Jak získat čmeláky

Pomáháme čmelákům a přírodě - Unikátní encyklopedie čmeláků

Jak získat čmeláky?

Otázka nezní „Kam s ním ?“, ale „Kde je sehnat ?“

Ti co se rozhodli že budou chovat čmeláky a myslí to vážně, se pilně činí – studují a připravují vše potřebné.

Úlek si pořídíte relativně snadno, viz naše vodítko pro výběr úlku, nebo naše návody na úpravy a výrobu úlku. Většinou ale mají začátečníci největší starost s tím, jak si čmeláky pořídit. 

My vám poskytneme návody, ale nejprve vám dáme základní přehled, podle kterého se pak samo rozhodnete, jakou  cestou vyrazíte.

Mohlo by vás zajímat to, jak dlouho s vámi čmeláci zůstanou. To závisí samozřejmě na podmínkách a stavu matky-královny, ale podle způsobu pořízení se to liší až o měsíc a víc. Popíšeme to v dalším textu.

Čmeláci PLUS pro vás mají tato základní doporučení, jak do svého úlku získat hnízdo  čmeláků:

 1. Zvažte ale prosím nejdřív, jestli se opravdu chcete stát chovatelem čmeláků a jestli vám ta práce, nervy a čas za to doopravdy stojí:
  https://www.cmelaciplus.cz/nezbytna-prvni-uvaha/
 2. Pokud si chcete opravdu pořídit čmeláky, prostudujte si naše návody:
  https://www.cmelaciplus.cz/rad-bych-zacal-chovat-cmelaky/
 3. Dejte vždy přednost usídlení matky-královny z přírody
 4. Pokud jste začátečníci a pokud si z nějakého vážného důvodu netroufáte/nemůžete uhnízdit matku z přírody (např. Vaše snížená pohyblivost atd), objednejte si hnízdo v Troubsku (Český čmelák)
  Pokročilé a zkušené chovatele zde prosíme – dejte přednost začátečníkům, těm hnízdo z Troubska pomůže a vy sami ho již nepotřebujete.
  Poznámka: Pokud si objednáte hnízdo z Troubska a povede se vám usadit matka z přírody, vaší objednávku vám rádi vezmou zpět a hnízdo dodají jiném u zájemci podle pořadníku.
 5. Pokud se vám nepodaří matku-královnu zabydlet, nezoufejte – může vám pomoci naše Čmeláčí Rychlá Rota = můžete sami evakuovat a zachránit hnízdo, které by bylo jinak určeno k záhubě.
 6. Nekupujte si hnízdo od jiného prodejce. Tyto možnosti se sice nabízejí, ale vždy jde o druhy čmeláků určených pro práci ve sklenících (tzv. opylovací služba), kteří do naší přírody nepatří.
  Pokud si je pořídíte a necháte je vyletovat do přírody, můžete ve snaze pomáhat přírodě škodit a ohrožovat původní druhy čmeláků.
 7. Neměli by jste ani kupovat hnízda u dalších malých prodejců, pokud vám nepředloží že mají všechna povolení k prodeji, jasně deklarovaný a ochranou přírody potvrzený původ čmeláků povolených k prodeji v ČR. To se může týkat i malých chovatelů, kteří by vám snad čmeláky nabízeli ke koupi.

V dalším textu tyto informace upřesníme a postupně vás navedeme na konkrétní kapitoly na našem webu.

Možná vás napadne, že zde jde konkurenční boj a protekci. Jsme na to zvyklí, protože nás každý rok z toho někdo obviňuje 🙂 
Pokud nás znáte a pokud si přečtete další text, snad pochopíte, že nikomu nenadržujeme.

Vlastně ano a skutečně někomu nadržujeme – no přeci čmelákům! 🙂

Čmeláci PLUS - Druhy čmeláků

Druhy čmeláků
Foto Internet

 

 

Kde a jak v ČR získat čmeláky pro váš úlek

 
Usídlení matky-královny z přírody

Toto řešení doporučujeme jako nejlepší.

Dejte přednost matce-královně druhu, který je u vás běžný. Bude se jí i vás dařit právě proto, že z vašeho okolí pochází a má tam všechny podmínky potřebné k svému životu. 

Její druh tak můžete pomoci rozmnožit, protože její potomci tam pak najdou partnery svého druhu k založení další generace. Podpoříte tak nenásilně přirozený běh věcí v přírodě.

Pokud takto zabydlíte matku-královnu z přírody, budete mít šanci pozorovat všechny fáze rozvoje hnízda čmeláků od soliterní fáze, až po zánik hnízd, to znamená 2-3 měsíce podle druhu a podmínek.
Pokud se vám ale povede zahnízdit třeba čmeláky rolní (Bombus pascuorum), budou s vámi klidně až do podzimu a prvních mrazů. 

Možná se vám to zdá být pracné, a také je třeba přiznat výsledek není vždy jistý. Ano samozřejmě, pro začátečníka je to trochu výzva. Můžeme však potvrdit, že mnoho úplných začátečníků to zvládlo hned první sezónu zvládlo a dnes jsou z nich zkušení chovatelé – čmelákáři.

K zabydlení matky z přírody vám brzy poskytneme návody a osvědčené postupy, jak toho dotáhnout. Stejně tak jako každý rok vám poskytneme i poradnu a fotonávody.

Co nedoporučujeme

Nesnažte se ve vašem úlku zabydlet matku-královnu čmeláka, kterou jste dovezli z daleka jejíž druh  u vás nemá správné životní podmínky. I když se zabydlí a chov zdánlivě podaří – prostě nebude mít pokračování. K čemu budou nové mladé matky-královny, když zůstanou na ocet (česky single), kdy ve vašem okolí se tento druh čmeláka nenachází a nejsou tam partneři k rozmnožování?
Dokonce můžete napáchat i škody. To když z nějaké lokality odvezete matku čmeláka, který je v ČR ohrožený a jehož populaci tak ještě více oslabíte. Navíc i dlouhý transport matky snižuje její šanci na zahnízdění. 

Můžete si ale zakoupit hnízdo u autorizovaného prodejce, který prodává běžný druh čmeláka – viz další text.

Nákup u autorizovaného prodejce v Troubsku

Toto řešení doporučujme začátečníkům, nebo pokud si z nějakého opravdu vážného důvodu netroufáte uhnízdit matku z přírody. Důvodem může být např. Vaše snížená pohyblivost atd.

Neměl by to ale být nedostatek času, to za důvod k nákupu neuznáváme a omlouváme se vám za to. Péče o čmeláky vyžaduje čas a pokud ho nemáte, nepouštějte se prosím do toho – děkujeme.

Pokud si koupíte hnízdo, pořídíte si hnízdo s matkou-královnou čmeláka zemního (Bombus terrestris) a s ní i první generací cca 10 – 30 dělnic (podle doody s dodavatelem).

Pokud takto pořídíte hnízdo čmeláků, nebudete mít šanci pozorovat soliterní fázi hnízda (matka je v hnízdě sama).  Podle toho jak silné hnízdo si objednáte (1-2 generace dělnic) a podle podmínek, budete mít hnízdo 1,5 – 2 měsíců.  

To je méně pracné, ale znamená si je včas objednat a hlavně být mezi skupinou těch šťastných, na které se dostane některé z hnízd, které jsou k prodeji.

Jde o prodejce Český čmelák – Zemědělský výzkum, s.r.o v Troubsku u Brna.

Je třeba vás ale upozornit, že objednávky jsou rozebrány během velmi krátké chvíle, někdy i během 10 minut.

Proto doporučujeme se včas připravit a řídit se pokyny uvedenými na stránkách http://www.ceskycmelak.cz/

* Objednávky pro rok 2020 již byly vyčerpány a prodej ukončen * 

 Tohoto prodejce doporučujeme. Víme totiž, že je u něj vše v pořádku. Mají povolení na prodej v celé ČR, jsou to vědci a prodej pro ně není zdrojem zisku. 

To poznáte například i podle jedné věci, na kterou vás sami při nákupu upozorňují  – pokud si objednáte hnízdo z Troubska a povede se vám mezitím  usadit matku-královny z přírody, vaší objednávku vám rádi vezmou zpět a hnízdo dodají jinému zájemci podle pořadníku. Kromě toho tam dostanete servis v podobě  odborného přemístění hnízda do vámi přivezeného úlku a svačiny pro čmeláky na cestu a základních rad. 

Hlavně tam ale prodávají v ČR běžný druh čmeláka zemního (Bombus Terrestris terrestris), jehož chov pravidelně doplňují jedinci z přírody. Ten do naší přírody patří a je skutečně původní (lze to doložit doklady z chovu).

Nekamenujte nás, ale jsme rádi, že v Troubsku prodaný počet hnízd je omezen. Kdyby nebyl, tak by se tento běžný  druh čmeláka rozšiřoval dál a to na úkor ostatních druhů.

Kdyby Troubsko nebylo z našeho pohledu v pořádku, nikdy  by naše doporučení nezískali. Proto to prosím považujte za výjimku z našeho kodexu a jako ústupek chovatelům začátečníkům.

O prodeji v Troubsku o jejich čmelácích a práci vám ještě napíšeme.

Český Čmelák

Český Čmelák – www.ceskycmelak.cz

 

Čmeláčí Rychlá Rota

Toto je další způsob jak získat hnízdo čmeláků a současně hnízdo čmeláku zachránit.

Často se stane, že si chovatel připraví úlek, ale nepovede se mu do něj usadit čmeláky. Může se také stát, že z nějakého důvodu o čmeláky předčasně přijde. na druhé straně se ale často  stane,  že se nám ohlásí někdo, komu hnízdo čmeláků „překáží“ .

Může jít například o hnízdo pod terasou kde se jsou jeho malé děti, hnízdo pod či střechou blízko okna, někdo v rodině/soused  má vážnou alergie bodnutí žihadlem, ….
Stejně tak může jít o  hnízdo v ohrožení, například  nalezení při přestavbě domu, likvidaci kompostu, rozhrabané hnízdo od psa, … 

Pokud není zbytí, dokážeme jako skupina Čmeláci PLUS  zdarma a rychle organizovat pomoc = najít někoho, kdo má prázdný úlek, čas a chuť na zásah,  takové hnízdo dokáže evakuovat a převézt k sobě na bezpečné místo. Poptávka zachránců je velká a počet zachráněných hnízd stále stoupá.
Od roku 2020 s námi navíc spolupracuje i Hasičský Záchranným Sborem, takže informací o hnízdech bude víc.

Máme na to vyzkoušené postupy a každý kdo nás sleduje se může stát zachráncem a získat tak hnízdo, které by jinak bylo odsouzeno k zániku.

Vše popíšeme v samostatné kapitole.

Čmeláci PLUS - Čmeláčí Rychlá Rota

Čmeláčí Rychlá Rota

Čmeláci PLUS - Hasičský Záchranný Sbor

Hasičský Záchranný Sbor

Prodejci čmeláků určených pro skleníky (opylovací služba)

Lidé se o čmeláky zajímají, jsou ochotní za ně zaplatit a tak se logicky v ČR objevují i další prodejci. Čmeláky vám proto prodávají i další prodejci v ČR, ty ale nedoporučujeme.

Aktivně vám ho nabízí například prodejce, o kterém jsme zde jsme již psali. K celé věci se ještě vrátíme později, protože u něj teď probíhá inspekce ČIZP (Česká inspekce životního prostředí).

Hlavní problém tohoto prodejce je to, že prodává druhy čmeláků určený práci v uzavřených sklenících (tzv. opylovací služba). Zde jde o šlechtěné čmeláky nepůvodního podruhu čmeláka zemního.
Čmelák zemní je u nás široce rozšířeným druhem, ale jeho šlechtěný  výkonný podruh  do naší přírody nepatří.  Pokud se do ní dostane, může díky svým vyšlechtěným vlastnostem potlačit a ohrozit ostatní druhy čmeláků v ČR.

Prodej těchto čmeláků je možná legální, ale pouze autorizovanými prodejci a navíc jen za splnění  přísných podmínek. Kupující musí zajistit,  se tito čmeláci budou pohybovat jen v uzavřeném prostoru skleníku a bude jim  zabráněno se šířit do přírody. Pokud si je pořídíte a necháte je vyletovat do přírody, můžete ve snaze pomáhat přírodě škodit a ohrožovat původní druhy čmeláků. Docela dobře se můžete dostat sami do problémů, pokud si takové čmeláky pořídíte, neseznámíte se se všemi podmínkami a toto nezajistíte.

Pokud si snad opravdu pořídíte takové hnízdo, dostanete rozvinuté hnízdo plné dělnic – takto se produkují v laboratořích pro opylovací službu. Pokud hnízdo přežije transport (ne vždy se to díky způsobu transportu podaří) a budete mít dobré podmínky, hnízdo vám vydrží cca měsíc a pak zanikne
 Možná pro zajímavost – letos chce prodejce za takové hnízdo 2.200,- Kč vč DPH.

Jak jsme slíbili, tak k  tomuto prodejci se ještě vrátíme a ozřejmíme vám detaily, co je zde špatně a proč takoví čmeláci mohou vážně uškodit naší přírodě.

Čmeláci PLUS - Čmeláci pro opylovací službu ve sklenících

Čmeláci pro opylovací službu ve sklenících
Foto web Producenta čmeláků

 

Malí prodejci v ČR

Neměli by jste ani kupovat hnízda u dalších malých prodejců, pokud vám nepředloží že mají všechna povolení k prodeji v ČR, jasně deklarovaný a ochranou přírody potvrzený původ čmeláků.

To se může týkat i malých chovatelů, kteří by vám snad čmeláky nabízeli ke koupi.

Získat povolení k prodeji čmeláků je velmi komplikované, prodejce musí splnit spoustu podmínek a podléhá kontrolám.  
Díky výše uvedeném prodejci je ochrana životního prostředí v ČR již velmi ostražitá. Podobné pokusy se ale dějí a tak jen doufáme, že zde zvítězí zájem o dlouhodobě udržitelný stav přírody nad krátkodobým ziskem

Prodejci čmeláků určených pro skleníky (opylovací služba)
 * aktualita 2/2020 – FB Čmeláci PLUS *

 • Neuspěli jste tento týden při nákupu čmeláků u autorizovaného prodejce českých čmeláků v Troubsku?
 • Uvažujete o tom, jak jinak si čmeláky pořídit?
 • Uvažujete o nákupu u jiného prodejce v ČR?
 • Víte že jiný prodejce prodává poddruh čmeláka, určený jen pro práci ve sklenících?
 • Víte o tom, že takto můžete uškodit přírodě?
 • Víte o tom, že u tohoto prodejce nyní probíhá kontrola České inspekce životního prostředí (ČIZP)?
 • A víte o tom, že nejlepší je zabydlet v úlku matku-královnu čmeláka, která pochází z vašeho okolí?

Pokud se vás tyto otázky týkají, nebo vás zajímají, přečtěte si prosím následující text.

Pokud ho budete sdílet, budeme rádi. Protože tím pomůžete ochraně přírody v ČR.

***

V příspěvku ze dne 29.1.2020 jsme psali o prodeji čmeláků v Troubsku (www.ceskycmelak.cz).

Tak jako každý rok, tak i letos se tam čmeláci prodali během necelých 30 minut.

Tak jako každý rok se nyní bude opakovat situace, kdy zájemci o čmeláky budou hledat jiné řešení, jak si čmeláky pořídit – vždyť po nich tak toužili a dokonce si pro ně pořídili úlek (čmelín).

Pro ty, kteří s nákupem v Troubsku neuspěli, připravujeme návody, jak matkám-královnám čmeláků  z vašeho okolí nabídnout úlky. Podle nich můžete čmeláky zabydlet, odchovat.

Tak můžete pomoci vzniku dalších generací čmeláků, druhu který se u vás vyskytuje a má tam podmínky pro život.

Toto řešení je z pohledu přírody to nelepší, co můžete jako chovatelé udělat.

Pokud uspějete, budete mít „své“ čmeláky na zahradě cca 3 měsíce a více v závislosti na druhu a podmínkách.

Stejně tak jako každý rok vás musíme upozornit, že v ČR existuje i další prodejce čmeláků.

Jde ale o čmeláky určené pro tzv. „opylovací službu“, tedy pro práci ve sklenících. Tito čmeláci by se neměli dostávat do volné přírody.

Jde sice o čmeláky zemní, ale jejich šlechtěný podruh, který se v naší přírodě nevyskytuje. Produkuje se laboratorně ve velkochovu mimo ČR a pouze pro opylovací službu ve sklenících.

Pokud si takové čmeláky pořídíte, přírodě nepomůžete a ohrozíte ji.

Čmeláci pro opylovací službu vytvářejí velká silná hnízda a tím i silnou konkurenci místním druhům v přírodě, které takto ohrožuji.

Prodejce vám dodá za cca 2 200,- Kč hnízdo, které vydrží cca 1 měsíc.

Na celou věc jsme vás na našem FB @Čmeláci PLUS již opakovaně upozorňovali a vy jste naše informace sdíleli. Díky vám jsme tak získali řadu důležitých informací, za které ještě jednou děkujeme.

Na rozdíl od let minulých vás letos můžeme nejen upozornit na tohoto prodejce, ale také vás informovat, že u něj byla zahájena kontrola České inspekce životního prostředí (ČIZP).

Protože kontrola ještě probíhá a výsledek zatím nemáme k dispozici, nemůžeme vám sdělit všechny detaily, které o tomto prodejci víme.

Určitě se ale s vámi podělíme o zprávu ČIZP poté, co bude kontrola dokončena.

Zatím můžeme jen shrnout základní informace:

 • Pokud si koupíte čmeláky jinde než v Troubsku, koupíte si podruh čmeláka, který do naší přírody nepatří – čmeláky pro opylovací službu ve sklenících.
 • V ČR jiný prodejce čmeláků z naší přírody bohužel není, ať se nám to líbí, nebo ne.
 • Pokud si čmeláky pro opylovací službu koupíte a vypustíte je do volné přírody, přírodě škodíte – ohrožujete původní druhy čmeláků.
 • Za jistých okolností mohou nést zákazníci tohoto prodejce odpovědnost za to, že takové čmeláky do přírody vypouštějí.
 • Nedoporučujeme vám takové čmeláky si pořizovat, ale raději vyčkat na zveřejnění výsledku kontroly ČIZP.
 • Pokud si chcete pořídit čmeláky, tak zabydlete v úlku matku-královnu čmeláka, která pochází z přírody a vašeho okolí – návody vám k tomu poskytneme na webu www.cmelaciplus.cz.

Související příspěvek:https://www.facebook.com/cmelaciplus/posts/612999606198425?__tn__=-R

#cmelaciplus
#nepuvodnidruhycmelaku
#cmelaciplusnepuvodnidruhycmelaku

Čmeláci PLUS - Čmeláci pro opylovací službu ve sklenících

Čmeláci pro opylovací službu ve sklenících
Hnízdo v papírovém obalu
Foto web Producenta čmeláků

 

Čmeláci PLUS - Čmeláci pro opylovací službu ve sklenících

Čmeláci pro opylovací službu ve sklenících
Hnízdo v plastové schránce vyjmuté z papírového obalu
Foto web Prodejce čmeláků ČR