Ukázky Vašich realizací zahrad, kde je šťasten majitel i hmyz
Co se zde dozvíte
- Jak se vám povedlo upravit vaši zahradu
- Jak se daří sladit potřeby vaší rodiny a přírody u vás doma na zahradě
- Vaše příběhy a zkušenosti
- Motivace pro ostatní
Úvod
Na internetu i na našem webu najdete spoustu návodů, jak se zařídit soužití vaší rodiny a přírody za dveřmi vašeho domu – u vás na zahradě.
Návodů bylo již dost a proto jsme vytvořili prostor pro vás, ať se sami podělíte o své zkušenosti – dobré i špatné. Vaše příběhy jsou , stejně jako příběhy chovatelů čmeláků, nesmírně cenné. Jste to vy, kdo ukazujete ostatním – nebojte se, jde to.
V úvodu jste se podívali na zahradu našeho kolegy Karla Kučery. Nyní se můžete podívat na další zahrady.
Rádi bychom zde sdíleli zahrady a příklady, které jsou opravdu uzpůsobené pro soužití s přírodou – plné květů pocelou sezónu a takové, kde příroda dostává přednost před ostatními potřebami nás lidí.
Pokud se chcete podělit s ostatními, napište nám na info@cmelaciplus.cz svůj příběh v rozsahu 1/2 – až celé stránky. Připojte max 10 fotografií v dobré kvalitě, ze kterých vybereme zajímavé pro doplnění vašeho textu.
Děkujeme!
Čmeláci u pralesní tůně
Vit Cach, Korouhev u Poličky, 22.11.2020
Vždycky mě bavilo sledovat tzv. deštníkový efekt. Zjednodušeně, z biotopu vytvořeného pro určitý druh bude profitovat mnoho dalších druhů s podobnými nároky na prostředí. Když jsem ale dělal zahradní tůň pro vodní breberky napájenou dešťovkou, nevěděl jsem, jak hodnotné místo to bude pro opylovatele. Přitom je nasnadě, že vodní a mokřadní rostliny, ale i rostliny rostoucí v okolí tůně, budou díky dobrému zásobení vodou snadno kvést a tvořit nektar i v suchém období. A tak je okolí tůně nejfrekventovanější místo na zahradě, pozoroval jsem zde devět druhů čmeláků.
Nejvíc parády nadělají kosatce na jaře a kypreje na podzim, ale roste zde i množství hluchavek a kostivalu, čistec lesní, zavinutka, zběhovec, rdesno, plicník, žabník, orlíčky, máty…
Tůň dotuje vodou i dřeviny rostoucí v okolí. Obrovské bezy, krušinu, střemchy, kaliny, svídy, rybízy a zimolezy. Všechny jmenované rostliny jsou hojně navštěvované čmeláky, až na výjimky u nás původní.
Prales kolem tůně si velmi dobře udržuje vlastní mikroklima. Z jara se pod husté keře nedostanou noční mrazy, v létě je zde díky odparu i o několik stupňů chladněji, než o 20m dál ve stínu domu. Není stín jako stín! Proto zde mám svoje čmelíny. Zatím jsem nebyl nucen řešit letní chlazení, také nepoužívám ochranu proti mravencům, zde, ve stinném a vlhkém prostředí prostě nejsou.
Náklady na tvorbu tůně byly srandovně nízké v poměru k efektu. Tak až v zimě nebudete vědět, do čeho kopnout, překopněte trubku, kterou teče voda pryč z vaší zahrady. Budete koukat, co všechno i malá louže může přilákat.
Vít

I vaše zahrada může být ráj, nejen pro čmeláky
Foto V. Cach 2020

I vaše zahrada může být ráj, nejen pro čmeláky.
Nebojte se malých mokřadů, mají úžasný vliv na přírodu a jejich mikroklima pomáhá přérodě zvládat teplotní extrémy i sucha.
Foto V. Cach 2020

Čmelák zahradní (Bombus hortorum) a kyprej vrbice (Lythrum salicaria)
Foto V. Cach 2020

Čmelák proměnlivy (Bombus humilis) na hluchavce
Foto V. Cach 2020

Čmelák zahradní (Bombus hortorum) na náprstníku
Foto V. Cach 2020

Čmelák rolní (Bombus pascuorum) a kosatec žlutý (Iris pseudacorus)
Foto V. Cach 2020

Čmelák zemní (Bombus terrestris) a kosatec sibiřský (Iris sibirica)
Foto V. Cach 2020

Čmelák lesní (Bombus sylvarum) na zavinutce podvojné (Monarda didyma)
Foto V. Cach 2020

Čmeláčí ráj v zimě
Foto V. Cach 2020