Zimování čmeláčích matek

Hibernace čmeláčích matek

Co se zde dozvíte

  • Zimování matek, počínající již v létě, je část života čmeláků, který většině lidí zůstává zcela zahalen tajemstvím.
  • Uvidíte detaily ze zimování čmeláků.
  • Popíšeme důvody a způsoby hibernace čmeláků a pačmeláků
  • Přinášíme poznatky Jaromíra Čížka získané dlouholetým chovem čmeláků a jejich pozorováním ve volné přírodě.
  • Nově jsme stránku doplnili o zajímavé fotografie a videa
  • Informace o této životní etapě čmeákl tak jsou unikátní částí naší čmeláčí encyklopedie
  • Co dělat, když najdete hibernující matku čmeláka

Datum poslední aktualizace: 21/1/2024

! VELMI VÁS PROSÍME – NERUŠTE MATKY ČMELÁKŮ V JEJICH ZIMOVIŠTÍCH A CHRAŇTE TATO MÍSTA !

Matka pačmeláka cizopasného Bombus Rupestris při přípravě zimoviště

Zimující samička pačmeláka cizopasného (Bombus rupestris)
Foto: J. Čížek

.

Počátek a důvody zimování čmeláků.

Léto je pro nás obdobím velice aktivním, je převážně časem rekreace a sportování. Oplozené královny řady druhů čmeláků náš rytmus ale nesdílí a již se zazimovaly, nebo se k zazimování právě připravují. 

Proč ale už v létě? 

Zima je přece v nedohlednu a teplých dnů je víc než dost. Louky sice ještě kvetou, přesto je však potravní nabídka nyní menší, než v jarních měsících a hmyzích zájemců je nyní naopak ještě více. Nedostatek potravy nutí vosy a včely, ale dokonce i čmeláky k loupení zásob v cizích hnízdech. 

Pro životní cyklus čmeláků je určující potravní nabídka, optimální vlastnosti prostředí jsou až na druhém místě.

Stav hibernace, ve kterém čmeláčí matky pomaleji stárnou, zajistí jejich dobrou kondici pro následující sezonu.
Nejde ale jen o potravu. Matka,  ukrytá před světem,  také chrání sebe, ale i své budoucí potomstvo.  Její hlavní úkol je založit a vychovat nové pohlavní jedince v nové sezóně. Proto se většina matek ukryje pod zem a tam počká na jaro. 

Je tedy čas, počkat si na další potravní optimum v příští sezoně, tedy přezimovat – hibernovat

Výjimkou je několik druhů, kde některé matky se  za vhodných podmínek neuloží k zimnímu spánku a založí novou generaci. Jde především o ranné druhy, například čmelák zahradní (Bombus hortorum). Tyto matky to risknou a najdou si místo k hnízdění. Proto takové druhy můžete vidět hledat místo k hnízdění a i na konci sezóny potkat matky jejich druhu. To už chce ale hodně štěstí a také trpělivost v pozorování. 

Pojďme se nyní na tuto důležitou část života čmeláků podívat. 

Čmeláci PLUS Matka čmeláka na jaře - čmelák zahradní (B.hortorum)

Matka čmeláka na jaře – čmelák zahradní (B.hortorum) – Foto Flićker

Hibernáklum – místo k přezimovaní

Čmeláci, ale i pačmeláci, vlastně jejich budoucí královny,  se po opuštění úlku vydají hledat vhodné místo k přezimování, tedy k hibernaci. Potřebují místo, kde se jim podaří se zahrabat pod zem. Stejně tak by to mělo být místo, které je suché a v zimě/ na jaře  jejich zimoviště nezaplaví voda. 

Proto velmi často preferují  suché okraje lesa. Tam je dostatek suchého jehličí jako izolační vrstva a pod ním hlína, ve které si dokážou vyhrabat chodbu pod zem.

Pokud takové místo najdou, začnou hloubit chodbu pod zem. Dostanou se do hloubky  maximálně něco kolem 10 cm.  Každý druh preferuje jinou hloubku, jak se dozvíme dále v textu.

Na konci chodby si vytvoří malou dutinu. Ta je právě tak veliká, aby se tam královny vešly. Chodbu pak uzavřou a v dutině strnou. Zpomalí své životní pochody (oběh tekutin, dýchání i tepovou frekvenci) na úplné minimum a hibernují. Hibernace je dlouhá a trvá několik měsíců, takže musí přísně šetřit energií.

Čmeláci, stejně tak i pačmeláci nemají dostatek energie na opakované probuzení. To je vždy energeticky náročně a hlavně po probuzení v nevhodnou dobu nenajdou zdroj energie. Proto potřebují najít vhodné místo a se štěstím v něm přečkat až do jara dalšího roku. Proto preferují místo ve stínu, klidně i na severní straně lesa/porostu. Na osluněné straně by je předčasně probudilo  jarní sluníčko. Takové matky jsou odsouzeny k záhubě – bez stálého zdroje potravy se vyčerpají a na další  bezpečný spánek nebudou mít energii…

Pokud se probudí ve správnou dobu, mají šance najít vydatné jarní květy a uspět v konkurenci. Proto jsou ranné druhy čmeláků ukryty hned pod povrchem a pozdější druhy, stejně jako pačmeláci, hlouběji.  Pačmeláci navíc čekají, až matky jejich hostitelů vybudují potřebně veliké hnízdo a do té doby čekají.

Tato strategie dlouhodobě funguje, byť někdy znamená ztráty. Do této strategie ale nepříznivě zasahuje globální oteplování a velké výkyvy teplot. Stejně jako teplá zima, kdy čmeláci hibernují „mělce“ a spotřeba jejich energie je vyšší, než by měla.

Zajímavost

  • Chovatelé čmeláků si povšimli, že se mladé královny před zimou někdy vrací do rodného úlku. Domníváme se, že jde o matky ukládající se ke spánku. Pokud při přípravě hibernakula, nebo při jeho hledání potřebují vydatný zdroj energie, hledají ho v rodném místě a využijí tamní zásoby
  • V laboratoři se díky stabilním teplotám daří držet královny čmeláků (některé druhy) v hibernaci mnohem déle, než trvá zima v přírodě, pak jich většinu probudit a stimulovat k založení hnízda
  • Královny čmeláků do hnízda provází nymfy savenky chrobákové (Parasitus fucroum). Ty jim ale neškodí, protože se s ní potřebují dostat do jejího hnízda, které na jaře založí. I tam budou působit převážně užitečně – živit se zbytky a odpadem v hnízdě
 
Čmeláci PLUS - Matka čmeláka zemního hledá místo pro hibernaci - Foto Internet

Matka čmeláka zemního hledá místo pro hibernaci
Foto: Internet

Čmeláci PLUS - Hibernující matka čmeláka (1) - Foto Bumblebee Conservation Trust

Hibernující matka čmeláka
Foto: Bumblebee Conservation Trust

Čmeláci plus Matka čmeláka v hibernaci

Matka čmeláka v hibernaci
Foto: Jelly Fungus

Zimujici matka cmelaka

Matka čmeláka v hibernakulu
Foto: Internet

 

Čmeláci PLUS - Savenka chrobáková - Parasitus fucorum - Foto Biolib_cz

Savenka chrobáková (Parasitus fucorum)
Foto: Biolib.cz

Proč královna čmeláka v zimě neumrzne, nebo nezahyne hlady?

Jak již víme, tak se královny čmeláků, ale i pačmeláků se zahrabou pouhých několik centimetrů do země
V této hloubce jim ale hrozí smrt, protože země v takové hloubce snadno promrzne. Jak je tedy možné, že tam malý tvor přežije?

Matka Příroda vybavila čmeláky zvláštní schopností. Během hibernace se jim totiž do jejich hemolymfy postupně vyplaví látky, bránící jejímu zmrznutí. Tak jako my lidé musíme do chladící soustavy našich aut přidávat aditiva sloužící stejnému účelu. Přestože tedy na ně dlouhodobě působí chlad, zimu zvládnou. Dokonce tu tuhou lépe, než teplou a s výkyvy teplot. 

Během hibernace hibernace královny nepřijímají potravu. Energii berou z tukového tělesa ve svém těle. To si vytvořily v hnízdě, když se zde po narození krmily. V té době hltaly med a zásoby pylu. I proto se matky rodí v době, kdy je v hnízdě největší počet dělnic a ty dostatek potravy zajistí. Mladé královny dokážou zásoby doslova „vyluxovat“ a často tak urychlit zánik slabšího hnízda. 

I u čmeláků platí heslo „kdo je hubený – bude studený“. V praxi to znamená, že bez dostatečně velikého tukového tělesa, tedy zásob energie, mladá královna nezvládne hibernaci a během zahyne. Jde o několik gramů hmoty, které jí dává šanci přežít. Stačí o něco méně hmotnosti a je bez šance.

Během hibernace se spotřebuje cca 80% energie uložené v tukovém tělese a to především některé typy látek. 

Hmotnost je tedy zásadní. Robustnost těla  královen je nutná pro všechny další fáze jejich života, včetně pro uchování spermatu samců poté, co byly oplodněny – to využijí až na jaře dalšího roku.

Dalším faktorem, který není zcela popsán je působení hormonů a pochody po spáření. Mladá královna, které se nespáří, nenásleduje instinkt v krmení a pak hibernací. Takové jedince v hnízdě také najdete. Jsou to „tety“  chovají se jako velké dělnice. Nosí pyl a nektar, ale jako staré panny se jara nedožijí.

Celkový zdravotní stav a kondice je tedy rozhodující.  Poškozené a jinak hendikepované matky  jsou bez šance I tak to ale bez dávky štěstí nejde.

Z lidského pohledu je to možná kruté, ale přírodní selekce je něco, co dává druhu šanci přežít – prostřednictvím zdravých a silných jedinců. Zde silných a zdravých matek královen.

Podívejte se, jak to vypadá v hibernakulum. No, žádná idyla to není a teplé ponožky to neřeší…

 

Zajímavost:

  • Tukové těleso královen čmeláků a procesy, které v něm probíhají, jsou klíčem k jejich dlouhověkosti. na rozdíl od samců a dělnic se dožívají prakticky jednoho roku. Více se o tom můžete dočíst ZDE
  • Tukové těleso čmeláků je předmětem zkoumání „Relativně velká zásoba je pravděpodobně šetřena pro aktivní opuštění hibernákula a nalezení prvního zdroje potravy po zimě. Královny musí počítat s proměnlivým jarním počasím a možností, že za potravou budou muset letět daleko. Po založení hnízda je již zásoba tuku nízká, zatímco glykogen je ještě vyžíván pro let a pohyb královny při výchově prvních dělnic“.  Více se dočtete například ZDE
  • Další zajímavé informace, daleko nad rámec našeho záběru, najdete i ZDE

 

https://www.shutterstock.com/

Matka čmeláka v hibernakulu
Foto: Reddit

Čmeláci PLUS - Hibernace čmeláků (4) - Foto BBC

Hibernace čmeláků
Foto: BBC

Čmeláci PLUS - Hibernace čmeláků (3) - Foto BBC

Hibernace čmeláků
Foto: BBC

Čmeláci PLUS - Hibernace čmeláků (1) - Foto BBC

Hibernace čmeláků
Foto: BBC

Čmeláci PLUS - Hibernace čmeláků (2) - Foto BBC

Hibernace čmeláků
Foto: BBC

 Některé druhy čmeláků musí překonat mnohem horší podmínky, než ty naše. Mrazy zde klesají pod -20°C, zima trvá i 9 měsíců.

Vhodné podmínky (léto se to zdráháme nazvat) trvá několik týdnů. taková příklad je Bombus lapponicus ( Lapland bumblebee) na severu Švédska. 

Tento druh čmeláka proto zvolil takovou strategii, že většinou nechová dělnice, ale sama matka se stará o nové pohlavní jedince – prostě to jinak nestihne. I tento druh čmeláka je teď ohrožen klimatickými změnami a bojuje o přežití.

Příroda někdy předčasně probudí hibernující královny čmeláků. Toto video bylo natočeno v lednu a pro tuto matku čmeláka to bohužel znamenalo konečnou…

Video natočil Jakub Černý a najdete ho ZDE

.

Druhové odlišnosti zimování.

Mezi hloubkou zahrabaných samiček pod povrchem a dělením druhů na rané a pozdní platí vztah. 

Znázorníme si ho na následujících příkladech. Velmi časný čmelák zemní Bombus terrestris je zahrabán jen těsně pod povrchem (často jen 10 – 20 mm). Naproti tomu pačmelák panenský (Bombus vestalis), který musí počkat až se hostitelské hnízdo čmeláka zemního rozvine a on se jej zmocní, může být 40 mm i hlouběji pod povrchem.

Čmeláci PLUS - Samička pačmeláka panenského (Bombus vestalis) při přípravě zimoviště.<br />
Foto: J. Čížek

Samička pačmeláka panenského (Bombus vestalis) při přípravě zimoviště.
Foto: J. Čížek

Možnosti určení druhu zimujícího čmeláka podle nálezu zimoviště.

Podaří-li se nám v lese hibernaculum najít, můžeme podle vzhledu a množství vyhrabaného materiálu odhadnout, jaký jedinec zde přezimuje. Pro čmeláka skalního B. lapidarius je typickým znakem vstupní žlábek, který nebývá zasypán. Pro čmeláka zemního B. terrestris je charakteristické, že vyhrabaným materiálem je pouze humus, bez obsahu zeminy. 

U pačmeláků je naopak ve vyhrabaném materiálu převážně hlína, bez obsahu humusu. Na přiložených fotografiích  vám ukážeme, jak takové hibernákulum vypadá a jak je jeho obyvatelem tvořeno.

Čmeláci PLUS - Zimoviště čmeláka zemního (Bombus terrestris) Foto: J. Čížek

Zimoviště čmeláka zemního (Bombus terrestris)
Foto: J. Čížek

Čmeláci PLUS Zimoviště (hibernaculum) čmeláka skalního (Bombus lapidarius) - Foto: J. Čížek

Zimoviště (hibernaculum) čmeláka skalního (Bombus lapidarius)
Foto: J. Čížek

Čmeláci PLUS - Typická ukázka hibernaculum čmeláka zemního (Bombus terrestris) - Foto J. Čížek

Typická ukázka hibernaculum čmeláka zemního (Bombus terrestris)
Foto: J. Čížek

Čmeláci PLUS - Zimoviště čmeláka skalního - Foto J. Čížek

Zimoviště čmeláka skalního (Bombus lapidarius)
srovnej rozdíly mezi zimovištěm čmeláka zemního
Foto: J. Čížek

Ochrana zimovišť

Teď už víte, jak taková místa vypadají. Víte také dobře, že předčasné probuzení znamená pro spící královnu předčasná konec. víte také, jaká rizika na spící královny čekají.

Pokud se vám podaří nějaká zimoviště čmeláků v přírodě objevit, prosíme vás

Buďte k nim ohleduplní a chraňte je

Můžete okolí takový míst označit kolíky a doplnit vhodným  informačním nápisem. 

Čmeláci se nám pak odvděčí svou přítomností v následné sezoně. Se štěstím je na jaře potkáte, jak opouští své hibernakulum a ohřívají se v paprscích jarního slunce.

Čmeláci PLUS - Zimoviště pačmeláka panenského Bombus Vestalis - Foto J. Čížek

Zimoviště pačmeláka panenského (Bombus vestalis)
Foto: J. Čížek

Čmeláci PLIUS - Zimoviště pačmeláka panenského (Bombus vestalis) - Foto: J. Čižek

Zimoviště pačmeláka panenského (Bombus vestalis)
Foto: J. Čížek

Nebezpečí číhá v zemi

Hibernace královen čmeláků je vždy riziko. Může zaplavit voda, napadnout plíseň, najít hmyzožravec nebo vyhrabat je jiné zvíře, které v těch místech hledá potravu. Stejně tak je může ze země vyhrabat člověk, případně se královny nemusí na jaře vyhrabat ven, mohou se předčasně probudit atd. 

V zemi na ně číhá řada dalších nepřátel – například parazitické hlístice Sphaerularia bombi.

Vývoj této hlístice prochází několika stádii, primárně v zemi. Jakmile je čmelák napaden, hlístice se uchytí v jeho orgánech, později ve střevu. Zde procházejí  několika stádii.

V posledních stádiích vycházejí ze střeva čmeláka vajíčka hlístic a nakonec i jejich dospělé i samičky. To poslední stádium znamená pro čmeláka smrt. 

Je také prokázáno, že tyto parazitické hlístice mění chování  napadených jedinců, podobně jako to dělají jiní parazité. Proto se  napadené královny opakovaně zahrabávají a současně šíří do půdy vajíčka hlístice

Stejně tak napadané královny čmeláků, pokud přežijí hibernaci, nezakládají hnízda, ale pouze sbírají potravu. Také je lze spatřit v místech, kde se vyskytují v místech zimovišť čmeláků  kde se tento  parazit vyskytuje a dle všeho tak pomájí s jeho množením.

Změna chování matky čmeláka v přírodě je velmi často projevem napadení právě tímto parazitem. Dost možná se tedy na jaře můžeme setkat i s matkou, která je napadena a hnízdo nezaloží.

Více se o parazitické hlístici  Sphaerularia bombi dočtete ZDE ale také ZDE

Co dělat, když najdete hibernující matku v zemi

Pokud během podzimních/jarních prací najdete hibernující matky čmeláků, je to problém, ale dejte jim šanci na přežití!


Velmi vás prosíme – nechte hibernující matky v přírodě a nikdy je nenoste domů do tepla. Předčasné probuzení z hibernace by znamenalo ztrátu energie a smrt vyčerpáním.

 

Co tedy dělat?

  • Ideálně je nechte tam, kde jste je našli. Opatrně zakryjte jejich hibernákulum stejným materiálem, případně suchou rašelinou, nebo jehličím z podstromů na kraji lesa.
  • Případně je nechte ukrýt se pod list a takové místo opatrně zakryjte suchým materiálem, tak, aby se na jaře mohly vyhrabat.
  • Pokud je nemůžete nechat na stejném místě, najděte v nejbližším okolí místo, které popisujeme na našem webu a tam je opatrně přemístěte. Vždy by to mělo být suché místo s materiálem ze kterého se matky čmeláků dokážou vyhrabat, kam neprší a kde pokud možno nesvítí sluníčko.
    Hloubka i orientace na světové strany by měla být stejná, v jaké jste ji našli.
  • Pokud si nevíte rady, kontaktujte Čmeláky PLUS prostřednictvím Facebook,  nebo napište na email rychlarota@cmelaciplus.cz

Zajímavá videa

Na následujícím videu se můžete podívat, jak si matka čmeláka hledá místo pro zimoviště a ukrývá se do  svého hibernakulum..

Zdroj: George Pilkington www.nurturing-nature.co.uk a YouTube

Další video zachycující hibernaci matky čmeláka, zde čmeláka skalního (Bombus lapidarius) Autor Gordon White. Natočeno v červenci 2020 Anglii – Buckfast, Devon England v národním parku Dartmoor National Park.

Na následujícím videu vidíte názorně, jak se matka čmeláka dokáže zahrabat do země. Video ukazují schopnost ukrýt se v různém materiálu.

Na tomto videu vidíte matku čmeláka s podivným chování. podle všeho byla napadena parazitickou hlísticí Sphaerularia bombi a její osud je spečetěn.

Napovídí tomu datum, kdy se snaží hibernovat (květen), opakované pokysz o zahrabání, ale také časté  vyprazdňování střeva = šíření vajíček hlístice do půdy.

! VELMI VÁS PROSÍME – NERUŠTE MATKY ČMELÁKŮ V JEJICH ZIMOVIŠTÍCH A CHRAŇTE TATO MÍSTA !