Stojan čmeláčího úlu vyrobený ze zemního vrutu
Nápad nám poskytl: p. Lukáš Budiš
Vyrobil a popsal: O. Hercog
Testováno v praxi: Ano – podobné řešení v roce 2019
Výsledky testování: ověřené, bezpečné při dodržení výrobních doporučení a metodiky používání
Skupina chovatelů, pro které je pomůcka vhodná: bez omezení
Odůvodnění: Výroba při dodržení postupu snadná.
Datum poslední aktualizace: 13/3/2022
Úvod
Lukáš nám dal velmi zajímavý tip na použití zemního vrutu jako stojanu na úlek. Nízké stojany jsme popisovali v kapitole Umístění úlku na zahradě.
V rámci Čmeláků Plus se snažíme doporučovat jen to, co máme otestované, tak jsem vyrazil tuhle věc koupit a vyzkoušet si to na vlastní ruce. Udělali jsme i malý návod pro Ty z vás, který je lepší než popis
Díly pro stojan se dají sehnat na Internetu jako zemní vrut. Pokud vyrazíte do hobby marketu, pořídíte ho tam také a můžete si ho osahat. Prodávají je tam části zahrada, tam kde mají různá kovaní na plot.
Objevil jsem zemní vrut ve velkém hobby marketu a k tomu hezky pasující díl ukotvení trámků. Z těchto dílu jsem si vyrobil robustní stojánek na úlek.
To že je stojánek robustní nevadí – úlek je docela těžký, neměl by se kývat ani chvět. Stojan musí vydržet i manipulaci a údržbu úlku, stejně tak by ho mělo být možné chránit proti mravencům.
V našem fotonávodu sdílíme několik řešení, jak úlek na stojan připevnit a chránit proti mravencům:
- Úlek je pevně uchycen pomocí šroubů a matic – ochrana proto mravencům (lepivá vrstva) je pak na zemním vrutu
- Úlek je postaven na desce, které je na zemní vrut přichycena – ochrana proto mravencům (lepivá vrstva) řešení jako misky s lepivým materiálem do kterých je úlek postaven
Variant je víc, tyto se nám v praxi osvědčily. Druhá varianta se hodí pro těžký úlek – ten z podložky nespadne. Díky tomuto řešení můžete úlek dobře ustavit do vodoroviny, případně ho naklonit dopředu v okamžiku, kdy drobné dělnice nezvládají průvod klapkou.
Pokud použijete toto řešení, bud váš úlek v bezpečné výšce cca 30-40 cm nad zemí (podle toho jak hluboko jej zavrtáte) chráněn proti mravencům, drobným hlodavcům i domácím mazlíčkům. Bude i méně exponován jarními přízemními mrazíky.
Toto řešení se dobře hodí pro samousazení matky. Úlek můžete nejprve nechat na zemi. Jakmile se matka v úlku usadí a začne se spolehlivě vracet, úlek přemístíte na stojan ze zemního vrutu.
To je nejlépe provést za tmy – uzavřít vletový otvor. Pa úlek přemístit a ráno vletový otvor otevřít. Matka pak vyleze a udělá orientační let. V tom okamžiku se nesmí vyrušit. Matka se pak začne vracet a pokračovat ve stavbě díla.
Úlek na zemním vrutu mí pak větší šanci, že ho nenajdou dalí matky, hledající u země hnízdiště.
Postup na usazení matek najdete ZDE.
Pokud se na vaši zahradu přiřítí podobný orkán, jako byla Sabine v únoru 2020, úlek připevněný na stojanu větru dobře odolá. Stačí mu jen zatížit střechu cihlou/kamenem, nebo střechu dobře upevnit. Úlek na podstavci ze šroubů se může snadno překotit a hnízdo v něm rozbít, pokud úlek dobře nezatížíte. Zvlášť se to týká malých a lehkých úlků.
Jak na stojan ze zemního vrutu?
Vše jde poskládat z dílů koupených v hobby marketu, návodu popíšeme na příkladu jak. Výhodou je dobrá ochrana pokovením zinkem, takže se nemusíte trápit s nějakým nátěrem atd.
Řešení je samozřejmě víc a řešení lze uzpůsobit vašim kutilským možnostem. Takže tento příklad berte jako ověřené řešení ale také jako inspiraci.
Postup
- Kupte si v hobby marketu zemní patku a k ní příslušný díl na ukotvení trámku,
- Vyberte si kusy, které na sebe pasují a nebudete je muset moc upravovat = vyzkoušíte si je na místě,
- Konkrétní patka z našeho návodu se dá využít i jako držák na slunečník – proto je opatřena navařenou maticí. Pokud ale zvolíte vhodnou polohu, matice nebude překážet,
- Spojte oba díly šrouby s matkou k sobě tak, aby byly pevně spojeny a úlek byl na nich stabilní,
- Vyrobte si uchycení úlku na stojan. Mělo by to být uchycení pevné, ale současně snadno rozebíratelné. Pokud bude nutné úlek odnést do interiéru, oceníte to.
- V uvedeném příkladu jsem ke úlku připevnil nosníky ze silných latí. Použil jsme dlouhé vruty do stěn (do dna by nemusely stačit).
- Do nich jsem epoxidem zalepil vysoké matice (prodlužovací matice M6), takže úlek je ke stojanu připevněn šrouby = snadno rozebíratelné spojení. šlo by použít příslušně veliké matice zápustné s vnitřním šestihranem, ale jistota je jistota …
- Lze použít také
– větší závrtné matice do dřeva, drž velmi dobře (testovány M8x13)
– silné vruty (s 6-hranou hlavou). O těch však bude časem klesat pevnost, protože ochodí jejich závit v dřevu. - Stejně tak můžete na stojan připevnit desku a úlek na ní postavit. toto se hodí pro těžší ulky, které neshodní vítr
- Na fotografiích je i možné řešení ochrany proti mravencům. Je z lepivého pásku z Chemstopu (přímo na zemním vrutu) a chráněna kornoutem z PET láhve. Díky malému prostoru mezi kornoutem a stojanem zde neuvízne čmelák.
Můžete samozřejmě zvolit jiné řešení, například místo kornoutu použít kelímek, ten u dne utěsnit na naplnit nejedlým olejem. - Pokud máte úlek postaven na desce, použijte misky s lepivým materiálem
Instalace
- Vyberte si místo pro úlek,
- Pomocí páky zašroubujte zemní vrut. Pokud je potřeba, hledejte místo kde se vrták dá použít (vadí velké kameny a silné kořeny)
- Vyrovnejte stojan do roviny (použijte vodováhu)
- Zašroubujte celý vrut až po kuželovou (kónickou část),
- Pozor – patka musí pevně držet a nesmí se kývat a musí být ustavena vodorovně!
- Nasaďte na úlek patku a připevněte jí,
- Nasaďte patku na zemní šroub a připevněte ji šrouby
- Pokud máte n vrutu přichycenu desku, lze jí použít pro zašroubování vrutu
- Natočte úlek do požadované orientace
- Ověřte se, že se úlek nekývá a je skutečně stabilní
- Doplňte na úlek ochranu proti mravencům.
- A JE TO !
L
Pokud máte dostatečně těžký úlek a nebojíte se, že spadne, nemontujte ho na stojan, ale postavte na desku. Ta musí být dostatečně silná a dobře připevněna na patku. Úlek pak postavíte na desku – do misky s lepivým materiálem.
Pokud si misky připevníte vrutem k desce, úlek bude stát dobře a neposune se.
Pokud postavíte úlek na nožičky ze šroubů, můžete ho pak snadno vyrovnat do vodoroviny. Stejně tak můžete podložit zadní nožičky úlku v okamžiku, kdy malé dělnice nezvládají otevřít klapku. Naklopením vřed se bude klapka otevírat snadněji. Toto by ale nemělo být trvalé řešení.
Nezapomeňte řešit ochranu proti mravencům a tu během sezóny kontrolovat. Toto řešení je bezpečné, čmeláci se nepřilepí. Můžete ale udělat jen proužek lepu po obvodu patky. Tam je však riziko, že se nějaký čmelda přimotá…
Ochrana proti mravencům se dá řešit například i takto, ale je to výrazně složitější řešení
Aby bylo celé řešení funkční, ustavte úlek do roviny – v obou směrech. K tomu se hodí vodováha, nebo talíř s vodou.