Čmeláčí PLUS Novinky

Pomáháme čmelákům a přírodě

Novinky na našem Facebooku:

Novinky na našich stránkách :

30/3/2020

Některé výrobky, na které narazíme, nás dostávají a jejich výrobci/prodejci prostě nepomáhají chovatelům ani přírodě … Nedá se nic dělat, otevíráme tedy stránky „Kudy cesta nevede“.
Zde vás budeme varovat před věcmi které nefungují a přesto vám je někdo bude chtít prodat.
Jako první jsme zde publikovali příspěvek Nevhodná odchytová sada.  Zde se dočtete o možném zdroji problémů při zavádění čmeláčí matky-královny do úlku. Tím zdrojem je malý průměr zavaděče, který prodává největší prodejce výrobků čmeláků v ČR. Proč to dělá nevíme, asi aby zvýšil zisky. Jeho předchozí sada bylo ok. Snad se k ní zase vrátí.  

29/3/2020

Hodně se teď věnujeme čmeláčí poradně, chladné dny nám všem dávají zabrat. Díky dotazům jsme ale doplnili a vyjasnili postupy jak chránit úlky (čmelíny) před silnými nočními mrazy.

24/3/2020
Často řešíme dotazy na to, jak pomoci čmelákům, které lidi nacházejí na jaře sedět na zemi.
Již jsme o tom psali v příspěvku . Připravili jsme teď ale informační letáček, který  je možné sdílet elektronicky, nebo si ho stáhnout a šířit i v papírové formě. Letáčky jsou vlastně dva, tady je druhý takže si můžete vybrat.
Děkujeme že návod sdílíte, pomůžete tak určitě alespoň několika čmelákům a pokud to budou matka, tak jim dáte šanci založit hnízda a vyvést potomky.

Čmeláci PLUS - Pomáháme čmelákům i přírodě - Čmeláci PLUS

Pomáháme čmelákům i přírodě – Čmeláci PLUS – Leták velký

Postupně doplňujeme návod a postupy tak, aby vám pomáhaly. Děkujeme za vaše reakce a dotazy, díky nim korigujeme co je nejasné.
Jako příklad uvádíme video návod na zavedení matky-královny do úlku.  Jde o doplnění postupu pro usazení matky v úlku.
Video návod je součástí čmeláčího kanálu YouTube Čmeláci PLUS.

 

21/3/2020

První jarní den sezóny 2020, to tedy ×byla pecka.  Shrnuli jsme tedy návody a postupy jak mohou chovatelé reagovat na změny teplot 
Snad se oteplí a tyto návody již letos nebudou potřeba. Nicméně loni bylo na počátku května velmi chladno a řešili jsme podobné věci. Znovu doporučujeme  – vybavte včas úlek tepelnou izolací a myslete nato, že ho někdy je nutné přenést do interiéru a chránit tak jeho obyvatele.

 

15/3/2020

Sezóna začíná, věnujeme se teď dost online na FB Čmeláci PLUS.
Přidáváme hodně videí na kanálu YouTube Čmeláci PLUS 
Doplnili jsme důležitou informaci na kterou se někdy zapomíná – vyrovnat úlek do vodoroviny – může to totiž mít vliv na funkci … klapky

11/3/2020

Připravili jsme pro chovatele vel,mi důležitou kapitolu popisující postup jak naučit  čmeláky procházet ochrannou klapkou úlku (čmelínu). To je dost důležitá kapitola, protože dost často výcvik čmeláků zvládnou čmeláci, ale ne už tak jejich chovatel.  
Pokud na to chovatel nemá nervy, nechá klapku otevřenou a hnízdo je zlikvidováno parazity čmeláků.  Snad se vám budou hodit naše návody, postupy a videa.

3/3/2020

Otevřeli jsme novou sekci „Jak chránit čmeláky v krajině a přírodě“.  Jako první příspěvek jsme do ní umísttli  „čmeláčí první pomoc“, kterou můžete využít na jaře.
Není to jen o pomoci, ale také trochu o hibernaci a o tom, jestli čmelákům na jaře pomáhat, kdy a jak.

 2/3/2020

Rozhodli jsme se udělat takovou malou vědomostní nekomerční soutež.  První tři z vás kdo správně odpoví na otázku “Co je v pytli?” (na obrázku) a napíše že to chce (myšleno to co uhodl) to dostane (poštou). 😃

Pokud tedy víte a a chcete soutežit, napište své odpovědi na info@cmelaciplus.cz a do předmětu uveďte “SOUTĚŽ  – Co je v pytli?”

Uzávěrka souteže je 3/3/2020 v poledne, nebo do naplnění počtu vítězů.

Čmeláci PLUS - Soutěž 3/2020

Soutěž 3/2020

28/2/2020

Oslavili jsme naše 1. narozeniny. Čmeláci PLUS spustili  své FB stránky 28/2/2019 🙂

Čmeláci PLUS - narozeniny

Čmelácí narozeniny
Foto Internet

28/2/2020

Do sady základních informací a návodů jsme doplnili popis a seznam popis možných řešení pro zvedání a spouštění záklopky, tedy pohyblivé části ochranné klapky úlku (čmelína).

26/2/2020

Dnes jsme připravili dvě kapitoly. První popisuje doplňkovou izolaci úlku
Druhá kapitola je pomoc pro úspěšné chovatele, kterým se po loňské sezóně vrací mladé matky do rodného úlku a chtějí se tam usídlit. Takovým šťastlivcům se budou hodit rady a porady, aby z toho nakonec nebyli nešťastní.

Doplnili jsme i zajímavé video do popisu životního cyklu čmeláků 

25/2/2020

Otevíráme zahradnickou kapitolu Jak založit květnatou loučku – prvek, který by naše zahrádky měly mít. Ve fotografiích si můžete prohlédnout jak se louka postupně formuje.

24/2/2020

V kapitole zabývající se prvními kroky po usazení matky přidáváme pojednání jak poznat pomocí značek, že matka v úlků bydlí a z úlku vylétá.

22/2/2020

Doplnili jsme popis řešení stojanu ze zemního vrutu o příklad možného řešení ochrany proti mravencům.
Vytvořili jsme stránky popisující další možnosti větrání úlku s lapací pastí na parazity.
Najdete zde i překvapivě  jednoduchá řešení na zlepšení bezpečnosti obyvatelů úlku.

21/2/2020

Doplnili jsme do kapitoly Větrání schéma větrání podle pana Stuchla doplněné o lepivou vrstvu = větrání s lepivou pastí.
Do pomůcek chovatele jsem doplnili fotografii pouzdra na zavaděč, díky kterému  bude matka v zavaděči ve tmě a v klidu = méně stresovaná. 

19/2/2020

Otevřeli jsme velmi důležitou kapitolu o usazení matky-královny v úlku.  Je dlouhá, ale úmyslně. Shrnuje řadu zkušeností z vlastní praxe i z podpory začátečníků. Díky tomu máte nyní k dispozici detailní návod, který vám usnadní start vaší první sezóny s čmeláky.

Dále jsme propojili naše Facebook (FB) Stránky a web. Nyní se i ti, kdo neholdují sociálním sítím, dozví co píšeme na našich FB stránkách Čmeláci PLUS a co zde na webu možná nenajdou. V budoucnu ale chceme i důležité články z FB ukládat na web, aby vám něco podstatného neuniklo.

16/2/2020

Dostáváme se do další fáze prací na FB a otevřeli jsme stránky Sezóna začíná.

První kapitola popisuje jak místa hledá matka k zabydlení. Podstatné je bezpečně poznat jej pátrací let.  Proto jsme ho popsali a uvedli konkrétní (video)příklady.
Začátečníci často chybují a snaží se zabydlet matku-královna, které si hnízdiště ještě, nebo již nehledá. Popis a videa vám pomohou být mistry v rozpoznání chování matky  – bude se vám to hodit.
Videa ukládáme do kanálu YouTube Čmeláci PLUS – podívejte se na ně i přímo. Pokud se přihlásíte k odběru, budete mít přehled, co zajímavého jsme pro vás přidali. 

14/2/2020

Dokončili jsme stránku o nádobíčku (Pomůcky pro chovatele). Najdete zde doplněné informace a videa na dokreslení popisovaných témat.

12/2/2020

Otvíráme novou hlavní sekci, kde se budeme snažit pomoci těm, co mají alespoň malinkou zahrádku či kousek místa k vysazení rostlin, tak aby jejich zahrádka byla i malou oázou pro hmyz a další  živočichy naší přírody.

9/2/2020

Doplnili jsme sekci Vychytávky o popis řešení, jak si vyrobit stojan ze zemního vrutu. Díky hobby marketu to vůbec není tak složité a s vrtačkou to dáte během chvilky.

Stejně tak jsme doplnili vychytávky o tom, co vás možná tak trápí – malý detail a vylepšení nožíček úlku. Pokud to použijete, bodu vaše nožičky (na úlku) pevné jako stála a vydrží déle. 

Pak jsme ještě doplnili a otevřeli FAQ list (často kladené otázky začátečníků). Jako každý rok se nás lidé ptají na to,  jak si vyrobit úlek a my jim vysvětlujeme,  že úlkem to vše jen začíná a že našim primárním cílem je podpora čmeláků, pak jejich chov a pak teprve kutilství. Vždy se kvůli tomu tomu na nás někdo naštve, ale jen si tím potvrzujeme, že tento přístup má své opodstatnění. 🙂

 

7/2/2020

Začali jsme pro vás připravovat výběr článků do sekce Zajímavosti ze života čmeláků. 

Jako první jsme přidali volně přeložen článek z www.sciencedaily.com , kde je uveden výtah vědecké práce zkoumající způsoby a ekonomiku letu čmeláků s vysokou hmotností (s nákladem nektaru). Video k článku stojí za shlédnutí, proto jsme ho umístili i na kanál YouTube Čmeláci PLUS.

6/2/2020

Plníme postupně stránku  o pomůckách pro chovatele. Stránka není hotova, ale doplnil jsme tam informace pinzetách, výchytce, zavaděči a červeném světle, které se vám budou hodit jako chovatelům.  

5/2/2020

Postupně doplňujeme, naše příspěvky a propojujeme je mezi sebou. Teď například najdete v části Klapka a Výstelka související videa z našeho kanálu YouTube Čmeláci PLUS

Doplnili jsme aktualitu z FB Čmeláci PLUS. Na té znovu upozorňujeme na fakt, že v ČR dochází k prodeji nepůvodních druhů (resp podruhů) čmeláků, které jsou určeni pro opylovací službu a  kteří nejsou určeni k vypouštění do volné přírody.  Text článku z FB Čmeláci PLUS naleznete ZDE

 

4/2/2020

Založili jsme a začali plnit stránku o pomůckách pro chovatele. Jako první jsme tam přidali text o ochranných pomůckách pro chovatele a pozorovatele čmeláků. Čmeláci mají žihadlo a pokud se cítí ohroženi, neváhají ho použít. určitě se vám nějaká ochranná výbava bude hodit – vyberte si podle své peněženky i vkusu.

2/2/2020

Díky za vaše vstupy, kterými jsme doplnili text a fotografie. Uvidíte například jak vypadá vlnitá lepenka po použití v úlku a proč ji nedoporučujeme. Dále jsme přidali vtipné řešení chovatele, který jako stojan používá zemní vrut. Na stabilní postavení úlku na stojanu lze také použít betonovou patku.

Otevřeli jsme také novou stránku, kde najdete materiály které se při úpravách, nebo při výrobě úlků osvědčily. Jsou to lepící pásky, těsnění a další. Tuto číst budeme  aktualizovat doplňovat  i vámi ověření tipy.

1/2/2020

Dnes otevíráme velmi důležitou kapitolu, ve které shrneme řadu dílčích kapitol a popisuje tak jak připravit úlek na sezónu. Kapitolu ještě budeme trošku doplňovat, ale chceme začátečníkům již nyní ukázat, na co je fajn se připravit.

28/1/2020

Otevřeli jsme stránku, kde získáte informace o tom, jak si můžete pořídit a zabydlet u vás čmeláky

Přestože vám primárně doporučujeme zabydlet čmeláky z vašeho okolí, možná patříte mezi začátečníky a nebo mezi ty, kteří jinou možnost jak si pořídit čmeláky nemají.

 27/1/2019

Upravili  jsem domovskou stránku a přidali tam odkaz na kanál YouTube a PlayList 
Můžete se přihlásit k odběru videí

26/1/2020

Přidali jsme kapitolu o pozorovacím okénku včetně návodu, jak ho použít. Řada začínajících chovatelů se totiž bojí použít pozorovací okénko a my jim zde dáváme návod, jak na to. 🙂
Také jsme přidali kapitolu, kde popisujeme řešení a použit čmeláčího výtahu. Ten použijete v okamžiku, kdy potřebujete během sezóny ošetřit hnízdo  napadené parazity.

25/1/2020

Dnes jsme pro vás otevřeli kapitolu „kam s ním“, myšleno Jak si vybrat místo pro úlek s čmeláky a jak jeho umístění vyřešit ke spokojenosti podnájemníků vaši  „-)
Je to další kousek cesty na vaší cestě jak se stát úspěšným čmelákařem (chovatelem čmeláků).  

23/1/2020

Právě jsme otevřeli kapitolu Ochrana úlku proti mravencům. Najdete zde informace, proč úlek chránit a jaké jsou možnosti řešení. To  podle toho, kdemáte úlek v přírodě umístěn.

19/1 2020

Připravili jsme první kapitolu o ochranné klapce úlku pro čmeláky. Kapitola popisuje proč klapku použít, jak by klapka měla vypadat a jak funguje. Také jsou zde uvedeny jednoduché úpravy klapky tak, aby lépe sloužila.

15/1/2020
Sekce průvodce chovem pro začínající chovatele doplněna o větrání úlku. Velmi důležitá součást úlu, která je bohužel u řady komerčních výrobků řešena jen na oko. V článku se dozvíte co větrání musí mít a jak si větrací ovor snadno upravit, pokud váš úl nemá řešeno tak, jak by mělo být.

13/1/2020

Doplnili jsme článek o střeše úlku. Zde se dozvíte, jak by taková střecha měla vypadat, jaké vlastnosti by měla mít a případně, jak si takovou střechu sami vyrobit/upravit. 

5/1/2020

Připravili jsme kapitoly o chodbě v úlku pro začínající chovatele (základní informace) a také pro ty zkušené (řada detailů a specialit jako například dlouhá chodba atd. )

Popsali jsme teplodržnou výstelku v úlku a také přípravu výstelky z ovčího rouna 

20/12/2019

Založili jsme stránku Ke stažení, kde najdete materiály k dalšímu využití

12/12/2019

Upravili jsme  stránku Druhy čmeláků a pačmeláků a doplnili do ní kategorie a kódy podle stupně ohrožení druhů v ČR podle tzv. červené knihy

9/12/2019

Mozaiku informací o čmelácích jsme doplnili o kapitolu Proč je čmelák ohroženým druhem?

Zde se dočtete o hlavních faktorech úbytku čmeláků v ČR. Text je možná dlouhý, ale doporučujeme si ho přečíst až o konce. 

8/12/2019

Otevřeli jsme jednoduchý základní seznam druhů čmeláků a pačmeláků v ČR .

Díky obrázkům, které jsme k seznamu druhů připojili, můžete již nyní zkoušet určit druhy čmeláků. 

Připravujeme katalog druhů čmeláků, který bude sloužit pro pozorování, identifikaci a pro podporu začínajících chovatelů.

Připravujeme i klíč na určení druhů čmeláků, aby se víc lidí mohlo zapojit o určení druhů a pomohlo tak s ochranou ohrožených čmeláků.

Otevřeli jsme stránku stránku se zajímavými odkazy a ty budeme díle doplňvat.

5/12/2019

Oficiálně jsme otevřeli náš web a oznámili to na FB Čmeláci PLUS

Máme velkou radost – náš sen se zhmotnil a my můžeme oslovit i komunitu těch, kteří nevyužívají sociální media. 

I pro nás je to přínos, protože příspěvky bude možné  snadno vyhledat a budou zde stále k dispozici a my je budeme dále vylepšovat a obohacovat o nové zkušenosti – naše i vaše.

Zpřístupnili jsme na webu  základní kapitoly, například: 

Popsali jsme i strategii rozvoje webu – ten poroste s námi/s vámi a bude se v první sezóně hodně měnit tak, aby pomáhal splnit našie společné cíle.

Pracujeme na dalších příspěvcích, aby byl náš-váš čmeláčí web www.cmelaciplus.cz  zajímavý a sloužil nejen čmelákům, ale i vám.

ČM+ 

y