Životní cyklus čmeláků

Čmeláci a jejich roční cyklus hnízda

Životní cyklus čmeláků – základní informace

Životní cyklus čmeláka má svá specifika a dost zásadně se liší od včel, kterým je současně tak blízký. 

U čmeláků vše začíná jarem a končí zimou. Během několika měsíců matka-královna založí  hnízdo, zaslouží se o vznik několika generací dělnic a pak pohlavních jedinců – nových matek a samců.  Matka-královna později umírá, stejně jako dělnice a samci – hnízdo zanikne.  Zimu přežijí jen oplozené matky-královny, které na jaře založí nové hnízdo a  vznikne nové pokolení.

Právě proto čmeláci nevytvářejí velké zásoby medu, protože ho nevyužijí. Lidé se ptají: „K čemu jsou čmeláci?“. Jak je ta otázka zbytečná! Ale to si vysvětlíme později.

Život čmeláků je křehký a mimo jiné i pro svůj specifický životní cyklus je tak ohrožen. Čmeláci musí na jaře znovu a znovu hledat místo pro hnízdiště a zakládat hnízdo. Pohlavní jedinci si musí v omezeném čase  najít vhodné partnery a s nimi se spářit. 

Když se jim to povede, stále nemají vyhráno a musí neustále bojovat o život s jinými matkami čmeláků, s pačmeláky, s parazity i s nepřízní počasí a osudu.

Pojďme se dnes na jejich životní cyklus trochu podívat, ať si uděláme jasno, jak vlastně vypadá cyklus života čmeláků.  

Podívejte se také na krásný film Tajemný život čmeláků, který vám v přehledné formě ukáže taje a úskalí jejich životního cyklu. 

O.

Životní cyklus čmeláků Zdroj: Sikora A., Michołap P., Kadej M., Sikora M. Tarnawski D. 2018 „Pszczoły w mieście: Trzmiele Wrocławia“, Wyd. Stowarzyszenie Natura i Człowiek.

1. Matka-královna se probouzí

Matka-královna se probouzí a hledá hnízdiště

 2. Založení hnízda

Matka-královna zakládá hnízdo.

 3. Starost o první generaci dělnic

Matka-královna naklade vajíčka a sama se stará o první generaci dělnic (soliterní fáze).

4.  Růst hnízda

V hnízdě vylíhnou první dělnice a pomáhají sbírat potravu. 

Matka-královna se věnuje pouze kladení vajíček, péči o potomstvo a za normální situace, tedy v případě, že dělnice zajistí dostatek potravy, již hnízdo neopouští. Matka klade vajíčka, z kterých se rodí nové generace dělnic. 

5. Zrození pohlavních jedinců – nových matek a samců

Hnízdo zesílí na tolik, že je schopno zajistit dostatek potravy pro nové matky a samce. Samci vylétají z hnízda a již se tam nevrací.

Nové matky se mimo hnízdo páří s nepříbuznými samci. Během krátké doby hnízdo opouštějí/opustí a zimují (hibernují) zahrabány v zemi (tzv hibenakulum).  

6. Matka-královna (zakladatelka) slábne a umírá

Matka-královna, zakladatelka hnízda, slábne a umírá. 

V hnízdě dělnice kladou vajíčka ze kterých se rodí pár posledních samců.

7. Hnízdo zaniká

Samci opouštějí hnízdo, hledají matky, se kterými se spáří. Samci postupně umírají. Dělnice stárnou a umírají, nové dělnice se nerodí. 

Hnízdo zaniká a podléhá zkáze (parazité, plíseň).

8. Přezimování matek-budoucích zakladatelek nové generace

V zemi spí oplozené nové matky – budoucí matky-královny. Jak to zvládnou, kde zimují, o tom se dozvíte v samostatném článku.

Více informací k životnímu cyklu čmeláků naleznete ZDE