Květiny kvetoucí časně na jaře

Čmeláčí květy časného jara

Význam květin časného jara:

Klimatické změny, kdy  pomalu s koncem zimy přecházíme do letních teplot mají negativní dopady i u hmyzu. Řada z nich se po zimě probouzí předčasně. Matky čmeláků si potřebují doplnit po zimě energii a tu nenajdou jinde než na nektaro a pylo dárných rostlinách. Pokud květy nenaleznou, pak tento hmyz zahyne.  O jedné takové – hluchavce nachové, jsme již psali.  Rádi bychom, ale představili daší, byť zástupce keřů, které jsou v tomto období připraveni nasytit hladové sosáčky čmeláků, včel i řady dalších zástupců mizící hmyzí říše.

Do zahrádek tak doporučujeme a hmyzí hitparádu vyhrává:

Hmyzí a zahradníkův žaludek pahk vyhrává:

Vrba jíva  (Salix caprea) – samčí rostlina

Význam:
  • Jedná se o jedny z úplně prvních kvetoucích rostlin, které nabízejí probouzejícímu se hmyzu vydatnou pastvu. Pyl na samčích rostlinách vrb, je jedním  z prvních zdrojů, obsahuje množství pro hmyz velmi dobře stravitelných bílkovin.

  • Kvetoucí samčí květy nabízí nektar i pyl za každého počasí, ať je zima, zataženo nebo fouká vítr. Tvar jehnědy, blízkost květů umožňují snadné umístění zesláblého čmeláka na ně a on se tam tak snadno sám postupně dokrmí nejen cukry, ale i potřebnou bílkovinou. Lze je tedy považovat za takové hmyzí a čmeláčí rescue-point rostliny.

  • Vrba jíva je opomíjeným původním keřem, v komerčních lesích je ničená, jinde zbytečně nahrazovaná jinými keři. Přitom jde o nesmírně důležitý keř.  Zvládne růst v každé půdě, kořenový systém je schopný vychytávat z půdy toxické těžké kovy.

  •  Na vrbu jívu je vázano ať svým potravním nebo vývojovým článkem až 213 druhů hmyzu. Společně s trnkou tak jde o jeden z nejdůležitějších keřů naší přírody.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.