Výstelka

Pomáháme čmelákům a přírodě - Unikátní encyklopedie čmeláků

Výstelka

V této kapitole vám poskytneme základní informace o teplodržné výstelce, jejích vlastnostech a přípravě. Doporučujeme vám seznámit se nejprve se základy, které jsou uvedeny zde. Pro pokročilé máme k dispozici širší informace, které jsou uvedeny v kapitole pro pokročilé chovatele.

Proč potřebují čmeláci teplodržnou výstelku

Čmeláci potřebují výstelku k tomu, aby udrželi svůj plod (potomstvo) ve správné teplotě, to je absolutní nutnost pro jejich vývoj. Zajímá Vás proč? Nebo, co s výstelkou čmeláci vlastně dělají? Pak podívejte do kapitoly Životní cyklus čmeláků

Jaký materiál použít jako teplodržnou výstelku v úlku čmeláků:

Aby výstelka čmelákům vyhovovala, musí mít správné vlastnosti a musí být správně připravena. Výstelka, její vlastnosti, kvalita a příprava je pro úspěch chovatele čmeláků jedním ze základních pilířů úspěchu = nelze ji podcenit.

Správný materiál musí vždy splňovat následující parametry:
 • Základem je vzdušnost a načechranost materiálu, kdy vzduch plní funkci izolace jako u spacáku.
 • Musí být suchý.
 • Nesmí být mastný, ani plesnivý.
 • Nesmí obsahovat chemii, ani být chemií upraven / vyprán. Nesmí tedy jít o syntetické tkaniny.
 • Materiál nesmí páchnout (hniloba, plíseň, chemie, atd. ).
 • Nesmí obsahovat dlouhá vlákna nebo nitě, do kterých by se čmeláci mohli zaplést.
 • Materiál se nesmí sypat do buněk v hnízdě, kde by vadil rozvoji plodu.
 • Čmeláci potřebují materiál překousnout, proto jsou vhodné přírodní materiály.
Námi doporučovaný a námi používaný výchozí materiál

Velmi vhodná je 100% přírodní bavlna, nastříhaná, natrhaná na malinké kousky a načechraná v úlku.
Příkladem výrobku, který používáme do úlků je Lintran. Je to ekologický výplňový materiál z 100% bavlny. Produkt je určený jako výplň měkkých hraček, panenek, polštářků, sedacích vaků atp. nebo přírodní stelivo pro drobná domácí zvířata. Je zdravotně nezávadný, bezpečný a šetrný k životnímu prostředí a navíc jde o český výrobek.

Čmeláci PLUS - Výstelka ze surové bavlny

Výstelka ze surové bavlny – foto O.Hercog

Další alternativní materiály
 • Upravené ovčí rouno – používáno s úspěchem, jeho příprava je ale náročná a proto jej zařazujeme do sekce pro pokročilé.
Čmeláci PLUS - Výstelka ze surového ovčího rouna - postup úpravy od surového rouna, po vyprání, cupování a stříhání

Výstelka ze surového ovčího rouna – postup úpravy od surového rouna, po vyprání, cupování a stříhání – foto O. Hercog

 • Mech: Mech funguje antisepticky a brání rozvoji plísní. Zde ale upozorňujeme na to, že lesní mech je chráněný zákonem. Můžete tedy použít suchý mech ze své zahrádky, vyhrabaný třeba při podzimní údržbě. Mech by měl být zbavený hlíny, prachu a zbytků trávy. Počítejte také s tím, že v mechu žije řada bezobratlích živočichů. Někteří chovatelé používají mech tak, že ho dávají na dno úlku do rohů. Zde čmeláci někdy kálí a tak mech tato místa vysušuje.
Čmeláci PLUS - Tenká vrstva suchého mechu na dně úlku

Tenká vrstva suchého mechu na dně úlku – foto O.Hercog

 • Upozornění:
  Když se rozhodnete použít mech, dejte ho prosím jen na vrchní část výstelky, ale nepoužívejte ho v celém hnízdě.  Jako výplň použijte surovou bavlnu / ovčí rouno). Jinak bude mech padat do buněk a plodu v hnízdě a to není dobré.
  Nelze použít mech z chemicky ošetřovaných trávníků.
 
Příklady méně vhodných materiálů

Dále lze použít recyklovanou tkaninu, krejčovskou vatu (např. dříve běžně používaná podšívka nebo vycpávky ramen kabátu – pozor však na naftalín a silonové náhražky v podšívkách a vycpávkách), nastříhanou koudel, rozcupované vatové izolační pásy na vodovodní potrubí, nastříhané hadrové cucky.  U těchto materiálů je ale potřeba dbát na to, aby v materiálu nebyla chemie, dlouhá vlákna nebo nitě a syntetika

Krejčovská vata má jednu dost nepříjemnoz vlastnost – díke její barvě nevidíte některé detaily v hnízdě a snadno můžete přehlédnout parizita, nebo jiný problém. Výstelka světlé barvy je tedy lepší

 Sehnat tyto materiály v čisté formě a kvalitě, je ale dnes mnohem obtížnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Někteří prodejci vám takový materiál nabídnou ke koupi, nebo jako součást dodávky úlku. Kvalita tohoto materiálu je však kolísavá a bez úpravy ho nelze použít.

Čmeláci PLUS - Výstelka z krejčovské vaty - rozcupovaná a pak nastříhaná - foto O.Hercog

Výstelka z krejčovské vaty
rozcupovaná a pak nastříhaná
foto O.Hercog

 
Příklady nevhodných materiálů:
 • Nedoporučujeme přidávat hlínu, písek, hobliny a piliny. Takový materiál by se sypal do díla (do otevřených voskových buněk). Občas se to můžeme dočíst v různých poradnách, ale je to překonané.
 • Stejně tak se nehodí koňské/ovčí žíně, psí a podobná srst. Takový materiál se po nastříhání změní v tuhé hroty a čmelákům škodí – testovali jsme to. Čmeláci takový materiál nemohou zpracovat do kudrlinek a pracovat s ním (viz předchozí text),
 • Nehodí se ani ovčí rouno, které vám prodá výrobce úlku šestibokého tvaru. Jde o dlouhá tuhá vlákna, která čmeláci nezpracují a do kterých se mohou zamotat,
 • Další nevýhodou těchto materiálů je fakt, že si spolu se srstí často do úlku zanesete i moly a hmyz živící se ze zbytků kůže a srsti. Tito živočichové čmeláky nijak neohrožují, za to nervy chovatele v ohrožení jsou – stojíte pak před otázkou určení druhu parazita nebo jeho larvy a zda se tedy jedná a parazita čmeláčího nebo jen spolubydlícího úlu… O spolubydlících v hnízdech čmeláků se dočtete v kapitole vše o čmelácích později.
 • Nehodí se ani čistá vata – to jsou jen nebezpečná vlákna. Vatu by bylo nutné velmi důkladně nastříhat a upravit jako Lintran, když by nebyl jiný materiál k dispozici.
 • Nehodí se též papír, tráva ani seno. To jsme zjistili, že spíš vede k rozvoji plísní, které s sebou trávy nesou.. Nehodí se ani papír, zvlášť potištěný – obsahuje tiskařskou čerň a navíc snadno podléhá plísni..
 • Neměli bychom také používat žádné syntetické materiály. Čmeláci totiž výstelku při stavbě hnízda usilovně zpracovávají, trhají a žvýkají, což s umělými materiály dost dobře nejde.
 • Určitě nepoužívejte skelnou vatu, byť v ní někdy čmeláci hnízdí.
 • Nehodí se dřevitá vata, deka, chlupatá kůže. Takový materiál by vám znemožnil provedení kontroly,
 • Nehodí se ani recyklovaná tkanina se syntetickými vlákny, do kterých se čmeláci mohou zamotat a zahynout.
 
Čmeláci PLUS Nevhodná výstelka z ovčího rouna z dlouhých tuhých vláken

Nevhodná výstelka z ovčího rouna z dlouhých tuhých vláken (žíně) Zdroj Internet

 
Čmeláci PLUS - Nevhodná výstelka z trávy podléhá snadno plísni

Nevhodná výstelka z trávy podléhá snadno plísni

Čmelaci PLUS - Nevhodná výstelka z krejčovské vaty s obsahem syntetických vláken

Nevhodná výstelka z recyklované tkaniny s obsahem syntetických vláken – foto. K. Kučera

 

  

Úprava výstelky před použitím

Před použitím je potřeba materiál důkladně rozcupovat na malé kousky. Materiál roztrhejte na chomáčky, aby byl načechraný a homogenní. Odstraňte z něj shluky a tvrdé cucky. Z materiálu vyberte tvrdé kusy, nečistoty.
Velmi dobré je materiál nejprve rozcupovat, pak nastříhat na cca 1cm kousky a znovu načechrat, aby byl homogenní. Výstelku nestlačujte, nechte jí vzdušnou načechranou.
Upozornění – v žádném případě ve výstelce nesmí zůstat dlouhá vlákna.
Používáte starou výstelku? (podrobněji o tom píšeme v kapitole pro pokročilé viz link).  Pokud nebudete výstelku hned používat, skladujte ji na suchém místě, aby nezvlhla a nezačala plesnivět. Na skladování se nejlépe hodí papírová krabice nebo sáček.

Možnosti jak zvýšit atraktivitu výstelky ať  použitím použité  loňské výstelky nebo pomocí parfemace myšinou naleznete v kapitole pro pokročilé.

Postup jak naplnit úlek výstelkou naleznete v kapitole  Příprava úlku před sezónou.

Jak čmeláci pracují s výstelkou a proč je pro ně důležité, aby byla výstelka kvalitní

Na videu z hnízda čmeláků rolních (Bombus pascuorm)  je vidět, jak dělnice pracují s výstelkou – vytvářejí z ní hrabáním chomáčky/kudrlinky. Ty pak dokážou přesunout na potřebné místo a hnízdo zakrýt.

To se čmelákům se špatnou výstelkou nedaří a navíc je mohou dlouhá vlákna ve výstelce ohrozit – mohou se do nich zamotat.

Na videu vidíte všechny fáze vývoje hnízda – tmavé voskové kopičky s novým kladením a malými larvičkami, shluky voskových pouzder která se již oddělují, samostatná pouzdra s larvami a pak žluté kokony zbavené vosku. V hnízdě (voskovém díle) vidíte i prázdné kokony, které slouží jako zásobárna nektaru.