Kontroly hnízda v úlku

Kontroly a práce v úlku

Co se zde dozvíte

  • Proč a jestli vůbec provádět kontroly v úlku
  • Jako to má výhody a nevýhody
  • Jako kontroly provádět
  • jak a kdy je provádět
  • Co při kontrolách v úlku sledovat 
  • Základní postupy na řešení nálezů

 

 

Datum poslední aktualizace: 9/6/2022

Úvod

Pro někoho to je kontroverzní téma, ale praxe mnoha chovatelů ukazuje, že kontroly jsou je cesta, jak preventivně a včas řešit problémy v úlku. Kontroly v úlku pomáhají v ochraně proti parazitům, ale při kontrolách můžete zjistit a řešit i jiné problémy, například začínající plíseň atd.

Kontrolovat obsah úlku je většinou problém pro začátečníky: „Hnízdo je plné bzučících čmeláků a já mám do něj strčit ruce a dokonce se tam dívat? To nikdy nedám!“
Ano, vypadá to na první pohled divoce, ale není to tak těžké, jak se možná zdá. Chce to jen překonat strach a použít správnou techniku a o tom jsou tyto stránky.

Důležité je taky zvážit kdy se pustit do kontrol. Určitě to dává smysl tehdy, kdy se v hnízdě něco zvláštního  děje. Třeba když provoz silného hnízda ještě před odletem pohlavních jedinců slábne, nebo když se objeví jiná anomálie.  Nemá cenu se pustit do kontroly hnízda v solitérní fázi, nebo s jednou generací dělnic.

Proč doporučujeme provádět kontroly, když je úlek opatřen ochrannými prostředky

Upozornění

  • Všechny postupy a postupy se vztahují na rozvinuté hnízdo alespoň s jednou generací čmeláků.
  • Kontroly a zásahy do hnízda v soliterní fázi (matka-královna je sama) jsou zbytečné a škodlivé – matku rušili, poškodily by hnízdo a to by zaniklo
  • První běžné kontroly tedy provádět až se v hnízdě objeví dělnice

Přestože opatříte úlek ochrannými prostředky, i tak se do nich může dostat parazit, nebo tam vznikne problém, na který nemusíte včas přijít. Parazité (kromě pačmeláka), útočí postupně a skrytě. I když pronikne parazit do úlku, jeho působení hned nezjistíte.  Poznáte to teprve později z různých příznaků a často až v době, kdy je na záchranu pozdě.

Jako příklad lze uvést působení zavíječe cizopasného (Aphomia sociella) viz ZDE  Pokud ho najdete včas, můžete zabránit škodě na hnízdě hnízda. Pokud počkáte, až se objeví larvy na povrchu výstelky, je na záchranu většinou pozdě. Je to finální fáze, ve které je hnízdo čmeláků často zkonzumováno.

Tak jak se včelaři pečují o úly s včelami, je potřeba se starat o úlky s čmeláky. Vzpomínáte na jaro a na naše heslo „Pořízením úlku to vše teprve začíná.“? Čmeláci Plus prostě nemohou souhlasit s přístupem „Pořiď si čmeláky a zapomeň“. Pokud si pořídíte úlek s čmeláky, je potřeba

Nebojte se tedy kontrol v úlku. Můžeme vás ujistit, že na poprvé budete při kontrole. Vše se ale dá zvládnout a postupně získáte cvik a jistotu.

Jaká rizika jsou spojená s kontrolami hnízda

Někteří chovatelé se bojí otevřít úlek s čmeláky a pustit se do kontroly.

Další chovatelé argumentují tím, že při kontrole se hnízdo poškodí a proto kontroly neprovádí, případně provádí jen běžné kontroly– pohledem na výstelku.

Ano, při kontroly hnízda můžete způsobit určité škody.  Ty jsou ale vždy menší, než pokud  je nebudete provádět a do hnízda pronikne parazit a napáchá tam skutečné škody.
Vy například můžete nešetrně otevřít voskovou klenbu hnízda a poškodit kokony, či vosková pouzdra ukrytá pod ní. I tuto operaci lze ale zvládnout opatrně a ke škodě nedojde.

Občas chovatelé říkají, že se  při kontrole se otevřou/poškodí voskové obaly a vypadnou z nich larvy, díky čemu se hnízdo oslabí.

Ano, může se to stát, zvlášť když poprvé otevíráte voskový strop nad hnízdem. Zde umístěná pouzdra ale prakticky vždy obsahují jen larvy samců. Tato pouzdra jsou stavěna v tzv trámcích a často jsou voskem spojená s voskovým stropem hnízda. Při otevření stropu se trámky mohou poškodit a některé larvy z nich vypadnout. Voskové obaly matek a dělnice většinou se stropem nejsou spojeny a proto se nepoškodí.

Ztráty larev samců ale nejsou pro hnízdo problém. Hnízda čmeláků totiž téměř vždy produkují nadbytek samců. Někdy jejich počet dělnice samy redukují a donášení je ven z hnízda. Navíc v určité fázi hnízda mohou i dělnice klást neoplozená vejce a z nich se rodí samci. Navíc se samci mohou v pářit opakovaně, takže je jich vždy dostatek.

Ano pánové, v říši čmeláků je samec na druhé koleji…

Zajímavost

  • Čmeláci larvy, které vypadnou z voskových obalů nerehabilitují, odnesou je ven z úlku jako larvy bez šance
  • Jaromír Čížek pozoroval, že pouze u čmeláka pruhovaného (Bombus subterraneus) občas k rehabilitaci došlo a dělnice se o larvy vypadlé z pouzder dále starali

Kontrola hnízda má ještě jedno specifické riziko. Jde o to, že pokud úlek otevíráte v exteriéru, může do něj prakticky nepozorovaně proniknout parazité. Může to být parazitická moucha Brachycoma devia, nebo malá ale zákeřná vosička Mellitobia acasta.

Proto doporučujeme provádět kontroly v interiéru, kam úlek po uzavření přenesete a ve tmě a v červeném světle otevřete. Rychlé kontroly pohledem lze provést i večer v exteriéru, kdy tito parazité nelétají. Hloubkové, nebo déletrvající kontroly a zásahy vždy doporučujeme provádět vždy v interiéru.

Je tedy nutné kontroly hnízda provádět a kdy se do toho pustit?

Na našich stránkách doporučujeme provádět kontroly, alespoň ty základní. Protože základní kontrola vám včas neřekne nic o stavu hnízda, doporučujeme je kombinovat s občasnými hloubkovými kontrolami.

Chápeme ale, že pro některé chovatele je problém provést kontrolu. Argumenty pro provádění kontrol jsme ale předložili – kontroly jsou prevence a cesta k úspěšnému chovu. Je tedy na vás, jak se rozhodnete. Pokud se rozhodnete kontroly neprovádět, je to vaše rozhodnutí a my ho respektujeme. V takovém případě si udělejte vlastní názor a zkušenost. Ti chovatelé, kteří přišli o hnízdo po napadení zavíječem/parazitickou vosičkou v této věci mají jasno.

Kdy se pustit do kontroly hnízda 

  1. Rychlé preventivní kontroly jsou rychlé a snadné – dělejte je každý či alespoň každý druhý den od doby, kdy se v hnízdě objevila první generace dělnice (kontrola solitérní fázi je možná, ale není nutná)
  2. Hloubkové kontroly jsou náročnější, dělejte
    preventivně v době kdy se objevuje zavíječ cizopasný (od oteplení v květnu) 
    – jako reakci na situaci, kdy se v hnízdě něco nestandardního děje 

Nestandardní situace je například:

  • moment, když provoz silného hnízda ještě před odletem pohlavních jedinců výrazně slábne
  • na česně/ se objevují malátní/mrtví jedinci
  • v hnízdě se objevují stopy parazitů
  • čmeláci neprochází do a z úlku
  • jiné anomálie. 

Nemá cenu se pustit do hloubkové kontroly hnízda pokud:

Upozornění

Otevření úlku s čmeláky ve dne a za světla je riziko, že tam může zaletět parazitická vosička Melittobia acasta. ta je tak malá, že jí okem nepostřehnete. Láká jí pach hnízda a jde neomylně za její zdrojem. Stačí jeden jedinec a hnízdo je prakticky odsouzeno k záhubě. O tomto parazitu čmeláků se dočtete ZDE

Proto nedoporučujeme úlek zbytečně a na delší dobu otevírat za světla, bezpečnější je dělat kontroly v noci, nejlépe při červeném světle.

Typy vnitřních kontrol stavu hnízda čmeláků

a)     Základní běžná preventivní kontrola  

–        Pohled do hnízda na výstelku po otevření střechy

b)     Hloubková kontrola

–        Kontrola stavu hnízda (voskového díla) po odkrytí výstelky

Základní běžná preventivní kontrola hnízda

Cíl kontroly

  • Základní indikace stavu hnízda a úlku
  • Ověření povrchu výstelky hnízda pohledem a čichem
  • Kontrola stavu vnitřku úlku

Jak často kontrolu provádět

  • Doporučujeme provádět denně, nebo obden

Jak dlouho to bude trvat

  • Běžná kontrola vám zabere 2-5 minut

Kdy a kde kontrolu provádět

  • Doporučujeme provádět večer při kontrole a čištění klapky
  • Delší kontrolu a zásah doporučujeme, provádět v interiéru, případně omezit čas kontroly na nutné minimum; déle otevřený úlek znamená riziko průniku parazita (parazit je lákán vůní hnízda, které vychází z úlku)

Jaké vybavení budete potřebovat

  • Včelařská výchytka
  • Kolíček/zátka na uzavření vletového otvoru
  • Dlouhá pinzeta
  • Červená svítilna/čelovka
  • Pro alergiky na včelí jed doporučujeme na ochranu včelařské rukavice a kuklu

Pomůcky a jejich popis naleznete ZDE

Postup kontroly
Otevření úlku
  • Uzavřete vletový otvor – zajistěte zavřenou klapku kolíčkem, nebo ho uzavřete ucpávkou, například korkovou zátkou
    Poznámka: pokud kontrolu provádíte po setmění, nebo pokud je provoz na česně malý, není vletový otvor uzavírat
  • Opatrně sejměte střechu, pokud to zvládnete bez otřesů, čmeláci to ani nezaregistrují
  • Pokud používáte, sejměte hadr na odvod vlhkosti / ochrannou síťku
  • Při červeném světle si úlek prohlédněte
  • Pokud by z něj vylezli nějací jedinci, odeberte je včelařskou výchytkou do sklenice a po skončení kontroly je všechny najedou vysypte do úlku
Čmeláci PLUS - Uzavření vletového otvoru ulku

Uzavření vletového otvoru ulku zbroušenou korkovou zátkou

 

Čmeláci PLUS - Včelařská výchytka

Včelařská výchytka

Kontrola povrchu výstelky

  • Podívejte pod střechu, na výstelku i do rohů úlků, jestli se tam nadměrně netvoří plíseň (plíseň je i cítit). Přítomnost malého množství plísně není velkým problémem, pokud úlek větráte větracím otvorem.
    Pokud ano, je potřeba intenzívněji větrat
  • Výstelka může být vlhká, neměla by být úplně mokrá
    Pokud je mokrá, je potřeba intenzívněji větrat a používat a měnit savý hadr
  • Na výstelce, pod střechou, v rozích úlku, na savém hadru atd by neměli být parazité  – motýlek zavíječe, parazitické vosičky (velikost do 2mm), mouchy, larvy much, nebo mrtvé čmeláky
    Pokud ano, je potřeba provést hloubkovou kontrolu, očištění hnízda, očištění úlku a výměnu výstelky
  • Hnízdo by nemělo zapáchat (někdy je cítit tlející mech)
    Pokud ano a současně vidíte na výstelce mrtvé čmeláky, larvy, parazity je potřeba provést hloubkovou kontrolu, najít problém a hnízdo i úlek očistit
  • Větrací otvor by neměl být zakrytý výstelkou. Čmeláci si ho ale často zahrnou výstelkou, pokud cítí průvan
    Pokud je větrací otvor zakrytý, je vhodné výstelku odhrnout rukou, dlouhou pinzetou
  • Výstelka by měla zakrývat celé dno, aby tam čmeláci nekáleli
    Pokud není výstelky dostatek, doplňte ji a zakryjte dno úlku; vytvořte kapsu/dutinu, kterou budou čmeláci do úlku procházet – viz ZDE 
 
Na videu vidíte ukázku takové kontroly. Velmi jí usnadňuje ochranná síťka o které se dočtete ZDE
Čmeláci PLUS - Větrací otvor zakrytý výstelkou

Větrací otvor zakrytý výstelkou

 

Kontrola vnitřní části úlku

  • Prohlédněte těsnění úlku, aby nebylo poškozené (čmeláci ho někdy prokoušou)
  • Prohlédnete střechu, aby nebyla zkroucená a dobře doléhala
  • Prohlédněte mřížku větracího otvoru, aby nebyla prokousaná, nebo zavoskovaná
  • Pokud najdete závady, co nejdříve je odstraňte

Čmeláci PLUS - Větrání ulku - čmeláky prokousaná síťka komerčně dostupného úlku

Čmeláci PLUS - Větrání úlku zalepené voskem

Větrání úlku zalepené voskem

Čmeláci PLUS - Těsnění pod střechou prokousané od čmelaků

Těsnění pod střechou prokousané od čmeláků

 

Uzavření úlku

  • Úlek zakryjte (hadr, ochranná síťka), zavřete střechu
  • Ověřte, že střecha úlku dobře dosedla a těsní
  • Můžete i ověřit, jak je hnízdo agilní – po zaklepání (až ho zavřete), by mělo hnízdo reagovat silným bzučením. Hnízdo s problémy se často ozve apaticky
  • Po uklidnění úlku uvolněte vletový otvor; klapku ale nechte spuštěnou (sklopenou) – jako v běžném provozu

Hloubková kontrola hnízda

Cíl kontroly

  • Ověření výstelky hnízda pohledem a čichem
  • Kontrola stavu vnitřku úlku
  • Odkrytí hnízda a ověření jeho stavu hnízda pohledem, poslechem a čichem

Jak často kontrolu provádět

  • Doporučujeme provést alespoň 1x měsíc, optimálně 1x 2-3 týdny v době, kdy se objevují parazité jako je zavíječ atd (od května)

Jak dlouho to bude trvat

  • Kontrola vám zabere 45 – 90 minut

Kdy a kde kontrolu provádět

  • Doporučujeme provádět za tmy
  • Kontrolu provádějte zásadně v interiéru. Velmi se hodí uzavíratelná místnost bez průniku světla, nejlépe koupelna s vanou.
  • Kontrolu doporučujeme provést ve vaně, ze které čmeláci nevylezou. Alternativou je jiná nádoba s hladkým povrchem

Jaké vybavení budete potřebovat

  • Včelařská výchytka
  • Kolíček/zátka na uzavření vletového otvoru
  • Dlouhá pinzeta
  • Červená svítilna/čelovka
  • Hadr na překrytí hnízda
  • Sklenice na čmeláky s trychtýřem
  • Krmítko s cukerným roztokem
  • Pro alergiky na včelí jed doporučujeme na ochranu včelařské rukavice a kuklu

Pomůcky a jejich popis naleznete ZDE

Čmeláci PLUS - Hloubková kontrola hnízda

Hloubková kontrola hnízda
Foto O. Hercog (2019)

 

Postup kontroly

Otevření úlku

  • Uzavřete po setmění vletový otvor – zajistěte zavřenou klapku kolíčkem, nebo ho uzavřete ucpávkou, například korkovou zátkou
  • Přeneste úlek do interiéru do tmavé a nejlépe uzavíratelné místnosti
  • Umístěte úlek do vany, případně do jiné nádoby s hladkým povrchem
  • Vyčkejte na uklidnění hnízda, mezitím si připravte vše potřebné
  • Na dno sklenice na odchyt čmeláků doporučujeme vložit trochu výstelky jako „airbag“ (pokud použijete výstelku z jejích hnízda, čmeláky bude známá uklidňovat)
  • Při červeném světle opatrně sejměte střechu, pokud to zvládnete bez otřesů, čmeláci to ani nezaregistrují.
  • Pokud používáte, sejměte hadr na odvod vlhkosti / ochrannou síťku

Odchyt jedinců

  • Pomocí včelařské výchytky odchytávejte jednotlivé čmeláky na výstelce
  • Čmeláky vhazujte do sklenice s trychtýřem, aby nevylezli
  • Pinzetou postupně opatrně a po částech odebírejte výstelku a odchytávejte čmeláky, dokud se budou objevovat
Čmeláci PLUS -Sklenice na přemístění čmeláků s trychtýřem z PET lahve

Sklenice na přemístění čmeláků s trychtýřem z PET lahve

Kontrola výstelky 

  • Postup je stejný jako při základní běžné kontrole hnízda

Otevření hnízda

  • Postupně odebírejte výstelku, až se dostanete na voskový strop hnízda (nemají ho všechny druhy),
  • Strop pinzetou opatrně otevřete a rozhrnete na stranu
  • Pokud budou vylézat další dělnice/jedinci, odchytávejte je vhazujte do sklenice
Jak vypadá opatrné odkrývání voskového díla čmeláků, se můžete podívat na fotografiích:
Čmeláci PLUS - Voskový strop hnízda čmelaků humenní

Voskovy strop hnízda čmeláku humenních (Bombus ruderatus)

Čmeláci PLUS - Voskový strop hnízda čmelaků humenních

Voskovy strop hnízda Čmeláků humennich (Bombus ruderatus)

 

Čmeláci PLUS - Voskovy_strop_hnizda_cmelaku_humennich

Voskovy strop hnízda čmeláku humenních (Bombus ruderatus)
Foto O. Hercog (6/2020)

 

Čmeláci PLUS - Mladé matky čmeláků humenních se skrývají pod hnízdem

Mladé matky čmeláků humenních (Bombus ruderatus) se skrývají pod hnízdem
Foto O. Hercog (6/2020)

 

Kontrola hnízda

  • V hnízdě uvidíte voskové dílo, kokony, kladení, dělnice. Matka-královna / mladé matky se většinou ukryjí pod hnízdo, případně na vás bude intenzivně bzučet a hrozit
  • Dívejte se a hledejte anomálie
  • Dívejte se pozorně, jestli v hnízdě neuvidíte dospělce parazitů, nebo jeho housenky(např zavíječ čmeláčí Aphomia sociella), jeho larvy (parazitické mouchy, hrbilky, atd), larvy či pulpy much atd.
    Pokud ano a je potřeba provést hnízdo i úlek očistit dlouhou pinzetou a hnízdo a nejlépe  přeložit do čisté výstelky
  • Dívejte se pozorně, jestli v hnízdě neuvidíte stopy po působení parazitů:
    – vlákna housenek zavíječe,
    – otvory v bocích kokonů / voskových pouzder,
    – rozežrané voskové dílo,
    – kokony / vosková pouzdra prožrané larvami parazitické vosičky Melottobia acasta
    – pohyb malých tvorů ve voskovém díle
    Pokud ano a je potřeba provést hnízdo i úlek očistit a hnízdo přeložit do čisté výstelky
  • Udělejte si nějaké fotografie vnitřku hnízda a ty si později prohlédněte. Budete mít srovnání, jak se hnízdo vyvíjí a také se bude schopni v klidu podívat, zda-li jste něco nepřehlédli.
Čmeláci PLUS - Popis hnízda čmeláků - Foto O. Hercog

Popis hnízda čmeláků
Foto: O. Hercog

.

Projevy napadení hnízda

  • zavíječem cizopasným (Aphmomia sociella)  najdete  najdete ZDE
  • Mellittoboia acasta najdete ZDE, tam je i postup řešení situace 

 

Ukázka napadení hnízda zavíječem cizopasným (Aphomia sociella)

Čmeláci PLUS - Zavíječ cizopasný (Aphomia sociella) - hnízdo napadené zavíječem

Zavíječ cizopasný (Aphomia sociella) – hnízdo napadené zavíječem
Foto O. Hercog (2017)

zničené hnízdo čmeláka Aphomia sociella

A zde se to nechalo na přírodě. Hnízdo sežráno a opředeno housenkami Aphomia sociella

 

Ukázka napadení hnízda parazitickou vosičkou Melittoobia acasta

Čmeláci PLUS - Melittobia acasta - Napadené čmeláčí kokony

Melittobia acasta – Napadené čmeláčí kokony
Foto O. Hercog 6/2019

Čmeláci PLUS - Melittobia acasta - napadené čmeláčí kokony - Foto Ondrej Hercog

Melittobia acasta – napadené čmeláčí kokony
Foto O. Hercog (6/2019)

o.

Uzavření hnízda

  • Pokud jste při kontrole nechtěně změnili polohu kokonů, je nutné je pinzetou vrátit do původní polohy (žlutou částí nahoru)
  • Pokud máte nasbíraný pyl a cítíte potřebu hnízdo posílit, položte ho ve víčku PET lahve co nejblíž k zásobníkům na nektar a pyl; jedině zde ho dělnice odeberou a po užijí na krmení larev, jinak ho budou konzumovat dělnice a mladé matky (platí pro druhy čmeláků typu pollen storrers – skladovači pylu), jako je například čmelák zemní
  • Zakryjte opatrně voskové dílo voskovým stropem – použijte pinzetu
  • Na voskový strop opatrně položte vrstvu výstelky
  • Doplňte výstelku až po větrací otvor – výstelku nestlačujte!
  • Na výstelku položte krmítko s cukerným roztokem, kterým posílíte čmeláky a díky tomu se uklidní /začnou nosit sladinu do prázdných kokonů)

Kontrola vnitřní části úlku

  • Prohlédněte těsnění úlku, aby nebylo poškozené (čmeláci ho někdy prokoušou)
  • Prohlédnete střechu, aby nebyla zkroucená a dobře doléhala
  • Prohlédněte mřížku větracího otvoru, aby nebyla prokousaná, nebo zavoskovaná
  • Prohlédněte i vnitřek úlku, jestli není potřeba řešit nějaký problém
  • Pokud najdete závady, co nejdříve je odstraňte

Uzavření úlku

  • Na výstelku vysypte čmeláky ze sklenice, kam jste je předtím odebrali
  • Úlek hned zakryjte (hadr, ochranná síťka), zavřete střechu
  • Ověřte, že střecha úlku dobře dosedla a těsní
  • Přeneste úlek na původní místo
  • Po uklidnění úlku uvolněte vletový otvor (klapku ale nechte spuštěnou (sklopenou) – jako v běžném provozu) – nejlépe když otevřete vletový otvor úlku až ráno
Čmeláci PLUS - Krmítko ze zkumavky - šikmá poloha

Krmítko ze zkumavky – šikmá poloha
Foto: O. Hercog

Čmeláci PLUS - Krmítko z víčka PET lahve - VHODNÉ

Čmeláci PLUS – Krmítko z víčka PET lahve s vložkou z vaty – VHODNÉ

Očištění hnízda a úlku

 

Očištění hnízda

Pokud je nutné o čistit hnízdo od parazitů, máte několik možností.

a) Můžete použít dlouhou pinzetu, nebo celé hnízdo opatrně vyjmout z úlku.

b) Pokud jste si úlek vybavili čmeláčím výtahem, využijte možnosti vyjmutí voskového díla pomocí závěsů. V opačném případě hnízdo bez poškození vyjmete velmi obtížně a bude lepší se o to nepokoušet.

Pokud jste museli hnízdo vyjmout, uložte ho po dobu zásahu do plastové krabice, aby v něm zůstaly zbylé dělnice a matka.  Pokud nezůstane, matka a dělnice sedět na hnízdě, odložte jí k ostatním, čmelákům. Matka ale většinou zůstane v hnízdě, nemá cen jí násilím odebírat.

Zblízka pak můžete hnízdo prohlédnout a parazity pinzetou odebrat. Parazité se často drží přímo pod hnízdem. I tam je můžete posbírat, nebo alespoň redukovat pomocí dlouhé pinzety. Lepší je ale províést vámeu výstelky.

Pro vyjmutí hnízda se velmi dobře hodí  čmeláčí výtah. O tom se dočtete ZDE

V případě, že bylo hnízdo napadeno zavíječem cizopasným (Aphomia socilela), nemusíte vždy vidět všechny larvy (housenky) zavíječe. Budou ukryty pod hnízdem (proto výměna výstelky), nebo přímo ve voskové stavbě. Vyplatí se nespěchat a dílo dobře prohlédnout, housenky odebrat.

Doporučujeme pak spodní část voskového díla ošetřit přípravkem Lepinox Plus. 

Doporučený postup:

  • Aplikujte přípravek jen tehdy, kdy je hnízdo napadnuto – nikoli preventivně
  • Poté posypte (pocukrujte) trochou přípravku výstelku na místě, kde bude umístěno voskové dílo hnízda a stejně tak jeho blízké okolí
  • Ošetřete spodní stranu voskového díla – s výhodou lze využít jemný štětec a voskové dílo ze spodní strany „napudrovat“
  • Na jiná místa přípravek neaplikujte
  • Aplikujte jen nezbytně nutné množství přípravku
  • Neaplikujte přípravek do zásobnic s potravou
  • Neaplikujte přípravek na voskové dílo nebo na na larvy čmeláků – vyhněte se posypání díla přípravkem!
  • Hnízdo po aplikaci kontrolujte, aplikaci přípravku můžete po 10-14 dnech zopakovat

Aplikujte přípravek stejně tehdy, když zachraňujete otevřené nebo rozhrabané hnízdo , například v rámci akce Čmeláčí Rychlé Roty

O tomto přípravku se více dočtete ZDE 

 

 

Čmeláci PLUS - Lepinox Plus - Zdroj výrobce

Lepinox Plus
Zdroj: Výrobce

Čmeláci PLUS - Pinzeta - opatrné uchopení dělnice (čmelák rolní)

Pinzeta
Pinzetou očistěte hnízdo

 

Čmeláci PLUS - Čmeláci výtah v akci

Čmeláči výtah v akci
Foto O. Hercog

Očištění úlku

Pokud došlo k napadení hnízda v úlku, parazity, nebo je úlek plesnivý, je nutné ho také očistit. V praxi to znamená úlek připravit jako na novou sezónu, viz návody ZDE 

Nezapomínejte, že parazité se mohou skrývat ve špatně dostupných místech úlku – v rozích pod střechou, ve vstupní trubici atd.

Očista je tedy nutné vč očistění stěn a výměny kartonu, kterým je úlek vyložen. I za ním se mohou parazite skrývat (zvláště když se jedná o nevhodný komůrková karton.

V případě čistění úlku doporučujeme sanitovat stěny úlku prohřátím (nikoli splálením) horkovzdušnou pistolí.

Pokud jste dosud neměli, nezapomeňte si instalovat čmeláčí výtah.

Čmeláci PLUS - Ošetřete horkovzdušnou pistolí všechny kouty (mohou se tam skrývat přezimující parazité)

Ošetřete horkovzdušnou pistolí všechny kouty (mohou se tam skrývat parazité)

 

Výměna výstelky

Výměna výstelky, nebo alespoň její zasažené části je doporučená.

Pokud bylo hnízdo napadeno parazity, nebo pokud jste v úlku našli samičku zavíječe, je určitě nutné vyměnit výstelku.

Pokud samička zavíječe nenakladla vajíčka přímo na voskové dílo, můžete výměnou zabránit vylíhnutí vajíček a napadení hnízda viz ZDE 

 

 

Čmeláci PLUS -V první vrstvě výstelky v místě zakončení trubice vytvořená vstupní kapsa

V první vrstvě výstelky v místě zakončení trubice vytvořená vstupní kapsa, ta vznikne položením další vrstvy výstelky přes toto místo.

 

Návrat hnízda do úlku

  • Pokud jste byli nuceni hnízdo vyjmout, vraťte ho nyní zpět do ulku.
  • Nejprve upravte dno úlku. Poté do něj vložte očištěné hnízdo a upravte ho do původního stavu a polohy.
  • Hnízdo opatrně zakryjte výstelkou , nejlépe v několika vrstvách, ty nestlačujte.
  • Nezapomeňte na vytvoření  vstupní kapsy ústí vstupní trubice
  • Pokud jste vyjmuli hnízdo z úlku, je učitě nutné podat jim v krmítku příkrm na výstelku.

Pohled do sklenice, do které byli přemístění  čmeláci při  hloubkové kontrole.
Na videu leze pozorovat i několik velkých mladých matek starých cca 2 dny.