Čmeláci PLUS – Příběhy

pod pokličkou spolku...

Co se zde dozvíte

  • Naše zážitky s čmeláky
  • Příběhy a „historky z natáčení“

Úvod

I skupina Čmeláci PLUS má zajímavé zážitky, o které se s vámi ráda podělí. 
 

„Čmeláci v Herbáři“, aneb „Co se do Herbáře nevešlo“

22/11/2020 se Čmeláci PLUS objevili na ČT1 VIII. řady 6. díle pořadu Herbář. 

 

Bylo to jen pár minut záběrů, ale pro nás velmi cenných. Díky Herbáři jsme mohli oslovit řadu milovníků přírody a představit jim naši skupinu Čmeláci PLUS a hlavně, to co děláme.

Vše začalo kontaktem s týmem Herbáře, kterému jsme téma čmeláci nabídli. Bylo to právě včas, protože Herbář měl podobné téma v plánu. Díky tomu jsme se velmi rychle dohodli.

Navíc jsme se shodli na tom, že pracovně velmi vytížené Katce Winterové, tedy tváři Herbáře, pomůžeme a přivezeme jí na zahradu úlek s čmeláky. Ti se sice bohužel nestali protagonisty Herbáře, ale dělali jí celé jaro a kus léta radost.

Čmeláci PLUS - Herbář

Čmeláci PLUS – Herbář

 

Hnízdo čmeláků pro Katku

Na statek, kde Herbář natáčí své pořady, jsme se vydali 1. května.  Hned po příjezdu jsme zjistili, že Katka byť je herbářová „star“, je současně velmi příjemná žena, se kterou se dá dlouhou dobu povídat o čemkoli.
Povídali jsme si o Herbáři, o čmelácích, v čem se liší čmeláci od včel, jak to u nich chodí a proč jsou tak ohroženi.

Pak jsme společně umístili úlek se čmeláky na určené místo. vybrali jsme místo ve stínu v rozkvetlém jabloňovém sadu. Vše šlo hladce a jakmile jsme úlek otevřeli, dělnice se vypravily na prohlídku nového domova. Skoro jako by se řídily podle ideálního scénáře. 

Katčin statek se nachází v krásné obci, uprostřed přírody v Čechách. Většina polí, záhony a sady, které vidíte v Herbáři, jsou právě zdejší. Stejně tak řada staveb, použitých jako kulisy při natáčení.

Společně s Katkou a její rodinou jsme pozorovali, jak se dělnice jedna za druhou orientují na novém místě a odlétají hledat zdroj potravy. Brzy se začaly vracet s pylovými rousky. Vše bylo v naprostém pořádku a všichni jsme byli šťastní, že to takhle vyšlo.

Ještě dlouho jsme si s Katkou povídali o tom, jak se starat o čmeláky starat a že to bez péče nejde. Z Katky se po krátké chvíli stala zapálená „čmelákářka“, tedy chovatelka čmeláků.

Čmeláci PLUS - Čmeláci na statku

Čmeláci na statku
Foto O. Hercog, 6/2020

Na Statku jsme se s Katkou opět setkali v polovině června při kontrole úlku. Byli jsme tam později, než jsme původně plánovali. Vše bylo ale v pořádku.

Z úlku na zahradě již vylétly nové matky, s některými jsme se ještě potkali. Příští rok se tam tedy zase nějaká matka objeví.
Katka asistovala při kontrole úlku a jeho čištění. Měli jsme štěstí a pozorovali, jak se v hnízdě rodí nový trubec.

Koncem června jsme s týmem Herbáře natáčeli v Praze. Jsou to profíci, ale byli hrozně pohodoví. I s nimi jsme si nejprve povídali o čmelácích a pak se půl dne točilo. Většinu času se jim věnoval Jaromír, který je „praktický doyen“ mezi čmelákářl v Čechách. Je také nevyčerpatelná studnice znalostí všeho, co se čmeláků týká., Naštěstí měl kameraman Martin a jeho tým dostatek kapacity v záznamovém disku a plné baterky v kameře.

Čmeláci PLUS - Herbář - natáčení

Čmeláci PLUS – Herbář – natáčení
Foto O. Hercog 6/2020

Čmeláci PLUS - Herbář - natáčení

Čmeláci PLUS – Herbář – natáčení
Foto O. Hercog 6/2020

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Je škoda, že Herbář netrvá několik hodin, materiálu bylo natočeno dost. Střihačovy nůžky jsou ale nemilosrdné, stejně jako časový blok, který ČT1 věnuje Herbáři. Proto v pořadu chybí spousta detailních záběrů čmeláků a jejich shonu kolem úlků. Chybí tam i záběry natočené u Jaromíra. Jaromír dřív cestoval po světe jako čen hudební kapely a skládá hudbu. Proto ho štáb Herbáře zachytil, jak hraje originální čmeláčí song.

V pořadu chybí i Katka, odpočívající s kotětem v náručí před čmeláčím úlkem v sadu na statku. Jak se nám přiznala, tak tam často unikala od shonu všedních dní a pozorovala čmeláky. My dobře víme, jak je to návykové a proto jsme ji předem varovali – marně. Stejně tak jsme ji varovali, ať neochutnává pylové rousky. Stejně jako pozorování čmeláků, totiž mlsání sousek vede k rozvoji bombusofílie (posedlosti čmeláky).

Katce a celému tým Herbáře (Václavovi, Martinovi, Magdě + dalším) moc děkujeme za pozvání k natáčení. Děkujeme za příjemná setkání i za možnost ukázat divákům Herbáře čmeláky a představit jim skupinu Čmeláci PLUS.

Herbáři děkujeme, že divákům v nelehké době dává, kromě vůně ňamek a koření z kuchyně, přičichnout i k vůni přírody a naději, že nelehké časy brzy skončí.

čmeláci plus

 

Pokud jste ještě Herbář s brouky, včelami a s čmeláky neviděli, můžete si ho pustit v Archivu ČT1, nebo přímo ZDE

Čmeláci PLUS - Herbář

Čmeláci PLUS – Herbář

Čmeláci PLUS - Herbář

Čmeláci PLUS – Herbář
J. Čížek

Čmeláci PLUS - Herbář

Čmeláci PLUS – Herbář

Čmeláci PLUS - Herbář

Čmeláci PLUS – Herbář