Vaše zahrada a čmeláci

Ukázky Vašich realizací zahrad, kde je šťasten majitel i hmyz

Co se zde dozvíte

  • Jak se vám povedlo upravit vaši zahradu 
  • Jak se daří sladit potřeby vaší rodiny a přírody u vás doma na zahradě
  • Vaše příběhy a zkušenosti
  • Motivace pro ostatní

 

Úvod

Na internetu i na našem webu najdete spoustu návodů, jak se zařídit soužití vaší rodiny a přírody za dveřmi vašeho domu – u vás na zahradě.

Návodů bylo již dost a proto jsme vytvořili prostor pro vás, ať se sami podělíte o své zkušenosti – dobré i špatné. Vaše příběhy jsou , stejně jako příběhy chovatelů čmeláků, nesmírně cenné. Jste to vy, kdo ukazujete ostatním – nebojte se, jde to.

V úvodu jste se podívali na zahradu našeho kolegy Karla Kučery. Nyní se můžete podívat na další zahrady.

Rádi bychom zde sdíleli zahrady a příklady, které jsou opravdu uzpůsobené pro soužití s přírodou – plné květů pocelou sezónu a takové, kde příroda dostává přednost před ostatními potřebami nás lidí.

Pokud se chcete podělit s ostatními, napište nám na info@cmelaciplus.cz svůj příběh v rozsahu 1/2 – až celé stránky. Připojte  max 10 fotografií v dobré kvalitě, ze kterých vybereme zajímavé pro doplnění vašeho textu.

Děkujeme!

 

 

 

Čmeláci u pralesní tůně

Vit Cach, Korouhev u Poličky, 22.11.2020

Vždycky mě bavilo sledovat tzv. deštníkový efekt. Zjednodušeně, z biotopu vytvořeného pro určitý druh bude profitovat mnoho dalších druhů s podobnými nároky na prostředí. Když jsem ale dělal zahradní tůň pro vodní breberky napájenou dešťovkou, nevěděl jsem, jak hodnotné místo to bude pro opylovatele. Přitom je nasnadě, že vodní a mokřadní rostliny, ale i rostliny rostoucí v okolí tůně, budou díky dobrému zásobení vodou snadno kvést a tvořit nektar i v suchém období. A tak je okolí tůně nejfrekventovanější místo na zahradě, pozoroval jsem zde devět druhů čmeláků.

Nejvíc parády nadělají kosatce na jaře a kypreje na podzim, ale roste zde i množství hluchavek a kostivalu, čistec lesní, zavinutka, zběhovec, rdesno, plicník, žabník, orlíčky, máty…
Tůň dotuje vodou i dřeviny rostoucí v okolí. Obrovské bezy, krušinu, střemchy, kaliny, svídy, rybízy a zimolezy. Všechny jmenované rostliny jsou hojně navštěvované čmeláky, až na výjimky u nás původní.

Prales kolem tůně si velmi dobře udržuje vlastní mikroklima. Z jara se pod husté keře nedostanou noční mrazy, v létě je zde díky odparu i o několik stupňů chladněji, než o 20m dál ve stínu domu. Není stín jako stín! Proto zde mám svoje čmelíny. Zatím jsem nebyl nucen řešit letní chlazení, také nepoužívám ochranu proti mravencům, zde, ve stinném a vlhkém prostředí prostě nejsou.

Náklady na tvorbu tůně byly srandovně nízké v poměru k efektu. Tak až v zimě nebudete vědět, do čeho kopnout, překopněte trubku, kterou teče voda pryč z vaší zahrady. Budete koukat, co všechno i malá louže může přilákat.

Vít

Čmeláci PLUS - Vaše zahrada

I vaše zahrada může být ráj, nejen pro čmeláky
Foto V. Cach 2020

Čmeláci PLUS - Vaše zahrada

I vaše zahrada může být ráj, nejen pro čmeláky.
Nebojte se malých mokřadů, mají úžasný vliv na přírodu a jejich mikroklima pomáhá přérodě zvládat teplotní extrémy i sucha.
Foto V. Cach 2020

Čmeláci PLUS - Vaše zahrada

Čmelák zahradní (Bombus hortorum) a kyprej vrbice (Lythrum salicaria)
Foto V. Cach 2020

Čmeláci PLUS - Vaše zahrada

Čmelák proměnlivy (Bombus humilis) na hluchavce
Foto V. Cach 2020

Čmeláci PLUS - Vaše zahrada

Čmelák zahradní (Bombus hortorum) na náprstníku
Foto V. Cach 2020

 

Čmeláci PLUS - Vaše zahrada

Čmelák rolní (Bombus pascuorum) a kosatec žlutý (Iris pseudacorus)
Foto V. Cach 2020

Čmelák zemní (Bombus terrestris) a kosatec sibiřský (Iris sibirica)
Foto V. Cach 2020

Čmeláci PLUS - Vaše zahrada

Čmelák lesní (Bombus sylvarum) na zavinutce podvojné (Monarda didyma)
Foto V. Cach 2020

 

Čmeláci PLUS - Vaše zahrada

Čmeláčí ráj v zimě
Foto V. Cach 2020