Blog projektu začátek projektu rok 2022
Co se zde dozvíte
- Jak se projektu dařilo v roce 2022
- Co se nám podařilo
- Co je nového
- Co plánujme
Datum poslední aktualizace: 9/1/2023
Rok první – 2022
7/1/2022
Dnes je první schůzka s bankou. Prezentujeme projekt, záměry a cíle.
Setkáváme se s fajn lidmi, které náš návrh zaujal. Poslouchají naše návrh, dávají věcné otázky. Zajímají se také o projektový tým a to, jak chceme celou akci řídit.
Máme velmi dobrý pocit z toho, jak jsme byli přijati a také z toho, že to vypadá velmi nadějně. Po schůzce posíláme Paulíně prezentované materiály a plánujeme další kroky.
Brzy se dohadujeme na osobním setkání na místě, kterého se projekt týká. Těšíme se.
16/2/2022
Poprvé se všichni scházíme a hned na pozemku – celý projektový tým včetně Jany. Cílem bylo projít si pozemek a upřesnit si naše záměry, sladit je s očekáváním banky.
Prošli jsme si všechna místa a bavili se o tom, co a jak udělat Byť bylo chladné únorové ráno, hřál nás dobrý pocit z toho, že naše plány se bance líbí a že do toho opravdu jdeme – společně.
Máme jisté podezření, že zabral Vojtův kulíšek, který byl „trendy“.
Udělali jsme i pár fotek, protože mapujeme pozemek na začátku a pak i průběh změn.
Rozkvetly sněženky a Vojta hne testoval svůj foťák a kolena. No…bude mít trvalou vzpomínku na náš projekt 😀
24/3/2022
Máme rande s Paulínou a Janou. Společně jdeme najít místo, kam umístíme čmeláky v úlcích. Cílem je najít místo ve stínu, aby v létě netrpěli.
Společně jsme vybrali dobré místo s výhledem na zahrady. Zde budou mít čmeldové snadnou cestu k potravě, pokud jí nenajdou na kvetoucí střeše, snadno sletí do zahrady pod bankou. Tam jim postupně připravíme spoustu medonosných rostlin.
Je krásný den, tak to bereme jako dobrá signál pro náš projekt.
27/3/2022
Usazujeme čmeláky pro banku, Je krásné počasí a jak to vypadá, daří se to. Značka na vletovém otvoru říká, že zde již někdo bydlí a nový stojánek pod úlkem se líbí.
20/4/2022
Dnes převážíme čmeláky do banky. Jde o dva úlky, matky s dělnicemi. Hnízdům se dobře daří a teď budou bydlet v bance. Aha dokonce budou nad bankou – na její střeše.
Přesun hnízda se provádí v noci. Úlek se po setmění uzavře, tedy v době kdy jsou čmeláci doma. Pak se úlek přemístí a nechá zavřený. Otevře se až později ráno, aby se tím vyvolal orientační let. Tím si čmeláci zapamatují místo nového domova, aby ho bezpečně našly.
Úlky se vezly jako dámičky na zadní sedačce, i bezpečnostní pás je na místě. Ten, komu létali po prudkém brzdění čmeláci nevává a v autě úlky dobře zajistí….
Ráno jsme se sešli s Paulínou a Janou a na úlky se podívali. Pak jsme otevřeli vletový otvor a čmeláci nám ukázali svůj orientační let – paráda!
Vše se povedlo, čmeláci jsou doma. Jediné co chybí, je inventární číslo. No, uvidíme jak toto Paulína vyřeší 😀
L
12/5/2022
Ondra kontroloval čmeláky na střeše. Oba úlky jsou v pohodě. S Paulínou jsme vybrali dobré místo, vše je jak má být.
Kontroly se dělají nejlépe v noci, kdy čmeláci nevidí. Jinak jsou čmeldové jako New York – také nikdy nespí ..
26/5/2022
Dnes proběhl v bance „čmelinář“. Ondra statečně bojoval s konkurenční přednáškou Člověka v tísni a také s hokejovým utkáním týmu ČR na MS 2022.
Ale i tak to bylo velmi zajímavé setkání s těmi, kteří o seminář opravdu stáli.
Hodina utekla jako voda, ale účastníci to vydrželi a na konci si trochu zasoutěžili. Také si prohlédli čmeláčí HW (čmelín) a očichali hnízdo živých čmeláků.
Čmelinář určitě zopakujeme v roce 2023 a snad se povede v bance najít i ty, co se ujmou chovu čmeláků na střeše. Chce to ale včas takové lidi najít a „roztleskat“ je. Ostatně i to máme v plánu.
.
2/6/2022
Dnes proběhla další z naplánovaných akcí projektu a to Procházka zahradami ČSOB.
Sešlo se cca 10 lidí, akci řídil Vojta, ale přidal se i Michal.
Kluci krátce vysvětlili cíle projektu a pak se všichni vrhli do jednoduchého monitoringu lokality a zde přítomného hmyzu. Opatrně sbírali vzorky do sklenic a Vojta s Michalem je určovali.
Na pozemku je již teď vidět, že se zde jinak seče travní porost a to se projevilo na počtu hmyzu – super, funguje to!
Druhy hmyzu odpovídaly prostředí. Nelze říct že jsme tam našli nějaké velmi zajímavé druhy. Ale jde o biotop v v centru Prahy, kde bylo hmyzu velmi hodně.
Zatím jsme nerealizovali nějaký plošný monitoring, zkusíme ho navrhnout na další rok. Odhadem ale můžeme říct, že jsme viděli o 20-30% víc hmyzu, než v předchozích letech. No a to jsme teprve na počátku projektu a změn, které zde mají nastat.
Pro představu se bavíme o zahradě o ploše cca 20.000 m² s orientací na Jih. Zahrady lze popsat jako mezofilní (ovsíkovou) louku. To znamená prostředí není ani příliš vlhké, ani příliš suché. Patří sem většina rostlin, např. ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius), violka vonná (Viola odorata), buk lesní (Fagus sylvatica), zvonek rozkladitý (Campanula patula) a mnoho dalších.
U hmyzu lze jmenovat brouky páteříčky (Cantharidae) a ploštice (Heteroptera) zvláště klopušky.
Byla tam i řada motýlů, odpovídající červnu okáč poháňkový (Coenonympha pamphilus), okáč bojínkový (Melanargia galathea) ale i krásný modrásek jehlicový (Polyommatus icarus). Další motýli se objeví později. Housenkám vyhovuje dorůstající porost jako potrava, dospělcům vzrostlé rostliny i vysoká tráva jako místa úkrytu, nocování a páření. Proto je důležité, aby zde byla zachována pestrost a to se daří!
Samozřejmě zde byla i řada čmeláků jako čmelák zemní (Bombus terrestris), čmelák zahradní (Bombus hortorum), čmelák hájový (Bombus lucorum), čmelák luční (Bombus pratorum) a čmelák rolní (Bombus pascuorum). Další druhy čmeláků lze určit pomocí základního přehledu druhů čmeláků a pačmeláků v ČR.
Bylo moc fajn pozorovat zájem těch, kdo přišli a snahu se o daném místě něco dozvědět a poznat hmyz, který se tam vyskytuje. Krásné bylo, že se akce zúčastnily i malé děti. Co když se některé z nich stane biologem, botanikem, ekologem? I kdyby se o přírodu „jen“ zajímaly, bude to skvělé!
Kromě druhů motýlu, které , které jsme potkali dnes, jsou na zahradě k vidění i tito další krasavci:
- Okáč luční (Maniola jurtina)
- Bělásek řepový (Pieris rapae)
- Bělásek řepkový (Pieris brassicae)
- Babočka bílé c (Polygonia c-album)
- Babočka paví oko (Inachis io0)
- Babočka kopřivová (Nymphalis utricae)
- Babočka admirál (Vanessa atalanta)
- Babočka bodláková (Vanessa cardui)
- Perleťovec stříbropásek (Agrinnis paphia)
- Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius)
Na stejném místě můžete již dnes potkat další druhy čmeláků a pačmeláků:
- čmelák skalní (Bombus lapidarius)
- čmelák rolní (Bombus pascuorum)
- pačmelák panenský (Bombus vestalis)
- pačmelák cizopasný (Bombus rupestris)
Pokud nevíte, co jsou to pačmeláci, podívejte se SEM
Možná se vám budou hodit fotografie, ať si je zopakujete.
Akci určitě rádi zopakujeme a pokud se bude projektu dařit tak jako teď, jistě tam další rok najdeme přírodu zase o kus pestřejší a bohatější.
.
Procházka po zahradách ČSOB
Foto Paulína Jirsová (2/6/2022)
17/6/2022 a další dny
Michal s Vojtou procházejí pozemek a mapují ho. Snaží se najít zajímavé dřeviny, poškození stromy a také zbytky původního sadu. Moc ze starých radlic a sadu Fričova statku již nezbylo. O to víc je zde náletových dřevin a stromů s nebezpečným lomem. Ty hrozí pádem a proto se musí připravit bezpečnostní řez.
Vše ale podléhá pravidlům a povolení, takže to je běh na dlouho trať.
Kluci se setkávají se zájmem kolemjdoucích a tak jim vysvětlují, co se to tam chystá. ne vždy se to setká s ohlasem. někdo chce nechat prostor zarostlý, další uvítá jeho prosvětlení. Našim plánem je kompromis, takže nakonec budou všichni spokojeni.
Je ale jasné, že ve spolupráci s bankou musíme zapracovat na komunikační kampani. její součástí je i tato stránka.
Při pohledu na fotografie současného stavu je vidět, jak si tento prostor vzala příroda zpět. nechce se ani věřit, že zde byly ovocné sady a polnosti. stačí se podívat sem, jak to zde dříve vypadalo a měnilo se v čase viz ZDE
Budeme mapovat změny a již příští rok bude vidět posun od tmavého lesa k něčemu jinému.
Další fotky z mapování v roce 2022 budeme průběžně doplňovat a najdete ZDE:
.
.
17/6/2022
Dnes proběhla kontrola čmeláků. Díky kontrole se dá včas zjistit, jestli není hnízdo napadeno parazity a řešit to. Při kontrole se odeberou čmeláci a hnízdo prohlédne. Případný problém se pak dá vyřešit.
Kontrola se dělá v noci, jinak by si to čmeláci nedali líbit.
Paulína vybavila úlky letáčkem a QRC. Díky tomu si zaměstnanci mohou snadno přečít o čmelácích a pro se vlastně na střeše banky objevili.
Po kontrole úlky dostaly vodní chladič v podobě hadru se zásobníkem vody. Odpar mokrého hadru stačí na to, aby se teplota v úlku udržela v rozumných mezích i v letních dnech. Technický dispečink dostal školení, jak a kdy vodu doplňovat. Za odměnu dostali i malý výklad, aby věděli proč to vše dělají a koho tím chrání. Je potřeba je pochválit, protože se starali pečlivě a hnízda díky nim přežila i ta letošní vedra.
.
ipiscing
21/6/2022
Připravujeme nové kolíky na vyznačení ploch, které se nebudou sekat. Ústní dohoda bohužel nestačí, místa je potřeba viditelně označit. Tím se zajistí, že zajímavé rostliny vykvetou a budou se zde množit.
Spolu s Vojtou vyrážíme do zahrady a taková místa čerstvě vyrobenými kolíky vyznačíme. Spěcháme, další seč je naplánovaná na zítra ráno.
Vyznačujeme i místa s vysokými stvoly trávy. Na nich budou nocovat motýli. No a také si tam budu dávat motýlí randes vous. Vlastně dávají … Pssst! Nerušit!
24/6/2022
Jak dopadla seč poté, co jsme označili místa pro sekáče?
Dobrá zpráva, funguje to – jupí!
Konečně se podařilo zachovat cennější vegetaci – medonosné rostliny a místa s vysokou travou. Kolíky možná nevypadají hezky, ale je to jasná zpráva pro sekačku: “ Tudy cesta nevede!“
Právě toto byl impuls pro oslovení banky. Krásná vegetace ze dne na den zmizela, zahrada se až dosud sekala celá najednou. teď je vše jinak. Píši to kolegům, posílám fotky. Všichni máme obrovskou radost-
.
18/7/2022
Hurá, media se zajímají o projekt! Je to sice malý textík, ale jsme za něj rádi. Skromně si říkáme, že si zaslouží mnohem více pozornosti, ale bereme to jako první vlaštovku.
Opravdu je báječné, že se banka aktivně zajímá o ekologii a hlavně, že i koná.
24/7/2022
Malá procházka zahradou a tolik radosti. Podívejte se sami, jak se to zde mění k lepšímu a kolik přírody se sem vrací!
L
31/7/2022
Čmelákům na střeše se daří. Mají tam dobré podmínky a do zahrady plné „ňamek“ je to jen skok…aha malý let.
8/2022
ČSOB přišla s myšlenkou uspořádat Dobrovolnický dne. Nápad se nám líbí, zapojíme zaměstnance do úpravy prostoru a současně je využijeme pro šíření projektových plánů a záměrů.
8/9/2022
Dnes proběhl seminář v Hradci Králové. Vedl ho David z ČSOP Jaroměř. Trochu nás mrzelo, že přišlo málo lidí, protože program byl nabitý. Akci ale určitě zopakujeme v dalším roce v Praze.
Pokud se chcete dozvědět něco víc o ČSOP Jaroměř, podívejte se na jejich webové stránky, které najdete ZDE
9/2022
Připravujeme dosev zahrad ČSOB. Dohodli jsme se s bankou, že proces obnovy urychlíme a plochy osejeme semeny vybraných rostlin.
Součástí plánu je cílené oslabení travního porostu tak, aby dostaly prostor jiné druhy rostlin.
Jaké rostliny tedy využijeme pro zvýšení pestrosti?
Kokrhel luštinec
Z hlediska přínosu pro lokalitu se jedná o nejvýznamnější druh rostliny. Kokrhele jsou totiž poloparazitické rostliny, které se pomocí přísavek (haustorií) napojují na své hostitele (přednostně trávy), ze kterých čerpají vodu a minerální živiny (kořenoví parazité). To nám na lokalitě pomůže bojovat s expanzivní trávou, ovsíkem vyvýšeným. Kokrhel je sám o sobě krásná rostlina lákající opylovače, nicméně tím, že potlačí bujnost trav, vznikne prostor pro další kvetoucí rostliny, které se mohou rozšířit na plochy, které byly předtím zastíněné travami. Navíc kokrhel začíná kvést po odkvětu hluchavek, čehož ochotně využijí čmeláci, pro které nabízí velmi cenný zdroj potravy. Mimochodem, není náhodou, že na druhově velmi bohatých karpatských loukách se kokrhele vždy vyskytují
Vičenec ligrus
Jedná se o krásnou medonosnou rostlinu. Do porostu ho chceme zařadit proto, že kvete až poté, co odkvétá kokrhel a tím poskytuje opylovačům kontinuitu pastvy. Vičence tvoří množství semen, takže je pravděpodobné, že se bude na lokalitě šířit. Navíc na nedalekých Dívčích hradech žije na vičenci ohrožený modrásek vičencový. Kdyby se podařilo vičenec etablovat, je zde šance, že by se druh mohl rozšířit i na pozemky ČSOB
Úročník bolhoj
Živná rostlina jednoho z našich nejmenších denních motýlů:, modráska nejmenšího. Kromě toho se jedná opět o rostlinu velmi oblíbenou mezi čmeláky.
Kopretina bílá
Na častěji sečených místech by neměla chybět rostlina typická pro květnaté louky, kopretina. Kopretina je doslova ikonou luk a většina lidí si při slově louka představí právě ji. Jistě bychom měli vyčlenit část lokality pro “kopretinovou louku”.
Jetel luční
Pro čmeláky je jetel jedním z nejvýznamnějších zdrojů nektaru, v louce bychom proto rádi vyseli pásy s jetelem, který bude čmelákům i jiným včelám po celou sezonu poskytovat potravu.
Bukvice lékařská
Bylinka se všestranným použitím, například na poruchy nervového systému apod. Pro hmyz má jednu úžasnou vlastnost, kterou je doba kvetení. Bukvice rozkvétá v polovině července a kvete až do konce srpna. Je to období roku, kdy začíná být o nektar nouze a je to také doba, kdy se líhnou nové čmeláčí matky, které potřebují dostatek potravy.
Některé místa ještě plánujeme obohatit semínky ze Čmeláčí PLUS semínkovny. Tam je k dispozici spousta druhů, slouží jako depo pro sdílení semínek z celé republiky. I vy se do naší inciativy můžete přidat – neváhejte.
.
.
26/9/2022
Plány na Dobrovolnický den 2022 jsou připraveny!
Michal navrhl využití semínkových bomb, jako techniky na šíření semínek.
Vojta dodá jablka se sadu, Michal zase svůj HW a bude se moštovat. Know-how je společné 🙂
Petra slíbila přijet také, dokonce s cateringem.
Ondra má smůlu, musí makat. Slíbil ale odmakat kecací část. Zkouší ale zajistit i účast obyvatel Farkáně a Waltrovky. Využívá dobrých duší – sousedek co se starají o sociální sítě pro místní komunitu.
O.
23/09/2022
Dostáváme <pozvánku>, kterou připravila ČSOB. Sdílíme jí s přáteli z Farkáňského spolku (Farkáň sobě) a z Waltrovky.
Přidá se někdo z nich?
Pozvánka je k dispozici <ZDE> Snad se jí povede v ČSOB rozšířit.
Pokud to nestihnou, nebo se jim nebude hodit termín, uspořádáme s nimi samostatnou akci.
O.
26/9/2022
Úprava travního managementu zabrala. Na vybraných plochách se množí medonosné rostliny, zde hluchavky. Díky tomu se do zahrady vrací život.
Přesně toto je našim cílem a výsledky to potvrzují. Jakmile jsme přesvědčili správce plochy k jinému způsobu seče, dějí se malé zázraky.
6/10/2022
Michal s Vojtou sbírají jablka v sadu a chystají materiál. Je krásné počasí a tak jsme se rozhodli vykoupat jablka na zahradě u Ondry. Ušetří nám to práci a navíc bez hygieny by to nešlo (hygieny jablek).
Jablíčka jsou ze sadu ze Zadní Kopaniny, který je v péči Pražské pastviny = nikdy neviděla chemii.
7/10/2022
Konečně je tady – společný dobrovolnický den, den s velkým „D“!
Kluci ráno chystají materiál a vozí ho na pozemek. Ondra čeká u kapličky. Je 9:00, docela chladno, ale předpověď počasí je dobrá.
Přichází Jana Endtová. Pak další a další stateční, takže hurá, jdeme na to.
Přicházejí nejen účastníci z ČSOB a také Tereza z Waltrovky. Představujeme se vzájemně a tykáme si – teď jsme kolegové a čeká nás pracovní den.
Většina účastníků je z IT, nebo z FAMU. Hle, co vše se skrývá v ČSOB 🙂
Ondra představuje projekt a jeho cíle. Ukazuje i historické fotografie a mapy starých Radlic a pozemky, které teď vlastní banka. Je to velmi zajímavý pohled do historie. Nakonec podívejte se sami ZDE
Představuje se Michal a Vojta, přichází Petra – jsme všichni. Ondra všem přeje hezký den a odchází do své práce, dnes se nezúčastní.
Vrháme se do práce!
Petra si bere na starost moštování, hned se přidávají další. Práce všechny baví a brzy se plní plní lahve výborným biomoštem.
Michal a Vojtou postupně rozjíždějí naši malou zbrojovku a učí ostatní, jak se vyrábí semínková bomba.
Pánové se vydávají mezi stromy. Vybírají tam dřevo určené ke kácení a z něho staví dva přírodní kompostery. I toto je v plánu údržby těchto prostor. Materiál, který se zde vytěží, se zde také zpracuje. Kompostery využijeme na posekanou trávu. Ořezané větve se stanou místem pro úkryt drobných živočichů, ptáků i ještěrek.
Další parta se pouští do sázení kořene kostivalu. Ten dodal Vítek z Poličky. Až kostival na jaře vykvete, budou jeho květy výbornou potravou hmyzu.
Ze zbylého materiálu ještě vyrábíme ochranu na krásné hnízdo mravenců lesních. Bude tak lépe chráněno před rozhrabáním hmyzožravými ptáky.
Stavíme i prototyp odpadového koše.
Čas je ale neúprosný a proto budeme pomalu končit. Ani nevíme, jak to vše uteklo. Při práci a povídání o našem projektu není čas sledovat hodiny.
Během dne se u nás zastavila řada lidí a zajímala se, co to tam kutíme. Máme z toho radost, protože tím se naplní náš cíl zapojení spoluobčanů. Možná se nám povede přesvědčit i paní učitelky z MŠ Radlická. Ty šli s dětmi ráno kolem, a kdybychom měli malé hrabičky, jistě by se s dětmi přidali.
Zde jsou fotografie z dobrovolnického dne. Najdete se na nich? Pak se podívejte a vyberte si fotografie, které se vám líbí. Všechny fotografie najdete ZDE
Bylo to skvělé. Všichni jsme si to moc užili a těšíme se na další společnou akci! V hlavě se nám již rodí plány a nápady. Jak první úkol jsme si řekli, že musíme ostatním předat zprávu o tom, že i ve městě se daří přírodě a že se tam najde spousta fajn lidí, kteří se nebojí práce.
DĚKUJEME VŠEM!
8/10/2022
V projektu hodnotíme Dobrovolnický den, co se povedlo, co udělat jinak. Máme spoustu podnětů a nápadů, jak zapojit kolemjdoucí a ty, co by se rádi zapojili. nebyli to jen náhodní kolemjdoucí, ale také sousedé, kteří bydlí či zahradničí v okolí.
No a nezůstává jen u slov, kontaktujeme Hanku, Martinu, Alici a Terku z Farkáně a Waltrovky. Dámy jsou akční a výsledek je „JASNĚ!“
Super – Farkáňský spolek i Waltrovka se chtějí zapojit, ČSOB je pro. Hledáme vhodný termín na další dny.
Potřebujeme se dohodnout s Michalem a Vojtou, jaké práce nám svěří.
O.
10/10/2022
Jsme ještě plní dojmu z povedené akce.
I v ČSOB se to líbilo, sdílíme jednu moc milou reakci.
***
Milé kolegyně,
chtěla bych alespoň touto formou moc poděkovat za zorganizování takového skvělého dobrovolnického dne, jako byl minulý pátek.
Byli jsme všichni součástí bezvadné organizace, byla za námi vidět práce, něco nového jsme se dozvěděli a ještě k tomu byl vynikající mošt, který jsme si vyrobili .
Chtěla bych, aby poděkování přišlo i na obě organizace, které nám připravili bezva den (skvělí lidé).
A budu ráda za každou další aktivitu v tomto směru. Dokonce jsme mluvili i o procházkách, které jsou z jejich strany organizovány nebo dalších přenáškách.
Ráda se budu všeho účastnit, tak prosím dávejte vědět o dalších případných akcích. A mluvím i za Evi B., která byla stejně nadšená jako já.:-)
Ještě jednou moc děkujeme!
PĚKNÝ DEN.
Dana
***
Díky moc. Daně, Jane ale i všem, kdo se zapojili do práce a přijdou zase! Kolem projektu a pozemku se může vytvořit velmi zajímavé společenství zaměstnanců, spolusousedů a občanů, kteří si toto místo společně upraví tak, jak jsme v projektu navrhli.
Bude to místo pro lidi i pro přírodu. No, to je takový náš společný sen.
14/10/2022
Dobrá zpráva. Na zahradu ČSOB vyrazí školní projekt ze ZŠ U Santošky Praha 5. Žáci tam budou monitorovat život, rostliny a napíšou o tom zprávu. Za odměnu se podívají na střechu banky a seznámí se s ekologií objektu. Tak jim držte palce, aby vyšlo počasí.
24/10/2022
Dnes na zahradách ČSOB, ale také na střeše NHQ (centrála) proběhl projektový den ZŠ U Santošky.
Děti z projektového týmu nejprve shlédly úžasný film Planeta Praha, Režie: Jan Hošek a Kamera: Jiří Petr.
Tento zajímavý film ukazuje jak se daří přírodě v hlavním městě. To že to je stále lepší a lepší, je nožné také díky aktivním zapojení firem do podpory přírody a biodiverzity, viz tento projekt.
Poté se děti vydaly k bance, kde je přivítala Paulína. Společně s ní vystoupaly na střechu, kde se seznámily s tím, jak může být střecha kancelářských prostor zelená a plná života. Však je to oprávněně vítěz soutěže Zelená střecha 2021.
Paulína jim vysvětlila, jak tam funguje vodní hospodářství, jaké rostliny a stromy tam rostou a provedla je zákoutími, které tam příroda vytvořila.
Děti se zajímaly i o úlky, kde letos bydleli čmeláci. Zaujal je také nádherný výhled směrem na Malvazinky a zahrad do banky.
Tým se rozloučil s Paulínou, poděkoval jí a vydal se za svými úkoly. Mapovali zahradu a plnily tam různé úkoly.
Cestou do školy se stavily u Ondry a jeho ženy Vlaďky „pančelky“ na zahradě. Ondra jim dal krátký výklad o čmelácích. Aby to nebylo tak snadné, děti si zasoutěžily. Nejen vítězové soutěže, ale celý projektový tým teď ví, jak dlouho žijí čmeláci a také jaký druh čmeláků byl letos k vidění na střeše banky.
Byla klika, že tým několikrát nezmozkl, bylo to vždy o fous
Děti ale čeká spousta práce. Zítra musí zpracovat všechny dojmy, pozorování a zadané úkoly do svého projektu. Budou pracovat ve 4 menších týmech, namíchaných z různých tříd.
Těšíme se na výsledky a snad se je povede zpracovat tak, aby je mohly sdílet s bankou. Tím by se to celé propojilo – příroda, občané, žáci, zaměstnanci a velká firma.
Děkujeme Paulíně, která byla výbornou průvodkyní a také Janě, která projekt podpořila!
.
.
25/10/2022
V ZŠ U Santošky se dnes nezahálelo. Každý projektový tým si vybral své téma, které samostatně zpracoval. I když ta byla témata různá, měla jeden společný jmenovatel – přírodu a zážitky z předchozího dne.
Celé to bylo fajn a určité stojí za to, aby se to zopakovalo.
Zde se můžete podávat, co děti vyrobily. No uznejte sami, že to je paráda!
1/11/2022
Zítra se bude dosívat pozemek ČSOB. Připravujeme další kolíky na vytýčení ploch, které tam vzniknou.
Snad tím někdo netatopí.
2/11/2022
Zahajujeme dosev zahrad!
Listopad je nejlepší doba na takovou akci. Nejprve se ale musí rozrušit povrch, aby se se semena dostala až na holou hlínu. Stoje s tím docela zápasí, hlína je hodně jílovitá a lepí se.
Vojta vytýčil prostor, který se takto upraví. Vzniknou nepravidelné ostrůvky, které se dosejí a odkud se bude vegetace šířit dál. Již teď se těšíme, jak to zde bude vypadat na jaře.
Paulína asistovala a byla spokojena. Ondra slíbil udělat malé informační tabulky s odkazem na naše stránky. Vojta cedule nemá rád, ale jistě si zvykne. Hlavní je, že se všichni snadno dozví, co se zde děje. Díky tomu je zapojíme do další akce. Ještě že jsou lidé zvědaví. Budeme rádi za každou pomocnou ruku.
8/11/2022
Společně s bankou plánujeme aktivity projektu na 2023. Proti lednu máme více zkušeností a také banka větší apetit s námi jít do dalších akcí. Tak nám držte palce, aby nás nezarazila nějaká recese. Na pozemku jsou již teď vidět změny, tak snad se projekt nezastaví v rozletu.
17/11/2022
Proběhl další dosev. Centra pod vojtovým vedením připravila další „záhony“, které pak dosela zakoupenými semeny.
Počasí nám moc nepřálo, tak se nepovedlo získat další ruce na práci. Ale Farkáňský spolek se zapojí, pokud budeme plánovat nějakou další akci mimo pracovní dobu. Alice, Martina a Tereza, stejně tak Hanka nám pomáhají se zapojením místních a tak jim rádu vytvoříme příležitost.
27/11/2022
Nedávno na pozemku proběhl dosev, ale přeci jen tam něco chybí. Proto jsme se rozhodli pro marketingovou akci. Připravili jsme malé propagační letáčky, zalaminovali je a Ondra je umístil na vytyčovací kolíky.
Hle, hned se to ujalo a chodci se hned mohli dozvědět, co že se to tam děje. No a to byl náš cíl – sdělit veřejnosti proč se teď ten pozemek udržuje jinak a proč jinak vypadá.
Považujeme za nutné komunikovat cíle a aktivity široké veřejností a získat tak jejich podporu a zájem. Sice v našich řadách nemáme „Máru“, ale snad to zvládneme i tak.
9/12/2022
Prezentujeme v bance plány a návrh rozpočtu na rok 2023. V letošním roce jsme společně získali spoustu podnětů, které je možné společně realizovat. Určitě se na všechny nedostane, ale spolupráce je inspirativní a tak se snad dostane alespoň na ty s největším přínosem.
Současně představujeme projekt na podporu vzácných druhů motýlů. V něm nejsme zapojeni přímo a chceme ho společně podpořit.
Povede to? Držte nám palce!
16/12/2022
Scházíme se s Paulínou v zahradách banky, abychom si popřáli hezké Vánoce. Venku je zima a zahrady jsou zasněžené.
Podívejte se sami, jak je tam krásně a to jsme kousek od centra. Zahrady a příroda v nich dnes spí – odpočívá a těší se na jaro.
Pokud se bude projektu dařit tak, jako letošní rok, bude to zde v roce 2023 ještě zajímavější a bohatší – pro lidi i pro přírodu.
Děkujeme všem, kdo s námi na projektu pracujete, nebo ho jakkoli podporujete. Je to hezký pocit, když společně s vámi všemi tvoříme něco nového, nebo vracím přírodu tam, kam patří.