Nález oslabeného čmeláka na jaře i na podzim. Jak pomoci?
Co se zde dozvíte
- Potřebují čmeláci na jaře záchraňovat, nebo je lepší je nechat ať se starají sami?
- Kdy je dobré jim pomáhat?
- Když pomáhat tak jak to provést?
Datum poslední aktualizace: 27/4/2022
OBSAH
Stručně o hibernaci
O tom, že se čmeláci mohou probudit předčasně
Jak se rozhodnout jestli jim skutečně máte pomoci
Čím se čmelák normálně krmí
Je čmelák v nouzi, nebo jen odpočívá?
Jak připravit cukerný sirup
Lze čmeláky kmit medem?
Pokud stále nevíte, jestli se pustit do záchrany, zkuste se řídit následujícími otázkami
Na co je potřeba myslet
Další informace
Závěr
Informační leták
Děkujeme za sdílení příspěvku i letáku!
Stručně o hibernaci čmeláků
Pomalu začíná jaro a s ním se pomalu probouzejí matky čmeláků. Dlouhé měsíce spaly v malých dutinách pod zemí v tzv hibernákulech (hibernakulum) a teď je jarní paprsky probouzí.
Každý druh se probouzí v jinou dobu a často podle tomu odpovídá hloubka hibernakula. Čím hlouběji spí, tím později se probudí, protože se půda prohřeje později.
Nejhlouběji spí matky pozdních druhů a ještě hlouběji pačmeláci, kteří se musí probudit jako poslední – vždy podle druhu, na kterém parazitují. Vždy se ale jedná o jednotky centimetrů.
Jakmile se ale oteplí, matky čmeláků se začnou probouzet. Vyhrabou se ze země a očistí se. Jejich druhým úkolem je najít potravu a posilnit se.
Během hibernace čerpaly energii z tukového tělesa a teď je potřeba získat co nejdřív potravu – nektar a pyl na posílení.
O hibernaci čmeláků se více dozvíte ZDE
Dokud se matky neposilní, nebudou hledat hnízdiště – nesmíte je rušit a snažit se jim nabídnout hnízdiště.

Matka čmeláka v hibernaci
Foto: Jelly Fungus
O tom, že se čmeláci mohou probudit předčasně
Pokud je vše v pořádku, matky čmeláků sluníčko probudí až tehdy, kdy už mají k dispozici nějakou potravu.
Někdy se ale matky čmeláků probudí předčasně a tam to pak většinou končí špatně. Matka čmeláka znovu nedokáže hibernovat, zdroj potravy nenajde a zahyne. Teplá zima tak negativně působí na živočichy, kteří hibernují.
O hibernaci čmeláků se dozvíte více ZDE (připravujeme).
Podívejte se na video z 10/1/2020, které natočil Jakub Černý v Praze Troji. Skutečně to není překlep, byla to necelá polovina ledna… Jak asi matka čmeláka zemního (Bombus terrestris) dopadla, už tušíte.
Jak se rozhodnout, jestli skutečně máte pomoci
S využití textu Bumblebeee Consveration Trust
Brzy na jaře se můžete setkat s probuzeným matkami čmeláků. Můžete je potkat na zahradě, za okny, na procházce v přírodě.
Mohou být malátné, promrzlé, ztuhlé. Od léta spaly v hibernakulum a tak se nedá čekat, že budou hned fit. Řada z nás se rozhoduje jak jim pomoci a jako první je zde otázka: „Krmit či nekrmit?“ .
Na složitou otázku máme jednoduchou odpověď – krmit čmeláky je pouze krajní řešení, když pro ně v okolí nejsou k dispozici žádné květy medonosných rostlin (rostliny pro opylovače jakou jsou včely, čmeláci atd,) a hlavně, když jste si opravdu jistí, že nalezený čmelák jen neodpočívá.
Podobně se můžete potkat s matkou čmeláka na podzim, pokud se včas neuložila k spánku.
Než se do pomoci a do krmení pustíte, tak prosím zvažte, jestli čmelák záchranu opravdu potřebuje.
Určitě ale zachraňte čmeláka uvízlého za oknem. Pokud je to na jaře, je to matka-královna.
Když jí pomůžete na svobodu, zachráníte s ním i hnízdo, které založí.

Zachraňte mne když jsem uvízl/uvízla za oknem!
Foto Internet
Čím se čmelák normálně krmí
Čmeláci se živí nektarem, který jim hlavně poskytuje energii v podobě sacharidů a pylem, který je pro ně zdrojem bílkovin. Nejlepší pomoc tedy pro ně jsou právě jimi oblíbené medonosné rostliny. Jsou to takové, na kterých čmeláky i včely můžete od března do října normálně vídat.
Pyl a nektar obsahují pro čmeláky všechny živiny potřebné k jejich životu, k letu, ke stavbě voskového díla – hnízda atd.
Je čmelák v nouzi, nebo jen odpočívá?
Pokud narazíte na čmeláka, o kterém se domníváte, že je v nouzi, můžete se mýlit, protože může jen odpočívat. Velmi často takto můžete vídat matky – královny brzy na jaře.
Nedávný výzkum z londýnské Queen Mary University ukázal, že čmeláci tráví většinu času odpočinkem na zemi / trávě / listech, nebo velmi krátkými přelety lety s krmením na květech. Tento výzkum také naznačuje, že odpočinek je důležitou součástí životního cyklu čmeláka a že vysoký travní porost a listy jsou důležité pro jejich bezpečné ukrytí a nerušený odpočinek, například právě pro matky – královny na počátku jara.
Na videu Jakuba Černého z 2/3/2020 vidíte matku jak se ohřívá na Sluníčku a odpočívá – po chvíli odletěla.
Pokud najdete čmeláka odpočívajícího na silnici nebo na chodníku (a pokud je to pro vás bezpečné – viz alergici), můžete ho jemně přesunout na chráněné místo, nebo ještě lépe na nejbližší květ medonosných rostlin.
Stačí mu nabídnout list, stéblo trávy, nebo ho opatrně podebrat listem papíru. Pokud máte včelařskou výchytku (viz dále), je to ideální.
V některých případech čmeláci skutečně potřebují dávku energie. To například tehdy, pokud byli nalezeni za špatného počasí, nebo pokud byli uzavřeni po dlouhou dobu (například uvízli za oknem, na verandě atd).
Výše uvedená studie také zjistila, že matky-královny čmeláků odpočívaly v průměru asi 30 minut a někdy dokonce až 45 minut, než samy odletěly. Takže to, že někde sedí, nemusí nutně znamenat problém.

Matka čmeláka zemního (Bombus terrestris) se prohřívá
Foto Roger_Leslie
(2/3/2020)
Bumble Bee Conservation Enthusiasts
Podobně jako na jaře můžete někdy potkat matky čmeláků také na podzim. Ani ty nepohrdnou dávkou energie v podobě cukerného roztoku – sirupu.

Krmíme čmeláky
Foto Ála Ungerová (9/2019)
Malý příběh k následujícímu videu z 2/4/2021
Jak připravit cukerný sirup?
Květy jsou opravdu vždy to nejlepší pro čmeláky. Pokud opravdu v okolí žádné květiny nejsou, můžete jim namíchat cukerný roztok, jako krmení.
Recept je jednoduchý – smíchejte bílý cukr a vodu v poměru 50:50 do formy cukerného sirupu.
Tím vytvoříte rychlou jednorázovou dávku energie, kterou čmelák potřebuje na zotavení a k dalšímu letu.
Jednoduše mu pak nabídněte kapku nebo dvě cukrového sirupu. Klidně kapku nabídněte přímo před hlavu, případně dejte sirup na malou lžičku. Pak nechte čmeláka v klidu, ať se sám nakrmí a zotaví se.
Upozornění:
- Nedoporučujeme používat hnědý cukr (třtinový), ten čmeláci hůře tráví.
- Vždy méně sirupu znamení více.
- Dbejte na to, aby se při krmení v sirupu nenamočil, to by mu mohlo uškodit.
Lze čmeláky krmit medem?
Nepoužívejte ke krmení med čmeláků – může obsahovat zárodky nemocí včel.
Všimněte si například, že správní včelaři své včely medem nekrmí –dobře vědí proč…
Med tedy použijte jen tehdy, když nemáte nic jiného po ruce. Lepší než med už je třeba sladký bonbon namočený ve vodě.

Matka čmeláka zemního se krmí
Foto Anne Birrell
(21/2/2020)
Bumble Bee Conservation Enthusiasts
Pokud stále nevíte, jestli se pustit do záchrany, zkuste se řídit následujícími otázkami:
OTÁZKA 1) „Nachází se čmelák na místě, kde může dojít k úhoně (zašlápnutí, přejetí, …)?“
ANO = Přeneste ho opatrně na listu/trávě na nejbližší na bezpečné místo.
NE = Jděte na OTÁZKU 2)
OTÁZKA 2) „Je Čmelák stále na stejném místě po dlouhou dobu, tedy více jak 45 minut?“
ANO = Jděte na OTÁZKU 3)
NE = Nechte ho být a vraťte se k němu cca za 45 min, třeba mezitím odletí.
OTÁZKA 3) „Jsou v okolí k dispozici nějaké květy rostliny vhodné pro včely / čmeláky?
ANO = Přeneste čmeláka opatrně na květ a nechte ho se pást.
NE = Připravte čmelákovi cukerný sirup a na chráněném místě mu ho nabídněte.
Na co je potřeba myslet
Krmení čmeláku cukerným sirupem je vždy jen dočasným řešením, které jejich přirozenou potravu nenahradí. Je to něco jako kdyby člověk místo svého normálního jídla 3x denně konzumoval 3 plechovky / láhve limonády.
Nektar a pyl z květin obsahují živiny, které čmeláci potřebují k životu a růstu, stejně jako energii, kterou potřebují k přežití a k letu.
Je důležité, aby čmeláci měli možnost volného letu a svobodu, aby mohli dokončit svůj životní cyklus. Určitě se je tedy nepokoušejte zavřít a uvěznit, byť by to bylo myšleno v dobrém a jako záchrana třeba tak, že jej nejprve pořádně prohřejete a vykrmíte…
Nekrmte čmeláky medem, nebo hnědým třtinovým cukrem, může jím to ublížit. Pro krmení použijte bílý řepný cukr a ten smíchejte s vodou v poměru 50:50.
Další informace
Za čmeláky PLUS ještě doplníme, co v Bumblebeee Consveration Trust neuváděli a co považujeme za vhodné.
Pokud máte k dispozici, použijte na dávku energie čistou fruktózu (Frutopur), ten je blíže přirozené potravě čmeláků, než bílý cukr (sacharóza).
Zabraňte čmelákům, aby se při podávání nouzové dávky cukru do roztoku namočili. Proto je vhodné jim podat cukerný sirup po kapkách, nebo ve víčku PET lahve, do kterého vmáčknete vatu a na tu cukerný roztok (sirup) nakapete.
Je hezké na videu vidět čmeláka u misky, nebo u lžíce sirupu, ale to je pro něj nebezpečné. Můžete si vyrobit malé krmítko, to se vám může v průběhu sezóny hodit. Příklady krmítek najdete na ZDE O krmení čmeláků jsme psali ZDE .
Pokud si pořídíte včelařskou výchytku, bude záhrana čmeláka za oknem otázka vteřiny a bude to bez rizik pro všechny. O výchytkách se dočtete ZDE.

Krmítko z víčka PET lahve s vložkou z vaty – VHODNÉ

Krmítko z víčka PET lahve ne zcela naplněné – POUŽITELNÉ

Krmítko z plastové zkumavky
Foto O. Hercog (2018)

Včelařská výchytka
Foto O. Hercog
Závěr
Pokud naleznete předčasně probuzenou matku čmeláka, dejte jí dávku energie, ale ponechte jí v chladu venku, někde v suchu. Nemá moc šancí, ale sami jí do jara neodchováte…
Pokud naleznete na jaře probuzenou matku čmeláka, která opravdu potřebuje pomoc, poskytněte jí dávku energie, ale nechte jí venku, třeba na květech. Má tam šanci, aby se dočkala do rozkvětu dalších květů a podle potřeby nasytila tím, co jí vyhovuje. Nenechávejte jí u sebe doma v teple, neměla by šanci přežít a utrápila by se pokusy o útěk na svobodu.
Pokud chcete být připraveni a čmeláka přenést na bezpečné místo, pořiďte si pomůcku – včelařskou výchytku.
Nezachraňujte na jaře v přírodě matky čmeláků za každou cenu, oni to s pomocí matky Přírody většinou zvládnou samy.