Pro zkušené chovatele

Jak vylepšit chov čmeláků, úskalí opakovaného chovu

Co se zde dozvíte

  • Nová technická řešení a nápady
  • Vychytávky 
  • Nápady a řešení z dílny Čmeláci PLUS
  • Nápady a řešení ostatních chovatelů

Datum poslední aktualizace: 28/11/2020

Úvod

Tato sekce je určena chovatelům, kteří již mají určité zkušenosti a případně pro kutily, kteří si chtějí úlky upravit.

Stejně tak je sekce určena pro výrobce, kteří mají zájem spolupracovat s Čmeláci PLUS a využít některé nápady a vychytávky do výroby. Pro spolupráci s nimi máme nastavena pravidla.

Proč?  Komerční výrobky jsou ideální pro start a začínajícímu chovateli umožní projít si začátky bez ztráty kytičky. Věci zde zveřejněné by pro něj na začátek ale byly  zbytečně komplikované. Je lépe se soustředit v počátku na základní věci, poznat chování kolonie a až pak se pustit do hledání vylepšení a modifikací na míru podmínkám chovatele. Bez toho základu by totiž jinak možné vylepšení mohlo dopadnout přesně opačně a začínající chovatel by chybu mohl odhalit až příliš pozdě.

Ten, kdo se ale chovu věnuje déle, ví, že úlky ani ty nejlepší zdaleka dokonalé nejsou. Vždy je co vylepšovat a hledat nová řešení. 

Proto je zde tato sekce – rádi bychom zde poskytli prostor Vám zkušeným chovatelům, kteří máte nějakou tu svou vychytávku ať technickou nebo metodickou, s kterou jste ochotni se podělit.  Napište nám a jistě se domluvíme na spolupráci. Nápad bude zveřejněn jako Vaše autorské dílo, nejsme vykradači cizích nápadů. Naopak cílená spolupráce chovatelů, jejich vzájemné testování, kritické pohledy a vylepšování, jsou tím, co chov posouvá dopředu a vede k jeho větší úspěšnosti.

Příroda se vlivem člověka mění, mění se klima, krajina, diverzita. Na druhou stranu ani technologický pokrok nestojí stranou,  přibývají nové materiály, technologie –  kdo z nás chovatelů by např. před 5lety řekl, že budeme používat v úlcích věci z 3D tiskárny….  

Aby živočišný druh přežil, musí se umět přizpůsobit.  To je zákon přírody a ani chovatel by neměl stát stranou…    Výrobci jsou zde od toho, aby vyráběli dobré věci. i oni by měli chtít spokojení zákazníky a hlavně vyrábět funkční a kvalitní výrobky.

Pevně věříme, že se naše záměry naplní a že ani ostatní chovatelé  hlavně nebudou se svými nápady stát stranou.

 

 

Čmeláci PLUS - Stříška nad kapkou

Čmeláci PLUS – Stříška nad kapkou
Foto O, Hercog 6/2020