Blog projektu - jak probíhala spolupráce v roce 2024
Stránku průběžně doplňujeme – sledujte nás
Co se zde dozvíte
- Jak se projektu dařilo v roce 2024
- Co se nám podařilo
- Co je nového
- Co plánujme
Datum poslední aktualizace: 20/8/2024
Rok třetí- 2024
leden 2024
1/1/2024
Vítejte do roku 2024!
Přejeme všem všechno NEJ a samozřejmě i našemu projektu, který vstupuje do třetího roku své trvání.
Třetí rok nebude snadný, protože se snadno usíná na vavřínech a to si opravdu nechceme a nemůže dovolit.
Roste rozsah aktivit, ale také nároky a možnosti, jak posílit biodiverzitu v Radlicích – společně s vámi!
Blog rošiřujeme i o další editory, takže bude bohatější a košatější!
Ondra a Paulína a tým
.
10/1/2024
Máme v projektovém týmu nového člena. Je jím Matouš Marek.
Matoušova doména je především botanika, kterou vystudoval a které se profesně věnuje.
Mgr. Matouš Marek
Kromě toho, že se vyučil tesařem, roce 2023 vystudoval geobotaniku (ekologii rostlin) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Diplomovou práci vytvořil na téma podpory stepní vegetace pastvou. V současnosti se snaží co nejvíce času strávit v přírodě, profiluje se terénní botanik a rozšiřuje si obzory v pokud možno co nejširší paletě českých biotopů.
Dlouhodobě se zajímá o ochranu přírody, a biotopů jako celku. Podílí se na různých managementech především na území prahy a středočeského kraje. Rád organizuje akce pro veřejnost, například v komunitním ovocném sadu a přidruženému obydlí “včelíně”.
Petra je v projektu stále, ale bude se účastniít již jen jako host. Její catering je totiž nenahraditelný.
O.
12/1/2024
Na lesostepi se stále maká. Vyřezaný materiál se štěpkuje. Centra má ted plné ruce práce. Ono to bude fuška vyčistit místa, která zarostla keři. Jsou tam ale ostrůvky vegetace, které tam necháváme. Stejně tak některé keře – plošná sanace by vedla k erozi a to by byla medvědí služba tomu místu.
O.
13/1/2024
Procházíme s Michalem svah. Je tam ještě hodně dřeva, které se musí stáhnout dolů. Skupina Jaro ještě dorazí a budeme makat.
Je to ale krásné vidět, jak se to rodí a sen se zhmotňuje. Dřív se tu nedalo projít a byl tady neskutečný binec – stačí se podívat na fotky z roku 2023.
Opakovaně se potvrzuje, že když komunkujeme naši práci a vysvětlujeme, co se tam děje, tak nás místní podporují.
Proto o našich aktivitách píšeme i na Facebooku Čmeláci PLUS a na sociálních sítích, kde se schází i sousede z Farkáně a Malvazinek.
Díky tomu si třeba část štěpky odebrali sousedé a nezaznamenali jsem žádné stížnosti z okolí.
O.
.
14/01/2024
Řešíme s Michalem a Paulínou stav některých stromů. Jedna věc je nechat staré dřevo stát jako domov hmyzu, ale je třeba myslet i na bezpečnost těch, kteří se zde pohybují.
Michal je arborista, tak se do toho společně s bankou pustíme.
O.
16/1/2024
Na pozemku nám úřadují úšáci a okusují ovocné stromy.
Michal vyráží do akce, zachrnit co se dá
O.
28/1/2024
Změny na lesostepi jsou krásně vidět. Z původni džungle se klubou místa, kam se vráti lesostep a biotop, který tam patří.
Bude s tím ještě hodně práce, ale té se nikdo z nás nebojí.
O.
únor 2024
11/2/2024
Venku je zima a mokro. Přesto je nejvyšší čas pustit se do dosevu semínek na našem pozemku.
Semínka z podzimu se chytla a již klíčí, teď doplňujeme další.
V.
18/02/2024
Po dostavbě dětského hřiště, bude potřeba dosít část terénu. Půda je tam rozrušená, tak to půjde celkem rychle. Využijeme na to část pražské směsi, kterou máme právě pro toto místo.
Na pozemku již ale pučí jaro. Čekáme, co se objeví z podzimního dosevu. A jak vidíte, nečekáme sami. 😀
Probouzí se i kostivaly a také hnízdo lesních mravenců, o které se tam staráme.
O.
.
1-2/2024
Třetí rok našeho projektu jsme začali plni nadšení a optimismu. Projekt se rozrostl do rozměrů, o kterých jsme před 2 lety, v úplných začátcích projektu, vůbec nesnili. Skvělý tým z profesionální ochranářské skupiny JARO Jaroměř, který několikrát za námi jezdil až z Jaroměře u Hradce očistil skoro 1,5 hektarů zarostlého lesa a lesostepi od všech keřů a náletu. Část vyřezaného materiálů jsme nechali na místě, aby posloužil jako úkryt pro ježky, hady a bezobratlé.
Měli jsem opravdu obrovské množství dříví, a tak jsme velkou část stáhli dolů až k Fričce. Ještě celý leden a únor Centra neúnavně štěpkovala a rozvážela připravenou štěpku po zelených plochách, kam se dalo.
Efekt prací předčil naše očekávání. Lesostep konečně začala vypadat jako lesostep – prostor je konečně průchozí, zbavili jsme se obrovského množství biomasy. Nechali jsme jen perspektivní stromy, staré meruňky, nebo doubky vzácného sloupcového tvaru.
P.
2/2024
Příprava pražské směsi pro náš projekt je zde!
Dostali jsem nabídku od hlavního města Prahy na zapojení do projektu, kterého cílem je příprava specifických směsí pražských lučních květin a následný osev na pražských lokalitách. Naše pozemky byly vybrané do tohoto pionýrského projektu a pod vedením RNDr. Petra Karlíka z ČZÚ byla navržena speciální směs lučních květin specifická pro naši lokalitu. Luční květiny pěstuje a semínka připravuje sociální podnik Envira o.p.s. Jsme rádi, že město a akademická sféra se všimla našeho projektu a vnímá ho jako pozitivní a prospěšný pro lidí a přírodu.
Vojta a Matouš se hned chopili hrábí a během brzkého jara osívali lesostep a naše louky.
P.
18/2/2024
Příprava úlků na sezonu
Potkali jsme se s Paulinou a dalšími zájemci z řad ČSOB o péči o čmeláčí úlky v prostorách banky. Řekli jsme si, jak vypadá správný čmeláčí úlek, co v nim nesmí chybět, a hlavně jak ho připravit na další sezonu. Nechyběla i praktická ukázka. Oblepili jsme vnitřek úlku papírovými kartony, nainstalovali „výtah“ a dali kvalitní vyplň. Naše skupinka vzbudila zájem i kolemjdoucích zaměstnanců ČSOB, kteří se chtěli dozvědět něco víc o čmelácích, a tak se krátká schůzka změnila v malý seminář o čmelácích s naším úžasným lektorem Ondřejem.
P.
Asi k tomu mohu jen dodat to, že jsme splečně pracovali na přípravě úlků. Cílem bylo si to užít a prožít.
Nakazili jsme další lidi láskou ke čmekákům – bombusoifílií. I ti, co šli jen kolem nás, se zajímali a tak se něco dozvěděli.
O.
březen 2024
6/3/2024
Je zima, nebo jaro?
Letos je to vše zase urychlené.
Makáme s Matoušem na pozemku a sluníčko a práce nás hezky hřejí. Dělá nám radost, jak se to zde mění k lepšímu.
V.
11/3/2024
Vyséváme Pražskou směs. Je to vlastně něco jako Pražský výběr, že? 😀
Mám dvě směsi. Jedna se seje na vybraná místa lesostepi a druhá kolem dětského hřiště.
Tak uvidíme jak se to chytne. Matouš bude dělat sběr dat a jistě se s námi podělí o výsledky.
Co je ve směsi pro lestostep?
- Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria)
- Bukvice lékařská (Betonica officinalis)
- Tužebník obecný (Filipendula vulgaris)
- Chrastavec rolní (Knautia arvensis)
- Strdivka sedmihradská (Melica transsilvanica)
- Vičenec ligrus (Onobrychis viciifolia)
- Hvozdíček prorostlý (Petrorhagia prolifera)
- Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)
- Šalvěj luční (Salvia pratensis)
- Šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata)
- Krvavec menší (Sanguisorba minor)
- Hlaváč žlutavý (Scabiosa ochroleuca)
- Divizna knotovkovitá (Verbascum lychnitis)
11/3/2024
Letos bude jaro rychlé. V zahradě nám již vykvétají fialky, sněženky a pučí stromy. Snad se nevrátí paní Zima a nespálí vše, jako se to stalo loni.
O.
15/3/2024
Čas letí jako blázen. Je půlka března, tak šup se semínky z Pražské směsi do hlíny!
Část si necháme na podzim, abychom zvýšili šanci na úspěch. Makáme společně s Matoušem a těšíme se z jara. Matouš označuje místa dosevu – bude dělat monitoring toho, co se zde chytne.
Půda se musí nejprve rozrušit, aby semínka měla šanci. Používáme HW od Ondry, která nám dělá základnu.
V.
16/3/2024
Každý máme svou úchylku. Ta naše se projevuje tím, že se když můžeme, jdeme se juknut na „náš“ pozemek.
Postupně zjišťujeme, že to tak máme všichni – Paulína, Michal, Vojta, Matouš i Ondra.
Ale co, vždyť je o hezké – dívat se na klus odvedené práce.
Další práce nás ale čeká – pařízky zbylé po propřezu.
O.
21/3/2024
Ukliďme Česko
Naše lesostep se po našem zásahu v zimě hodně prosvětlila a bohužel ukázala hromady odpadků, které tam ležely v houští keřů. Většina odpadů byla po bezdomovcích, kteří tam občasně „pospávali“. Rozhodli jsme se s tím něco udělat. Vypsali jsme dobrovolnický den v rámci akce Ukliďme Česko. Našel se tým nezlomných chlapů z ČSOB, který pořádně zamakal a zbavil naši step obrovské hromady odpadků včetně různých matrací, oblečení atd. Kluci se práce rozhodně nebalí, a ještě jsme s nimi stihli udělat nový kompostér na stepi.
P.
3-4/2024
Odchyt královny březen-duben
V březnu a začátkem dubna jsme chytali královny čmeláků. Tento rok měla Paulina dva skvělé pomocníky z řád zaměstnanců: Martina a Katku. První pokus usazení královny čmeláka zemního skončil úspěšně hned na poprvé . Červený úlek se královně rychlé zalíbil, pozorovali jsme orientační let a už na druhý den jsme zaregistrovali náznaky pochybu v úlku.
S usazením do modrého úlku jsme měli větší „zábavu“. Několik pokusů o usazení skončilo fiaskem. Jednom jsme i omylem do úlku chtěli dát pěkného pačmeláka. Když jsme už neměli naději na úspěch, tak jsme s radostí zjistili, že úlek obsadila královna čmeláka skalního. Pravděpodobně se vrátila do hnízda, z kterého vylétla minulý rok.
Příroda je úžasná
P.
23/3/2024
Ondra se sešel s Michalem. Plánovali další akce. Jak vidíte, Michal se nakazil bombusofílií (láskou k čmelákům) a tak zkouší startovní polohu.
O.
24/3/2024
Ondra vyrazil na pomoc s čištěním louky určené kousek od SHQ. Kromě práce se bavíme o podpoře biotopů pro opylovače a motýly.
Kousek od nás je banka a Prokopské údolí, také zahrada NHQ. Vše v přeletové vzdálenosti, takže vytváříme další ostrov, který pomůže šíření hmyzu.
O.
duben 2024
5/4/2024
Kluci z pokáceného dřeva vyrobili další kompostér. Ten se bude hodit, až začneme vyhrabávat lesostep. Je tam spousta mechu, která rostl pod keři
O.
12/4/2023
Dnes se sečla Pavlina a Ondra s panem Petrem Hutlou, vrchním ředitelem a člena představenstva ČSOB. Díky jeho podpoře a zájmu náš projekt jede dál a rozvíjí se.
Bylo to civilní setkání a povídání o tom, co banka udělala pro své okolí, jaké má náš projekt plány a kam můžeme společně vyrazit.
Ondra za náš projekt poděkoval za podporu a také za Janu Endtovou a Paulínu Jirsovou a Slávka Holíka, bez kterých by to nešlo.
O.
24/4/2024
Vojta se se večer stavil na lesostepi. Sice je šero, ale nafotil pár fotek, jak tak rozkvétají pryskyřníky a brzy rozkvetou mochny.
O.
26/4/2024
Obhlížíme ovocné stromky, vysazené na podzim v rámci dobrovolnického dne. Bohužel zima byla suchá a některé to nedaly. Budeme je obnovovat.
O.
květen 2024
10/5/2024
Skupina Bombus Blue již prošla výcvikem a sama usazuje čmeláky do úlku na střeše.
Jak se jim o daří, to se dozvíte později.
O.
13/5/2024
Chystáme se na dobrovolnický den. sešli jsme se na to na naší oblíbené lesostepi.
Vojta přivezl pás sazenic stepních rostlin, nabrali jsme u Ondru vodu a vysadili je na vybraných místech, jako doplnění dosevu.
Snad se tam rostlinkám bude dařit – dáme vědět.
O.
.
15/5/2024
A je tu první seč!
Spolupráce s CENTRA již nám jde dobře. Chlapi pochopili, co potřebujeme a přizpůsobili se. Díky tomu se seče tam, kde je to potřeba a naopak se nechá kvést to, co se má vysemenit.
Díky tomu naše matečnice kokrhele září jako sluníčko a my z toho ulítáváme – spolu s opylovači.
V.
15/5/2024
Procházka za bylinkami
V květnu se konala tradiční procházka za bylinkami a květenou v parku Na Farkáně s našim skvělým průvodcem Michalem. Tento rok nás potěšila návštěva člena představenstva ČSOB za udržitelnost pana Petra Hutly, který přišel pozdravit účastníky procházky a vyjádřit podporu našemu projektu, který vnímá jako potřebný a důležitý pro udržitelnost.
Děkujeme Michalovi za pěknou procházku a zajímavé vyprávění.
P.
16/5/2024
Dobrovolnický den – jaro ČSOB 16.5.2024
Konečně jsme se dočkali našeho prvního dobrovolnického dne – jaro 2024. Tento rok nás počasí trošku zlobilo. Původně jsme plánovali dobrovolnický den na konec dubna, ale najednou přišla velmi studená fronta a neplánované mrazy, tak jsme to radši posunuli.
Vyplatilo se a během celého dobrovolnického dne nám svítilo pěkné sluníčko a práce nám šla od ruky. Tým ČSOB složený ve většině z ženského pohlaví udělal spousty potřebné práci.
Postavili jsme další kompostéry na strání lesostepí a rovnou jsme je naplnili až ke prasknuti. Hrabali jsme hodně mech a uschlou trávu, aby se připravila půda na osev a dala šance přirozené obnově louky.
P.
21/5/2024
Ondra dnes v Domově pro seniory Sulická natáčel pořad o čmelácích. Nesouvisí to sice úzce s tímto projektem, ale je to o čmelácích, pro které zajistila banka úlek díky našemu projektu
Nakonec, podívejte se sami a uvidíte v Archivu ČT – pořad „Z metropole“
O.
.
25/5/2025
Čmeláci PLUS jsou na akci Národního zemědělského muzea v Praze. I toto je příležitost, jak propagovat projekty na podporu biodiverzity a také tento náš společný projekt.
O.
červen 2024
4/6/2024
V MŠ Waltrovka se koná benefiční běh na podporu biodiverzity. Ondra tam odnesl řadu materiálů, aby aby podpořil a propagoval i náš projekt. Waltrovka je kousek od nás a řada rodičů zná zahrady ČSOB minimálně z „venčení dětí“.
O.
6/6/2024
Na pozemku, v části kde vznikla cesta k dětskému hřišti, vykvetlo moře rudých máků. Není to naše práce, ale je radost se dívat, jak se tam pasou čmeláci a drvodělky.
Zahrada je teď plná barev, je to pastva pro oči. Okolí banky je moc hezké. Snoubí se tam historie, moderní doba a příroda.
O.
6/6/2024
Na pozemku již zraje kokrhel luštinec (Rhinanthus alectorolophus) z podzimního dosevu. Letos je to dřív než loni, tak musíme včas posbírat semínka, abychom měli osivo na další rok. Ondra již začal se sběrem. Je to holt Risk manager a tak myslí dopředu.
😀
O.
12/6/2024
Procházka za motýly
V červnu přišel čas na další procházku. Tentokrát nás Vojta vzal za motýli. Ještě dopoledne jsme se modlili, aby tam vůbec něco lítalo (bylo zataženo a pršelo). Pak se ale vyčasilo a my jsem si mohli užit procházku za sluníčka na loukách plných motýlu. Naše louky si velice oblíbili například okáči bojínkoví a poháňkoví. Byla to moc pěkná podívaná – kvetoucí louky a velké množství jedinců motýlů – o to jsme se celé té předchozí roky starali.
Prošli jsme pozemek a řekli jsme si něco víc o tom, jak můžou účastnici podpořit biodiverzitu na vlastních zahrádkách, městských pozemcích nebo i balkonech. Pak jsme pokračovali na lesostep, kde se Vojtovi podařilo chytit dospělého roháče. Ke konci procházky nás navštívil RNDr. Karlík, který doplnil Vojtovo vyprávění o pár dalších zajímavých vědomostí. Přišel také zhodnotit stav naše lesostepi a byl milé překvapen, že sazenice, které jsme získali od města a vysadili na lesostepi, se ujaly.
P.
14/6/2024
Lesostep se zelená. Některé stromy a keře reagují na prořez výmladky. Jakmile nastane čas, pustíme se do dalšího čištění.
Dobře, že kluci založili další kompostér pod lesostepí. Je blízko a navíc na vyhřátém svahu. Bude se tam dařit hmyzu a snad i ještěrkám, slepýšům a hadům.
O.
15/6/2024
Ondra byl na kontrole úlků na střeše banky. Čmelákům se daří, nebyl potřeba žádný zásah. Hnízdo zemních i skalních jsou obě cajk.
Zbyl čas se podívat i na to, kde se tam čmeláci krmí. Ani nemusí jezdit výtahem dolů na zahradu. Stačí jim sbírat na střeše v 5.patře.
Fotky jsou focené v šeru, ale snad je mi odpuštěno – kontroly úlku se přeci dělají večer 🙂
O.
16/6/2024
Dobrovolnický den – Give and Gain
Motivovaní jarním úspěšnými dobrovolnickým dnem jsem se rozhodli jít dál a připojit se k celorepublikové iniciativě Give & Gain Day 2024. Národní den firemního dobrovolnictví Give&Gain Day se letos konal už počtrnácté. Je to jedna z nejvýznamnějších akcí v rámci společenské odpovědnosti firem, která umnožuje v jeden den a po celé zemi odpovědným firmám a jejím dobrovolníkům se výrazně se zapojit do podpory a pomoci veřejně prospěšných organizací a místním komunitám.
Na náš dobrovolnický den se přihlásilo 15 zájemců z různých firem. Mezi ně patřily: Bonett Group a.s., COMMERZBANK Aktiengesellschaft, pobočka Praha, ING Bank N.V., Pluxee Česká republika a.s., Procter & Gamble Czech Republic s.r.o., Pure Storage Czech Republic s.r.o.
Naši hlavní myšlenkou bylo seznámit ostatní firmy s naším projektem a tím šířit osvětu, jak by měl vypadat skutečný a smysluplný projekt na podporu biodiverzitu. Čím dál více firem řeší u sebe udržitelnost a podporu biodiverzity a my bychom si přáli, aby jejích projekty byly promýšlené a měly určitý pozitivní dopad na přírodu.
Naši dobrovolnici nám pomohli se sběrem semínek kokrhele a také jsme udělali další kompostér a zas hrabali… Tento rok postě pořád hrabeme, ale stojí to za to, už se těšíme na efekty v příštím roce.
P.
22/6/2024
I na hřbitove to může žít. Potkali jsme se na Farkáně v parku s kluky kteří pracují na rozvoji zelených ploch areálu pražských hřbitovů a bylo to velmi inspirativní pro obě strany. Stejně jako náš park může být areál hřbitova oázou přírody v městském prostředí. Fotografie je z Ďáblického hřbitova a zdejší květnaté rozptylové louky.
M.
26/6/2024
Semínka kokrhele luštince – již je sbíráme, sušíme a chystáme na podzim. Musí do půdy do mrazů, jinak na jaře nevyklíčí.
O.
26/6/2024
Naše zahrada bude v TV v pořadu „Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli“!
Natáčel se tam díl o rostlinách pro čmeláky a tom, jak jim můžeme pomáhat. Větší část bude asi ze zahrady Jakuba Černého v Mukařově.
Bylo to moc příjemné povídání s Petrem Pěknicem a také možnost sledovat, jak funguje profesionální tým.
Natáčeli jsme to v pohodě, tak snad to bude na výsledku vidět. Součástí pořadu budou i záběry z dronu, tak se na to moc těšíme!
Jako vždy byl problém kameramana dostat do auta. Bylo to jako vždy – točí se dokud je místo na paměťové kartě, nebo šťáva v baterce. Však to taky na ostrožkách hezky létalo.
O.
červenec 2024
11/7/2024
Dobrovolnický den s Raiffeisen bank 11.7.2024
V červenci se našla ještě jedná malá skupinka nadšených dobrovolníků, tentokrát z řád banky Raiffeisen. Lesostep, kterou jsme tak pečlivě vyčistili nám postupně během leta „zarůstá“ výmladky, a proto bylo potřeba zbavit se výmladků a natřít pařezy herbicidem, aby už nevyrážely. Ano, chemii nemáme rádi, ale v tomto případě bychom to bez ní nezvládli. Přijel i Šimon z Jaro JAROMĚŘ, který nám s tím pomohl a instruoval nás, jak máme postupovat.
Holky, protože jsme měli 100% ženský tým dobrovolníků, pořádně pracovaly a patří jim velký obdiv, protože tento den byly zrovna tropické teploty. Za odměnu jsme se pak všichni šli podívat na zelenou střechu banky a zkontrolovat čmeláčí úlky.
P.
11/7/2024
Matouš na pozemku pracuje na monitoringu květeny.
Pokud tam najdete takovéto značky, prosím nechejte je na místě,
O,
18/7/2024
Léto je v plném proudu. Mnohé květiny energii ze slunce už netlačí do růstu ale do příští generace. Tvoří plody a semena. Ty, co chceme, je tak potřeba hýčkat a ty, co ne, je třeba posekat.
Centra a její sekáči v tom konečně dělají pokroky. Dřeviny už také začínají ukládat energii do kořenů. Pokud je chceme zlikvidovat celé, je teď čas je trošku přikrmit herbicidem, aby odumřely a neměly tendenci obrážet. Stepní bylinná společenstva pak dostanou prostor a stráň nad bankou, kterou jsme v zimě začali pročišťoval bude bude zase o kus pestřejší.
M.
22/7/2024
Ondra večer kontroluje úlky na střeše. Čmelákům, se tam daří, vždyť mají dobrou péči a Blue Bombus team se hezky stará. Čmeláci dostali nabaštit a pusu na dobrou noc.
Noční návštěvy v bance jsou vždy zážitek. Banka jindy plná ruchu je ztichlá. Na střeše to ale žije. Těžko věřit, že nejste někde v zahradě, ale na střeše bankovního domu.
Cukr je pro čmeláky zdroj energie. Bez něj nedoletí pro pyl, který potřebují jako zdroj bílkovin pro svůj plod.
O.
25/7/2024
V sousedství SHQ je lokalita, kterou spravují „motýláři“ a o kterém jsme psali na FB například zde: https://www.facebook.com/
Vyskytují se zde modrásci vičencoví (Polyommatus thersites) a také poměrně vzácný ohniváček černočárný (Lycaena dispar). Tento ohniváček není k vidění ani v chráněném Prokopském údolí.
Společně se ZÚČ připravíme plán seče kolem SHQ tak, aby se i tento prostor mohl stát jejich domovem.
Již to s Paulínou řešíme a příští roky bychom to spolu s motýláři mohli rozjet.
O.
.
26/7/2024
Ondra vyráží na pozemek, aby posbíral semínka rostlin před sečí. Je tam hodně ostrožky, která se postupně vysemeňuje a ze které chceme udělat další matečnici – záhon na množení.
Na některých místech je spousta máku. Ten jsme tam neseli, ale využijeme ho podobně.
O.
27/7/2024
Dnes probíhá další část seče na pozemku, Akci řídí Vojta a opět realizuje CENTRA.
Letos se spolupráce s CENTRA daří. Potvrzuje se, že pokud se někdo věnuje dohledu, tak zahradnické práce probíhají dobře a vše je jak má.
Necháváme dozrát ostrožku a také chrpy, které ještě kvetou. Stejně tak koukol – také má ještě svůj čas.
O.
30/7/2024
CENTRA posekala porost v místech, které nespravujeme. Tam, kde byla v loni vytvořena cesta k dětskému hřišti je to holé a suché, což se nelíbí některým lidem v bance.
Rostl tam mák, kde Ondra posbíral nějaká semínka a po posekání je to tam jako poušť.
Chápeme to, tak se zkusíme dohodnout, co a jak s tím. Bude se tam ještě pracovat (můstek k hřišti) a tak je otázka, jak moc do toho investovat. Pak určitě má smysl doset na ta místa něco co tam roste a vytvoří zelenou plochu.
O.
30/7/2024
ČM+ publikovali na svém FB příspěvek, který zdánlivě nesouvisí s tímto projektem, opak je ale pravdou!
V Radlicích se nám společně daří věci posouvat kupředu relativně hladce a na pozemku je to vidět.
Kousek vedle je Waltrovka, kterou spravuje MČP5. Seč provádí stejná firma, jen dohody se rodí velmi obtížně, nicméně se to již daří a blýská se na lepší časy.
Krásně to dokládá, že když se potkají lidé, kteří mají zájem a chuť udělat něco dobrého, tak se to vždy podaří,
Náš společný projekt s bankou je tedy nejen referenčním projektem na biodiverzitu, ale také na spolupráci, ochotu a schopnost se dohodnout.
Děkujeme!
Příspěvek na ČM+ : https://www.facebook.com/share/p/fT5yo61iCa35mCm3/
Reakce z Magistrátu HM Prahy: https://www.facebook.com/share/p/eKNm16uBUG67gqXQ/
O.
srpen 2024
6/8/2024
Vojta byl pozván po Českého rozhlasu. Má za úkol tam říct mimo jiné i o tomto projektu.
Tak se na něj těšíme na vlnách v éteru ČR2 – pořad „Káva o čtvrté“
Aktualizujeme:
Vojta mluvil moc hezky i o našem projektu – díky 🙂
Pořad najdete v audio archivu zde: https://www.mujrozhlas.cz/kava-o-ctvrte/vase-kazdodenni-inspirace-mestska-zelen
O.
.
20/8/2024
Vojta dnes pomáhal MČP5 a CENTRA se sečí na Waltrovce
Cílem je prosadit tam stejná travní management, jako se nám povedlo aplikovat na zahradě CSOB.
O.