Čmeláci Plus – Vaše příběhy

Příběhy chovatelů a přátel spolku

Co se zde dozvíte

  • Jak jste se dostali ke čmelákům,
  • Jak moc v tom lítáte
  • Vaše příběhy a „hostorlky z natáčení“

 

Úvod

 Ten, kdo si jednou začne s čmeláky, jim často propadne a hezky v tom lítá.
 
Snažíme se zachytit a sdílet vaše příběhy, hlavně příběhy čmeláčích  „prvniček“ a „prvňáků“. Ty jsoiu vesměs velmi autentické.  Tyto příběhy jsou cenné pro ty, kdo o chovu čmeláků přemýšlí.  Udělají si alespoň základní představu o tom, co je čeká, až/když se do chovu pustí.
 
Budem ale rádi i za příběhy již zkušených chovatelů a jejich zajímavé zážitky.

Mohou to samzřejmě být i příběhy nejen chovatelů, ale i ostatních lidí, kteří s čmeláky něco zajímavého zažili a chtějí se s pstatními podělit.

 

Pokud máte chuť, pošlete nám i vy svůj čmeláčí příběh na adresu info@cmelaciplus.cz

Vaše příběhy sdílíme „nepasterizované“ = bez korekcí a cenzury. Nepiště tam ale prosím žádná reklamní sdělení a dodržujte pravidla slušnosti. Jinak je to na vás – jsou to přece vaše čmeláčí příběhy.

Váš text by neměl přesahovat rozsah 1/2 A4.  Napište i něco málo o sobě a a uveďte přibližno lokalitu, kde se příběh odehrával. Přiložte prosím i 2-4 fotografie, které doplní váš text.

 Těšime se spolu s ostatními!

 ČM+

Datum poslední aktualizace: 7/1/2021

Čmeláci PLUS - Krmíme čmeláky

Foto Ála Ungerová

Jak čmelák u hasičů službu nastoupil

Jaroslav Kraus 13.8.2020

Jednoho jarně slunečného dne se ke mě do koupelny střešním oknem vloudil čmelák. Říkám si; Pustim ho chudáka, asi se zatoulal. Nabídnu mu otevřené okno a svobodu, ale on ne! Že prej radši dovnitř.

Tu jsem si vzpomněl na úlek, který byl vlastně neobydlený.  Věc dostala rychlý sled úkonů. Brundibára jsem odchytl s největší opatrností do krabice od bot, aby byl převoz ke čmelínu v klidu.

Tím ke čmelínu myslím areál hasičské stanice. Po zrychleném přesunu krabice se čmelákem uvnitř k úlku, proběhl standartní přesun pomocí odchytové síťky a zavaděče. Čmelda přijal úlek tak, že se do něj téměř rozběhl . No, po chvilce napětí čmelák provedl orientační let a frrrr pryč. 
Řekl jsem si: prima první fáze je hotová a odjel s příjemným, ale taky vzrušeným pocitem domů s myšlenkami co bude dál. 

Až doma jsem si uvědomil, že mám sice čmeldu v úlu, ale nevím jakého a tak jsem následující dny vysedával dlouze u čmelínku připravený s telefonem, abych zachytil toho nádherného tvorečka a určil co je to zač.

Ač nebylo mezi kolegy tajemství, že mám v práci čmelín, nikoho to nějak extra nezajímalo a vlastně se našli i tací co to nevěděli vůbec. Ve čmelínu vše klapalo jak mělo. Jen já jsem chodil častěji a častěji ve volné chvilce kontrolovat klapku a hlavně pohyb na ní. Což začalo být podezřelé kam to pořád chodím a vlastně i několikrát denně. 

No a osvěta byla na světě! Takže jsem několikrát vykládal o kolotoči života čmeláků a jak to vlastně je. 

Okamžik kdy se na klapce objevily první dělnicky si budu dlouho pamatovat. Tu jedna hned frr ven a pak zase další s rouskami domů jedná větší druhá menší. Opět jsem si řekl další fáze úspěšná, paráda. 

Jak šel čas, letový provoz byl silnější a silnější a na webu www.cmelaciplus.cz začaly přibývat články upozorňující na nebezpečí nepřátel čmeláků. A zase je člověk tak nejistej…. V té době už kolegové věděli kam chodím a proč, a neodpustili si občas vtípek na můj účet ohledně čmeláků. 

O dni, když se klapka otevřela a objevila se nová matka se snad nemusím dál rozepisovat. 

No a je tu srpen, od dubna hořelo několik požáru, bouralo nespočet vozidel a v hnízdě se odehrává nevyhnutelná fáze života čmeláků. Čmeláci mizí a slabnou. …

Snad se jim služba u hasičů líbila a příští rok zase přiletí na stáž.

O Jardovi:

  • Jarda bydlí ve Vysolkoé Mýtě a je povoiláním hasič strojník
  • Pustil se do chovu čmeláků v roce 2020 
  • Jak sám píše, pomáhá také s osvětou  kolem čmeláků a také šíří zprávu o Čmeláčí Rychlé Rotě v HZS

Čmeláci PLUS - Čmeláci hasiči - J. Kraus

Čmeláci PLUS - Čmeláci hasiči - J. Kraus

Čmeláci hasiči
Foto J. Kraus (2020)

Čmeláci PLUS - Čmeláci hasiči - J. Kraus

Čmeláci hasiči
Foto J. Kraus (2020)

Čmeláci PLUS - Čmeláci hasiči - J. Kraus

Čmeláci hasiči
Foto J. Kraus (2020)

Čmeláci PLUS - Čmeláci hasiči - J. Kraus

Čmeláci hasiči
Foto J. Kraus (2020)