Výstelka

Výstelka

Co se zde dozvíte
 • V této kapitole vám poskytneme základní informace o teplodržné výstelce, jejích vlastnostech a přípravě.
 • Vysvětlíme proč je kvalitní výstelka důležitá
 • Vysvětlíme také, proč v ní nesmí být dlouhá vlákna
 • Vysvětlíme také, proč musí být v úlku (čmelínu) dostatečné množství výstelky

V této kapitole vám poskytneme základní informace o teplodržné výstelce, jejích vlastnostech a přípravě. Doporučujeme vám seznámit se nejprve se základy, které jsou uvedeny zde. Pro pokročilé máme k dispozici širší informace, které jsou uvedeny v kapitole pro pokročilé chovatele.

Datum poslední aktualizace: 2/5/2021

Úvod

Proč vlastně  potřebují čmeláci teplodržnou výstelku ? Čmeláci potřebují výstelku k tomu, aby udrželi svůj plod (potomstvo) ve správné teplotě, to je absolutní nutnost pro jejich vývoj.

Čmeláci s výstelkou neustále pracují.  

Dělnice v ní vytvářejí  chodby, aby se mohlo pohybovat. Tyto chodby slouží nejspíš i jako větrací kanály. Těmi umí regulovat teplotu a vlhkost v hnízdě. 

Výstelka také pomáhá držet tvar a hnízda. Jeho voskové dílo je nepravidlené a výstelka ho do jisté míty drží po hromadě. 

Čmeláci také umí zakrýt výstelkou větrací otvor, pokud to považují za nutné. řeší tak teplotu a případně průvan, který jim vadí.

Hnízdo se postupně zvětšuje a jak roste, čmeláci odnášejí přebytečnou výstelku ven z hnízda a vytvářejí prostor pro růst voskového díla.

 Aby to bylo možné, musí být výstelka kvalitní, dobře připravená a musí jí být v úlku (čmelíně) dostatečné množství (až po větrací otvor).

 Podívejte se do kapitoly Životní cyklus čmeláků

 

Jaký materiál použít jako teplodržnou výstelku v úlku čmeláků:

Aby výstelka čmelákům vyhovovala, musí mít správné vlastnosti a musí být správně připravena. Výstelka, její vlastnosti, kvalita a příprava je pro úspěch chovatele čmeláků jedním ze základních pilířů úspěchu = nelze ji podcenit.

Správný materiál musí vždy splňovat následující parametry:
 • Základem je vzdušnost a načechranost materiálu, kdy vzduch plní funkci izolace jako u spacáku,
 • Musí být suchý,
 • Nesmí být mastný, ani plesnivý,
 • Nesmí obsahovat chemii, ani být chemií upraven / vyprán. Nesmí tedy jít o syntetické tkaniny,
 • Materiál nesmí páchnout (hniloba, plíseň, chemie, atd. ),
 • Nesmí obsahovat dlouhá vlákna nebo nitě, do kterých by se čmeláci mohli zaplést,
 • Materiál se nesmí sypat do buněk v hnízdě, kde by vadil rozvoji plodu (mech a piliny),
 • Čmeláci potřebují materiál překousnout, proto jsou vhodné přírodní materiály,
 • Čmeláci ho musí umět zpracovat a transportovat.

Námi doporučovaný a námi používaný výchozí materiál

Velmi vhodná je 100% přírodní bavlna, nastříhaná, natrhaná na malinké kousky a načechraná v úlku.
Příkladem výrobku, který používáme do úlků je Lintran atd.

Je to ekologický výplňový materiál z 100% přírodní bavlny. Produkt je určený jako výplň měkkých hraček, panenek, polštářků, sedacích vaků atp. nebo přírodní stelivo pro drobná domácí zvířata. Je zdravotně nezávadný, bezpečný a šetrný k životnímu prostředí a navíc jde o český výrobek.

Čmeláci PLUS - Výstelka ze surové bavlny

Výstelka ze surové bavlny – foto O.Hercog

Upravené ovčí rouno – používáno s velkým úspěchem. Jde o nejlepší dostupný materiál. Jeho příprava je ale časově poměrně náročná a proto jej zařazujeme do sekce pro pokročilé.
Pokud ale tuto výstelku použijete, budete velmi spokojeni.

Čmeláci PLUS - Výstelka ze surového ovčího rouna - postup úpravy od surového rouna, po vyprání, cupování a stříhání

Výstelka ze surového ovčího rouna – postup úpravy od surového rouna, po vyprání, cupování a stříhání – foto O. Hercog

Jemné králičí chlupy

Jemné chlupy z  králičích hnízd jsou pro některé druhy velmi dobrým atraktantem.  Stačí část ovoněného hnízda do středu výstelky z jinéího materíálu.

 

Příklady méně vhodných materiálů

Dále lze použít recyklovanou tkaninu, krejčovskou vatu (např. dříve běžně používaná podšívka nebo vycpávky ramen kabátu – pozor však na naftalín a silonové náhražky v podšívkách a vycpávkách), nastříhanou koudel, rozcupované vatové izolační pásy na vodovodní potrubí, nastříhané hadrové cucky.  U těchto materiálů je ale potřeba dbát na to, aby v materiálu nebyla chemie, dlouhá vlákna nebo nitě a syntetika

Krejčovská vata má jednu dost nepříjemnou vlastnost – díky její barvě nevidíte některé detaily v hnízdě a snadno můžete přehlédnout parazita, nebo jiný problém. Výstelka světlé barvy je tedy lepší

Sehnat tyto materiály v čisté formě a kvalitě, je ale dnes mnohem obtížnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Někteří prodejci vám takový materiál nabídnou ke koupi, nebo jako součást dodávky úlku. Kvalita tohoto materiálu je však kolísavá a bez úpravy ho nelze použít.

Čmeláci PLUS - Výstelka z krejčovské vaty - rozcupovaná a pak nastříhaná - foto O.Hercog

Výstelka z krejčovské vaty
rozcupovaná a pak nastříhaná
foto O.Hercog

 

Mech – jen jako doplňkový materiál

Mech funguje antisepticky a brání rozvoji plísní. Zde ale upozorňujeme na to, že lesní mech je chráněný zákonem. Můžete tedy použít suchý mech ze své zahrádky, vyhrabaný třeba při podzimní údržbě. Mech by měl být zbavený hlíny, prachu a zbytků trávy.

Počítejte také s tím, že v mechu žije řada bezobratlích živočichů. Někteří chovatelé používají mech tak, že ho dávají na dno úlku do rohů. Zde čmeláci někdy kálí a tak mech tato místa vysušuje.

Upozornění:

 • Když se rozhodnete použít mech, dejte ho prosím jen na spodní část výstelky, ale nepoužívejte ho v celém hnízdě. Bohatě stačí dát mech do rohu. Jako výplň použijte surovou bavlnu / ovčí rouno). Jinak bude mech padat do buněk a plodu v hnízdě a to není dobré.
 • V některých případech došlo k situaci, kdy vlivem vysoké kondenzace vody mech hnil.
 • Nelze použít mech z chemicky ošetřovaných trávníků.

Příklady nevhodných materiálů

 • Nedoporučujeme přidávat hlínu, písek, hobliny a piliny. Takový materiál by se sypal do díla (do otevřených voskových buněk). Občas se to můžeme dočíst v různých poradnách, ale je to překonané.
 • Stejně tak se nehodí koňské/ovčí žíně, psí a podobná srst. Takový materiál se po nastříhání změní v tuhé hroty a čmelákům škodí – testovali jsme to. Čmeláci takový materiál nemohou zpracovat do kudrlinek a pracovat s ním (viz předchozí text),
 • Nepoužívejte hnízda, trus a piliny myší. zanesete do hnízda čmeláků nečistoty a zárodky nemocí,
 • Nehodí se ani nevhodné ovčí rouno, které vám prodá výrobce úlku šestibokého tvaru. Jde o dlouhá tuhá vlákna, která čmeláci nezpracují a do kterých se mohou zamotat.
  Další nevýhodou těchto materiálů je fakt, že si spolu se srstí často do úlku zanesete i moly a hmyz živící se ze zbytků kůže a srsti. Tito živočichové čmeláky nijak neohrožují, za to nervy chovatele v ohrožení jsou – stojíte pak před otázkou určení druhu parazita nebo jeho larvy a zda se tedy jedná a parazita čmeláčího nebo jen spolubydlícího úlu… O spolubydlících v hnízdech čmeláků se dočtete v kapitole vše o čmelácích později.
 • Nehodí se ani čistá vata – to jsou jen nebezpečná vlákna. Vatu by bylo nutné velmi důkladně nastříhat a upravit jako Lintran, když by nebyl jiný materiál k dispozici.
 • Nehodí se též papír, tráva ani seno. To jsme zjistili, že spíš vede k rozvoji plísní, které s sebou trávy nesou.. Nehodí se ani papír, zvlášť potištěný – obsahuje tiskařskou čerň a navíc snadno podléhá plísni..
 • Neměli bychom také používat žádné syntetické materiály. Čmeláci totiž výstelku při stavbě hnízda usilovně zpracovávají, trhají a žvýkají, což s umělými materiály dost dobře nejde.
 • Určitě nepoužívejte skelnou vatu, byť v ní někdy čmeláci hnízdí.
 • Nehodí se dřevitá vata, deka, chlupatá kůže. Takový materiál by vám znemožnil provedení kontroly,
 • Nehodí se ani recyklovaná tkanina se syntetickými vlákny, do kterých se čmeláci mohou zamotat a zahynout.
 
Čmeláci PLUS Nevhodná výstelka z ovčího rouna z dlouhých tuhých vláken

Nevhodná výstelka z ovčího rouna z dlouhých tuhých vláken (žíně) Zdroj Internet

 
Čmeláci PLUS - Nevhodná výstelka z trávy podléhá snadno plísni

Nevhodná výstelka z trávy podléhá snadno plísni

Čmelaci PLUS - Nevhodná výstelka z krejčovské vaty s obsahem syntetických vláken

Nevhodná výstelka z recyklované tkaniny s obsahem syntetických vláken – foto. K. Kučera

 

Úprava výstelky před použitím

Před použitím je potřeba materiál důkladně rozcupovat na malé kousky. Materiál roztrhejte na chomáčky, aby byl načechraný a homogenní. Odstraňte z něj shluky a tvrdé cucky. Z materiálu vyberte tvrdé kusy, nečistoty.
Velmi dobré je materiál nejprve rozcupovat, pak nastříhat na cca 1cm kousky a znovu načechrat, aby byl homogenní. Výstelku nestlačujte, nechte jí vzdušnou načechranou.

Upozornění – v žádném případě ve výstelce nesmí zůstat dlouhá vlákna.


Používáte starou výstelku? (podrobněji o tom píšeme v kapitole pro pokročilé viz link).  Pokud nebudete výstelku hned používat, skladujte ji na suchém místě, aby nezvlhla a nezačala plesnivět. Na skladování se nejlépe hodí papírová krabice nebo sáček.

Možnosti jak zvýšit atraktivitu výstelky ať  použitím použité  loňské výstelky nebo pomocí parfemace myšinou naleznete v kapitole pro pokročilé.

Postup jak naplnit úlek výstelkou naleznete v kapitole  Příprava úlku před sezónou

Pokud výstelka obsahuje dlouhá vlákna, hrozí nebezpečí zamotání.

Někteří výrobci prodávají výstelku s nitěmi a uživatele na takové nebezpeční neupozorní. Výsledkem pak může být situace, kterou vidíte na videu.

Matka si zamotala hlavu do nití a nemohla se uvolnit. Chovatel byl ale pohotový a pomocí pinzety i nůžek matku zachránil. Zabránil tak jisté katastrofě.

Výstelku zachycenou na videu nedoporučujeme používat. Je hrozně jemná a i čmeláci se do ní propadají. Stejně snadno se pak slehne. Navíc obsahuje dlouhé nitě, které sami vidíte, že jsou nebezpečné.

Jak čmeláci pracují s výstelkou a proč je pro ně důležité, aby byla výstelka kvalitní

Na videu z hnízda čmeláků rolních (Bombus pascuorm)  je vidět, jak dělnice pracují s výstelkou – vytvářejí z ní hrabáním chomáčky/kudrlinky. Ty pak dokážou přesunout na potřebné místo a hnízdo zakrýt.

Stejně tak čmeláci umí výstelku transportovat ven z hnízda. To dělí tehdy, kdy hnízdo roste a v úlku/ditině je malý prostor. V takovém případě čmeláci přebytečnou výstelku transportují pryč. Často ji odnášejí a za letu upustí.

Práce se špatně upravenou výstelkou se čmelákům nedaří a navíc dlouhá vlákna ve výstelce je mohou ohrozit – mohou se do nich zamotat.

Na videu vidíte všechny fáze vývoje hnízda – tmavé voskové kopičky s novým kladením a malými larvičkami, shluky voskových pouzder která se již oddělují, samostatná pouzdra s larvami a pak žluté kokony zbavené vosku. V hnízdě (voskovém díle) vidíte i prázdné kokony, které slouží jako zásobárna nektaru.