Střecha úlku
Na stránce se pracuje
Co se zde dozvíte
- Proč je na úlku (čmelínu) střecha
- K čemu slouží
- Jaké vlastnosti by měla dobrá střecha splňovat
- Ukázky některých problémů kolem střech úlku
Datum poslední aktualizace: 26/02/2024
V kostce / In a nutshell
- Střecha základ života: bez kvalitní střechy která chrání domov se neobejdete – vy ani čmeláci
- Odolnost: střecha je namáhána povětrnostními podmínkami, kterým musí odolávat po několik sezón
- Tepelná izolace: výhodou je střecha s vyjímatelnou vložkou – taková střecha funguje jako tepelná izolace, ale takové řešení umožňuje úlek v horkých dnech chladit
- Střecha musí těsnit: pokud se střecha deformuje a netěsní, parazité snadno vniknou do úlku
- Těsnění: dobrá střecha těsní, pokud použijete těsnění, mělo by být na dvojité (ve dvou zónách), k těsnění se také nesmí dostat čmeláci – snadno ho prokoušou
- Kontrolujte střechu: žádné řešení nechrání úlek
English Abstract
- Roof, the foundation of life: You can’t do without a quality roof that protects your home – neither you nor the bumble bees
- Durability: The roof is exposed to weather conditions that it must withstand for several seasons
- Thermal insulation: A roof with a removable insert is advantageous – such a roof acts as thermal insulation, but this solution allows cooling in hot days.
- The roof must seal: If the roof deforms and doesn’t seal, parasites can easily enter the hive
- Sealing: A good roof seals; if you use sealing, it should be double (in two zones), and bees should not come into contact with the sealing – they can easily pierce it
- Inspect the roof: No solution protects the hive without checking
Úvod
Střecha je důležitou součástí úlku. Kryje ho před povětrnostními vlivy a uzavírá korpus úlku shora. Vytváří tak dutinu, ve které si čmeláci v teplodržné výstelce vytvářejí voskovou stavbu – dílo.
Střecha úlku musí odolat povětrnostním vlivům, nesmí se kroutit, musí dobře těsnit, musí úlek tepelně izolovat a musí být dostatečně těžká, aby ji vítr neodnesl.
Výrobci úlku řeší tyto požadavky s různým úspěchem. Pokud si tedy budete kupovat komerčně vyráběný úlek, zajímejte se o provedení střechy úlku. Vyplatí se vám to, viz Jak vybrat správný úl.
Pokud si úlek vyrábíte/upravujete, podívejte se na vychytávky. Najdete tam inspiraci a třeba si vyrobíte střechu s vyjímatelnou izolační vložkou podle našeho návodu.
Můžete si vyrobit i ochrannou síťku podle návodu naší dílny, která zvyšuje bezpečnost hnízda v úlku. Síťku si sami snadno vyrobíte, není to tak složité.
Podobnou střechu, jakou vám zde popíšeme, zatím v ČR vyrábí pouze jeden výrobce. Střechu má řešenou tak, že se tepelně izolační deska dá vyjmout, což považujme za dobré řešení. Třeba se ostatní výrobci časem přidají…
Nezapomeňte, že i dobrou střechu úlku je potřeba kontrolovat. Pokud nebude správně položena, dobře těsnit, nebo pokud do ní bude zatékat, budou mít podnájemníci ve vašem úlku brzy problém a vy vlastně také‚-)
L
Materiál na výrobu střechy
Na výrobu střechy se velmi dobře osvědčily voděodolné překližky. Velmi dobrá je betonářská překližka, je homogenní a má povrchovou úpravu, že je prakticky nezničitelná. Tento materiál se dá pořídit v hobby marketu.
Naopak se nehodí dřevotřísky a OSB desky, ty ve vlhku mění tvar a vlastnosti.
Tvar střechy
Střecha zakrývá celý úlek. Musí mít dostatečný přesah, aby na úlek nestékala voda.
Někteří výrobci opatřují úlky sedlovou střechou, Je to možná estetické, ale spíš je to na škodu. Nemá to žádný praktický přínos, spíš to jen dělá komplikace.
Rámeček, kterým je střecha posazena na korpus úlku, má přesah, aby střecha nespadla a také vůli po obvodu, aby pod ni šel vložit savý hadr pro odvod vlhkosti. Ten odvádí část vlhkosti z úlku.
Pokud střecha sedí přesně na úlku, hadr pod ni nepůjde vložit, Navíc jakmile střecha vlivem vlhkosti navlhne, změní velikost a nepůjde snadno nasadit nebo sejmout.
Řešení:
- Přesah střechy byl měl být alespoň 5 – 10 cm proti půdorysu úlku, aby srážková voda stékala mimo úlek a nezatékala do jeho konstrukce, ani do konstrukce jeho střechy.
- Rámeček, kterým je střecha posazena na korpus úlku by měl mít vůli do stran alespoň 5 – 10mm. To dostačuje pro vložení savého hadru.
- Rámeček, kterým je střecha posazena na korpus úlku by měl přesahovat na výšku alespoň 10 – 20 mm, aby se střecha neposunula a nespadla
Konstrukce střechy
Použijte nejlépe plochý tvar střechy.
Střecha musí
- být robustní
- být tuhá
- dobře těsnit
- těžká tak, že jí vítr neodnese
- dobře tepelně izolovat
- mít možnost odejmout teplenou izolaci, aby bylo možné střechu v horkách dnech chladit a tím i hnízdo v něm usazené
Tepelná izolace střechy
Střecha musí, stejně jako korpus úlku, tvořit tepelnou izolaci ulku.
Na vnitřní stranu střechy proto doporučujeme připevnit tepelně izolující desku z polystyrénu, jako tepelnou izolaci. To je důležité zejména v jarních a podzimních dnech, kdy je chladno. Postačuje deska alespoň o tloušťce 20-30mm, více samozřejmě znamená lépe.
Dejte ale pozor na utěsnění. Deska z polystyrénu sama o sobě nevytváří dobré těsnění střechy, je dost porézní nebo hrubá. Hodí se dobře fasádní barevný polystyren, případně klasický bílý, který ale snadno poškodíte při manipulaci.
Navíc – pokud střecha těsní jen polystyrenem, tak se tudy snadno může k hnízdu prokousat parazit.
Současně se ale vyplatí mít možnost tepelnou izolaci ze střechy vyjmout. Toho využijete v horkých letních dnech, kdy se po vyjmutí izolace pokládají na střechu chladící bloky/mokrým hadrem. Tímto způsobem lze snížit teplotu o několik (často kriticky důležitých) stupňů. Příklad chlazení najdete například na stránce chladící rámeček na střeše úlku.
Někdy ale vadí, že po vyjmutí tepelné izolace střechy střecha dosedne níže a brání tak například otevírání větracího okénka.
To vše se dá řešit, viz výše zmíněná střecha s vyjímatelnou izolační vložkou podle návrhu z dílny Čmeláci PLUS.
Upozornění:
- pokud není deska z polystyrénu chráněná proti čmelákům, je lepší ji po sezóně vyhodit a nahradit novou čistou
- v sezóně 2020 jsme totiž zaznamenali řadu případů, kdy se přímo v desce ukrývaly larvy parazitického brouka Antherophagus nigricornis
Těsnění střechy
Střecha musí dobře dosedat a těsnit, aby se do úlku nedostali parazité a nepřátelé čmeláků.
Protože je úlek vystaven povětrnostním vlivům a zvýšené vlhkosti, jeho konstrukce a to včetně střechy, vždy podlehne časem nějakým deformacím. Tento problém má řešit těsnění, především pod střechou.
Řešení:
- Těsnění by mělo být součástí do konstrukce střechy, kde je poměrně dobře chráněné. Můžete ho ale být i na korpusu úlku.
- Pokud používáte ochrannou síťku, je dobře jí utěsnit těsněním na korpusu i pod střechou úlku.
- Těsnění je dobré použít maximálně do výšky 5 mm.
- Těsnění je vhodné řešit jako dvojité = jako dvě samostatné bariéry za sebou. To zabrání průniku pachu, který láká parazity čmeláků
- Měla by těsnit celá dosedací plocha – těsnění v šířce 5 mm samo o sobě nemusí být dostatečné
- Těsnění musí být tak široké, aby těsnilo střechu v každé její poloze (viz stranová vůle).
- Těsnění by ale nemělo být dostupné čmelákům, kteří mají tendenci ho někdy prokousat
- Podívejte na stránku, která popisuje možné řešení konstrukce střechy úlku dvojitým těsněním a vnitřním víkem
- Vhodná těsnění pro domácí výrobu úpravu úlku najdete na našem webu na stránce těsnění – doporučené materiály
Upozornění:
- Použít těsnění pod střechu / na korpus úlku úlku je nezbytně nutné.
Poznámka: někteří výrobci neřeší jinak, úlky s dvojitou stěnou a další typy ochrany - Těsnění nemá řešit konstrukční vady úlku, ale pouze deformace vzniklé roztažností materiálu.
- Pokud aplikujete těsnění, musí jeho díly dokonale dosedat.
- Pozor na některá těsnění, mají tendenci se smršťovat a s tím musíte počítat již v okamžiku, kdy ho aplikujete.
- Nespoléhejte se na doporučení „utěsnit savým hadrem“, jak se můžete dočíst na některých webech.
- Pokud máte možnost, doplňte svůj úlek ochrannou síťkou.
Kontroly:
- I když je úlek opatřen těsněním, je nutné kontrolovat dosednutí a také správné položení střechy
- Často se stane že chovatel vloží pod střechu nevhodný těsnící hadr, neb ho položí tak, že hadr má sklady a netěsní
Řešení tohoto problému je snadné a najdete ho ZDE
Dodatečná izolace střechy proti vodním srážkám
Střecha by vždy mela být vyrobena z kvalitního a počasí odolného materiálu. Životnost střechy se dá prodlouží tím, že je na její horní stranu připevněna další voděodolná vrstva a celek je opatřen kvalitním nátěrem.
Řešení:
- Jako doplňující vrstvu na střechu se někdy používá deska z plastu, ze využít i starého lina.
- Podstatný dostatečná přesah takový, aby voda zbytečně nestékala na konstrukci úlku (mohla by vlhnout a deformovat se) – přesah by měl být alespoň 20 mm na každé straně
- Nepoužívejte asfaltované pásy – páchly by.
- Nedoporučuje se používat plech, ten se v teplu rozehřeje a úl by se přehřál. Kapky dopadajícího deště na plechovou desku by navíc rušily obyvatele úlku,
- Pokud budete doplňovat střechu o dodatečnou izolaci, udělejte jí s přesahem cca 10 mm na každé straně – voda bude lépe odkapávat a nebude zatékat do konstrukce střechy.
- Nedoporučujeme používat plech, ten se v teplu rozehřeje a úl by se přehřál. Kapky dopadajícího deště na plechovou desku by navíc rušily obyvatele úlku. Často je zde malý přesah takové střechy.
Poznámka: někteří výrobci výrobci používají, počkáme si na zkušenosti většího počtu chovate
Nátěr střechy
Nátěr my měl být proveden voděodolnými barvami. Barevné rozlišení úlků s doporučuje, ale čmeláci se spíš orientují podle poohy úlku.
Řešení:
- Na nátěr jsou vhodné akrylátové barvy. Akrylátové barvy jsou dnes kvalitní , vydrží a dobře kryjí.
- Dobré jsou i další barvy, využívané včelaři.
- Někteří výrobci používají kvalitní teakové oleje.
Upozornění:
- I sebelepší nátěr je potřeba čas po čase obnovit.
- Nátěr střech (ale i úlku) by měl být proveden s předstihem, aby úlek nebyl na počátku sezóny cítit, to by mohlo odpuzovat čmeláky
Zatížení střechy
Pokud není střechu dostatečně těžká a nemá řešení pro upevnění, doporučujeme střechu zatížit, například cihlou či kamenem. Podobné řešení používá většina včelařů na svých ulcích.
Střecha navíc lépe dosedne a těsnění bude dobře stlačeno. Střecha úlku tak nespadne ani při větrném počasí.
Kontroly střechy
Při každé návštěvě úlku se přesvědčte, že:
- Střecha je správně nasazena.
- Těsnění dosedá a nejsou v něm skuliny.
- Těsnění není poškozeno.
- Do úlku nezatéká voda.
- Pod střechou se netvoří plíseň.
Příklady z praxe
V následující části vám ukážeme možné provedení střechy z dílny Čmeláci PLUS, která splňuje požadované vlastnosti. Fotodokumentace obsahuje i detaily dvojitého těsnění a vnitřního víka úlku, díky úlek velmi dobře těsní a brání průniku parazitů.
Použitý materiál:
- betonářská překližka 18 mm
- polystyrenová deska 50 mm
- těsnění na ventilátory a Tesa viz těsnění do úlku pro čmeláky
- vruty, akrylátová barva ve spreji
L
Nekvalitní provedení střechy
U některých komerčně dostupných úlků jsme zaznamenali situaci, kdy do úlku zatékalo a došlo k rozklížení konstrukce střechy.
Taková situace je nebezpečná, protože tak vznikne cesta pro parazity. Díky kontrolám lze na takovou situaci přijít a závadu odstranit.
Pokud použijete dodatečnou izolaci proti dešťové vodě s přesahem a pokud bude konstrukce střecha kvalitní (lepená a stažená vruty), neměla by u vás taková situace vzniknout.
Závěr
Shrnutí:
- Střecha úlku pro čmeláky je nesmírně důležitá, stejně jako střecha domu pro lidi.
- Hledejte úlky s kvalitní střechou, je to pro vás vodítko jak najít dobrého výrobce.
- I kvalitní úlky s dobrou potřebují pravidelnou kontrolu a údržbu.
- I sebelepší střecha, kterou špatně položíte/usadíte, nebude fungovat tak jak má.