Než se rozhodnete pro chov ...
Co se zde dozvíte
- Opravdu se chcete pustit do čmeláků?
- Máte na to čas, energii a vůli?
- Akceptuje to vaše rodina?
Datum poslední aktualizace: 31/1/2023
Pojďme se nejprve zamyslet.
Dřív než se rozhodnete pro chov čmeláků, je třeba si uvědomit, že vás to bude stát spoustu času, peněz, starostí a musíte přijmout i odpovědnost.
Pokud se to vše daří, je to úžasné a mi tuto vášeň pro čmeláky nazýváme „bombusofílií“ (podle čmelák = bombus).
Je potřeba si také uvědomit, že i když uděláte vše, příroda je mocnější a chov čmeláků se vám nemusí vydařit. Řada začínajících chovatelů velmi často v první sezóně neuspěje a na chov čmeláků i na čmeláky jako takové pak zbytečně zanevře.
Myslete prosím na to, že pořízením úlku to nekončí, ale právě naopak teprve začíná.
Pro ty, kdo nejsou pevně rozhodnutí toto vše podstoupit, doporučujeme raději čmeláky podporovat jiným způsobem, jak jsme popsali v příslušné kapitole. I to je pomoc a často mnohem významnější a pro čmeláky prospěšnější.
Skupina Čmeláci Plus nejsou prodejci ani čmeláků ani pomůcek pro jejich chov. Jsme nezávislí dlouholetí chovatelé a sdílíme s vámi praktické zkušenosti s cílem pomoci. Se vším skromností a odpovědností za naší práci můžeme říct – kdo jiný Vám může poradit lépe, než Ti, co čmeláky mají za svou vášeň a věnují se jejich chovu a péči o ně dlouhé roky? Mnozí prodejci úlků pro čmeláky nás za náš přístup nemají rádi, protože to nepodporuje jejich cíle – prodat a zapomenout. Naše cíle jsou ale jiné.
To nejzásadnější, elementární při úvaze zda do chovu jít či nikoliv
Chov čmeláků neznamená jen pořídit si úl a o více se nestarat. Ano můžete jen pořídit úl, správně ho umístit a osídlení nechat čistě na přírodě. Pokud k osídlení ale dojde, musíte být schopni a je pak Vaší povinností se o úl starat.
Proč? Protože jste to byli Vy, kdo pořídil úl a nabídl jej k osídlení. Čmeláčí královna si jej vybrala ne proto, že ocenila Vaši snahu, ale protože jej pokládá za bezpečné místo k vychování nových matek a samečků. Úl je záměrně vytvořen tak, aby ji co nejvíce připomínal přirozené podmínky a my ji v tomto ohledu vlastně lžeme. Bez péče o úl a čmeláčí rodinu to prostě nejde. Bez toho úl objeví parazité a zničí v něm celou čmeláčí rodinu dříve, než ta stihne vyvést nové pohlavní jedince nezbytné pro přežití populace v dalším roce. Proto pokud nejste ochotni o čmeláky pečovat, úl si nekupujte. Prospěli byste jen výrobcům nebo prodejcům, čmelákům ani přírodě ale nikoliv. Spíše naopak, takový “chovatel“ nejenže zmaří královně si vybrat jiné a třeba lepší místo, ale stává se množitelem čmeláčích parazitů, kteří následně škodí i přirozeným hnízdům v okolí. A to snad nechcete…

Kontrola rozvinutého hnízda může začít
foto: archiv Ondřeje Hercoga
Bez péče to tedy nejde, ale co to obnáší?
- čas -úl musí mít klapku, která chrání čmeláčí rodinu před průnikem parazitů, klapka se ale musí kontrolovat a musí se čistit. Nezabere to moc času, ale je nutná pravidelnost – alespoň jednou za 2-3 dny musíte klapku zkontrolovat. Pokud plánujete úl na chatu, kde jste jednou za měsíc, úl si nepořizujte. Přineseme Vám celou řadu námětů jak čmelákům na chatě pomoci, ale v úlu pomoc nespočívá.
- trpělivost Čmelák je volně žijící živočich, není to ani hračka ani domácí mazlíček. Nebude Vás poslouchat a nebude létat tak, jak Vy pískáte. Mnohdy je třeba sedět u úlku, pozorovat a čekat – jen tak zjistíte zda se královna usadila, či úl funguje tak jak má.
- odvahu a odhodlání Rozvinuté hnízdo není jen radost, je to i starost a tak v tomto období přichází na řadu kontrola hnízda. Ano je to nutné. Jsou různé možnosti do jejichž tajů Vás uvedeme. Nesmíte se ale čmeláků bát. Koho děsí představa, že otevře (byť v ochranných pomůckách) úl a naproti mu půjdou desítky dělniček, měl by hledat jiné formy pomoci než je přímo chov. Není to tak náročné jako včelaření, ale není to taky tak snadné jak tvrdí prodejci…
- finanční náklady Jděte do toho, jen když jste ochotní investovat cca 2.100 Kč vstupně do kvalitního úlu pro čmeláky (tedy s klapkou , kvalitní výstelkou), dalších 500Kč počítejte na základní ochranné pomůcky (kukla, rukavice) a cca 1500Kč,- za pořízení čmeláků (pokud se nechcete se pokoušet o vlastní osídlení čmelínu královnou z přírody).
Zde uvedeme dvě zásadní věci :
1) Je potřeba si pořídit skutečně kvalitní úlek s ochrannými prvky (ochranná klapka, dobré větrání, kvalitní těsnění atd.), ideálně s referencemi chovatelů, že se v takovém úlku čmelákům daří.
2) Ten, kdo načte, nastuduje a je připraven, měl by se pokusit o usazení z přírody. Nejen, že to (krom času) nic nestojí, ale nebudete rozšiřovat do okolí čmeláky nad jejich přirozený výskyt.
Když už chcete hnízdo koupit, pak jediným distributorem čmeláků je společnost Český čmelák spadající pod Výzkumný ústav pícninářský s.r.o. sídlící v Troubsku. Zde je k zakoupení domácí druh čmeláka zemního, který je pro tamní chov pravidelně obnovován matkami z přírody. Navíc je prodávám v malém množství, aby nedošlo k přemnožení tohoto jednoho druhu. V Troubsku se snaží prodat hnízda čmeláků především pro začínající chovatele a nabádají je k tomu, aby si v další sezóně usadili matku z přírody.
Ostatní prodejci pod různými kličkami např. přes Polsko dováží nepůvodní šlechtěné čmeláky určené pro opylení v uzavřených prostorách (skleníky) převážně původem ze Španělska. Jedná se především o poddruhy čmeláka zemního (B. terrestris) a to konkrétně Bombus terrestris terrestris a Bombus terrestris dalmatinus a jejich vzájemné křížence. Jejich nabídka i cena bývá logicky mnohem přístupnější, rozšiřováním těchto čmeláků nejen, že můžete jednat v rozporu s legislativou – právní předpisy týkající se ochrany přírody v ČR (čmelák je ohroženým druhem a na rozšiřování nepůvodních poddruhů se vztahují přísná pravidla, o kterých tito prodejci záměrně zákazníky neinformují), ale také zanášíte do své krajiny tyto nepůvodní poddruhy, které utlačují již tak mizící populaci našich čmeláků. Takový chovatel pak se stává pro přírodu svého okolí škůdcem, ať byl jeho záměr jakýkoliv.Pohled na obnažené hnízdo při kontrolním dni
- sebereflexi, odhodlání a pozitivní přístup Říkáte si asi, co je to za blbost… No není tomu tak, někdy, i když vše uděláte jak máte, vynaložíte prostředky, čas i péči, stejně chov nedopadne dobře. Stačí, aby v okolí někdo udělal masivní chemické ošetření rostlin, který Vaše čmeláky otráví. Mnohdy ani zkušený chovatel neumí odpovědět, proč hnízdo zaniklo a proč byla tedy celá sezona neúspěšná. Člověk z toho nesmí být nešťastný, ale taky musí vyhodnotit možné příčiny a pokud něco on sám udělal špatně – zanedbal např. námi doporučenou péči, pak je nezbytné z chyb si umět vzít ponaučení pro příště a za rok to zkusit znovu (a lépe).
Pokud všechny uvedené body jste ochotni splnit, pak jen tehdy má chov čmeláků smysl jak pro Vás tak pro ně samé. V tom případě vítejte mezi námi chovateli a správný chovatel nezačíná jinak, než teoretickou a následně praktickou přípravou. K tomu bude celá sekce zde a to pod názvem přípravná fáze. Další budou postupně přibývat.
Pokud si říkáte, že asi spíš ne….
Nesmutněte, chov čmeláků není to hlavní, co pro ně můžete udělat. Je to jen třešnička na dortu, ale ta skutečná a opravdová pomoc spočívá ve Vašem přístupu k hmyzu ve svém okolí nebo na Vaší zahrádce, ať je jakkoliv malinká. Pro Vás, ale samozřejmě i pro chovatele bude celá sekce, jak lze pomoci nejen čmelákům, ale i ostatním živočichům a v konečném důsledku i sobě a Vašim dětem. Ani sebelepší chovatel nemá šanci čmeláky zachránit, pokud v jejich okolí nebudou pro ně příznivé podmínky. Tím musí celá pomoc začínat a uvidíte, třeba nakonec, až se s čmeláky seznámíte blíže, dojde i na ten chov 🙂
Jak pomáhat čmelákům jinak než chovem
Chov nemusí vždy být pomoc čmelákům, zvláště když na něj nebudete mít čas. Na našich stránkách najdete spoutu podnětů, například ZDE
Tam, ale i jinde na našich stránkách si můžete vybrat z řadu druhů pomoci – každá je dobrá a každá s počítá – děkujeme!
K jednotlivým tématům se budeme na našich stránkách vracet a poskytneme potřebné detaily.
Přejeme Vám hodně úspěchů.
ČM+
Ilustrační fotografie, kterí napovídá, jak se může rozrůst počet úlků na vaší zahradě, pokud propadnete lásce k čmelákům (bombusofílii)
😀

Úlky pro včely
Foto: Internet