Projekt na podporu biodiverzity s ČSOB – Rok 2023

Blog projektu

STRÁNKA SE PRŮBĚŽNĚ DOPLŇUJE

Co se zde dozvíte

  • Jak se projektu  dařilo v roce 2023
  • Co se nám podařilo
  • Co je nového 
  • Co plánujme

Datum poslední aktualizace:  9/1/2023

Rok druhý – 2023

4/1/2023

Rok sotva začal a už nás svrbí ruce. Hned druhý týden v lednu začněme prořezávat stromy a čistit zahradu. Stromy spí, sníh dávno odtekl, tak jdeme na to.

Banka plánuje zapojení zaměstnanců, ale nás napadlo, že by bylo dobré zapojit i šikovné lidi z Farkáně a Waltrovky. Vždyť moštovačka na podzim minulého roku se líbila, tak jdeme do toho!

Ondra se spojil s Martinou, Alicí a Terezou. Hned jsme vymysleli, že pozveme Farkáňský spolek a Waltrovka se jistě nenechá zahanbit.

jako vždy- slovo dalo slovo a pozvánka letí do světa.

 

Čmeláci PLUS - Akce prořez stromů v zahradách - 8 1 2023

Čmeláci PLUS – Akce prořez stromů v zahradách
8/1/2023

8/1/2023

Místo poledního oběda chystáme materiál a vyrážíme na místo srazu. Jsme strašně zvědavi, kolik ná vlastně přijde. Odhadujeme 10.

Brzy s scházíme a je nás mnohem víc – statečných. Copak se normální člověk vydá místo nedělního oběda makat ven do zimy???

Ondra krátce představí projekt, Michala s Vojtou a naše plány na dnešní den.

Chceme především prořezávat ovocné stromy a uklízet větve. Štěpka z nich bude základem kompostu a plánovaného broukoviště.

Budeme hrabat pod stromy a na uklizená místa sázet hluchavky a kapradiny. 

Rozdali jsme i pytle na odpadky, aby po nás nic nezůstalo a také abychom posbírali nepořádek, co zde lidé nechávají – sklo, plasty a zbytky ohňostroje – chjo.

Budeme ale dosévat některá místa semínky atd.

Michal s Vojtou si rozebrali skupiny a poskytli základní návod na prořez ovocných stromů a všichni se pustili do práce. 

 

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (3)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (13)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Vojta a Michal  tuhle svou fotku komentují slovy klasika: „Voni sice nevezmou větev do ruky, ale odborníci jsou to na slovo vzatí„.

Uznejte ale sami, kolik jsme toho všichni společně dokázali udělat – PECKA!

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (19)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Vylepšili jsme i zasíťování domova mravenců lesních, kteří zde bydlí. Díky tomu je nebudou ohrožovat práci, ani zvědaví pejskové. Stejně tak jsme využili „volného místa“ u cesty k propagaci. Dojde příště i na alternativu k „Zahrádkáři Kersku“ ?

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (9)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (10)

rořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Pracovali jsme několik hodin, na odpočinek nebyl čas. Dojídali jsme zásoby cukroví a zapíjeli svařákem – co kdo přinesl.

Nikoho nebylo nutné pohánět, makali všichni. Přestože jsme se s většinou z příchozích dosud neviděli, udělala se super parta. Společně s Vojtou a Michalem jsme odpovídali na řadu otázek  k projetu, k ochraně přírody atd.

Kdo vlastně přišel?

Přišli sousedé z Farkáně, ale také z Malvazinek a Waltrovky. Přišli i noví přátelé  z Ukrajiny a odvedli spoustu práce. Došlo i na povídání o jejich zemí a ani trochu nevadilo, že mluvíme jiným jazykem. 

Kolem nás chodila řada lidí a bylo vidět, že by se zapojili.. Tak se alespoň ptali , co se to děje a co to tam kutíme. Většina z nich nám děkovala.  Pochvalovali si změny, které jsou na pozemku vidět již nyní a stejně tak hromada větví od odvezené staré trávy a listí.

Pokud jste se snad na fotografiích nenašli, podívejte se SEM.  Pokud se chcete o své zážitky podělit s novými přáteli, pošlete své fotky a reakce na info@cmelaciplus.cz

Přátelé, musíme všem poděkovat. Přestože akce byla svolaná v krátké době, přišlo vás spousta a odvedli jste společně ohromné množství práce – DĚKUJEME !!!

Jak jsme si na závěr řekli, akci zopakujeme a podpoříme sousedskou zábavou, opékáním buřtů, moštováním a řadou dalších nápadů, které pro vás chystáme. 

Pokud se vám akce a to co děláme líbilo, tak se o dojmy podělte s ostatními a přizvěte je!


10-12/1/2023

Akce  „prořez  ovocných stromů“ pokračuje.. Držte prosím palce, ať je dobré počasí a účast!
Pokud chcete, zapojte se a získejte nové přátele z  řad zaměstnanců ČSOB.

… připravujeme reportáž

 11/1/2023

Víte co je na tomto obrázku?

Ano, je to larva roháče obecného (Lucanus cervus)! Michal ji dnes nalezl na zahradách Starých Radlic, když tam spolu s dalšími pracoval na prořezu stromů.

To je dost významný nález a také doklad toho, že stará zahrada, kde se nechá stát starý strom, pařez, nebo ležet kmen, může být domovem zajímavého hmyzu.

Jedním z nich je právě takový krásný brouk – nejznámější představitel brouků z čeledi roháčovitých a také největší brouk Evropy. V České republice byl rozšířen v listnatých lesích po celém území, dnes je však jeho výskyt lokalizován do několika oblastí. Nejhojněji se pak vyskytuje na jižní Moravě.  S odstraňováním starých stromů a pařezů mizí i přirozené prostředí a zdroj obživy tohoto brouka. Snižuje se tak populace roháče obecného, ale i ostatních druhů brouků žijících ve stejném prostředí a roháč obecný se tak dostává na světový seznam ohrožených druhů. 

Určitě ho znají čtenáři Ferdy Mravence, ale proč jsme ho našlo právě zde? Mravenci lesní na pozemku jsou a chráníme je, tak je nasnadě, že Roháč, bloncka Beruška a další, tam musí být také.

Roháč obecný  žije v dutinách starých stromů a v mrtvých pařezech v lesích a hájích. Objevuje se v okolí Radlic, kde jsou zelené plochy a staré stromy. Více se o něm dočtete ZDE 

Staré hnijící dřevo v zahradě je  skutečný poklad a zdroj života. nemá smysl ho uklízet, možná až se úplně rozloží.  Ale i pak je základem pro další různé druhy a formy života – zkuste to a uvidíte sami! Více se o tom můžete dozvědět na této stránce https://lesodiverzita.cz/

Jsme moc rádi, že je Praha v některých svých částech zelená a snad to tak i zůstane, pokud se o to společně zasadíme. To stejné může platit i v jiný městech, třeba i v tom vašem.

Součástí našeho projektu je i snížení uhlíkové stopy. Proto posekanou trávu, shrabané listí a drobné větvě kompostujeme a ponecháváme na místě – v komposterech z místního dřeva. Silnější větve štěpkujeme a i tento matriál zůstane na pozemku, jako základ broukoviště. 
Kmeny a silné větve a kmeny buďto využijeme na malé stavby na místě, nebo je ponecháme ležet, nebo stát. Budou domovem pro brouky, úkrytem ptáků a snad takové místo najdou pro krásné drvodělky, které se zde také vyskytují. 

Čmeláci PLUS - Larva roháče obecného - (Lucanus cervus} - Foto Michal Plundra - 11 1 2023

Larva roháče obecného – (Lucanus cervus}
Foto: Michal Plundra (11/1/2023)

Čmeláci PLUS - Roháč obecný (Lucanus cervus) 3 - Foto Wiki

Roháč obecný (Lucanus cervus)
Foto: Wiki

Čmeláci PLUS - Roháč obecný (Lucanus cervus) 2 - Foto Wiki

Roháč obecný (Lucanus cervus)
Foto: Wiki

 

Čmeláci PLUS - Roháč a Ferda Mravenec - Zdroj Internet

Roháč a Ferda Mravenec
Zdroj: Internet

15/1/2023

I dnes se na pozemku pracovalo a i dnes tam přišli obětaví pomocníci. 

Vojta pokračoval v prořezu ovocných stromů a ukrajinští přátelé Olena s rodinou pomáhali uklízet nastříhané větve.

I když to nebyl náš původní plán, projekt je již mezinárodní. Není to jen Olena, ale řada dalších  z okolí Farkáňe a Waltrovky se nezištně zapojili a pomáhají. Cítí, že je naši občané podporují a snaží to bez nároku na odměnu vrátit – děkujeme!

Letošní prořez ovocných stromů je dokončen. Ještě se chceme pustit hrabání zbytku trávy a také do prořezu některých keřů. Pokud máte chuť, sledujte náš Facebook a web a zapojte se.

 

 

Čmeláci PLUS - Prořez stromů 15 01 2022 - Foto Vojtěch Koštíř (4)

Prořez stromů v zahradách starých Radlic
Foto: V. Koštíř (15/1/2023)

.

Čmeláci PLUS - Prořez stromů 15 01 2022 - Foto Vojtěch Koštíř (5)

Prořez stromů v zahradách starých Radlic
Foto: V. Koštíř (15/1/2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů 15 01 2022 - Foto Vojtěch Koštíř (1)

Prořez stromů v zahradách starých Radlic
Foto: V. Koštíř (15/1/2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů 15 01 2022 - Foto Vojtěch Koštíř (8)

Prořez stromů v zahradách starých Radlic
Foto: V. Koštíř (15/1/2023)

12/2/2023

Jaro se již hlásí. Na jaře rozkvétají sněženky a raší semínka z podzimního dosevu. 

Čmeláci PLUS - Jaro se již hlásí - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (2)

Jaro se již hlásí
Foto: O. Hercog (12/2/20232)

Čmeláci PLUS - Jaro se již hlásí - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (3)

Jaro se již hlásí
Foto: O. Hercog (12/2/20232)

1/2/2023

Ještě stále plánujeme rok 2023. Pokud se zadaří, objeví se lets na pozemku ovečky. Z těch uděláme sekačky a navíc to bude zajímavé pro děti a rodiče. držte nám palce!

12/2/2023

Pustli jsme se do prořezu krajinného prvku – lesostepi na pozemku ČSOB. Jde o významný krajinný prvek, který bohužel zarost a svůj význam musí opět získat.

V rámci revitalizačního projektu si banka zažádala o vydání souhlas a zahradní firma pod naším vedením začala čistit les. Nebudeme ho kácet, ale chceme ho prosvětlit, vytvořit v něm holá místa a na ty vrátit původní biotop. 

Jak jsme si naplánovali, vytěžený materiál zpravujeme na štěpku, nebo ho využijeme na pozemku na stavbu herních či relaxačních prvků. Hodně materiálu spotřebujeme na broukoviště a na další potřebné kompostéry

Zde je krátká fotoreportáž. 

Zde byla lesostep a část se jí tam zase vrátí. Víte, že zde byly velké meruňkové sady a místa, kam se chodili slunit občané? No … a jistě ne jen slunit 😀

Čmeláci PLUS - Prořez lesostepi - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (11)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog {12/2/2023)

Čmeláci PLUS - Prořez lesostepi - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (12)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

.

Spodní okraj lesa se již čistí

Čmeláci PLUS - Prořez lesostepi - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (20)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

Čmeláci PLUS - Prořez lesostepi - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (19)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

Snažíme se akce na pozemku komunikovat, aby se veřejnost dozvěděla co se zde děje. Jak sami vidíte, občany to zajímá a to je moc dobře.

Čmeláci PLUS - Prořez lesostepi - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (24)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

Čmeláci PLUS - Prořez lesostepi - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (25)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

 

Dokumentujeme místa, která budou brzy nahrazena prosvětleným lesem a travním porostem.

Čmeláci PLUS - Prořez lesostepi - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (26)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

Materiál z prořezu ovocných stromů se štěpkuje. Štěpka se využije na broukoviště, ale také na některé boční cesty.

Čmeláci PLUS - Prořez lesostepi - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (14)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

Čmeláci PLUS - Prořez lesostepi - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (15)

Prořez lesostepi
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

Zde Vložte Text Nadpisu

22/2/2023

Víte o tom, že se ve svahu skrývá stará studánka? Farkáňský spolek přišel s nápadem, že se jí společně pokusíme obnovit. Paulína souhlasí a tak se brzy vydáme za dalším dobrpodružstvím.

Nečekáme, že zde bude prýštit voda. Ale i kdyby zde voda jen odkapával, oživí celý prostor a bude napajedlem pro ptáky i hmyz. Pokusíme se zapojit i další občany, tak nám držte palce

Čmeláci PLUS - Studánka na zahradě - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (2)

Studánka na zahradě
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

Čmeláci PLUS - Studánka na zahradě - Foto Ondřej Hercog - 12 02 2023 (1)

Studánka na zahradě
Foto: O. Hercog (12/2/2023)

23/2/2023

Dnes v bance proběhl první letošní seminář. Bude to několik akci, které na letošní rok plánujeme pro zaměstnance, ale i pro občany v okolí.
Bylo to fajn setkat se lidmi, kteří se zajímají o přírodu a o čmeláky. Chceme z nich vytvořit bankovní tým, který se bude o čmeláky na střeše starat a my jim k tomu dáme podporu.

Pokud se chcete podívat na část slidů, tak je najdete ZDE

 

Čmeláci PLUS - Čmelinář v ČSOB - Foto Ondřej Hercog 23 02 2023

Čmelinář v ČSOB
Foto: O. Hercog (23/2/2023

Čmeláci PLUS - Čmelinář 2023 02 23 - Projekt ČSOB 

.

23/2/2023

Semínka zasetá na pozemku  loni na podzim již klíčí. Chystáme se na další dosev. Ten se odehraje  3/3 dopoledne  – přidáte se?
Můžete se přihlásit na našem Faceooku Čmeláci PLUS, nebo nám napsat na info@cmelaciplus.cz

Čmeláci PLUS - Dosev 3-3 - 2023 (1)

Čmeláci PLUS - Dosev 3-3 - 2023 (2) 

3/3/2023

Práce na čištění lesostepi pokračují. Je to ten prostor bezi budovou banky (NHQ) a výstavbou na kopci
Na obrázku vidíte stav před cca 10 lety. Pod té doby se step ztrácí a zarůstá náletovými dřevinami.
Společně s bankou a se souhlasem Magistrátu HPMP jsme se pustili do postupné obnovy tohoto zajímavého prostoru.

Bude to práce na několik let. Chce to také pořádné svaly a pohorky, svah je to opravdu hustý.

 

Čmeláci PLUS - Lesostep Radlice - VKP - Mapa dílčích ploch - Foto Magistrát HMP

Lesostep Radlice – VKP – Mapa dílčích ploch
Foto: Magistrát HMP

Kdysi byl na tomto místě meruňkový sad. teď je tam ještě několik stromů, které přežily a které tam chceme z piety nechat – zachovat genius loci tohoto místa.

Čmeláci PLUS - Prohlídka lesostepi Radlice - Foto Ondřej Hercog 3 -3-2023 (16)

Prohlídka lesostepi Radlice – Staráí meruňka
Foto: O. Hercog (3/3/2023)

Tady je pár fotografií z páteční prohlídky.

Michal tam společně pracovníky CENTRA odvádí skvělou práci. Máme v plánu postupně odhalovat kryté zbytky stepi, propojit je komunikačními cestami a pokud se zadaří, nechat živé sekačky, aby se pustili do práce.

Co nás ale trápí, je nepořádek v keřích po bezdomovcích a také injekční stříkačky v trávě.

Chystáme zde sousedskou brigádu, aby se nepořádek uklidil a shrabalo listí, které zůstalo pod pokácenými keři. Tím se urychlí návrat travin a živé sekačky nám pak pomohou s výmlatky, které se zde jistě objeví.

Zapojíte se také do pomoci tohoto zajímavého místa?

Čmeláci PLUS - Prohlídka lesostepi Radlice - Foto Ondřej Hercog 3 -3-2023 (21)

Prohlídka lesostepi Radlice – Povede se sem dostat ovečky?
Foto: O. Hercog (3/3/2023)

Prohlídka lesostepi Radlice – Povede se sem dostat ovečky?
Foto: O. Hercog

Čmeláci PLUS - Prohlídka lesostepi Radlice - Foto Ondřej Hercog 3 -3-2023 (20)

Prohlídka lesostepi Radlice – Povede se sem dostat ovečky?
Foto: O. Hercog

Prohlídka lesostepi Radlice
Foto: O. Hercog

Prohlídka lesostepi Radlice
Foto: O. Hercog

Čmeláci PLUS - Prohlídka lesostepi Radlice - Foto Ondřej Hercog 3 -3-2023 (7)

Prohlídka lesostepi Radlice – Vojta, Ondra a Michal
Foto: O. Hercog (3/3/2023)

10/3/2023

Získali jsme od Magistrátu HMP sazenice Hvozdíku kartouzku (Dianthus carthusianorum) – děkujeme!

Hvozdík patří na suchá místa v lesostepi, kam ho vysadíme v rámci dobrovolnického dne.  Ty suché loučky mu budou vyhovovat a on je tam zkrášlí. 
S magistrátem se dohadujeme na dalších možnostech, jak na ta  místa vrátit druhy rostlin, které tam patří.

Magistrát nás podporuje, líbí se jim naše plány a využití živých sekaček, jako přirozeného způsobu obnovy a údržby podobných lokalit.,

Čmeláci PLUS - Hvozdík kartouzek - Dianthus carthusianorum - Foto Wiki

Hvozdík kartouzek – Dianthus carthusianorum
Foto: Wiki

Čmeláci PLUS - Hvozdík kartouzek - Dianthus carthusianorum - Foto Ondřej Hercog 10 03 2023

Hvozdík kartouzek – Dianthus carthusianorum
Foto: O. Hercog (10 /03/2023)

2/4/2023

Ondra obešel spodní část zahrady a rozsadil tam sazenice hluchavek bílých (Lamium album). Ty jsou významnou čmeláčí potravou. Stejně tak se na nich pase řada dalšího hmyzu, třeba samotářek.

Společně vytváříme pod ovocnými stromy místa, která se nebudou sekat a která ochrání stromy před poškozením. Hluchavkám se bude v polostínu dařit a spolu s pitulníkem žlutým (Galeobdolon luteum) vytvoří další potravní zdroje pro místní skřítky.

Pitulníky jsme sázeli v lednu v rámci prořezu a jak je vidět, většina se krásně uchytila a na jaře rozkvete.

Krásně raší kostival, který jsme zde loni vysadili v rámci dobrovolnického dne.

 

Čmeláci PLUS - Sázení hluchavek - Foto Ondřej Hercog 02 04 2023 (1)

Sázení hluchavek
Foto: O. Hercog (2/4/2023)

Čmeláci PLUS - Sázení hluchavek - Foto Ondřej Hercog 02 04 2023 (3)

Sázení hluchavek
Foto: O. Hercog (2/4/2023)

Čmeláci PLUS - Sázení hluchavek - Foto Ondřej Hercog 02 04 2023 (2)

Sázení hluchavek – hluchavka bílá
Foto: O. Hercog (2/4/2023)

Čmeláci PLUS - Sázení hluchavek - Foto Ondřej Hercog 02 04 2023 (4)

Sázení hluchavek – pitulník žlutý
Foto: O. Hercog (2/4/2023)

Čmeláci PLUS - Kostival - Foto Ondřej Hercog 02 04 2023

Kostival
Foto: O. Hercog (2/4/2023)

19/4/2023

Vojta vyrazil na monitoring dosevu zahrady, který proběhl před zimou 2022-23. Teplý leden a únor bohužel předčasně probudil řadu semínek a některá pak v březnu pomrzla.

Plochy v místech, kde bude banka chystá prostor pro mateřskou školku, se chytly nejlépe – úročník, kokrhel (chytil se ve vydupaných místech, vysetých do trávy), kopretiny – pokvetou příští rok (budou se muset sekat dříve než zbytek, aby udělaly trs) chytly se  hůře plochy co jsou více na očích, možná i proto, že zde více chodí psi atp.  Finální výsledek je ale uspokojující !

Kokrhel luštinec, který milují čmeláci a který parazituje a kořenech trávy se uchytil. To pomůže dalším rostlinám, které dostanou šanci růst v místech, která by jinak tráva zabrala pro sebe.

Vojta pak některá místa pak ještě dosel, aby se zvýšila druhová pestrost, například semeny vikve huňaté.

Hezky se chytil i kostival lékařský, který přivezl Ondra od Vítka Cacha z Poličky a který zasadily Jana a Paulína v rámci Dobrovolnického dne 2022.

Stejně tak hezky raší ostrůvky dalších rostlin.

Vojta také vyplel mraveniště s mravenci lesními, ke kterému se tak dostane víc sluníčka. Již jsou vzhůru. Dobře že jsme je na podzim zakryli sítí. V zimě je tak nerozhrabali psi, nebo ptáci. No řekněte – bankovní mravenci, kdo to dneska má? 😀 

Zahrada ožívá a to nejen proto, že je jaro – stavte se a uvidíte sami!

meláci PLUS - Dosev 2023 - Kostival lékařský - Foto Vojtěch Koštíř 19 04 2023 (1)

Dosev 2023 – Kostival lékařský
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

Čmeláci PLUS - Dosev 2023 - Kostival lékařský - Foto Vojtěch Koštíř 19 04 2023 (2)

Dosev 2023 – Kostival lékařský
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

Dosev 2023 - Kokrhel luštinec - Foto Vojtěch Koštíř 19 04 2023 (2)

Dosev 2023 – Kokrhel luštinec
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

Dosev 2023 - Kokrhel luštinec - Foto Vojtěch Koštíř 19 04 2023 (1)

Dosev 2023 – Kokrhel luštinec
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

Čmeláci PLUS - Dosev 2023 - Kopretina bílá - Foto Vojtěch Koštíř 19 04 2023 (1)

Dosev 2023 – Kopretina bílá
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

Čmeláci PLUS - Dosev 2023 - Kopretina bílá - Foto Vojtěch Koštíř 19 04 2023 (2)

Dosev 2023 – Kopretina bílá
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

Dosev 2023 - Mraveniště se probouzí - Foto Vojtěch Koštíř 19 04 2023 (1)

Dosev 2023 – Mravenci lesní
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

Dosev 2023 - Mraveniště se probouzí - Foto Vojtěch Koštíř 19 04 2023 (2)

Dosev 2023 – Mravenci lesní
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

Dosev 2023
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

Dosev 2023 - Foto Vojtěch Koštíř 19 04 2023 (1)

Dosev 2023
Foto: V. Koštíř (19/04/2023)

17/4/2023

Připojte se k akci, kterou pořádáme pro ČSOB a.s. v rámci jejich kampaně „ČSOB Mění Česko“ a akcí „Commuting program 2023“, kterou podporují pohyb zaměstnanců a současně snižují uhlíkovou stopu spojenou s dopravou do a ze zaměstnání.

Pozvali jsme i sousedy z Farkáně, Waltrovky a Malzavinek. Jistě je osloví Vojta, jako průvodce a také počasí, které jsme objednali.

Datum akce: 21/4/2023 
Sraz: 15:00 před bankou u kapličky
Konec: 17:00 Stanice tramvaje Zlíchov
Trasa: https://mapy.cz/s/pafebakace

Vyrazíme nejprve k bývalému Fričovu statku na pozemku ČSOB, kde si povíme o jeho historii, bombardování v roce 1945 a podíváme se na staré stromy, které zažily největší slávu statku. Kromě toho si povíme i něco o změnách péče o park, kterému se ČSOB věnuje od loňského roku. Ty mají sloužit k podpoře biodiverzity. Ukážeme si živý hmyz, který lze v parku potkat.
Dále se vydáme směrem k Dívčím hradům, kde ve spolupráci s pražskou zoo probíhá pastva koní Převalského za účelem podpory biodiverzity.
Koně si prohlídneme z pozorovatelny a vydáme se směrem na hradiště Děvín (známé místo z filmu Občanský průkaz).
Z něj je překrásný výhled na Prahu a zde si povíme o historii hradiště a ukážeme si motýly, čmeláky a hmyz, kteří na této lokalitě žijí a také rostliny, na kterých se pasou.
Poté půjdeme směrem na Hlubočepy, projdeme starou zástavbou známou z knih Jaroslava Foglara a dle preferencí procházku zakončíme na zastávce tramvaje na Zlíchově nebo Smíchovském nádraží.

 

Čmeláci PLUS – Komentovaná procházka na Dívčí hrady – 2023

Čmeláci PLUS – Komentovaná procházka na Dívčí hrady – 2023
Zdroj: Mapy.cz

Čmeláci PLUS - Komentovaná procházka na Dívčí hrady - 2023 (1)

Čmeláci PLUS – Komentovaná procházka na Dívčí hrady – 2023
Foto:
Internet

21/4/2023

Vyrážíme na vycházku! 

Celé by se to alo pospat jako „Kdo nepřišel, jako by nebyl“, ale teď vážně.

Sešli jsme se u kapličky na rohu banky, klasičtí „Účastníci vycházky“. Nepřišli ale jen zaměstnanci, dorazili i sousedé a ti, kdo se o akci dozvěděli z FB. To je skvělé, protože přesně toto naše akce sledují – propojit bankovní instituci s okolím a navázat nová přátelství  spojenectví.

Ondra se Slávkem Holíkem představili dnešní akci a stejně tak společně s Paulínou projekt na revitalizaci okolí.

Vojta, představil „plán útoku“ a rovnou vytáhl nádobíčko, tedy dózy na odchyt hmyzu. To aby si účastníci odnesli nejen kilometry v nohou, ale také nějaké informace. 

Hned jsme se pustili do hledání vzorků hmyzu a Vojta je na místě určoval. Vždy k tomu přidal nějaké zajímavé povídání.

Nejprve jsme prošli kus zahrady a pak se vyrazilo do kopce, směr Dívčí hrady a dál. Někdy to byla cesta náročná, Vojta nás protáhl místy, kudy chodí on a jeho ovečky, tak to stálo za to!

Možná se místo slov podívejte na fotoreportáž. Z té uvidíte, jak se z té nesourodé skupinky stala dobrá parta a jak vycházka nekončila prostým „Ahoj“, ale posezením u zaslouženého a dobře vyhlazeného moku.

Co udělat příště lépe? Možná se nebát podobno akci více propagovat a přitáhnout tak víc zájemců. 

Chcete podobnou akci zopakovat? Stačí říct v ČSOB, nebo nám napsat na FB Čmeláci PLUS, či na info@cmelaciplus.cz

 

Čmeláci PLUS - Procházka do okolí Radlic - Foto Alice Trägerová 21 04 2023 (2)

Procházka do okolí Radlic
Foto: A. Trägerová (21/04/2023)

Čmeláci PLUS - Procházka do okolí Radlic - Foto Paulína Jirsová 21 04 2023 (2)

Procházka do okolí Radlic
Foto: P. Jirsová (21/04/2023)

Čmeláci PLUS - Procházka do okolí Radlic - Foto Paulína Jirsová 21 04 2023 (5)

Procházka do okolí Radlic
Foto: P. Jirsová

 

Čmeláci PLUS - Procházka do okolí Radlic - Foto Paulína Jirsová 21 04 2023 (12)

Procházka do okolí Radlic
Foto: P. Jirsová (21/04/2023)

Čmeláci PLUS - Procházka do okolí Radlic - Foto Paulína Jirsová 21 04 2023 (31)

Procházka do okolí Radlic
Foto: P. Jirsová (21/04/2023)

Čmeláci PLUS - Procházka do okolí Radlic - Foto Paulína Jirsová 21 04 2023 (35)

Procházka do okolí Radlic
Foto: P. Jirsová (21/04/2023)

Čmeláci PLUS - Procházka do okolí Radlic - Foto Tomáš Holík 21 04 2023 (2)

Procházka do okolí Radlic
Foto: S. Holík (21/04/ 2023)

.

Pokud chcete vidět další fotografie z akce, podívejte se ZDE

3/5/2023

Michal dnes provedl zájemce okolím banky a ukázal, jak je to zajímavé místo. Zde je jeho krátká reportáž:

„Vycházka za bylinami Farkáňkého lesoparku. V
e středu 3.5. Proběhla se zaměstnanci ČSOB vycházka, kde jsme si povídali především o bylinném patře místního lesoparku a o vlastnostech a schopnostech bylin se zde vyskytujících. Začali jsme úplně od základů a řekli si o významu rostlin jako takových a že rostliny opravdu nejsou jen továrna na kyslík. Skupina (asi 25 lidí) byla poměrně hravá, tak jsme si dali i soutěž v poznávání plodů divokých rostlin, přiřazování rostlin do čeledí a následně jsme hledali a ochutnávali léčivky se zde vyskytující. Obešli jsme celý prostor a řekli si o jednotlivých stanovištích a vlastnostech vegetace se zde vyskytující. Čas vycházky byl zhruba 1,5 hodiny“

Fotografie z akce připravujeme

 

Čmeláci PLUS - Procházka za bylinkami - 03 05 2023

Procházka za bylinkami
Zdroj: ČSOB

4/5/2023

Přípravy dobrovolnického dne 5/2023 jsou v plním proudu. Ledacos naznačí naše pozvánka z FB:

Zveme vás na dobrovolnický den do zahrady ve starých Radlicích.

Budeme uklízet, ale i stavět, pomůžeme přírodě a budeme se bavit. Stejně tak propojíme kolegy z ČSOB se sousedy z Radlic, Waltrovky a Malvazinek.

Chceme pokračovat  v prořezu keřů, vracet do přírody rostliny příslušné pro dané místo (lesostep), stavět další kompostéry, budovat hmyzí vesničky a mnohé další.

Je to současně i „fitko“ a možnost rozhýbat si tělo. Proto si  dohledem, můžete otestujete si i „sečení naostro“. Pokud se vám to bude líbit, budeme takové fitko a ekologické kosení pořádat pravidelně,. 

Bude toho ještě víc, tak se přihlaste a přijďte 🙂

Pracovní obuv, oblečení, rukavice a hrábě jsou vítány.

Sraz v 9:00 u vysokého topolu na místě bývalého Fričova statku (pro mstní Frička).

 

Čmeláci PLUS - Dobrovolnický den pro biodiverzitu v ČSOB - 17 05 2023

Dobrovolnický den pro biodiverzitu v ČSOB
Zdroj: ČSOB

6/5/2023

Ani o víkendu se nezastavíme. Ondra přivezl materiál na výrobu odpadových košů. O ty si zahrada říká a občané po nich volají – nejen pejskaři. Plán je vyrobit korpus košů a na místě je dotvořit

Čmeláci PLUS - Příprava na dobrovolnický den - Foto Ondřej Hercog - 06 05 2023 (2)

Příprava na dobrovolnický den
Foto: O. Hercog (06/05/2023)

Čmeláci PLUS - Příprava na dobrovolnický den - Foto Ondřej Hercog - 06 05 2023 (1)

Příprava na dobrovolnický den
Foto: O. Hercog (06/05/2023)

10/5/2023

Aby toho nebylo málo, tak se za bylinkami vydáme zase – tentokrát na střehu NHQ!

Čmeláci PLUS - Bylinky na střeše NHQ - přednáška a sklizeň - 10 05 2023

Bylinky na střeše NHQ
– přednáška a sklizeň
Zdroj: ČSOB