Výběr z Vašich dotazů

Nejčastější dotazy

Chov čmeláků

Otázka: Chtěl bych se pustit do čmeláků., co mám udělat

Zájem o čmeláky nás těší. Než se o do toho ale pustíte, je potřeba si to rozmyslet. my nejsme prodejci úlků a nebo hnízd čmeláků – ti v tom mají jasno. 
Zkuste si nejprve přečíst naše stránku Nezbytná první úvaha a pak i možnosti, jak čmelákům pomáhat – jinak než chovem.
Pokud jste i nadále  přesvědčen/přesvědčena že do toho jdete, projděte si část pro začátečníky, ať víte do čeho jdete a můžete se na to přichystat.

 
Úlek pro čmeláky alias čmelín

Otázka: Jsem začátečník a chci si úlek vyrobit, jak si mám úlek vyrobit?

Asi jste si všimli, ale na našich stránkách nemáme návod na výrobu úlku. To je dáno především tím, že nejsme skupina podporující kutila, ale čmeláky. Každý rok tím naštveme pár kutilů, ale stojíme si za tím stále. Prosazujeme totiž heslo !“Pořízením úlku to vše teprve začíná“

Začátečníkům doporučujeme:

1. Kupte si úlek podle našich doporučení 
2. Soustřeďte se se na čmeláky a ne péči o ně
3. Po konci sezóny sledujte naše doporučení, dobré zkušenosti a teprve se pak pusťte do výroby vlastního úlku – budete vědět co je důležité, co funguje a to využijte. Řešení úlku je víc a je na vás, co si jako maturovaný chovatel sami vyberete a bude vám vyhovovat
4. Nepouštějte se první sezóny do výroby vlastní klapky. Každý kdo do bez zkušeností zkusil nám dal za pravdu, že na tom nic neušetřil, že o to stálo v lepším případě jen hozného času a v horším případě jeho hnízdo skončilo díky pokusům špatně 

 

Chodba v úlku

Otázka:  Je opravdu tak důležité bazírovat na vnitřním průměru trubky ?  Mám zakoupený čmelín a nechce se mi to měnit.

Nejprodávanější čmelíny na českém trhu jsou dodávány s chodbou o vnitřním průměru 14mm. Během loňské sezóny jsme se setkali s několika případy, kdy čmeláci tuto konkrétní vstupní trubku téměř ucpali, chodbou se totiž snaží vynášet odpadní materiál. V jednom případě to dokonce zašlo tak daleko, že dělnice se odmítly vrátit zpět do hnízda a začaly stavět nové dílo na česně před klapkou. Řešili jsme to jako nouzovku, skončilo to vytažením ucpané trubice a likvidací externí stavby hnízda. Čmeláci se pak vrátili k normálu. Kdyby se to nestalo, hnízdo by zkolabovalo.

Otázka: Není lepší dělat vnitřní chodby rovnou velké nad 25mm ?

Dle pozorování pana Stuchla a Čížka při napadení hnízda samicí pačmeláka se dělnice staví v trubce jedna vedle druhé a snaží se takto pačmeláka zahnat nebo zabít. Ve veliké trubce  by je pačmelák nejspíš obešel a v prostoru hnízda by ho již nepřemohly. Tento problém ovšem řeší klapka. Její vnitřní průměr nikdy nerozšiřujeme. Prostor je malý, dostatečně přehledný a jeho údržba je tak pro chovatele snadná. Dalším důvodem je fakt, že trubky širší jak 30mm by už některé dělnice mohly považovat za prostor, kde je vhodné odpad nikoliv vynášet, ale skladovat. Nastala by tak podobná situace jako je v případě úlů obsahujících různé předsíňky. Příliš velká trubka by taky ztratila svůj smysl – dát usazované královně pocit bezpečí. 

Otázka:  Proč u dlouhých vnějších chodeb doporučujete 25-30mm ?  

U chodeb kolem 1m a delších je třeba počítat s hromaděním odpadního materiálu, může se zde držet vlhkost, celý systém je mnohem hůře za provozu kolonie pro chovatele dostupný a navíc v případě vnějšího řešení jej nelze zrušit neboť čmeláci si pamatují cestu i vyústění z úlku. Proto je v těchto specifických případech lepší použít průměr 30mm. Ztráta ochrany hnízda (viz otázka výše) je zde kompenzována délkou chodby, kterou musí případný parazit urazit, než se dostane do vlastního hnízda.

 

Výstelka

Otázka: Je opravdu nutné stříhat výstelku ?

Dlouhá vlákna je třeba nastříhat, aby nedošlo k tomu, že se do vlákna čmelák zamotá a zahyne. Nastříhání je tedy nutné a platí to i pro komerční výrobky prodávané přímo jako výstelka pro čmeláky. Náplň rozstříháme a roztrháme na jemné chmýří, takže vznikne načechraný kopeček.

 Otázka: Lze a jak použít starou výstelku?

Ano, nesmí být ale plesnivá nebo znečištěná např zbytky z hnízda, čmeláčího odpadu.  Vůně staré výstelky některé královny láká a zvyšuje se tak šance na jejich přijetí úlu.

Výstelka ale musí být čistá a bez parazitů! Je třeba ji sanitovat = nechat projít teplem. Pozor výstelku nesmíme spálit nebo seškvařit, ale teplotou nad 60°C je nutné zničit případné zárodky / larvy parazitů. Touto teplotou musí ale projít veškerá výstelka v celém svém objemu. Důvěřuj, ale prověřuj ! Osobně bych sanitoval každou darovanou výstelku.

Někteří chovatelé výstelku převařují. Nevýhodou tohoto postupu je ztráta pachové stopy a dle materiálu může dojít i k jeho změnám v struktuře / konzistenci. Vždy je ale nutné, aby výstelka byla do úlu dána čistá, suchá a načechraná.