Parametry a úpravy klapky
Tato sekce je určena chovatelům, kteří již mají určité zkušenosti. Může se stát, že úpravou klapky způsobíte čmelákům obtíže s průchodem a nebo naopak znehodnotíte její hlavní ochrannou funkci.
Doporučujeme tedy úravy výhradně těm, kteří znají chování čmeláků v jednotlivých stádií kolonie, jsou schopni případné odchylky včas odhalit a řešit.
Běžným a mírně pokročilým chovatelům doporučujeme bezpečná vylepšení uvedená v sekci pro začínající chovatele, stejně tak jako výběr kvalitních výrobců klapek, které řeší spoustu problémů bez vás.
Upozorňujeme, že z našich zkušeností na forech a FB se právě ve výrobě klapek svépomocí nejvíce chybuje. Sami pouze upravujeme komerční klapky dodávané jedním ověřeným výrobcem, se kterým dlouhodbě spolupracujeme na jejich úpravách a například v roce 2023 výrobce inovoval spolus s naším doporučením úhel záklopkové hrany tak, aby se snáze otevírala i menším druhům čmeláků.
Význam klapky
Princip fungování
Popis klíčových vlastností klapky
Zásadní parametry provedení
Velikost a tvarové provedení klapky
Tělo
Průchod klapkou
Žlábek u vstupu
Dvířka – záklopka
Správné barevné provedení dvířek – záklopky
Nástupní hrana pro čmeláky
Česno
Bočnice
Zadní strana klapky
Stříška
Umístění klapky na úl
Kontrola
Souhrn
Technické provedení klapky:
Abyste se v následujících řádcích dobře vyznali, je lépe si nejprve takovou klapku popsat:
Klapkou se označuje celý mechanismus, který má nedílné součásti:
- Záklopka ( dvířka) vlastní pohyblivá část, která zakrývá vstup do chodbičky klapky.
- Tělo klapky – jde o dřevěný zkosený hranolek, v kterém je chodbička přemosťující prostor mezi dvířky a vstupem do úlu.
- Nástupní stěna těla – jedná se o přední část těla klapky, kterou čmeláci lezou k otvoru a kde od spodu nadzvedávají záklopku. Má část volnou a část zakrytou záklopkou.
- Závěs záklopky – mechanismus zajišťující pohyb záklopky
- Základna – spodní deska, na které je upevněno tělo klapky, chrání tělo před vlhkostí
- Česno – přečnívající prostor základny, kde čmeláci přistávají a odlétají
- Bočnice – krytky těla a záklopky z boku před větrem, parazity a deštěm
- Zadní deska – podle způsobu provedení je místem napojení na úl
- Stříška – chrání tělo klapky a zabraňuje zatékání vody pod záklopku (na fotce není zobrazena)
- Pasti – některé klapky mohou obsahovat např boční past na parazity. Jedná se o přídavné vybavení ve fázi našeho testování účinnosti. (na fotce nejsou obsažené)
V dalším textu zdůrazníme podstatné z jednotlivých součástí, aby vám klapka dobře sloužila. Detailní popis pak uvedeme v profesionální části.
Velikost a tvarové provedení klapky
Na trhu je více výrobků, rozličných provedení, klapka by ale měla respektovat:
- Tělo klapky je dostatečně bytelné, aby nedošlo ke zborcení klapky a je vyvedeno z masivu (nejlépe tvrdé dřevo).
- Tělo kryje v celém rozsahu šířku záklopky. Velikost záklopky je klíčová, délka by měla být kolem 42-47mm a výška rovné doléhající plochy (bez okraje) 45-50mm.
- Klapku lze uchytit k úlu bez toho, abyste zasahovali do těla (obsahuje přečnívající zadní desku).
- Bočnice kryjí záklopku ze stran a to co nejtěsněji.
- Záklopka je od česna alespoň 15mm vysoko, ne níže.
- Záklopka není kolmo, ale v úhlu 65-70st.
- Nástupní hrana těla, krytá záslepkou má minimálně 10mm výšky.
- Klapka obsahuje česno před nástupní hranou těla, hloubka česna pro vzlet čmeláků je alespoň 30mm.
- Klapka má stříšku, která brání zatékání vody mezi záklopku a tělo
- Vletový otvor na klapce nemá větší vnitřní průměr než16mm.
Tělo klapky
Jedná se o zkosený hranol ve kterém je chodbička – průchod klapkou, která propojí klapku se vstupem do úlku nebo napojením na chodbu úlku. Často je z těla dostupná jen přední a horní část, ostatní části (bočnice, základna a zadní deska) tělo kryjí, chrání a zpevňují.
- Objem (hloubka) těla není až tak rozhodující, mělo by být ale dostatečně silné, aby se klapka časem nezbortila.
- Tělo by mělo být z kvalitního masivního dřeva – nejlépe tvrdého listnatého (dub, buk).
- Přední stěna těla je velmi důležitá – jde o plochu na kterou dosedá záklopka a jde zpravidla o jedinou pohledem přístupnou plochu. V těle nesmí být patrné praskliny dřeva.
- Přední stěna musí být zkosená a to v úhlu mezi 65-70stupni proti základně.
- Přední stěna těla musí být rovná, bez nerovností, aby na ni záklopka dosedala v celé své ploše a nikde neodstávala (nebyla zde mezera pod záklopkou).
- Vstupní otvor a ná
Podstatná je velikost záklopky, neboť ta tvoří skutečnou barieru. Záklopka by měla být 42 – 47 mm široká a její délka rovné plochy by měla být mezi 45-50mm.
Závěsný mechanizmus:
Námi doporučovaný typ má závěs řešený pomocí uhelonu53S. Toto řešení jsme sami spolu s výrobcem (autoři O. Hercog a J. Černý) vyvinuli.
- Záklopka jde volněji.
- U závěsu na kroužkách se někdy stalo, že se v závěsu záklopka „kousla“ a záklapka drhla při otvírání nebo naopak nedolehla plně zpět. Uhelonový závěs řeší tento problém.
- Závěs chrání horní část klapky před průnikem parazitů.
Starší model má závěs řešený pomocí měděných oček. Ta nesmí drhnout a záklopka se musí zvedat volně. Kroužky tedy musí být přesně vycentrované. Při otvírání záklopky ale vzniká v horní části mezera, kterou mohou parazité využít k průniku.
Řešením je náhrada za závěsný mechanizmus. Pokud nemáte uhelon, můžete využít i jinou textilii. Důležité je, aby nebyla moc silná, šla snadno ohybat, netřepila se a vydržela venkovní podmínky. Dá se pro tento účel využít i Organza, která je snáze dostupná než Uhelon.
Postup výměny závěsu:
- Pomocí kombinačních kleští opatrně tahem k sobě vyjměte meděné kroužky. Jsou pouze nabité, nikoliv lepené nebo fixované vruty.
- Odstřihněte si pásek uhelonu přesně o šířce záklopky.
- Uhelonový pásek nejprve nalepte na vnější část záklopky. Postačuje překryv o výšce 1 – 1,5cm od horní hrany záklopky. Lze využít např chemoprenu. Závěs musí být rovný a nesmí zde vzniknout vlnky. Osa mřížky uhelonu nesmí být křížená ( důsledek lepení v tahu ). Celý systém zajistěte ještě přelepením bílou elektrikářskou izolační páskou tak, aby půl pásky byla na uhelonu a půl na záklopce.
- Nyní si napolohujte klapku tak, aby byla rovně a správně vysoko. Dolní kontaktní náběžná plocha musí zůstat 1cm dlouhá). Uhelon zakraťe tak, aby byl na střeše těla cca 6mm od zadní desky.
- Na střechu těla naneste vrstvu lepidla a nechte zavadnout. Po té připojte závěs záklopky. Pozor na správné centrování záklopky. Závěs musí být rovně, nesmí se shrnout. Závěs fixujte izolační páskou.§
- Zkontrolujte zda záklopka pevně naléhá na tělo a neodstává. Pokud by tomu tak bylo, je třeba upravit horní hranu, kde lze uhelon k tělu přiblížit.
- Zkontrolujte zda se záklopka zvedá volně a nedrhne o bočnice.
Záklopka
váha alespoň 3g
polepy:
- Klapka bez polepu – (zpředu vidíte celý průchod klapkou) pak nejprve z vnější strany záklopky zakryjte černou páskou (nebo barvou) vstupní otvor tak, aby z vnitřku klapky byla vidět pouze dolní část ( postačuje průzor velikosti hrášku).
Po zaschnutí barvy pokračujte dle bodu níže. - Polep nebo barevné provedení postačuje pouze v rozsahu zakrytí vstupního otvoru. Mělo by být provedeno symetricky na středovou osu.
- POZOR: všechny úpravy probíhají výhradně na vnější ploše dvířek (záklopky). Vnitřní plocha dvířek musí zůstat hladká bez polepů či barvy a musí dosedat v celém rozsahu na tělo.
Tato sekce je určena chovatelům, kteří již mají určité zkušenosti.