Novinky na našem Facebooku Čmeláci PLUS:
Novinky na našich stránkách :
21/1/2021
Přemýšlíte o tom, jak na začátku sezóny obsadit úlek čmeláky? Určitě se vám bude hodit náš aktualizovaný text o cestách, jak čmeláky pro váš úlek získat.
11/1/2021
Publikovali jsme novou stránku p predátorech čmeláků a na ní první příspěvek o ťuhýcích. Jde o zajímavé ptáky, kteří mají specifický způsob lov a hlavně ukládání své kořisti
7/1/2020
Pokud si úlky (čmelíny) pro úlky sami vyrábíte, nebo si koupené upravujete, bude se vám hodit noví stránka o materiálech na větrací síťky.
Přejeme všem Šťastný Nový rok 2021. Hlavně si přejme zdraví, protože bez něj to vše ostatní nejde.
Těšíme se společně s vámi na novou čmeláčí sezónu.
19/12/2020
Využili jsme pozvání propagátora včel p. Jiřího Cafouka a spolku Včelí stráž na seminář o čmelácích. Náš společný čmelinář byl natočen a je k dispozici na YouTube Čmeláci PLUS.
8/12/2020
Připravili jsme pro vás další stránku. Na té budeme sdílet příklady vašich zahrad, upravených pro soužití s čmeláky a s přírodou.
Pokud máte příklady, kdy jste šli dál za hranice běžného záhonu a vytvořili jste prostor pro přírodu, podělte se s ostatními.
Nové stránky o vás a o vašich zahradách jsou k nalezení ZDE.
2/12/2020
Květnaté louky teď frčí. O loukách, jejich významu, jak je u vás v obci / ve městě prosadit, ale také jak na to a na co si dát pozor, se dočtete ZDE.
Současně jsme vytvořili prostor pro sdílení dobrých příkladů u vás. Tato část našeho webu slouží i jako deska cti, ale také jako motivace pro vaše radní: „U sousedů jdou s dobou a na co čekáme my?“.
Nebojte se u vás prosadit změnu a pochlubit se pozitivním příkladem!
Čmeláčí deska cti je pro vás připravena ZDE.
23/11/2020
Díky pozvání realizačního týmu pořadu Herbář jsme měli možnost natočit krátký pořad a představit v něm čmeláky i Čmeláky PLUS. Pořad je k vidění v Archivu ČT1 Herbář ZDE
Jako vždy se ale do pořadu vše nevešlo a váže se k němu příběh. Pokud vás zajímá, jak celý pořad vznikl a historky z natáčení, podívejte se ZDE
11/11/2020
Blíží se čas Vánoc a řada zájemců o chová čmeláků se možná rozhodne jit „do toho“. Výběr vhodného úlku (čmelínu) je jednou z věcí, které rozhoduje o budoucím úspěchu. Proto jsme na našich stránkách připravili seznam příkladů komerčně dostupných úlků, které určitě nedoporučujeme si pořídit.
Bylo by snazší, sepsat seznam doporučených výrobců. Tím bychom ale porušili princip naší nezavilosti a zdravé konkurenční soutěže. To nutí výrobce přicházet s inovacemi snižuje koncovou cenu výrobku. I to je pomoc pro čmeláky a chovatele a právě proto jsme zvolili tuto cestu.
Stránky s nevhodnými výrobky budeme postupně korigovat tak, jak objevíme další nedobré příklady (doplníme nás seznam), nebo naopak výrobce díky tlaku trhu své výrobky upraví (vyřadíme je z našeho seznamu).
I vy nám můžete pomoci s takovou prací – napište nám na info@cmelaciplus.cz o výrobcích, které se vám nezdají.
Stránku nevhodných komerčně dostupných úlků najdete ZDE
7/11/2020
Začínáme publikovat vychytávky úpravy odzkoušené v letošním roce. Mohou to být i drobnosti, typu stříška nad ochrannou klapkou. Pokud máte čas a chuť, tak se mrkněte do vychytávek a zkuste si takovou stříšku vyrobit
30/10/2020
Pokud jste minuli vysílání Českého Rozhlasu PLUS, kde byl 30/10 krátký pořad o čmelácích, tak si ho poslechněte ze záznamu čas 7:25
12/10/2020
Od konce minulého týdne jsme měli výpadek na webu, ale již je vše ok a pokračujeme v práci na webu.
10/10/2020
Konečně nám klid v úlcích umožnil se věnovat trochu i informacím o vlastním životě čmeláků. Jejich dlouholetý znalec a pozorovatel Jaromír Čížek nám poslal text o zimování čmeláčích matek, jedno z těch člověku utajených období jejich života.
Doporučujume :), neboť jde o informace, které jinde sotva najdete.
1/10/2020
Vypadá to že jsme spali a zaháleli. Máme pro vás ale důležité a dost rozsáhlé příspěvky o konci sezóny chovatele čmeláků, o čistění a úklidu úlku
Současně si přečtete velmi zajímavý popis toho, jak číst na konci sezóny z prázdného úlku, co vše se tam můžete dozvědět a jaké poučení tam získat.
Navštivte i kanál YouTube Čmeláci PLUS, kde je řada videí o čmelácích.
26/6/2020
Máme teď plná křídla práce kolem Čmekáčí Rychlé Roty. Většinu výzev k záchraně řeší naši fanoušci na Facebook, tam se po nich rychle zapráší.
Na naší titulní stránce jsme ale vytvořili místo pro výzvy těch z vás, kdo neholdujete sociálním sítím. Takže sledujte stránku, ať vám k záchraně hnízd neutečou.
O Rotě vyšly dva články – v Culina Botanica a na Prima Living. Třeba se vám budou líbit.
9/6/2020
Doplnili jsme stránky o příběhy členů Čmeláčí Rychlé Roty. Jsou to autentické příběhy a pohledy těch, kteří to zažili.
8/6/2020
Na webu jsme otevřeli stránky, kde budeme popisovat péči o úlek a jeho obyvatele . jako první jsme tam publikovali kontroly, které se provádějí uvnitř úlku. Kontroly jsou spolu s ochrannými prvky součástí péče o úlek tak, aby se čmelákům v úlku dařilo.
Protože jsou pro někoho kontroly problém a má z nich obavy, jsou stránky docela podrobné. Ještě na nich chceme pracovat a doplňovat je obrazovou dokumentací. Celek by mel začínajícím chovatelům pomáhat a kontroly maximálně usnadnit.
Chápeme že pro někoho jsou kontroly v úlku problém. Je na vás, jestli je využijete, nebo se necháte přesvědčit až z vlastní praxe o jejich důležitosti.
3/6/2020
Otevřeli jsme další stránky Čmeláčí Rychlé Roty. najdete tam seznam zachránců hnízd čmeláků a příklady záchranných misí.
Objeví se zde i vaše jméno? Pokud se chcete zapojit, sledujte Facebook stránky čmeláci PLUS. Dnes jsme sehnali zachránce hnízda za 17 minut ..
29/5/2020
V návodech na webu nám chyběl jeden poměrně důležitý návod pro chovatele čmeláků, ale již nechybí.
Pokud tedy potřebujete návod, kdy a jak větrat úlek s čmeláky, stačí si návod přečíst.
Brzy doplníme tipy, jak snížit vlhkost v úlku a jestli je to vlastně nutné.
26/5/2020
Připravili jsme pro vás kapitolu o zavíječi cizopasném (Aphomia sociella) .Někdy se jméno tohoto parazita uvádí jako zavíječ čmeláčí.
Není to hezké čtené, stejně jako není hezké napadení hnízda, tímto nepřítelem čmeláků. Pokud si ale tuto kapitolu přečtete tak pochopíte, proč a jak se tento noční motýlek chová a jak poznat, že napadl úlek se čmeláky.
Díky tomu se mu můžete lépe preventivně bránit a zabránit zkáze hnízda.
23/5/2020
Našli jsme krásné stránky muzea Muzeum ot the Earth v NY. Jsou zde i krásné stránky věnované všem včelám.
Doplnili jsme odkazy na zajímavé informační zdroje.
20/5/2020
Blíží se čas nočního motýlka zavíječe (Aphomia) a řada chovatelů nemá upravené větrání dle našich doporučení. Úpravy obsazeného úlku se se již provádějí obtížně, proto jsme popsali dodatečnou úpravu větrání komerčně dostupných úlku jako součást vychytávek. není to nic složitého, zkuste to sami a uvidíte.
18/5/2020
Dnes jsme dostali informaci o nálezu hnízda čmeláků k evakuaci a během 15 min pro něj našlo zájemce.
Vše jde tak rychle, že se zachránce hnízda najde hrozně rychle. Nabízíme je na Facebook, pro případ vašeho zájmu, je to tam opravdu snadné a 1-2 hotové


Nášivky s logem pro zachránce čmeláků čekají i na vás …
15/5/2020
Otevřeli jsme na webu novou sekci SOS! Čmeláčí hnízdo na nevhodném místě o část popisující Čmeláčí Rychlou Rotu.
Připojili jsme i zajímavou informaci o spolupráci s HZS JM kraje.
V kapitole jsme přidali i leták s kontakty na Rotu.
14/5/2020
Otevřeli jsme na webu novou sekci SOS! Čmeláčí hnízdo na nevhodném místě.
Tato sekce by vám měla poskytnout informace a pomoc v případě, že se k vám nastěhují čmeláčí sousedé a cítíte se ohroženi – vy a vaše děti. Stejně tak tam najdete pomoc v případě, že sami najdete hnízdo čmelák ův ohrožení – například je vyhrabané pejskem, nebo ohrožené rekonstrukcí objektu atd.
Součástí sekce bude brzy i informace o záchranném týmu Čmeláčí Rychlá Rota. Tam se dozvíte, co udělat v případě, že je opravdu potřeba evakuovat ohrožené hnízdo čmeláků a případně jak se do takové záchrany sami zapojit.
10/5/2020
Dostali jsme příležitost vystoupit v ČT a formou rozhovoru prezentovat čmeláky i naši práci.
Pořad je k dispozici zde (najdete tam 4 části) . Snad se nám to povedlo a čmelákům jsme pomohli.
30/4/2020
Otvíráme další část naší pomoci hmyzu na zahradách. Tentokrát článkem o hluchavkách. Jde o krásné byliny, snadné na pěstování. Jsou i zahradnické varianty s ozdobmým listem. Hluchavka je ideální na jinak hluchá 🙂 místa pod stromy, keři. Tak mrkňete …
26/4/2020
- V sobotu 25/4 jsme natáčeli v Praze 5 rozhovor a videa v Praze 5 s redaktory z Praha TV
- Materiál byl hodně prostříhaný … ale i tak děkujeme
- Snad se nám ale povedlo vzbudit zájem o čmeláky a navést zájemce na skupinu, které může o čmelácích něco říct a zájemcům o čmeláky schopnost dát funkční návrhy
- Reportáž najdete ZDE
25/4/2020
V přírodě se oteplilo, matky čmeláků založily hnízda a objevují se pačmeláci – parazité čmeláků. Je dobré se na pačmeláky podívat a říct si, co s těmito parazity lze / nelze dělat a jak se jim bránit.
23.4.2020
- Není čmelák jako čmelák. Nekupujte nepůvodní druhy vhodné jen do skleníku – Téma hybridních čmeláků se dostalo i do dalších medií
- Skupina Čmeláci PLUS byla uvedena jako jeden ze subjektů, který na tyto čmeláky a nepoctivý prodej upozorňuje
- Reportáž je k dispozici ZDE
17/4 /2020 O naši práci a zjištění projevila zájem media
- V Ekolist.cz vyšel článek kde popisujeme praktiky nepoctivého prodejce a jeho prodej hybridních čmeláků, určených pro práci ve sklenících zahrádkářum a těm, kdo chtějí něco udělat pro přírodu
- článek najdete ZDE
15/4/2020
Nezapomněli jsme na náš web, jen jsme se věnovali a věnujeme poradně. Hodně chovatel teď trápí otázky typu: „Je tam ta matka? co to to tam dělá? není nějaká divná že nelétá?“
Pojďme se tedy podívat jak to je a co matka dělá v hnízdě po zabydlení.
Text si určitě přečtete a hlavně buďte v klidu a nechte matky pracovat – vše bude dobré.
8/4/2020
Vrátil isme se k bohužel stále aktuálnímu tématu a tím je nepoctivý prodej čmeláků určených pro práci ve sklenících a uzavřených prostorách. Víte že zde nejde jen o ohrožení přírody, ale že to má i rizika postihu pro ty, kdo si takové čmeláky koupí a nebude mít na ně povolení z Krajského úřadu?
Budeme rádi, když tuto informaci předáte i další klientům Prodejce, nebo svým přátelům – zájemcům to takové čmeláky.
Čmeláci pro opylovací službu ve sklenících
Foto web Prodejce čmeláků
7/4/2020
Postupně doplňujeme naše příspěvky o aktuální videa. Díky tomu najdete v návodech na usídlení matky demonstraci pátracího letu s návštěvou falešných otvorů do země. Pokud toho využijete, budete si jisti, že matka královna skutečně pátrá po hnízdišti a že jí velmi snadno a hlavně šetrně odchytnete.
Stejně tak jsme doplnili návody na použití klapky o další videa, například ZDE
Další videa jsou k dispozici na YouTube čmeláci PLUS, kam je průběžně doplňujeme.
V návodu na zabydlení matky jsme zvýraznili důležitou informaci:
- Netransportuje matku z dálky – můžete omylem odchytit zahnízděnou matku a oslabit populaci v místě odchytu a její potomci nemusí v místě kde jí uhnízdíte najít vhodné partnery k rozmnožování = chov by bez další generace ztratil smysl.
- Nejlépe je odchytit matku v blízkosti úlku, nebo ve vzdálenosti ze které dokážete do 10-15 minut dojít. Tím se zkracuje doba, po kterou je matka stresovaná a z takové vzdálenosti se matka dokáže vrátit tam, kde jste jí odchytli (ze víc jak 3km své hnízdiště nenajde).
30/3/2020
Některé výrobky, na které narazíme, nás dostávají a jejich výrobci/prodejci prostě nepomáhají chovatelům ani přírodě … Nedá se nic dělat, otevíráme tedy stránky „Kudy cesta nevede“.
Zde vás budeme varovat před věcmi které nefungují a přesto vám je někdo bude chtít prodat.
Jako první jsme zde publikovali příspěvek Nevhodná odchytová sada. Zde se dočtete o možném zdroji problémů při zavádění čmeláčí matky-královny do úlku. Tím zdrojem je malý průměr zavaděče, který prodává největší prodejce výrobků čmeláků v ČR. Proč to dělá nevíme, asi aby zvýšil zisky. Jeho předchozí sada bylo ok. Snad se k ní zase vrátí.
29/3/2020
Hodně se teď věnujeme čmeláčí poradně, chladné dny nám všem dávají zabrat. Díky dotazům jsme ale doplnili a vyjasnili postupy jak chránit úlky (čmelíny) před silnými nočními mrazy.
24/3/2020
Často řešíme dotazy na to, jak pomoci čmelákům, které lidi nacházejí na jaře sedět na zemi.
Již jsme o tom psali v příspěvku . Připravili jsme teď ale informační letáček, který je možné sdílet elektronicky, nebo si ho stáhnout a šířit i v papírové formě. Letáčky jsou vlastně dva, tady je druhý takže si můžete vybrat.
Děkujeme že návod sdílíte, pomůžete tak určitě alespoň několika čmelákům a pokud to budou matka, tak jim dáte šanci založit hnízda a vyvést potomky.
Postupně doplňujeme návod a postupy tak, aby vám pomáhaly. Děkujeme za vaše reakce a dotazy, díky nim korigujeme co je nejasné.
Jako příklad uvádíme video návod na zavedení matky-královny do úlku. Jde o doplnění postupu pro usazení matky v úlku.
Video návod je součástí čmeláčího kanálu YouTube Čmeláci PLUS.
21/3/2020
První jarní den sezóny 2020, to tedy ×byla pecka. Shrnuli jsme tedy návody a postupy jak mohou chovatelé reagovat na změny teplot
Snad se oteplí a tyto návody již letos nebudou potřeba. Nicméně loni bylo na počátku května velmi chladno a řešili jsme podobné věci. Znovu doporučujeme – vybavte včas úlek tepelnou izolací a myslete nato, že ho někdy je nutné přenést do interiéru a chránit tak jeho obyvatele.
15/3/2020
Sezóna začíná, věnujeme se teď dost online na FB Čmeláci PLUS.
Přidáváme hodně videí na kanálu YouTube Čmeláci PLUS
Doplnili jsme důležitou informaci na kterou se někdy zapomíná – vyrovnat úlek do vodoroviny – může to totiž mít vliv na funkci … klapky
11/3/2020
Připravili jsme pro chovatele vel,mi důležitou kapitolu popisující postup jak naučit čmeláky procházet ochrannou klapkou úlku (čmelínu). To je dost důležitá kapitola, protože dost často výcvik čmeláků zvládnou čmeláci, ale ne už tak jejich chovatel.
Pokud na to chovatel nemá nervy, nechá klapku otevřenou a hnízdo je zlikvidováno parazity čmeláků. Snad se vám budou hodit naše návody, postupy a videa.
3/3/2020
Otevřeli jsme novou sekci „Jak chránit čmeláky v krajině a přírodě“. Jako první příspěvek jsme do ní umísttli „čmeláčí první pomoc“, kterou můžete využít na jaře.
Není to jen o pomoci, ale také trochu o hibernaci a o tom, jestli čmelákům na jaře pomáhat, kdy a jak.
2/3/2020
Rozhodli jsme se udělat takovou malou vědomostní nekomerční soutež. První tři z vás kdo správně odpoví na otázku “Co je v pytli?” (na obrázku) a napíše že to chce (myšleno to co uhodl) to dostane (poštou).
Pokud tedy víte a a chcete soutežit, napište své odpovědi na info@cmelaciplus.cz a do předmětu uveďte “SOUTĚŽ – Co je v pytli?”
Uzávěrka souteže je 3/3/2020 v poledne, nebo do naplnění počtu vítězů.


Soutěž 3/2020
28/2/2020
Oslavili jsme naše 1. narozeniny. Čmeláci PLUS spustili své FB stránky 28/2/2019 🙂


Čmelácí narozeniny
Foto Internet
28/2/2020
Do sady základních informací a návodů jsme doplnili popis a seznam popis možných řešení pro zvedání a spouštění záklopky, tedy pohyblivé části ochranné klapky úlku (čmelína).
26/2/2020
Dnes jsme připravili dvě kapitoly. První popisuje doplňkovou izolaci úlku.
Druhá kapitola je pomoc pro úspěšné chovatele, kterým se po loňské sezóně vrací mladé matky do rodného úlku a chtějí se tam usídlit. Takovým šťastlivcům se budou hodit rady a porady, aby z toho nakonec nebyli nešťastní.
Doplnili jsme i zajímavé video do popisu životního cyklu čmeláků
25/2/2020
Otevíráme zahradnickou kapitolu Jak založit květnatou loučku – prvek, který by naše zahrádky měly mít. Ve fotografiích si můžete prohlédnout jak se louka postupně formuje.
24/2/2020
V kapitole zabývající se prvními kroky po usazení matky přidáváme pojednání jak poznat pomocí značek, že matka v úlků bydlí a z úlku vylétá.
22/2/2020
Doplnili jsme popis řešení stojanu ze zemního vrutu o příklad možného řešení ochrany proti mravencům.
Vytvořili jsme stránky popisující další možnosti větrání úlku s lapací pastí na parazity.
Najdete zde i překvapivě jednoduchá řešení na zlepšení bezpečnosti obyvatelů úlku.
21/2/2020
Doplnili jsme do kapitoly Větrání schéma větrání podle pana Stuchla doplněné o lepivou vrstvu = větrání s lepivou pastí.
Do pomůcek chovatele jsem doplnili fotografii pouzdra na zavaděč, díky kterému bude matka v zavaděči ve tmě a v klidu = méně stresovaná.
19/2/2020
Otevřeli jsme velmi důležitou kapitolu o usazení matky-královny v úlku. Je dlouhá, ale úmyslně. Shrnuje řadu zkušeností z vlastní praxe i z podpory začátečníků. Díky tomu máte nyní k dispozici detailní návod, který vám usnadní start vaší první sezóny s čmeláky.
Dále jsme propojili naše Facebook (FB) Stránky a web. Nyní se i ti, kdo neholdují sociálním sítím, dozví co píšeme na našich FB stránkách Čmeláci PLUS a co zde na webu možná nenajdou. V budoucnu ale chceme i důležité články z FB ukládat na web, aby vám něco podstatného neuniklo.
16/2/2020
Dostáváme se do další fáze prací na FB a otevřeli jsme stránky Sezóna začíná.
První kapitola popisuje jak místa hledá matka k zabydlení. Podstatné je bezpečně poznat jej pátrací let. Proto jsme ho popsali a uvedli konkrétní (video)příklady.
Začátečníci často chybují a snaží se zabydlet matku-královna, které si hnízdiště ještě, nebo již nehledá. Popis a videa vám pomohou být mistry v rozpoznání chování matky – bude se vám to hodit.
Videa ukládáme do kanálu YouTube Čmeláci PLUS – podívejte se na ně i přímo. Pokud se přihlásíte k odběru, budete mít přehled, co zajímavého jsme pro vás přidali.
14/2/2020
Dokončili jsme stránku o nádobíčku (Pomůcky pro chovatele). Najdete zde doplněné informace a videa na dokreslení popisovaných témat.
12/2/2020
Otvíráme novou hlavní sekci, kde se budeme snažit pomoci těm, co mají alespoň malinkou zahrádku či kousek místa k vysazení rostlin, tak aby jejich zahrádka byla i malou oázou pro hmyz a další živočichy naší přírody.
9/2/2020
Doplnili jsme sekci Vychytávky o popis řešení, jak si vyrobit stojan ze zemního vrutu. Díky hobby marketu to vůbec není tak složité a s vrtačkou to dáte během chvilky.
Stejně tak jsme doplnili vychytávky o tom, co vás možná tak trápí – malý detail a vylepšení nožíček úlku. Pokud to použijete, bodu vaše nožičky (na úlku) pevné jako stála a vydrží déle.
Pak jsme ještě doplnili a otevřeli FAQ list (často kladené otázky začátečníků). Jako každý rok se nás lidé ptají na to, jak si vyrobit úlek a my jim vysvětlujeme, že úlkem to vše jen začíná a že našim primárním cílem je podpora čmeláků, pak jejich chov a pak teprve kutilství. Vždy se kvůli tomu tomu na nás někdo naštve, ale jen si tím potvrzujeme, že tento přístup má své opodstatnění. 🙂
7/2/2020
Začali jsme pro vás připravovat výběr článků do sekce Zajímavosti ze života čmeláků.
Jako první jsme přidali volně přeložen článek z www.sciencedaily.com , kde je uveden výtah vědecké práce zkoumající způsoby a ekonomiku letu čmeláků s vysokou hmotností (s nákladem nektaru). Video k článku stojí za shlédnutí, proto jsme ho umístili i na kanál YouTube Čmeláci PLUS.
6/2/2020
Plníme postupně stránku o pomůckách pro chovatele. Stránka není hotova, ale doplnil jsme tam informace pinzetách, výchytce, zavaděči a červeném světle, které se vám budou hodit jako chovatelům.
5/2/2020
Postupně doplňujeme, naše příspěvky a propojujeme je mezi sebou. Teď například najdete v části Klapka a Výstelka související videa z našeho kanálu YouTube Čmeláci PLUS.
Doplnili jsme aktualitu z FB Čmeláci PLUS. Na té znovu upozorňujeme na fakt, že v ČR dochází k prodeji nepůvodních druhů (resp podruhů) čmeláků, které jsou určeni pro opylovací službu a kteří nejsou určeni k vypouštění do volné přírody. Text článku z FB Čmeláci PLUS naleznete ZDE.
4/2/2020
Založili jsme a začali plnit stránku o pomůckách pro chovatele. Jako první jsme tam přidali text o ochranných pomůckách pro chovatele a pozorovatele čmeláků. Čmeláci mají žihadlo a pokud se cítí ohroženi, neváhají ho použít. určitě se vám nějaká ochranná výbava bude hodit – vyberte si podle své peněženky i vkusu.
2/2/2020
Díky za vaše vstupy, kterými jsme doplnili text a fotografie. Uvidíte například jak vypadá vlnitá lepenka po použití v úlku a proč ji nedoporučujeme. Dále jsme přidali vtipné řešení chovatele, který jako stojan používá zemní vrut. Na stabilní postavení úlku na stojanu lze také použít betonovou patku.
Otevřeli jsme také novou stránku, kde najdete materiály které se při úpravách, nebo při výrobě úlků osvědčily. Jsou to lepící pásky, těsnění a další. Tuto číst
budeme aktualizovat doplňovat i vámi ověření tipy.
1/2/2020
Dnes otevíráme velmi důležitou kapitolu, ve které shrneme řadu dílčích kapitol a popisuje tak jak připravit úlek na sezónu. Kapitolu ještě budeme trošku doplňovat, ale chceme začátečníkům již nyní ukázat, na co je fajn se připravit.
28/1/2020
Otevřeli jsme stránku, kde získáte informace o tom, jak si můžete pořídit a zabydlet u vás čmeláky.
Přestože vám primárně doporučujeme zabydlet čmeláky z vašeho okolí, možná patříte mezi začátečníky a nebo mezi ty, kteří jinou možnost jak si pořídit čmeláky nemají.
27/1/2019
Upravili jsem domovskou stránku a přidali tam odkaz na kanál YouTube a PlayList
Můžete se přihlásit k odběru videí
26/1/2020
Přidali jsme kapitolu o pozorovacím okénku včetně návodu, jak ho použít. Řada začínajících chovatelů se totiž bojí použít pozorovací okénko a my jim zde dáváme návod, jak na to. 🙂
Také jsme přidali kapitolu, kde popisujeme řešení a použit čmeláčího výtahu. Ten použijete v okamžiku, kdy potřebujete během sezóny ošetřit hnízdo napadené parazity.
25/1/2020
Dnes jsme pro vás otevřeli kapitolu „kam s ním“, myšleno Jak si vybrat místo pro úlek s čmeláky a jak jeho umístění vyřešit ke spokojenosti podnájemníků vaši „-)
Je to další kousek cesty na vaší cestě jak se stát úspěšným čmelákařem (chovatelem čmeláků).
23/1/2020
Právě jsme otevřeli kapitolu Ochrana úlku proti mravencům. Najdete zde informace, proč úlek chránit a jaké jsou možnosti řešení. To podle toho, kdemáte úlek v přírodě umístěn.
19/1 2020
Připravili jsme první kapitolu o ochranné klapce úlku pro čmeláky. Kapitola popisuje proč klapku použít, jak by klapka měla vypadat a jak funguje. Také jsou zde uvedeny jednoduché úpravy klapky tak, aby lépe sloužila.
15/1/2020
Sekce průvodce chovem pro začínající chovatele doplněna o větrání úlku. Velmi důležitá součást úlu, která je bohužel u řady komerčních výrobků řešena jen na oko. V článku se dozvíte co větrání musí mít a jak si větrací ovor snadno upravit, pokud váš úl nemá řešeno tak, jak by mělo být.
13/1/2020
Doplnili jsme článek o střeše úlku. Zde se dozvíte, jak by taková střecha měla vypadat, jaké vlastnosti by měla mít a případně, jak si takovou střechu sami vyrobit/upravit.
5/1/2020
Připravili jsme kapitoly o chodbě v úlku pro začínající chovatele (základní informace) a také pro ty zkušené (řada detailů a specialit jako například dlouhá chodba atd. )
Popsali jsme teplodržnou výstelku v úlku a také přípravu výstelky z ovčího rouna
20/12/2019
Založili jsme stránku Ke stažení, kde najdete materiály k dalšímu využití
12/12/2019
Upravili jsme stránku Druhy čmeláků a pačmeláků a doplnili do ní kategorie a kódy podle stupně ohrožení druhů v ČR podle tzv. červené knihy
9/12/2019
Mozaiku informací o čmelácích jsme doplnili o kapitolu Proč je čmelák ohroženým druhem?
Zde se dočtete o hlavních faktorech úbytku čmeláků v ČR. Text je možná dlouhý, ale doporučujeme si ho přečíst až o konce.
8/12/2019
Otevřeli jsme jednoduchý základní seznam druhů čmeláků a pačmeláků v ČR .
Díky obrázkům, které jsme k seznamu druhů připojili, můžete již nyní zkoušet určit druhy čmeláků.
Připravujeme katalog druhů čmeláků, který bude sloužit pro pozorování, identifikaci a pro podporu začínajících chovatelů.
Připravujeme i klíč na určení druhů čmeláků, aby se víc lidí mohlo zapojit o určení druhů a pomohlo tak s ochranou ohrožených čmeláků.
Otevřeli jsme stránku stránku se zajímavými odkazy a ty budeme díle doplňvat.
5/12/2019
Oficiálně jsme otevřeli náš web a oznámili to na FB Čmeláci PLUS
Máme velkou radost – náš sen se zhmotnil a my můžeme oslovit i komunitu těch, kteří nevyužívají sociální media.
I pro nás je to přínos, protože příspěvky bude možné snadno vyhledat a budou zde stále k dispozici a my je budeme dále vylepšovat a obohacovat o nové zkušenosti – naše i vaše.
Zpřístupnili jsme na webu základní kapitoly, například:
- O nás – zde jsme popsali naši skupinu, náš Kodex a Naše cíle
- Připojili jsme i sekci, kde media psala o naší skupině, nebo použila naše příspěvky a napsali o Čmeláci PLUS
- Ze života čmeláků – zde jsme popsali, jakým způsobem je možné pomáhat čmelákům
- Popsali jsme pro vás základní životní cyklus čmeláka a poměrně detailně i popis toho, jak to chodí v čmeláčím hnízdě
- Pro ty z vás kdo uvažujete o chovu čmeláků na svých zahradách jsme připravili zamyšlení Než se rozhodnete pro chov …
- Spustili jsme i sekci pro začínající chovatele Rád bych začal chovat čmeláky a zde jsme popsali jak si na trhu vybrat správný úlek
- V sekci Pro zkušené chovatele jsme popsali řešení na zlepšení větrání Větrací nástavek a Ochrannou síťku
Popsali jsme i strategii rozvoje webu – ten poroste s námi/s vámi a bude se v první sezóně hodně měnit tak, aby pomáhal splnit našie společné cíle.
Pracujeme na dalších příspěvcích, aby byl náš-váš čmeláčí web www.cmelaciplus.cz zajímavý a sloužil nejen čmelákům, ale i vám.
ČM+
y