čmeláci naši chlupatí kamarádi“  22/8/2020 – Pavlína Krčová

Pavlína uspořádala v létě 2020 akci pro děti. 

Byť se v pozvánce objevilo „rozloučení prázdnin“, ve skutečnosti šlo o pozvánku do báječného světa čmeláků a dění v trávě.

Bylo to pojaté jako přednáška pro místní děti o čmelácích. Z původně plánované jedné hodiny to ale byly tři hodiny povídání s dětmi, rodiči. Přesto to uteklo jako voda.

Pavlína zaujala děti nejen vyprávěním nadšené bombusofilky, ale také ukázkami úlku pro čmeláky (čmelín), malou soutěží o ceny a krásným filmem o čmelácích. Děti dostaly i nějaké jednoduché otázky a odnesly si domů malé dárky na památku.

U pana starosty je dodnes nástěnka s fotografiemi, které Pavlína použila .

Původní reportáž najdete na Facebook  Čmeláci PLUS – Diskusní fórum ZDE 

 

Nápad a zkušenost Pavlíny jsme využili pro náš první pracovní list. Materiály jsou vám k dispozici.

Čmeláci PLUS - Pavlína Krčová 22 08 2020

Čmeláci PLUS – Pavlína Krčová 22 08 2020
Pozvánka na akci

Čmeláci PLUS - Beseda Pavlína Krčová 08-2020
Beseda a malými čmelákology (bombusofily) Foto P. Krčová 8/2020
Čmeláci PLUS - Beseda Pavlína Krčová 08-2020 - (11)
Beseda a malými čmelákology (bombusofily) a praktické ukázky Foto P. Krčová 8/2020
Čmeláci PLUS - Beseda Pavlína Krčová 08-2020 - (9)
Beseda a malými čmelákology (bombusofily) a praktické ukázky Foto P. Krčová 8/2020
Čmeláci PLUS - Beseda Pavlína Krčová 08-2020
Film o čmelácícj se dětem i dospělým moc líbil Foto P. Krčová 8/2020
Čmeláci PLUS - Beseda Pavlína Krčová 08-2020
Děti si z besedy odnesly i dátky na památku Foto P. Krčová 8/2020
Čmeláci PLUS - Beseda Pavlína Krčová 08-2020
Nástěnka z besedy je strle u pana starosty ... Foto P. Krčová 8/2020

Česká škola bez hranic Rhein-Main vede děti k ochraně přírody

Na úvod

Nikdo nás nenapadlo, že naše práce překročí hranici pár nadšenců, nebo dokonce hranice ČR. 
Velmi nás proto překvapilo, když se nám ozvala Anička až z Německa.
Jak je ale vidět, nadšenci a srdcaři se setkají a na hranice nehledí – proč by také měli.
Trochu jsme si popovídali a hle – vystřihli krásný projekt o čmelácích. Asi je to tím, že to není jejich první a už vůbec ne poslední projekt.
Přečtete si tedy prosím, jak Česká škola bez hranic Rhein-Main dokáže zapálit děti, jaký program jim připravit a jak formou hry přitáhnout mladá srdíčka k ochraně přírody. 

Neříkejte, že vás to nechá chladným že něco podobného by u vás ve školen nešlo připravit také. „-)

Děkujeme Aničce a jejímu týmu – Vielen Dank und wir freuen uns auf die weitere Zusammenarbeit!

ČM+

 
O škole

Svět je plný šikovných a pilných Čechů, kteří se rádi hlásí ke své národnosti a je pro ně důležité předávat kulturu a jazyk svým dětem. Síť českých škol se po světě pilně rozrůstá, některé děti v zahraničí zůstanou, jiné se vrací zpátky do Čech, ale jedno mají společné, učí se rozumět tomu, odkud pochází. U nás ve Frankfurtu je tomu tak již 10 let! 

Ochrana přírody nezná hranic a dá se krásně a smysluplně propojit s výukou jazyka. 

Pokud se chcete o této škole něco víc, navštivte stránky https://www.ceskaskolarheinmain.de/cz

 
O školních projektech

V říjnu 2021 jsme se přestěhovali do nových prostor se zahradou a blízkým lesem, což povolilo uzdu naší fantazii. Euforii z nových možností k desetiletému výročí naší školy téměř zadusila covidová pandemie. Vše zlé je ale i pro něco dobré, protože se roztrhl pytel s webináři a přednáškami, kde jsme mohli dosyta čerpat inspiraci do praxe, přestože jsme byli uvězněni doma před obrazovkami.

Ať už se člověk začte do světa „Čmeláků plus“ nebo třeba na Deutschland summt, všude panuje názor, že i ta nejmenší podpora ochrany přírody ve školách se počítá. Nemusíte hned překopat celý školní dvůr, abyste děti navedli na cestu k přírodě.

Od správce školní budovy jsme získali svolení k založení malého květinového lučního záhonku, což se nám ke Dni Země podařilo zrealizovat, bohužel ale téměř bez účasti dětí.

Zároveň se zrodila myšlenka oslavy mezinárodního dne včel. Jak všichni víme, také čmeláci patří do rodiny včel, tudíž jsme s druháčky oslavili den včel čmeláky.

Protože jsme letos byli vděční za každý prezenční den a vyhýbali jsme se výuce v uzavřených prostorech, rozbili jsme tábor na zahradě školy. Každý týden jsme nachystali nějaké ty naklíčené rostlinky a vodu na zalévání. Záhonek jsme pojmenovali „Čmeldí restaurace“. Bylo úžasné sledovat, s jakým zájmem se děti vrhly do sázení a péče o jejich slunečnice, meduňku, jahodu, či dokonce i rajče. Hned ráno děti přiběhly zkontrolovat, jak se jejich rostlince po týdnu daří a zda nepotřebuje zalít. Sobotu co sobotu jsme zkoumali, jak ze semínek rostou luční kvítka. Žáčci se zajímali také o hmyz, který restauraci navštívil a občas jsme narazili na nějakou tu larvu. Podařilo se nám vytvořit dokonalé podhoubí pro hlubší poznání „létajících plyšáků“.

Na tomto místě chci srdečně poděkovat autorům Čmeláků PLUS za jejich pracovní listy a cenná doporučení pro školní aktivity. Velkou pozornost jsme věnovali životu čmeláka. Děti se naučily, že zejména zjara musíme dávat pozor na probuzené a domov hledající maminky a třeba i co si počít, když se nám nějaká zatoulá až domů. Že se čmeláků nemusíme bát, už děti věděly, byly ale značně překvapené, kolik druhů čmeláků existuje a že jsou mezi nimi často velké vizuální rozdíly. Protože jsme česká škola, věnovali jsme péči také slovní zásobě. Její průběžné rozšiřování je naší velkou trvalou misí. Nakonec došlo i na tvoření. Děti si vyrobily papírové čmeláky, které si mohly odnést domů a několika z nich se dostalo čestného místa na oknech naší třídy.

Byť jsme se již se školním rokem rozloučili, budeme s napětím sledovat, jestli ze Čmeldí restaurace nesklidíme po prázdnínách i něco my „dvojnožci“.

Anna Hlaváčková, Česká škola bez hranic Rhein-Main
6/2021

 

S - Čmelákologie - Česká škola bez hranic Rhein-Main

Čmelákologie
Foto: Česká škola bez hranic Rhein-Main 6/2021

Čmeláci PLUS - Co je co - Česká škola bez hranic Rhein-Main

Co je co
Foto: Česká škola bez hranic Rhein-Main 6/2021

Čmeláci PLUS - Matka hledá domov - Česká škola bez hranic Rhein-Main

Matka hledá domov
Foto: Česká škola bez hranic Rhein-Main 6/2021

Čmeláci PLUS - Čmeldí restaurace - Česká škola bez hranic Rhein-Main

Čmeldí restaurace
Foto: Česká škola bez hranic Rhein-Main 6/2021

Čmeláci PLUS - Čmeldí omalovánky - Česká škola bez hranic Rhein-Main

Čmeldí omalovánky
Foto: Česká škola bez hranic Rhein-Main 6/2021

Čmeláci PLUS - Čmeldí pastva - Česká škola bez hranic Rhein-Main

Čmeldí pastva
Foto: Česká škola bez hranic Rhein-Main 6/2021