Projekt na podporu biodiverzity s ČSOB – Rok 2023

Blog projektu

STRÁNKA SE PRŮBĚŽNĚ DOPLŇUJE

Co se zde dozvíte

  • Jak se projektu  dařilo v roce 2023
  • Co se nám podařilo
  • Co je nového 
  • Co plánujme

Datum poslední aktualizace:  9/1/2023

Rok druhý – 2023

4/1/2023

Rok sotva začal a už nás svrbí ruce. Hned druhý týden v lednu začněme prořezávat stromy a čistit zahradu. Stromy spí, sníh dávno odtekl, tak jdeme na to.

Banka plánuje zapojení zaměstnanců, ale nás napadlo, že by bylo dobré zapojit i šikovné lidi z Farkáně a Waltrovky. Vždyť moštovačka na podzim minulého roku se líbila, tak jdeme do toho!

Ondra se spojil s Martinou, Alicí a Terezou. Hned jsme vymysleli, že pozveme Farkáňský spolek a Waltrovka se jistě nenechá zahanbit.

jako vždy- slovo dalo slovo a pozvánka letí do světa.

 

Čmeláci PLUS - Akce prořez stromů v zahradách - 8 1 2023

Čmeláci PLUS – Akce prořez stromů v zahradách
8/1/2023

8/1/2023

Místo poledního oběda chystáme materiál a vyrážíme na místo srazu. Jsme strašně zvědavi, kolik ná vlastně přijde. Odhadujeme 10.

Brzy s scházíme a je nás mnohem víc – statečných. Copak se normální člověk vydá místo nedělního oběda makat ven do zimy???

Ondra krátce představí projekt, Michala s Vojtou a naše plány na dnešní den.

Chceme především prořezávat ovocné stromy a uklízet větve. Štěpka z nich bude základem kompostu a plánovaného broukoviště.

Budeme hrabat pod stromy a na uklizená místa sázet hluchavky a kapradiny. 

Rozdali jsme i pytle na odpadky, aby po nás nic nezůstalo a také abychom posbírali nepořádek, co zde lidé nechávají – sklo, plasty a zbytky ohňostroje – chjo.

Budeme ale dosévat některá místa semínky atd.

Michal s Vojtou si rozebrali skupiny a poskytli základní návod na prořez ovocných stromů a všichni se pustili do práce. 

 

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (3)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (13)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Vojta a Michal  tuhle svou fotku komentují slovy klasika: „Voni sice nevezmou větev do ruky, ale odborníci jsou to na slovo vzatí„.

Uznejte ale sami, kolik jsme toho všichni společně dokázali udělat – PECKA!

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (19)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Vylepšili jsme i zasíťování domova mravenců lesních, kteří zde bydlí. Díky tomu je nebudou ohrožovat práci, ani zvědaví pejskové. Stejně tak jsme využili „volného místa“ u cesty k propagaci. Dojde příště i na alternativu k „Zahrádkáři Kersku“ ?

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (9)

Prořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů v zahradách - Foto Ondřej Hercog - 8 01 2023 (10)

rořez stromů v zahradách
Foto: O. Hercog (8/1 2023)

Pracovali jsme několik hodin, na odpočinek nebyl čas. Dojídali jsme zásoby cukroví a zapíjeli svařákem – co kdo přinesl.

Nikoho nebylo nutné pohánět, makali všichni. Přestože jsme se s většinou z příchozích dosud neviděli, udělala se super parta. Společně s Vojtou a Michalem jsme odpovídali na řadu otázek  k projetu, k ochraně přírody atd.

Kdo vlastně přišel?

Přišli sousedé z Farkáně, ale také z Malvazinek a Waltrovky. Přišli i noví přátelé  z Ukrajiny a odvedli spoustu práce. Došlo i na povídání o jejich zemí a ani trochu nevadilo, že mluvíme jiným jazykem. 

Kolem nás chodila řada lidí a bylo vidět, že by se zapojili.. Tak se alespoň ptali , co se to děje a co to tam kutíme. Většina z nich nám děkovala.  Pochvalovali si změny, které jsou na pozemku vidět již nyní a stejně tak hromada větví od odvezené staré trávy a listí.

Pokud jste se snad na fotografiích nenašli, podívejte se SEM.  Pokud se chcete o své zážitky podělit s novými přáteli, pošlete své fotky a reakce na info@cmelaciplus.cz

Přátelé, musíme všem poděkovat. Přestože akce byla svolaná v krátké době, přišlo vás spousta a odvedli jste společně ohromné množství práce – DĚKUJEME !!!

Jak jsme si na závěr řekli, akci zopakujeme a podpoříme sousedskou zábavou, opékáním buřtů, moštováním a řadou dalších nápadů, které pro vás chystáme. 

Pokud se vám akce a to co děláme líbilo, tak se o dojmy podělte s ostatními a přizvěte je!


10-12/1/2023

Akce  „prořez  ovocných stromů“ pokračuje.. Držte prosím palce, ať je dobré počasí a účast!
Pokud chcete, zapojte se a získejte nové přátele z  řad zaměstnanců ČSOB.

… připravujeme reportáž

 11/1/2023

Víte co je na tomto obrázku?

Ano, je to larva roháče obecného (Lucanus cervus)! Michal ji dnes nalezl na zahradách Starých Radlic, když tam spolu s dalšími pracoval na prořezu stromů.

To je dost významný nález a také doklad toho, že stará zahrada, kde se nechá stát starý strom, pařez, nebo ležet kmen, může být domovem zajímavého hmyzu.

Jedním z nich je právě takový krásný brouk – nejznámější představitel brouků z čeledi roháčovitých a také největší brouk Evropy. V České republice byl rozšířen v listnatých lesích po celém území, dnes je však jeho výskyt lokalizován do několika oblastí. Nejhojněji se pak vyskytuje na jižní Moravě.  S odstraňováním starých stromů a pařezů mizí i přirozené prostředí a zdroj obživy tohoto brouka. Snižuje se tak populace roháče obecného, ale i ostatních druhů brouků žijících ve stejném prostředí a roháč obecný se tak dostává na světový seznam ohrožených druhů. 

Určitě ho znají čtenáři Ferdy Mravence, ale proč jsme ho našlo právě zde? Mravenci lesní na pozemku jsou a chráníme je, tak je nasnadě, že Roháč, bloncka Beruška a další, tam musí být také.

Roháč obecný  žije v dutinách starých stromů a v mrtvých pařezech v lesích a hájích. Objevuje se v okolí Radlic, kde jsou zelené plochy a staré stromy. Více se o něm dočtete ZDE 

Staré hnijící dřevo v zahradě je  skutečný poklad a zdroj života. nemá smysl ho uklízet, možná až se úplně rozloží.  Ale i pak je základem pro další různé druhy a formy života – zkuste to a uvidíte sami! Více se o tom můžete dozvědět na této stránce https://lesodiverzita.cz/

Jsme moc rádi, že je Praha v některých svých částech zelená a snad to tak i zůstane, pokud se o to společně zasadíme. To stejné může platit i v jiný městech, třeba i v tom vašem.

Součástí našeho projektu je i snížení uhlíkové stopy. Proto posekanou trávu, shrabané listí a drobné větvě kompostujeme a ponecháváme na místě – v komposterech z místního dřeva. Silnější větve štěpkujeme a i tento matriál zůstane na pozemku, jako základ broukoviště. 
Kmeny a silné větve a kmeny buďto využijeme na malé stavby na místě, nebo je ponecháme ležet, nebo stát. Budou domovem pro brouky, úkrytem ptáků a snad takové místo najdou pro krásné drvodělky, které se zde také vyskytují. 

Čmeláci PLUS - Larva roháče obecného - (Lucanus cervus} - Foto Michal Plundra - 11 1 2023

Larva roháče obecného – (Lucanus cervus}
Foto: Michal Plundra (11/1/2023)

Čmeláci PLUS - Roháč obecný (Lucanus cervus) 3 - Foto Wiki

Roháč obecný (Lucanus cervus)
Foto: Wiki

Čmeláci PLUS - Roháč obecný (Lucanus cervus) 2 - Foto Wiki

Roháč obecný (Lucanus cervus)
Foto: Wiki

 

Čmeláci PLUS - Roháč a Ferda Mravenec - Zdroj Internet

Roháč a Ferda Mravenec
Zdroj: Internet

15/1/2023

I dnes se na pozemku pracovalo a i dnes tam přišli obětaví pomocníci. 

Vojta pokračoval v prořezu ovocných stromů a ukrajinští přátelé Olena s rodinou pomáhali uklízet nastříhané větve.

I když to nebyl náš původní plán, projekt je již mezinárodní. Není to jen Olena, ale řada dalších  z okolí Farkáňe a Waltrovky se nezištně zapojili a pomáhají. Cítí, že je naši občané podporují a snaží to bez nároku na odměnu vrátit – děkujeme!

Letošní prořez ovocných stromů je dokončen. Ještě se chceme pustit hrabání zbytku trávy a také do prořezu některých keřů. Pokud máte chuť, sledujte náš Facebook a web a zapojte se.

 

 

Čmeláci PLUS - Prořez stromů 15 01 2022 - Foto Vojtěch Koštíř (4)

Prořez stromů v zahradách starých Radlic
Foto: V. Koštíř (15/1/2023)

.

Čmeláci PLUS - Prořez stromů 15 01 2022 - Foto Vojtěch Koštíř (5)

Prořez stromů v zahradách starých Radlic
Foto: V. Koštíř (15/1/2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů 15 01 2022 - Foto Vojtěch Koštíř (1)

Prořez stromů v zahradách starých Radlic
Foto: V. Koštíř (15/1/2023)

Čmeláci PLUS - Prořez stromů 15 01 2022 - Foto Vojtěch Koštíř (8)

Prořez stromů v zahradách starých Radlic
Foto: V. Koštíř (15/1/2023)